Sen Namaz Kılmış Olmadın!

Bu konuyu okuyanlar

mavinok.ta

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Resulullah (s.a.v.) Efendimiz, bir gün mescitte ashabıyla birlikte otururken, ismi Hallad olan, yeni öğrenmiş bir bedevi zat girdi. Rüku ve secdesini tam yapmadığı bir namaz kıldı.
Sonra huzura gelerek selam verdi. Resulullah Efendimiz selamını aldı ve.
- Dön namazını tekrar kıl, buyurdu.
O zat dönerek, önceki kıldığı gibi namazını tekrar kıldı. Resul-i Zişan (s.a.v.),
- Dön tekrar kıl; çünkü sen, namaz kılmış olmadın!, buyurdu.
Bu hal üç defa tekerrür edince Hallad (r.a.) :
- Ya Resulullah! Seni hak ile gönderen Allah'a yemin olsun ki, ancak bu kadar biliyorum, doğrusunu bana öğretirmisin? dedi.
Bunun üzerine Efendimiz (s.a.v.):
- Namaz kılmak isteyince güzelce abdest al, kıbleye dön, iftitah tekbirini al, kolayına geldiği kadar Kur'an oku, sonra rükuya varıp sukunet buluncaya kadar dur. Sonra başın büsbütün doğruluncaya kadar ayakta kal, sonra secdeye varıp mutmain oluncaya kadar dur, başını kaldırıp hareketsiz kalıncaya kadar otur. Bunları bütün namazlarda böylece yaparsan namazın tam olur, bundan neyi eksiltirsen namazı eksiltmiş olursun,buyurdu.

BreakOut

Asistan
Reaksiyon puanı
0
güzel paylaşım kardesm tşkler Rabbim bizi aFfetsın %(
Bizler onu bile yapamıyrz %(

tonce

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
14
Allah Razı olsun. ;)

mavinok.ta

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
amin ecmain. Allah bizlere, ona layık kullar olabilmeyi nasip etsin...

mavinok.ta

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
bencede o çok daha iyi bulmeh. :) ALLAH sendende razı olsun :)

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Benim kıldığım namazı size söyliyeyim mi?

Günlük hayatta ne kadar aklıma gelmeyen düşünceler varsa hep namazda aklıma gelir.

Bulamadığım bir eşyanın yeri namaza durunca hemen aklıma geliverir.

Namazı öyle bir kılarım ki; "Bir an önce kılıpta şu işimi halledeyim"düşüncesi hakimdir.

Özellik yatsı namazlarını kılacağım zaman "Hele şu Namazı aradan çıkarıp bir rahatlıyalımda sonra....yaparız,ederiz"diye düşünürüm ve namazı yapacağım işlere bir engelmiş gibi tahayyül ederim.

Namaz rekatlarını hep şaşırırım.Eğer zamlı sureleri sesli okunan bir vakitte,cemaatle kılmışsam,bana farzı kıldıktan sonra imam "zamlı sure ne okudu?" diye sorun bilemem;Çünka namazla işli dışlı deyilim ki:Ne kadar boş dünyalık işler varsa kafam onlarla meşgul.

Neyse fazla uzattım dostlar kusura bakmayın.

İşte mehmet1101'in hali bu
Birde haddini bilmeden Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi bölümüne moderatör olup millete bir şeyler anlatıyor.

Mehmet!önce sen kendine anlat.

Saygılarımla

mavinok.ta

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Bir insan bu kadar mı tevazu sahibi olabilir?! :) Mehmet abi size sadece estağfirullah diyebilirim... :)

EzOhİsTaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
mehmet kendine haksızlık etme :) bu bölüme senden başkası moderatör olamazdı. gerçekten mütevazi davranmışsın :) başarılarının devamını dilerim.. ^^

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Değerli arkadaşlarım.

öyle demeyin

Aramızda o derece ibadetlerine sadık insanlar var ki kendilerini mütevazilikten sıyırıp açığa kavuşturmuyorlar.

