Haber Sezen Aksu'dan açıklama: "47 yıldır yazıyorum. Yazamaya da devam edeceğim."

Bu konuyu okuyanlar

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
Sezen Aksu "Şahane Bir Şey Yaşamak" şarkısında geçen; "SeIam söyIeyin o cahiI Havva iIe Ademe" sözleri yüzünden iktidar ve yandaşlar tarafından hedef alınmıştı. Konu ile ilgili sanatçıdan açıklama geldi.

'Öncelikle bireysel veya kurumsal olarak, ayrıca TV kanallarındaki açık oturumlarda, sağduyulu açıklamalarıyla farklı açılardan ele alıp konunun anlaşılmasına çalışan, destek mesajları veren, arayan soran, tanıdığım tanımadığım tüm dostlarıma teşekkür ederim.

Malumunuz olduğu üzere konu ben değilim, konu memleket.
Kendimi bildim bileli çeşitli insanlık hallerini gözlemliyor ve söze döküyorum biliyorsunuz.
Mesela 2010’da şu şarkıyı yazmışım:

HOP DEDİK

O ne dedi? Bu ne dedi? Kim ne dedi?
Harcanan hayatlar bunlar
Vermişler ateşe yedi düveli
Hababam kaynıyo' kazanlar
Hadi buyurun, biz gönüllüyüz
İple çekiyoruz vaktimizi
Kim en günahsızsa gelsin
Gelsin ilk o vursun bizi
Dizilmişler bi' de dizi dizi
Hiçbirinde yok tek bi' yara izi
Ateşe de yürürüz evelallah
Aşk yaksın yakacaksa bizi
Hadi siz düşünün, top bizde
Mangal gibi yürek çok bizde
Alevere dalavere yok bizde
'Yok' dedik, 'Yok' dedik
Kırılıp dökülüyoruz lakin
Direniyoruz sakin sakin
E siz de dilinize biraz hâkim
'Hop' dedik, 'Hop' dedik
Ya seyirci ya yanansın
Ortası yok, sınanansın
Ya emniyet şeridinde
Ya uçurtmaya uyansın

Aşağıdakini de dün gece (21 Ocak 2022) yazdım.

AVCI

Sen beni üzemezsin
Zaten çok üzgünüm
Nereye baksam acı
Nereye baksam acı
Ben avım sen avcı
Vur bakalım….
Sen beni sezemezsin
Dilimi ezemezsin
Nereye baksam acı
Nereye baksam acı
Kim yolcu kim hancı
Dur bakalım…
Beni öldüremezsin
Sesim, sazım, sözüm var benim
Ben derken ben herkesim
Sonuç olarak 47 yıldır yazıyorum…. Yazmaya da devam edeceğim.'

SEZEN AKSU

Yahya Furkan

Baadshah
Reaksiyon puanı
2,201
Yüzsüzlük. Özür dilemesi gerek. Bir toplumun dinine böyle bir cümle kurduktan sonra ben halkın sesiyim falan demek, özür dilememek ahlaksızlıktan başka bir şey değildir. İnanmıyorsan, hatta saygı duymuyorsan bunu kağıda döküp şarkına aktaramazsın. İslam dinine tabi olmayan bir kişi bile objektif bakarsa bu sonuca varıcaktır zaten. Edit: ülke zaten şeriat ile yönetilmiyor, iktidar tamamen oy çekmek için karışıyor.

Reaksiyon puanı
16,109
ortada hakaret yok sadece gündem değiştirmek için yapılan linç var kimse bilge doğmaz zamanla kazanır bilgileri her bilge boş sayfa doğar...

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,066
Şu konu o kadar gereksiz ve saçma şekilde uzatılıyor ki gerçekten bu kadar uzatmaya ne gerek var anlayamıyorum. Ülkecek derdimiz sorunumuz tasamız yokmuş gibi 1 haftadır bu konu gündem de.

Çözüm aslında çok ama çok basitti. 1 dk sürmezdi konunun kapanması. Sezen Aksu Çıkıp ben metafor yaptım kadın ve erkek anlamında kullandım Hz Adem ve Hz Havva ile veya dini değerlere hakaretle alakası yoktur diye açıklama veya Tweet atacaktı olay kapanıp gidecekti. Boşu boşuna gene uzadı bu şarkı ile şimdi. 5 yıl önce yazılmış kimsenin derdi veya tasası olmayan şarkıdan boşu boşuna dert tasa çıkardık.

