Sessiz Direniş

Konusu 'Diğer Kültür / Sanat Konuları' forumundadır ve -BeSTe- tarafından 14 Mart 2008 başlatılmıştır.


 1. -BeSTe-

  -BeSTe- Profesör

  Katılım:
  27 Ocak 2008
  Mesajlar:
  2.615
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  - Sessiz Direniş

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nin yeni yıldaki ilk sergisi 13 Şubat'ta açılıyor. Küratörlüğünü Moskova Fotoğraf Evi Müzesi Direktörü Olga Sviblova’nın yaptığı "Sessiz Direniş- Rus Fotoğrafında Resimsellik" başlıklı sergi 25 Mayıs tarihine kadar sürecek. Sergi, Rusya’da 90’ların ortalarında "yeniden keşfedilen", aynı dönemde yaşamış, birbirlerinden etkilenmiş bir dizi sanatçının yapıtlarıyla 20.yüzyılın başlarındaki Rus sanatının gelişimi ve ülkenin kültürel tarihinden bir kesit sunmayı amaçlıyor.

  Resimsellik akımının temsilcileri, estetiğin içerikten, fotoğrafın uyum ve dengesinin gerçeklikten daha önemli olduğunu savunarak, ışığın her türlü oyununu, değişik tekniklerle de yumuşak tonlamaları kullanıp, dramatik ve şiirsel çalışmalar yaratırlar.

  Rus resimsel fotoğrafının ustaları, Ekim Devrimi’nden sonra, 1920’lerde totaliter rejiminin zulüm ve baskısı altında kaldılar. Devrim öncesi dünyanın nostaljisini yapmakla, "Turgenyev’in duygusallığı"yla, sınıf çatışması kuramı yerine burjuva değerleri öne çıkartmakla suçlandılar. Saldırılar arttıkça "Sessiz Direniş" daha da güçleniyordu. Tüm baskılara karşın Rus resimsel fotoğrafçılar, kendi estetiklerine sadık kalmayı başararak, ulusal ve evrensel sanatın klasikleri arasında yer aldılar.

  Moskova Fotoğraf Evi Müzesi (Moscow House of Photography Museum) koleksiyonundan yapılan bir seçkiyle oluşturulan sergide, aralarında Alexander Rodchenko, Sergei Lobovikov, Alexander Grinberg, Yuri Yeremin ve Aleksei Mazurin’in de bulunduğu ünlü 18 Rus fotoğrafçının, 1898’lerden 1940’lara uzanan bir zaman dilimi içindeki üretimlerinden toplam 194 adet orijinal baskı yer alacak.

  Kaynak
   


 2. €G€

  €G€ Asistan

  Katılım:
  28 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  104
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş