sevinin sevinin yerli aracı... Neresi Türk yapımı...

Bu konuyu okuyanlar

garb02

Doçent
Reaksiyon puanı
123
TOGG CEO'su Karakaş'tan yerli otomobile dair yeni açıklamalar: - Aracın elektrikli motoru için Bosch ile görüşüyoruz. - Aracın bataryası için Çin ağırlıklı 6 firma ile gizlilik sözleşmesi imzaladık

Millete dalgaya alıyorlar işte... haberin detayı

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,301
Her marka kendi aracını kendi fabrikasında mı üretiyor sanıyorsunuz, ben anlamıyorum. Tabii ki maliyeti düşürmek için başka ülkeler ile anlaşma sağlanacak, bunda bir sorun yok ki.

Tüm sorun düşüncelerde!

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Ah benim güzel kafalı kardeşim.

Firmalar, üretim yaparken teknoloji partneri denilen firmalar ile beraber çalışırlar.

Mesela Apple nerenin telefonu. "Amerikaaan" diyeceksin. Ama bak;

Apple, A serisi işlemcilerini Güney Kore merkezli Samsung ve Tayvan merkezli TSMC'den sağlıyor.

Ses yongaları Cirrus Logic'den sağlanıyor. Firma ABD merkezli olsa da Çin, Güney Kore, Tayvan, Japonya, Singapur ve İngiltere'de tesisleri var.

Kamera bileşeni, hangi iPhone'u kullandığınıza göre farklı firmalardan geliyor. Arka kameraların çoğunu Japonya merkezli Sony üretiyor. ABD merkezli OmniVision, FaceTime kameralarını üretiyor ancak bu işin büyük kısmında TSMC'den faydalanıyor. iPhone için kamera üreten firmalar arasında Qualcomm da var.

ve saire...

Bunlar teknoloji partneridir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir kere de Türkiye'li olun be kardeşim. Çok zor olmasa gerek.

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Araba yerli olmasına yerli de, bunu dillerine dolayanlar ne kadar yerli ve milli o tartışılır.

garb02

Doçent
Reaksiyon puanı
123
Ah benim güzel kafalı kardeşim.

Firmalar, üretim yaparken teknoloji partneri denilen firmalar ile beraber çalışırlar.

Mesela Apple nerenin telefonu. "Amerikaaan" diyeceksin. Ama bak;

Apple, A serisi işlemcilerini Güney Kore merkezli Samsung ve Tayvan merkezli TSMC'den sağlıyor.

Ses yongaları Cirrus Logic'den sağlanıyor. Firma ABD merkezli olsa da Çin, Güney Kore, Tayvan, Japonya, Singapur ve İngiltere'de tesisleri var.

Kamera bileşeni, hangi iPhone'u kullandığınıza göre farklı firmalardan geliyor. Arka kameraların çoğunu Japonya merkezli Sony üretiyor. ABD merkezli OmniVision, FaceTime kameralarını üretiyor ancak bu işin büyük kısmında TSMC'den faydalanıyor. iPhone için kamera üreten firmalar arasında Qualcomm da var.

ve saire...

Bunlar teknoloji partneridir.

Bir kere de Türkiye'li olun be kardeşim. Çok zor olmasa gerek.

Sana bir şey diyemiyorum yaşından dolayı susuyorum

Bir zamanlar opel motoru bile kendi yapıyordu. Elin ülkesinden motor almıyordu Almanya'da yaşayanlar bilir. ''Opel satıldı''
Türkiye'de araba yapıldı göğüsümüz kabardı Devrim arabası. Siyasi nedenlerde tercih edilmedi. Uçak sanayimiz vardı onu bile kapattılar. Maliyetle alakası yok ! Şimdi şeker fabrikası bile satıldı yukardaki genç diyor Türkiye'li olun diye...