Sezen Aksu'nun kapısının önüne bile sözde protesto etmeye giden insan sayısı max 20. Ama iş öyle yerlere çekildi ki gereksiz işler bence. Üstüne TAG ler açmalar TT yapmalar birde siyaset konuya bulaşınca iyice çığrından çıktı. Bir taraf dini koruyan kollayan pozisyonuna geçti biz dini değerlerimize hakaret ettirmeyiz. Diğer taraf sanatçıdır istediğini yazar özgürdür cephesini seçti al sana 3-4 haftalık siyasi gündem işte. Tüm zamlar elektirik doğalgaz faturaları emekli ve memur zamlarının az olması gıda fiyatlarının yüksekliği unutuldu gitti... ( Bazı siyasiler bu tuzağa halen nasıl düşüyor akıl alır gibi değil. )

MG4446

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Hayırdır ya ülkeye şeriat falan mi geldi ? İktidara ne oluyor saçma hikayenin kahramanlarına laf söylendi diye kimsenin kimseyi içeri atma hakkı olamaz.
İnanmıyorsanız da saygı duymak zorundasınız. İnsanların inanç değerlerini aşağılayacak kadar eğitimsizseniz o başka

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Hayat pahalılığı, alım gücü düşe düşe yok oldu, tasarruf edenlerde daha çok zorlanıyor, taksitle bile asgari ücretli birisi daha zor bir şey alıyor, her şeye her gün her hafta zam ve Türk lirası hep değer kaybediyor. Ama Sezen Aksu öyle demiş böyle demiş diye konuşuluyor. Bana ne onun dediğinden.
İnsanların gece gündüz çalışıp neredeyse hiç bir şey yapamaması ve alamaması asıl sorun bu ülkede. Bir de yukarıdaki saydıklarım. Gündem haber olması gereken ve olan sorun bu. Bu ülkeyi ve bu ülkedeki insanları ilgilendiren sorun bu.
Tamam dine veya başka bir şeye saygısızlık yapmak kötü ama o demiş. Günah oluyorsa onun günahı. Biz ne yapalım? Cezasını biz mi verelim?
Boş boş konuları bırakın da cesaret edip gerçekleri söyleyin o yalakalık yapan haber kanalları falan.

Son düzenleme:

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,855
O şunu demiş bu bunu demiş hepsi gündem değiştirme amaçlı hiçbir anlamı yok. Neler var neler ona bakarsak her şeye bir lafımız var. Ama kimse sokaktaki aç çocukları düşünmüyor. Mendil satan çocukları ve çocuk işçileri eve ekmek götürmeye çalışan insanları kimse görmüyor. Geçinemeyip intihar eden aileler bile var. Herkes kendi cebini düşünür olmuş bir de yüz karası insanlar var toplum yapısı öyle çok bozulmuş ki eski günleri bile arar olduk. İslam dini okumayı araştırmayı emreder ilk emir de 'oku' dur. Şimdi gel gelelim bu ülkede kaç kişi kitap okuyor veya araştırmacı ? Her dinde farklıdır bu emir değişir yahudilerde 'yaşat' dır. Hristiyanlık da 'sev' dir. Şimdi görüyoruz ki farklı dinlerdeki bu emirleri hiçbir toplum uygulamamış. Hepsi de zıttını yapmış. Bizdeki en temel eksiklik eğitimsizlik cahilliktir.

