Şeyhin yatı marinalara sığmadı!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


aloisnebel

Profesör
Katılım
30 Ağu 2012
Mesajlar
2,998
Puanları
38
Dünyanın sayılı zenginleri arasında yer alan Dubai Şeyhi Abdullah Al Futtaim'ın 110 metrelik lüks yatı "Radiant", Marmaris'te marinalara sığmadığı için kruvaziyer limanına demirlendi.Otomotiv, akaryakıt ve lojistik sektörlerinde faaliyet gösteren As Majid Al Futtaim Group'un Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Al Futtaim'e ait süper lüks yat, sabah saatlerinde Marmaris Körfezi'ne giriş yaptı. Öğlen saatlerine kadar açıkta bekleyen "Radiant", daha sonra Marmaris Limanı'nın küçük rıhtımına yanaştırıldı.

110 metre uzunluğundaki yatın ilçedeki marinalara sığmadığı için genelde kruvaziyerlerin yanaştığı limana demirletildiği öğrenildi. Liman yetkilileri, yatta Futtaim'in kendisi veya yakınlarının bulunup bulunmadığı konusunda bir açıklama yapmadı. Yatın, gıda ve akaryakıt ikmalinin ardından limandan ayrılacağı belirtildi.


- Topu var


Süper lüks yatlarla ilgili yayınlar yapan internet sitelerindeki bilgilere göre, helikopter de inebilen yatın Rus medya patronu Boris Berezovsky için Roman Abramoviç'in 115 metrelik Pelorus adlı yatına rakip olarak yaptırıldı, 2010 yılında ise Abdullah Al Futtaim'e satıldı.


100 metre ilerideki bir botu alabora edebilecek yüksek güçlü askeri su topu bulunan yatta, savaş uçaklarında acil durumlarda koltuk fırlatmaya benzeyen özel bir güvenlik sistemi bulunuyor. Korsan saldırısı ya da acil durumda turbo motorları sayesinde 75 knot hızla gidebilen güvenlik botu da yatta hazır tutuluyor.

Her türlü lüksü barındıran yatın içerisinde jakuziler, spor salonu, çalışma odası, jetskiler bulunuyor.


CNN TÜRK
 

excelente

Doçent
Katılım
29 May 2009
Mesajlar
677
Puanları
18
Bir depo mazot için 1 milyon 32 bin lira harcadı

Dubai Şeyhi Abdullah Al Futtaim lüks yatını yakıtla doldurmak için harcadığı parayla 5 daire satın alabilirdi ya da 9 bin otomobilin deposunu doldurabilirdi..


Dünyanın sayılı zenginleri arasında yer alan Dubai Şeyhi Abdullah Al Futtaim'in MarmarisLimanı'na demirleyen 110 metrelik süper lüks yatı "Radiant"ın yakıt tankını 430 ton mazotla doldurmak için 1 milyon 32 bin lira harcandı.
Marmaris Limanı yetkililerinden edindiği bilgiye göre, dün marinalara sığmadığı için kruvaziyer limanının küçük rıhtımına yanaştırılan yata yakıt ikmali yapıldı. İzmir'deki Aliağa Rafinerisi'nden 3'ü kara, biri ise denizden gelen 4 tanker, yaklaşık 4 saatte yata 430 bin litre transit yakıt (gümrüksüz) koydu.
Bir depo benzin yerine 5 daire satın alabilirdiLitresi 0,80 avrodan satılan mazot için yaklaşık 1 milyon 32 bin lira ödendiği öğrenildi. Gıda ve erzak alımı, resmi evrak masrafları ve liman için ödenen bedelle yatın, Türk ekonomisine katkısının 1 milyon 100 bin lirayı bulduğu kaydedildi.
Radiant'ın bir defada aldığı yakıtla yaklaşık 9 bin otomobilin deposunun doldurulabileceği, Marmaris'te 5 dairenin satın alınabileceği belirtildi. Lüks yatın deposunu yakıtla doldurmak için bir asgari ücretlinin hiç para harcamadan 101 yıl çalışması gerekiyor.İçinde Al Futtaim ya da yakınlarının olup olmadığı hakkında bilgi verilmeyen, dünyanın en büyük yatları listesinde 23. sırada yer alan Radiant'ın, Marmaris'in ardından Doğu Akdeniz'e açılacağı belirtildi.

100 metre ilerideki bir botu alabora edebilecek yüksek güçlü askeri su topu bulunan yatta, savaş uçaklarında acil durumlarda koltuk fırlatmaya benzeyen özel bir güvenlik sistemi bulunuyor. Korsan saldırısı ya da acil durumda turbo motorları sayesinde 75 knot hızla gidebilen güvenlik botu da yatta hazır tutuluyor. Her türlü lüksü barındıran yatın içerisinde jakuziler, spor salonu, çalışma odası, jetskiler yer alıyor.

Kaynak

 

Ahbârî

Dekan
Katılım
6 Eki 2009
Mesajlar
6,276
Puanları
83
Zenginin parası züğürdün çenesi meselesi.

Adamlarda zibil gibi para var ve harcıyor. Lüksün dibine vuruyorlar. Başka kokular geliyor burnuma zaten. Var bir kasıt bu haberlerde. O adam ona göre de hesaba çekilecek. En iyisi kendimize bakmak...

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Ve bakalım birileri "Şeyh" kelimesinden de bişeyler çıkartacak mı :)
 

mendocino

Rektör
Katılım
9 Ocak 2009
Mesajlar
11,048
Puanları
48
Gecen hafta baska bi şeyhin ucagi geldi havaalanina komple altin kapli kanadinin altina 2 tane thy'nin boinglerinden sigar.
Gercekten adalet yok bu dunyada. Hicbirsey yapmadan o kadar paraya sahip olmak abuk subuk seylere para harcamak nasil bi duzen bu arkadas.
 

VincentVega

Profesör
Katılım
29 Ağu 2007
Mesajlar
2,666
Puanları
38
Üzerinde top olan bir gemi kafasına göre gezebiliyor mu merak ettim. Bilen biri var mı?
 

VincentVega

Profesör
Katılım
29 Ağu 2007
Mesajlar
2,666
Puanları
38
Sahibine bağlı,kendin için düşünüyorsan sanmam,ama sözü geçenler için mümkündür :)
Kendime sandal alacak durumda dahi değilim şu an :D Sorma amacım şuydu; şimdi bir gemide silah varsa bu gemi sivil gemilikten çıkmalı bence. Askeri bir gemi oluyor haliyle. O zaman da belirli izinler olmadan kafasına göre gezememesi lazım.
 

WienWarrior

Asistan
Katılım
25 Ocak 2014
Mesajlar
393
Puanları
16
Savaşlar için paraları var ama yoksulları doyuramıyorlar.
"2pac"
 

Ahbârî

Dekan
Katılım
6 Eki 2009
Mesajlar
6,276
Puanları
83
Kendime sandal alacak durumda dahi değilim şu an :D Sorma amacım şuydu; şimdi bir gemide silah varsa bu gemi sivil gemilikten çıkmalı bence. Askeri bir gemi oluyor haliyle. O zaman da belirli izinler olmadan kafasına göre gezememesi lazım.
adamın öyle bir derdi olacağını sanmıyorum.
 
Üst
stat counter