Mütaveziliğin ölçüsü bence böyle olmalı.
Benim gibi mütavaziliğin açığa vurarak değil.
yaşayarak olmalı

Yinede sizlere bu hüsnü zanlarınızdan dolayı teşekkür ederek,
yine hüsnü zanlarınıza layık bir yaşam sürmeyi rabbimden niyaz ediyorum.

saygılarımla

mrakip

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
mehmet1101 Benim kıldığım namazı size söyliyeyim mi?......................................

Niyet getirirken karşınızda kabeyi mi görmek istersiniz?
Namazda dünyadan soyutlanmayı mı?
Yoksa Hz. Ali gibi, namazda acı hissetmeyecek kadar huşu mu?
Yapamıyorsanız kıldığınız namaz fasit mi?

Yoksa şöyle mi düşünelim;
Namazda kendini başka şeyler ile meşgul eden beynimiz de monte değil. Namaz kılarken çıkarıp bir yere koyma şansımız yok. Zaten beyinsize namaz farz da değil.
Ya da şeytan hala bizimle uğraşıp kafamızı karıştırmaya çalışıyorsa, henüz fethetmemiş demektir. Namazda aklına abuk sabuk şeyler gelmeyenin aklına şaşanlar vardır.

Hem namaz kılmak ödenmesi gereken borç değil mi? "Bir an önce kılıp ta şu işimi halledeyim" düşüncesinin ne zararı olabilir ki? En iyi borç zamanında ödenen borçtur. Bankalar bile geç ödenen borca faiz yazarlar. Hatta ödenmez ise icra bile getirirler!

Eğer namaz bir borç ise, her şeyden önce aradan çıkarmak gerekmiyor mu? Yapılacak işlere engel olarak görmek kadar normal ne olabilir ki? Maazallah ya engel olarak görmesek? Çiğneyip geçeriz demektir. Eğer bizim için bir engelse değer veriyoruz demektir.

Tabii ki itina göstermek lazım. Önem vermek lazım ama her şeyden önce namazın ne olduğunu iyi kavramak lazım. Mü'minin miracı ise, huzura çıkmayı ertelememek lazım.
Yaratandan ibadetlerin kabulünü dilemek lazım.
Gün gelecek çok kişi keşke Mehmet gibi kılabilseydik diyecekler. İşte o hesap gününde beğenmediğin şu namazını o kadar çok kişi arayacak ki.

Saygılarımla

mavinok.ta

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
mrakip kardeşim bardağın dolu tarafından bakmış çok güzel özetlemişsin konuyu teşekkürler, ALLAH razı olsun. :)

mrakip

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1400 sene önce gelen mail ???

Ey Allah (c.c.)ın kulları!

Bugünün genç müslümanları!

Her gün sabırsızca bekliyorsunuz,

"Bana e-mail geldi mi?" diye.

Günde bir kaç kez online oluyorsunuz.

Mutlu oluyorsunuz,

"Bir mailiniz var!" yazdığında.

Okumak için sabırsızlanıyorsunuz.

Bazı mesajlar gerçekten güzel,

Arkadaşlarınızdan, dostlarınızdan sıcacık.

Fakat çoğu öylesine gelmiş; alakasız.

Sadece zamanınızı alıyor.

Derhal siliyorsunuz.

Biliyor muydunuz, yaklaşık 1400 yıl önce,

Allah(c.c.) size uzun bir e-mail gönderdi.

Meleği Cebrail(a.s.) aracılığıyla elbet,

Kulu Muhammed Aleyhisselatuvesselam’a

Açtınız mı bu e-maili?

Subject: Kur’an,

"Kuşku Barındırmayan Rehber"

Download ettiniz mi bu dosyayı?

Kalbinize bookmark’ladınız mı?

Hayatınızın "favoriler"ine eklediniz mi?

Her sabahınızın "başlangıç sayfası" yaptınız mı?

Açtıysanız bu e-maili

Hepsini okumuş olmalısınız...

Gönderilen elçilerin kıssalarını...

Helak olan kavimlerin öykülerini...

İnsanlığa mesajları,

Günlük hayatınızın rehberini,

Geleceğe dair güzel haberleri, müjdeleri.

Allah’ın sizden "reply" edip,

E-mail olarak iyi amel beklediğini.

şimdi, her sabah uyandığınızda;

İlk bu e-maili okuyun.

Kur’ân’da "save" edildiği şekliyle,

Hatırlayın ve ona göre "reply" eyleyin.

Sevgili genç müslümanlar;

İslamın geleceğine "enter"leyin.

Alıntı

http://www.autocadokulu.com/page.php?id=262

mavinok.ta

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
çok güzel birşey bu ya ALLAH razı olsun :)

bulmeh

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Böyle şeyler okumak, böyle kardeşlikler kurmak , ve mehmet kardeşimiz gibi (ve eminim mehmet gibi daha niceleri var) insanları farketmek ve forumlarda da olsa onlarla sohbet edersecine yazışmak, paylaşmak çok güzel bir duygu olsa gerek.Galiba SDN beni bu yüzden kendine çekiyor. Hepinizden Allah razı olsun.

mavinok.ta

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Amin kardeşim, ecmain!

Mü'min, Mü'minin kardeşidir... :)

immortalsword

Asistan
Reaksiyon puanı
17
mehmet1101 dedi ki:
Benim kıldığım namazı size söyliyeyim mi?

Günlük hayatta ne kadar aklıma gelmeyen düşünceler varsa hep namazda aklıma gelir.

Bulamadığım bir eşyanın yeri namaza durunca hemen aklıma geliverir.

Namazı öyle bir kılarım ki; "Bir an önce kılıpta şu işimi halledeyim"düşüncesi hakimdir.

Özellik yatsı namazlarını kılacağım zaman "Hele şu Namazı aradan çıkarıp bir rahatlıyalımda sonra....yaparız,ederiz"diye düşünürüm ve namazı yapacağım işlere bir engelmiş gibi tahayyül ederim.

Namaz rekatlarını hep şaşırırım.Eğer zamlı sureleri sesli okunan bir vakitte,cemaatle kılmışsam,bana farzı kıldıktan sonra imam "zamlı sure ne okudu?" diye sorun bilemem;Çünka namazla işli dışlı deyilim ki:Ne kadar boş dünyalık işler varsa kafam onlarla meşgul.

Neyse fazla uzattım dostlar kusura bakmayın.

İşte mehmet1101'in hali bu
Birde haddini bilmeden Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi bölümüne moderatör olup millete bir şeyler anlatıyor.

Mehmet!önce sen kendine anlat.

Saygılarımla
abi sen niyt edion en azından onu yapmaynlarda var:):):):) %(

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
mrakip dedi ki:
Niyet getirirken karşınızda kabeyi mi görmek istersiniz?
Namazda dünyadan soyutlanmayı mı?
Yoksa Hz. Ali gibi, namazda acı hissetmeyecek kadar huşu mu?
Yapamıyorsanız kıldığınız namaz fasit mi?

Hayır fasit değil.
Ama şuda var ki,saymış olduğun maddeleri yerine getirmeye ne kadar gayret gösteriyorsun? diye bir sorsan bana

Cevabımı sende biliyorsun

mrakip dedi ki:
Yoksa şöyle mi düşünelim;
Namazda kendini başka şeyler ile meşgul eden beynimiz de monte değil. Namaz kılarken çıkarıp bir yere koyma şansımız yok. Zaten beyinsize namaz farz da değil.
Ya da şeytan hala bizimle uğraşıp kafamızı karıştırmaya çalışıyorsa, henüz fethetmemiş demektir. Namazda aklına abuk sabuk şeyler gelmeyenin aklına şaşanlar vardır.

Evet onların akıllarına şaşanlardan bir taneside benim.Ve onlara sormak istiyorum nasıl yapıyorsunuz bunu diye?

Gerçi nasıl yaptıklarını bende biliyorum ama...ama....hep ama.....
Çok basit bir misal vereyim.akşam tv'de bir film izlediniz.

Sizlere soruyorum onun yorumunu namazda yapmıyanımız varmı?
İşte beynimizi meşgul eden bir sebep.

bunu çoğaltabiliriz.