Suzan AŞAN

sxasizt sank
Reaksiyon puanı
6,879
Yüzsüzlük. Özür dilemesi gerek. Bir toplumun dinine böyle bir cümle kurduktan sonra ben halkın sesiyim falan demek, özür dilememek ahlaksızlıktan başka bir şey değildir. İnanmıyorsan, hatta saygı duymuyorsan bunu kağıda döküp şarkına aktaramazsın. İslam dinine tabi olmayan bir kişi bile objektif bakarsa bu sonuca varıcaktır zaten. Edit: ülke zaten şeriat ile yönetilmiyor, iktidar tamamen oy çekmek için karışıyor.
genelde böyle din felsefesi yapan arkadaşlar sorsanız islamın i'sini bilmez ama söz laf cambazlığına gelince ooow tutabilene aşk olsun

Yahya Furkan

Baadshah
Reaksiyon puanı
2,201
genelde böyle din felsefesi yapan arkadaşlar sorsanız islamın i'sini bilmez ama söz laf cambazlığına gelince ooow tutabilene aşk olsun
Genelleme yapmak yanlış. Ben eskiden araştırmış birisiyim ve hafızım. Ben laf cambazlığı yapmadım doğruyu söyledim. Din felsefesi yapan diyorsun da Sezen Aksu'nun kurduğu cümle ortada. Karşı çıkılmasın da ne yapılsın? Her lafa atlama bilmeden.

Suzan AŞAN

sxasizt sank
Reaksiyon puanı
6,879
Genelleme yapmak yanlış. Ben eskiden araştırmış birisiyim ve hafızım. Ben laf cambazlığı yapmadım doğruyu söyledim. Din felsefesi yapan diyorsun da Sezen Aksu'nun kurduğu cümle ortada. Karşı çıkılmasın da ne yapılsın? Her lafa atlama bilmeden.
Hafız olsaydın şarkıda geçen cümlenin aynısını Kuran'da da görürdün hoca bilmediğim lafa atlamak merak etme sen

Yahya Furkan

Baadshah
Reaksiyon puanı
2,201
Hafız olsaydın şarkıda geçen cümlenin aynısını Kuran'da da görürdün hoca bilmediğim lafa atlamak merak etme sen
Kur'an'da bahsedilen şey onlar sözlerinden vazgeçen kadar onlarla aynı ortamda bulunmayın (yaptıklarını yapmayın) anlamında. Yani sessiz kal demiyor. Tepki gösterme demiyor.

Suzan AŞAN

sxasizt sank
Reaksiyon puanı
6,879
Kur'an'da bahsedilen şey onlar sözlerinden vazgeçen kadar onlarla aynı ortamda bulunmayın (yaptıklarını yapmayın) anlamında. Yani sessiz kal demiyor. Tepki gösterme demiyor.
başı güzel gittide sonunu toparlayamadınız kuranda yasak meyveyi yiyen adem ve havvanın cahillik ettiğinden bahseden bir ayet var şimdi allahta mı (haşa)hz adem ve havvaya hakaret etmiş oluyor tövbeestafurullah şimdi çarpılacam

Yahya Furkan

Baadshah
Reaksiyon puanı
2,201
başı güzel gittide sonunu toparlayamadınız kuranda yasak meyveyi yiyen adem ve havvanın cahillik ettiğinden bahseden bir ayet var şimdi allahta mı (haşa)hz adem ve havvaya hakaret etmiş oluyor tövbeestafurullah şimdi çarpılacam
Hz. Adem'e ilmi öğreten zaten Allah'tır. Yani Kur'an'da geçse de sen peygambere cahil diyemessin. Kur'an Allah kelamıdır.

Chou Tzu-yu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
61
Sezen Aksu Çıkıp ben metafor yaptım kadın ve erkek anlamında kullandım Hz Adem ve Hz Havva ile veya dini değerlere hakaretle alakası yoktur diye açıklama veya Tweet atacaktı olay kapanıp gidecekti.
Kesinlikle. Orada Hz Adem ve Hz Havva demiyor ki iki tane isim.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,066
Kesinlikle. Orada Hz Adem ve Hz Havva demiyor ki iki tane isim.

Ben de onu diyom zaman. Dini değerlere hakaret yok metafor var gibi. Sadece bunu söylemek zor bir şey değildi. Ne yazık ki bazı konularda sessiz kalmak sahiplenmek gibi angılanabilir bazı kesimlerde.

Sosyal medya yıkılıyor tüm haber kanallarında konu Sezen Aksu evinin önünde eylem yapan mı dersin basın açıklaması yapan mı veya sosyal medyada TT yapan TAG açanlarmı. Ama Sezen Aksu 1 hafta açıklama yapmadı yapsa iyi olurdu bence boşu boşuna konu uzadı.