ShareX

Bu konuyu okuyanlar

Jaex

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Kendim yazdığım açık kaynak kodlu ekran görüntüsü alma ve dosya paylaşma programı. C# dili kullanarak yazdım ve 10 yıl a yakın süredir üstünde uğraşıyorum.

Ekran görüntüsü:

ShareX_Animation.gif

İndirmek isterseniz web sayfası: getsharex.com

Proje sayfası: github.com/ShareX/ShareX

Umarım bir gün SDN de yazılımımın incelemesini görürüm :)

Jaex

Asistan
Reaksiyon puanı
13
11.7.0 sürümünü yayınladım.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Severek kullanıyoruz, eline sağlık. İstediğim birşey var, güncelleme kontrolünü devre dışı bırakabilmek istiyorum. Şu anda 10.6.1 yüklü, yeni sürümde bunu koydun mu bilmiyorum.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Çok kaliteli bir program.
Bir yandan ekranı kaydederken bir yandan da misal sağ alt köşede küçük bir pencerede webcam görüntümüzü kaydetme işlemini nasıl yapabiliriz ?

Jaex

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Severek kullanıyoruz, eline sağlık. İstediğim birşey var, güncelleme kontrolünü devre dışı bırakabilmek istiyorum. Şu anda 10.6.1 yüklü, yeni sürümde bunu koydun mu bilmiyorum.

Her yeni sürümde bir çok yenilik ve bug fix gelirken neden eski sürüm kullanmak istiyesiniz?

Çok kaliteli bir program.
Bir yandan ekranı kaydederken bir yandan da misal sağ alt köşede küçük bir pencerede webcam görüntümüzü kaydetme işlemini nasıl yapabiliriz ?

FFmpeg kullanarak ekran kaydı yapıyorum ve istediğiniz şeyin mümkün olduğunu sanmıyorum.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Her yeni sürümde bir çok yenilik ve bug fix gelirken neden eski sürüm kullanmak istiyesiniz?

Sadece resim upload ediyorum sürekli güncellemek istemiyorum, fixlenmemiş buglar beni etkilemiyor demek ki :). Bari küçük sürüm güncellemelerinin uyarısını kapatabilelim hocam 10.6.1'den 10.6.2'ye geçmişse bi kere haber versin bir daha söyleme diyebileyim, öyle bir seçenek var ama bir dahaki açılışa kadar geçerli.

Jaex

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Sadece resim upload ediyorum sürekli güncellemek istemiyorum, fixlenmemiş buglar beni etkilemiyor demek ki :). Bari küçük sürüm güncellemelerinin uyarısını kapatabilelim hocam 10.6.1'den 10.6.2'ye geçmişse bi kere haber versin bir daha söyleme diyebileyim, öyle bir seçenek var ama bir dahaki açılışa kadar geçerli.

*.*.1 den *.*.2 e nerdeyse hiç bir zaman geçmedi uzun süredir burdan görebilceğiniz üzere:

Changelog

En son 3 yıl önceydi sanırım, ayrıca *.*.1 olan minor fix release lerde nadiren oluyor.

Güncellemek tamamen tek tuşa basmaktan geçiyor ShareX de yani güncelleme yapmak istiyorum tuşuna, ondan sonra hiç bir tuşa dahi basmak gerekmiyor otomatik indirme, kurulum ve ShareX in yeniden açılması için. Böyle basit ve hızlı bir şekilde güncelleme yapılabiliyorken nasıl olurda yüzlerce özelliğin eksik olduğu ve tonla bug ın bulunduğu bir sürümü tercih edersiniz aklım almıyor maalesefki.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Microsoft'un programlama dilini kullanınca Microsoft'un alışkanlıkları geçiyor demek ki . :)
Ben de çoğu programın güncellemesini kapatırım(Firefox, Chrome vs hariç), belli süre sonra(misal 3 ay) tüm programların güncelliklerini kendim kontrol edip değilse installerlarını indirip kendim güncellerim.

Firewall'dan bloklayabilirsin @__kadıköyRAP__

Bu arada benim istediğim şey ffmpeg'e gönderilen video2linux parametresi ile linux'te mümkün, Windows'ta da mümkün olma ihtimali yüksek ama şu an ben de bilmiyorum.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Hocam mobil internetimi paylaşıyorum data önemli. :D
Peki sadece bir öneriydi ben böyle tercih ediyorum dediğim gibi dediğiniz buglara ben rastlamadıkça güncellemeye gerek duymuyorum. Şu an Windows 10 1511 kullanmam gibi.

@Ben Kenobi blocklarsam nasıl upload yapacağım. :D
Kalsın böyle. :)

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Firefox üzerinden uplarsın, sen de çok şey istiyon. :D

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
@Jaex bu arada benim de yazdığım bir Color Picker var, zaten daha önce görmüştün.
Senin programın içerisinde iki farklı color picker yerine benim yazdığım programdaki exe dosyası çağrılmak suretiyle kullanılabilir.
Color Picker UD+

float ve gamma göstermekten tut, büyüteç, luminance ve interpolation değerleri, uzay skalasını ayarlamak, başlangıçta eski ayarlara göre rastele renkler sunmak, 64 farklı renk tutucu, bunlara isim verme, kaydetme ve geri yükleme, rengi tersine çevirme, alpha hexini başa veya sona yazdırma gibi özellikleri var.
Yani C++ ve C# projelerini birleştirmek mantıklı mıdır bilmiyorum benim programımın senin projen altında yer bulmasını isterim, tabi eğe sen de isterrsen ve katkı sağlayacağını düşünürsen.

Windows.png

GNU-_Linux.png

Jaex

Asistan
Reaksiyon puanı
13
@Jaex bu arada benim de yazdığım bir Color Picker var, zaten daha önce görmüştün.
Senin programın içerisinde iki farklı color picker yerine benim yazdığım programdaki exe dosyası çağrılmak suretiyle kullanılabilir.
Color Picker UD+

float ve gamma göstermekten tut, büyüteç, luminance ve interpolation değerleri, uzay skalasını ayarlamak, başlangıçta eski ayarlara göre rastele renkler sunmak, 64 farklı renk tutucu, bunlara isim verme, kaydetme ve geri yükleme, rengi tersine çevirme, alpha hexini başa veya sona yazdırma gibi özellikleri var.
Yani C++ ve C# projelerini birleştirmek mantıklı mıdır bilmiyorum benim programımın senin projen altında yer bulmasını isterim, tabi eğe sen de isterrsen ve katkı sağlayacağını düşünürsen.

Windows.png

GNU-_Linux.png

Sizin programda bulunan ek renk bilgilerinin ben bile ne işe yaradıklarını bilmiyorken başka kullanıcıların bir işine yarıcağını sanmıyorum :)

O arada 2 farklı color picker demişsiniz fakat aslında 1 color picker sayılır o. Normal color picker penceresinde ekrandan renk seçme tuşu var. Onu direk açıp ekrandaki rengi istedikleri format a göre otomatik panoya kopyalanmasını istiyenler olur diye 2 farklı şekilde koymuştum ama sırf color picker penceresindende aynısı yapılabiliyor.

Ayrıca sizin ekran görüntüsüne baktığımda benim color picker da olupda sizinkinde olmuyan bazı özellikler görüyorum. CMYK (baskı yapanlar için önemli), decimal (bazı programlama dillerinde decimal kullanılıyor renk input u olarak) ve cursor pozisyonu gibi.

Büyüteç den kastınız tam olarak ne bilmiyorum fakat benim color picker dada büyüteç ile ekrandan seçilebiliyor renk. Hatta real time renk seçme mode u var direk cursor un pozisyonundaki renk yansıtılıyor color picker ekranına.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Interp 3 rengin aritmetik ortalaması.
Luminance ise o rengin griye çevrildiğinde hangi sonucu vereceği. (0.2126*R + 0.7152*G + 0.0722*B) Bu katsayıları ileriki versiyonlarda değiştirme imkanı sunacağım çünkü bu oranlar dijital renkler için, misal analogtan dijitale çevrilen renkleri siyah beyaza çevirirken şu katsayılar tercih ediliyor. (0.299 R + 0.587 G + 0.114 B)
Bunları grafik ile uğraşanlar bilir.

CMYK sizin programınızın kitlesine kritik önemde hitap etmiyor, ileride ben de ekleyebilirim ama şu an acil görmüyorm çünkü sizin programınızı kullanan bir insan gidip de plastik levha üzerine logo basmayacak, bunu illa ki dijital olarak kullanacak.
Cursor pozisyonu ve real time renk seçme zaten programda en eski versiyonlardan beri mevcut, bu cümlenizden programımı hiç denemediğinizi anlıyorum, keşke deneyip de yazsaydınız.

Kararınızı değiştirirseniz ben buradayım, iyi çalışmalar...

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Yazılar Türkçe ve okuyabiliyorum ama hiç bir şey anlamıyorum :D

Kalenderadam

Doçent
Reaksiyon puanı
205
Kendim yazdığım açık kaynak kodlu ekran görüntüsü alma ve dosya paylaşma programı. C# dili kullanarak yazdım ve 10 yıl a yakın süredir üstünde uğraşıyorum.

Ekran görüntüsü:

ShareX_Animation.gif

İndirmek isterseniz web sayfası: getsharex.com

Proje sayfası: github.com/ShareX/ShareX

Umarım bir gün SDN de yazılımımın incelemesini görürüm :)
Başarılar arkadaşım bende bu işlere yeni başladım inşallah başarılı olurum. Fakat daha önce hiç bir bilgim yok ve yazılım dili konusunda bilgim bile yok. Ama azmimvar inşallah öğrenirim.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Bu arada ekleme yapayım, yanlış anlaşılmasın, postu 15 dakika sınırından ötürü düzeltemiyorum.
İlk cümlede 3 rengin aritmetik ortalaması değil, renge ait 3 kanalın(r-g-b) aritmetik ortalamaası olacak.

Ayrıca yüzdelik gösterme programımda teknik olarak var, float gösterimi seçince varsayılan uzay değeri olan 0 ile 1 arası misal 0.2135 diyorsa yani %21.35 anlamına geliyor.
(varsayılan uzay [-1 1] yazsa da onun anlamı [0 1]'dir, negatif değerleri döngüsel kombinasyonu tanımlamak adına koydum, örnek olarak [-0.1 0.1] aralığında limit [0 0.1] ve [0.9 1.0] arasına denk gelir.)

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Bu olay benim de canımı sıkıyor bazen. :D O yüzden uzun zamandır otomatik başlama olayını kapattım. İsteyince başlatıyorum. :D
--- Gönderi Güncellendi ---
Bu arada @Ben Kenobi proje gpl lisanslı olduğu için kaynak kodu kullanıp kendi programını ekleyip kendi eklediğin programlı yapısını piyasaya duyurabilirsin.

I ported Colour Picker UD+ within ShareX :p :p :D

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Ekran görüntülerini png olarak kaydederken Alpha kanalı ekliyor ama ekran görüntülerinde bu kanala ihtiyaç yok.
Dolayısıyla az bir miktar da olsa daha küçük boyut elde edebilmek için alpha kanalsız png kaydedilmesini talep ediyorum.

Jaex

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Ekran görüntülerini png olarak kaydederken Alpha kanalı ekliyor ama ekran görüntülerinde bu kanala ihtiyaç yok.
Dolayısıyla az bir miktar da olsa daha küçük boyut elde edebilmek için alpha kanalsız png kaydedilmesini talep ediyorum.

Birden fazla alan seçimi, el çizimi alan, yuvarlak alan gibi bir çok durumda alpha kanalı gerekiyor alan yakalaması yaparken. Pencere yakalaması yaparkende saydam pencere, gölge ile yakalama gibi bir çok ayar ilede alpha kanalı gerekebiliyor. Bu yüzden otomatik olarak bütün pixelleri kontrol edip alpha kanal gerekip gerekmediğini otomatik tespit etmesi gerekir fakat o zamanda cpu kullanımı artcağından ve işlemde gecikme yaşancağından az bir dosya boyut farkı için yapmayı gerek görmedim.
--- Gönderi Güncellendi ---
En iyisi ayar eklemek olur şu şekilde:
  • Otomatik tespit et
  • 32 bit
  • 24 bit
Böylece kullanıcı istediğini seçer.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
@Jaex projeyi indirdim açtım ancak DesktopBridgeHelper içinde Program.cs using Windows.ApplicationModel satırı hata veriyor, sanırım StartupTaskState de buna bağlı olarak bilinemeyen tür diyor. Nuget içerisinden ApplicationModel indirdim ancak bu başka bir şey sanırım, problem nedir ?

rainman4009

Asistan
Reaksiyon puanı
5
eline sağlık, biraz kullanayım inceleme görüşlerimi paylaşırım

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
@Jaex bugün discordtan seni rahatsız eden bendim. :D