O zaman çözüm kısacık dünyalık işler için aklımızı ve fikrimizi meşgul edecek düşüncelerden arınarak ebedi hayatımızla ilgili düşüncelerle doldurmak gerekmez mi?

mrakip dedi ki:
Hem namaz kılmak ödenmesi gereken borç değil mi? "Bir an önce kılıp ta şu işimi halledeyim" düşüncesinin ne zararı olabilir ki? En iyi borç zamanında ödenen borçtur. Bankalar bile geç ödenen borca faiz yazarlar. Hatta ödenmez ise icra bile getirirler!

Eğer namaz bir borç ise, her şeyden önce aradan çıkarmak gerekmiyor mu? Yapılacak işlere engel olarak görmek kadar normal ne olabilir ki? Maazallah ya engel olarak görmesek? Çiğneyip geçeriz demektir. Eğer bizim için bir engelse değer veriyoruz demektir.

O söylediklerinin hepsine hak veriyorum.
Ama öyle bir namaz kılmak var ki namazdan bir saat önce hazırlanıp seccademizin başında az sonra Rabbimin huzuruna çıkacağım diye bekleşen insanlar da var.

Allah onu bize borç olarak vermemiş ki.
bir lütuf bir ihsan olarak vermiş.bir mirac olarak vermiş."Müminlerin miracı namazdır".
Kendisiyle bir (tabiri caiz ise)mükaleme olarak vermiş.

Bir sultanın huzurana çıkmaktan daha büyük şeref ne olabilir ki.

Peki o sultanın huzuruna salla paça çıkmaktan daha büyük utanç ne olabilir?

Siz amiriniz veya başbakanınızın huzuruna çıkmayı bir şeref olarak düşünmezmisiniz?
Yoksa boynunuza bir borç olarak mı düşünürsünüz.?

mrakip dedi ki:
Gün gelecek çok kişi keşke Mehmet gibi kılabilseydik diyecekler. İşte o hesap gününde beğenmediğin şu namazını o kadar çok kişi arayacak ki.

Saygılarımla

her zaman düsturumuz hastalık ve musibetlerde kendinden aşağıdakileri görmek,
ibadet ve taatte ise her zaman kendinden üstündekilere bakmak olmalıdır.

Saygılarımla

SEYF

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Allah (c.c.) bizleri dogru yoldan ayirmasin bizleri "gir cennetime ey kulum" dedigi kullarindan eylesin.

bjk_ayse

Profesör
Reaksiyon puanı
1
1400 yıl önce gelen mail gerçekten çok güzel

TeArS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ağhhh duamı okuyormuyum okumuyormuyum kendimi secdede buluyorum acaba az önce dua okudummu diyorum o kadar kafam uçmuş Allah kabul etsin Allah daha zevkli daha inançlı namaz kılmayı hepimize nasip etsin.

Kriptograf

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Her ne kadar bende namaz kılarken aklım başka yerlere gittiği olsada namaz kıldığım sürenin yarısından fazlasında okuduğum arapça sözlerin anlamlarını düşünürüm bir sonraki hareketi düşünürüm yani başka bir şey düşünmeye yer bırakmam ama tabiki olmuyor değil arada.Ağzımı ve vücudumu ezbere bağlayıp gözlerimle halı desenlerine bakıyorum önümde duran adamın çorabına bakıyorum falan.Mutlaka herkese olur böyle şeyler önemli olan neyi ne için yaptığını bilerek yapıp elinden geldiği kadarıyla görevini icra etmek diye düşünüyorum.Tabi bunun bencesi sencesi yok elimizden geldiği kadar artık...

mavinok.ta

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Ben teşekkür ederim arkadaşlar. Güzel dualarınız için de ayrıca teşekkürler, amin. Namazı yaşayabilen kullardan olabilsek ne ala... ;(

Kriptograf evet, sencesi bencesi olmaz tabii ama dediğin gibi vicdanlarımızı rahatlatıyoruz en azından.

Allah ibadetlerimizi kabul etsin... (A)