Mtn S

Onursal Üye
Emektar
Reaksiyon puanı
15,352
TOGG CEO'su Karakaş'tan yerli otomobile dair yeni açıklamalar: - Aracın elektrikli motoru için Bosch ile görüşüyoruz. - Aracın bataryası için Çin ağırlıklı 6 firma ile gizlilik sözleşmesi imzaladık

Bir ülkede bir arabanın bütün parçaları üretilip birleştirilemiyor maalesef. Ortak anlaşmalar ile parçalar tedarik edip ortaya bir araç sunuluyor. Yerli otomobil'den anlaman gereken arabanın burada parçalarının birleştirilip üretildiği , marka adı ve haklarının Türkiye'ye ait olması. Bizde isteriyoruz, önemli pahalı parçaların Türkiye' de üretilmesini fakat ne yazık ki yıllardır doğru düzgün yatırım yapılmadığından, ortada ne doğru düzgün bir deneyim var ne de ürettirebilecek fabrika.

garb02

Doçent
Reaksiyon puanı
123
Bir ülkede bir arabanın bütün parçaları üretilip birleştirilemiyor maalesef. Ortak anlaşmalar ile parçalar tedarik edip ortaya bir araç sunuluyor. Yerli otomobil'den anlaman gereken arabanın burada parçalarının birleştirilip üretildiği , marka adı ve haklarının Türkiye'ye ait olması. Bizde isteriyoruz, önemli pahalı parçaların Türkiye' de üretilmesini fakat ne yazık ki yıllardır doğru düzgün yatırım yapılmadığından, ortada ne doğru düzgün bir deneyim var ne de ürettirebilecek fabrika.
Kesinlikle

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Sana bir şey diyemiyorum yaşından dolayı susuyorum

Bir zamanlar opel motoru bile kendi yapıyordu. Elin ülkesinden motor almıyordu Almanya'da yaşayanlar bilir. ''Opel satıldı''
Türkiye'de araba yapıldı göğüsümüz kabardı Devrim arabası. Siyasi nedenlerde tercih edilmedi. Uçak sanayimiz vardı onu bile kapattılar. Maliyetle alakası yok ! Şimdi şeker fabrikası bile satıldı yukardaki genç diyor Türkiye'li olun diye...

Bak şeker fabrikasına laf edersen anlarım, aynı fikirdeyim. Uçak sanayimiz ve devrim arabaları konusunda da hemfikirim. Bunlar ayrı konu.

Fakat TOGG bir başarıdır ve bize destek olmak düşer. Teknoloji partnerleri ile çalışmak ise arabamızın yerli olmasına engel değil, ticaret hayatının bir gerçeğidir bu.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Teknoloji partnerliği teknoloji ticaretinde olan bir olay, örneğin Google'ın da Türkiye'de teknoloji partnerleri var ve bu firma Türk firması mı oldu şimdi ?

M

Murat Burç

SDN Okuru
Markası yerli benim için yeterli.

Devasa şirket Apple bile işlemci, işletim sistemi tasarımı dışında herşeyi yaptırıyor başkalarına. Biraz da ekranı tasarlayıp ürettiriyor diyebiliriz.

garb02

Doçent
Reaksiyon puanı
123
bu ülkedekilerin geri kafalılığı yüzünden bu haldeyiz ya, halen bir taş bir engel... yazık size çok yazık.
f35 savaş uçağı Tayland motoru mu takıyorlar ? Amerika kendi motorunu üretiyor ? Altay tankını kaportası senin motoru senin değil ingilizlerin.
Ne içiyorsanız bana da verin. Bu arada katarlara gitti. tank palet fabrikası %50 özelleştirildi

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
Bak yine araba üzerinden siyaset hapan bir herif gelmiş.

116467-li-ion-1500-mah-3-adet-18650-yueksek-guec-pil-huecresi-guec-arac-pil-guec-pili-sarj-edilebilir-piller-desarj-oran-10c.jpg

Bak dostum bunun adı pil hücresi. Bunu dünyada üreten birkaç marka var. Çoğu araç firması gibi biz de bunu satın alacağız. Sadece Tesla üretiyor bunu. O da bir iki sene önce üretmeye başladı.

Ekran Görüntüsü (77).png

Bak bu da modül. İçinde çok sayıda hücre var. Alınan hücreleri biz bir araya getireceğiz.

Ekran Görüntüsü (81).png

modüller bir araya gelerek aracın pilini oluşturacak ki bu pilin soğutma sisteminden yazılımına her şeyi yerli mühendisler tarafından yapılacak.
%51 yerlilik oranına sahip bu arabanın menşei Türkiye. Adı Türkçe. Siz hala neyin karmaşasındasınız.

Yahu araba bu siyaset değil vazgeçin araba üzerinden siyaset yapmaktan.

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
var olan iyi bir şeyi alıp geliştirip kullanmak yerine, çok daha iyilerini üretmeye kalkarsanız vakit kaybedersiniz. çok iyi biliyorsanız oturun uçak motoru yapın hadi? fabrika özelleştirmelerine ben de karşıyım lakin bu kadar gerideyken halen %100 Türk üretimi bir şeyler beklemeniz aşırı mı aşırı saçma geliyor bana. vizyonunuzu genişletin biraz yapamıyorsanız susun takip edin.

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
var olan iyi bir şeyi alıp geliştirip kullanmak yerine, çok daha iyilerini üretmeye kalkarsanız vakit kaybedersiniz. çok iyi biliyorsanız oturun uçak motoru yapın hadi? fabrika özelleştirmelerine ben de karşıyım lakin bu kadar gerideyken halen %100 Türk üretimi bir şeyler beklemeniz aşırı mı aşırı saçma geliyor bana. vizyonunuzu genişletin biraz yapamıyorsanız susun takip edin.
Evet tam da ağzımdan aldınız lafı. Dünyanın en iyi markalarıyla birlikte çalışıyoruz ama insanlar hala bilmeden konuşuyorlar.

Neymiş yerliymiş. Yıl olmuş 2020 dünya teknolojisinden yararlanarak en iyisini üretmek varken emeklemekten mi başlayalım?

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
Evet tam da ağzımdan aldınız lafı. Dünyanın en iyi markalarıyla birlikte çalışıyoruz ama insanlar hala bilmeden konuşuyorlar.

Neymiş yerliymiş. Yıl olmuş 2020 dünya teknolojisinden yararlanarak en iyisini üretmek varken emeklemekten mi başlayalım?
yok abicim bunlar çook geriden gelen insanlar, ne desek bir şeyler uydurucak konuşacaklar. allahtan içten yanmalı bir motor ile araba yapmadılar da bu insanların ağzına iyice laf vermediler.
otur 2 satır kod yaz desen yok, ilerlemeyi "yerli" olmakla karıştırmasalar çok iyiydi de neyse. hem teknoloji forumuna konu açarsın hem siyasetçilerin yaptıklarına laf atarsın, hem de teknolojiden bu kadar gerisin. geleceğe bakın geleceğe, geçmişte kalmayın.

garb02

Doçent
Reaksiyon puanı
123
O konuda haklısın, ama bu üniversiteler neden var acaba ? Üniversitelerde Otomotiv Teknolojisi bölümleri var. Öğretmen ve mühendis yetiştiriyorlar. O'nu izah ediyorum

Yarın birgün birşey oldu İsrail gibi heronu vermeyecekler, Yarın birgün Motor Anlaşmasıda bozulur. Bir haber sitesinde okudum Anka bile %100 yazılım ve kendi yaptığını açıkladı Türk mühendisleri.

G3 Silah mermisi Türkiye'de yapılıyor. Ama başka silah mermileri başka ülke oradan alıyoruz. Üretemediğimiz için askıya alıyorlar. Haber manşeti altında paylaşıyorum

Norveç ve Finlandiya'nın ardından bir skandal karar da Hollanda'dan geldi. Hollanda'nın Türkiye'ye yönelik silah ihracatını askıya aldığı açıklandı.

M

Murat Burç

SDN Okuru
f35 savaş uçağı Tayland motoru mu takıyorlar ? Amerika kendi motorunu üretiyor ? Altay tankını kaportası senin motoru senin değil ingilizlerin.
Ne içiyorsanız bana da verin. Bu arada katarlara gitti. tank palet fabrikası %50 özelleştirildi
Onlar Amerika. Adamların 200 yıllık teknoloji birikimi var. Anakaraları savaştan uzak. 2. dünya savaşı ile birlikte almanyanın çoook değerli bilim adamları amerikaya gitti ve amerika hala onların kurduğu eğitim sisteminin ekmeğini yiyor.

Mesele iktidarı eleştirmekse benden daha sert muhalifi bulamazsınız. Ama etimiz belli budumuz belli. Yavaş ilerleniyor o da eleştirilir ama bir şekilde başlamak gerekiyor.

Tank palet konusuna katılıyorum. Bu konuları deşersek sıkıntı çıkar ama anladınız siz.

garb02

Doçent
Reaksiyon puanı
123
yok abicim bunlar çook geriden gelen insanlar, ne desek bir şeyler uydurucak konuşacaklar. allahtan içten yanmalı bir motor ile araba yapmadılar da bu insanların ağzına iyice laf vermediler.
otur 2 satır kod yaz desen yok, ilerlemeyi "yerli" olmakla karıştırmasalar çok iyiydi de neyse. hem teknoloji forumuna konu açarsın hem siyasetçilerin yaptıklarına laf atarsın, hem de teknolojiden bu kadar gerisin. geleceğe bakın geleceğe, geçmişte kalmayın.
Kod yazalım derken Devlet desteklemiyor Pardus kullanan var mı ? Ben de yazılımcıyım... Şimdi işi yokuşa sürüyorsun Okan kurt Üniversite arkadaşımdı. Amerika'da bi şirkette yazılım uğraşıyordu Yüksek Lisans Amerika'da okudu. Şimdi Kaspersky Antivirüs şirketi'nde çalışıyor Rusya'da.

Devlet desteklemedi Pardus'u Askeri,Polis, Hukuk yerinde bile Windows işletim sistemi kullanıyorlar. İnternet Cafe'de pardus gördün mü? 7 veya 8

Onlardan bile gurur duyuyorum Türkiye'de 3 5 kişi Türk oyun yaptılar. Herşeyden önce kod yazmak değil maliyet önemli ! Ekip kurdunuz Map kodcusu vs vs vs para vereceksin

Konuyu saptırıyorsunuz işte...

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Arabanın üretileceğinden bile şüpheliyim , umarım bizim için en iyisi olur .

M

Murat Burç

SDN Okuru
Türkiye'de boş yere harcanan paralar inşaata kanal istanbula gömülen ve gömülecek paraların çeyreğı katma değeri çok yüksek olan yazılıma harcansa çok anormal bir seviyede olurduk.

volvo satıldı zamanında bizimkiler almadı ona buna para harcadı.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,378
Global köy denen bir dünyadayız artık.Eskiden tamamen yerli olsun denirdi ama şimdi en ekonomik maliyetle yüksek kar marjı peşinde tüm şirketler.Mercedes Renaultdan motor alıyor şu an Renaultunun cirosunun çoğunluğu sattığı araçlardan değil sattığı motorlardan geliyor.Fiat grubu Peugeot Citroen PSA grubu ile ortak model üretti fiorino traffic vb.Büyüyen endüstri ortaklıklara sebep oluyor yoksa şirketler ayakta kalamıyor.En son Fiat-Chrysler ile PSA grubu birleşti.Renault-Nissan-Mitsubishi ise diğer bir büyük grup.Türkiye otomotiv yedek sanayisinde iyi bir konumda ve ülkemizde üretilen modeller hatta tasarlanıp üretilen modeller mevcut.Şimdi bugüne kadar otomotiv sektörüne giren Türk firması olmadı çünkü tren Devrim arabasının üretilmemesi ile kaçtı ve kısa zamanda yüksek kar elde edemeyen koç grubu kuş serisini anadol otomobilini üretmeyi bıraktı.Bakın Anadol yerli arabadır ama onun motoru da Ford idi.Şu an yakalanabilecek bir tren var o da elektrikli otomobil.Yıllardır fosil yakıtlı araç üreten firmalar bir anda bu işe giremeyecekler çünkü kar elde etmeleri çok zor.Ellerindeki hazır üretim bantlarını değiştirmek yeni kalıplar oluşturmak Ar-Ge yakıt şirketleri ile olan sponsorluklardan vazgeçmek zorunda kalacaklar.O yüzden az adetli teknoloji dünyasının dikkatini çekecek miktarda elektrikli otomobil üretiyorlar.Sadece bu sektöre odaklanan çok az sayıda şirket mevcut.Eğer denildiği şekilde üretim yapılırsa katma değerli ülkeye kazanımı olacak bir marka ortaya çıkacaktır.Bazıları dedi ya fabrika nerede prototip yerli değil alsınlar onlara ayrı bir bilgi : "
Ve 18 Ocak 1966 tarihinde, İngiltere’de hazırlanan Anadol’un ilk prototipi Türkiye için yola çıktı.
Ayrıca linkteki video bu konuda yeterli bilgiyi verecektir.

Reaksiyon puanı
296
paran varsa beğeniyorsan gidip alırsın beğenmiyorsan git başka araba al kimse seni yerli araba al diye zorluyor mu

shadow2

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Atak helikopteri içinde aynı şeyler söylendi zamanında. Hatta deneme yapan pilot bile italyan neresi yerli dendi.
Amerikaya yalvarıyoduk bize süper kobra sat diye satmıyordu. Şimdi 100 yakın atak helikoperimiz var. Sonuç önemli. Her parça Yerli olması mı gerek? Ülkeye bi katma değer sağlaması yetmez mi?
Niye bu nefret ben onu anlamıyorum biraz sabredip sonucu görmek varken niye hemen yerin dibine sokulmaya çalışılıyor.

Stalker06

Asistan
Reaksiyon puanı
32

hocam bindiğin wolksvagen yüzde yüz almanmı sanıyorsun,mersedes gibi bir marka bile yeni ürettiği c segmenti araçlarda renault motoru kullanıyor.
önemli olan daha iyisini daha ucuza maal etmek.
neden bu düşmanlık otomobil sektöründe artık ülkemizde var bu pastadan pay alacak güçlü bir yatırım ortaklığı var ortada.
Ne farkeder aynası çinde yapılsa koltuğu bursada önemli olan ülkemize kattıkları.

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Aracın Elektrikli motoru: Alman Bosch

Bataryası: Çinli

Araç entegrasyonu: Alman

EDAG Şasi sistemi: İngiliz

Myra Tasarım: İtalyan

Otomobil yerli.

Temel fıkrası gibi AKP mucizesi.

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
yok beyler sizden olmaz. şu kıtlığa bi bak, ne kadar düşünce fakiri insanlar var....

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
Aracın Elektrikli motoru: Alman Bosch

Bataryası: Çinli

Araç entegrasyonu: Alman

EDAG Şasi sistemi: İngiliz

Myra Tasarım: İtalyan

Otomobil yerli.

Temel fıkrası gibi AKP mucizesi.

Yahu kaç arabamız var da ilki tamamen yerli olsun istiyorsunuz. İlk bu ilk. Kendi motorumuz olsa eminim en ufak bir kazada çamurcular yine yüklenecek.
Bunlar olmasın diye, güzel bir yerden başlayalım diye dünyaca ünlü firmalarla iş birliği yapılıyor.

Sermayesi yerli mi
Yönetimi yerli mi
Adı yerli mi
%51 yerli mi
Evet.

Dışarıda yok bu Türkiyenin arabası değilbakın şunu bizden alıyor diye manşet atan bile yokken siz kendi arabamızı gömmeye devam edin.

Sırf akpnin projesi diye çamur atmaktan vazgeçin.

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Türkiyenin ilk yeri arabasını araştırın ?