Şeker Yememek için 66 neden !

Bu konuyu okuyanlar

karasoy

Asistan
Reaksiyon puanı
3
1. Şeker kanser hücrelerinin en çok sevdiği şeydir.
2. Şeker bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir.
3. Şeker vücudunuzun mineral dengesini bozabilir.
4. Şeker çocuklarda hiperaktivite, endişe, dikkat bozukluğu ve huysuzluğa sebep olabilir.
5. Şeker çocuklarda uyuşukluğa sebep olabilir.
6. Şeker çocukların okul başarısını olumsuz etkileyebilir.
7. Şeker trigliserit seviyesinde belirgin bir artışa sebep olabilir.
8. Şeker bakteri enfeksiyonları na karşı savunma sistemini zayıflatabilir.
9. Şeker böbreklere hasar verebilir.
10. Şeker krom eksikliğine yol açabilir.
11. Şeker bakır eksikliğine yol açabilir.
12. Şeker kalsiyum ve bakır emilimini engeller.
13. Şeker meme, yumurtalık, prostat ve rektum kanserine yol açabilir.
14. Şeker kadınlarda daha büyük risk oluşturmak üzere, kolon kanserine sebep olabilir.
15. Şeker safra kesesi kanseri için risk faktörü olabilir.
16. Şeker gözleri bozabilir.
17. Şeker serotonin seviyesini yükseltir; bu da kan damarlarını daraltabilir.
18. Şeker Hipoglisemiye sebep olabilir.
19. Şeker midenin asidik olmasına yol açabilir.
20. Şeker çocuklarda adrenalin seviyesini artırabilir.
21. Şeker koroner kalp hastalığı riskini artırabilir.
22. Şeker ciltte kuruma ve saç beyazlamasına yol açarak yaşlanma sürecini hızlandırabilir.
23. Şeker alkol bağımlılığına yol açabilir.
24. Şeker diş çürüklerini artırabilir.
25. Şeker kilo alımı ve aşırı şişmanlığa katkıda bulunabilir.
26. Yüksek miktarda şeker yemek Crohn’s hastalığı ve ülseratif kolit riskini artırır.
27. Şeker kireçlenmeye sebep olabilir.
28. Şeker astıma sebep olabilir.
29. Şeker mantar enfeksiyonları na sebep olabilir.
30. Şeker safra taşı oluşmasına yol açabilir.
31. Şeker böbrek taşı oluşmasına yol açabilir.
32. Şeker istemik kalp hastalığına yol açabilir.
33. Şeker apendisite yol açabilir.
34. Şeker Multipl Skleroz (MS) hastalığının belirtilerini şiddetlendirebilir.
35. Şeker dolaylı olarak hemoroide yol açabilir.
36. Şeker damarlarda varise yol açabilir.
37. Şeker osteoporoz oluşumuna katkıda bulunabilir.
38. Şeker salya asiditesine katkıda bulunabilir.
39. Şeker insülin sensitivitesinde düşüşe sebep olabilir.
40. Şeker glikoz toleransının düşmesine sebep olur.
41. Şeker büyüme hormonunu azaltabilir.
42. Şeker toplam kolesterolü artırabilir.
43. Şeker sistolik kan basıncını artırabilir.
44.Şeker gıda alerjilerine sebep olur.
45. Şeker diyabet oluşumuna katkıda bulunabilir.
46. Şeker hamilelikte kan zehirlenmesine yol açabilir.
47. Şeker çocuklarda egzama oluşuma katkıda bulunabilir.
48. Şeker kardiyovasküler hastalığa sebep olabilir.
49. Şeker DNA yapısını bozabilir.
50. Şeker katarakta sebep olabilir.
51. Şeker amfizeme sebep olabilir.
52. Şeker ateroskleroza sebep olabilir.
53. Şeker serbest radikal oluşumuna sebep olabilir.
54. Şeker enzimlerin işlevselliğini düşürür.
55. Şeker karaciğer hücrelerinin bölünmesine sebep olabilir; bu da karaciğerin boyutlarını büyütür.
56. Şeker karaciğerde yağ miktarını artırabilir.
57. Şeker karaciğerde patolojik değişimlere yol açabilir.
58. Şeker pankreasa zarar verebilir.
59. Şeker kabızlığa sebep olabilir.
60. Şeker miyopluğa sebep olabilir.
61. Şeker hipertansiyona sebep olabilir.
62. Şeker migren de dahil olmak üzere baş ağrılarına sebep olabilir.
63. Şeker beyin dalgalarını artırabilir; bu da beynin düşünme kabiliyetini zayıflatır.
64. Şeker depresyona sebep olabilir.
65. Şeker hormonal dengesizliğe sebep olabilir.
66. Şeker Alzheimer hastalığı riskini artırabilir.

Şekerin gizli isimleri
Yiyeceklerin “içindekiler” listesinde şekerin farklı isimlerle gizlenmiş olduğunu görebilirsiniz. Bu isimler ne mi? Sakaroz, esmer şeker, mısır şurubu, nişasta bazlı sıvı şeker, dekstroz, sorbitol, mannitol, xylitol, früktoz, meyve şurubu, glikoz, glikoz şurubu, bal, invert şeker, laktoz, maltoz, akçaağaç şurubu, melas, şeker şurubu, turbinado, amazake.

Şekerin vücudunuza zararları
• Fazla şeker tüketmek kan şekerini çok çabuk artırıyor ve pankreas aşırı insülin salgılıyor. Buna “metabolik sendrom” deniyor. İnsülin, şekeri regüle ettikten sonra fazlasını yağ olarak depoluyor. Kan şekerindeki ani düşüşse sürekli acıkma hissine ve yemeye yol açıyor.
• Diş çürümesi başta olmak üzere, obezite, diyabet, kalp ve dolaşım hastalıkları, böbrek taşları, kanser, hipertansiyon, felç, ülser, astım, romatizma, kronik yorgunluk sendromu ve kemik erimesine neden oluyor.
• Kan dolaşımıyla vücudun her tarafına taşınan şeker özellikle de göbek, kalçalar, göğüsler ve bacağın üst kısmında toplanıyor. Bu bölgeler de dolduğunda, yağ asitleri kalp ve böbrek gibi aktif organlara dağılıyor. Bu organlar gittikçe yavaşlıyor ve sonuçta dokuları bozularak yağa dönüşüyor.
• Bağışıklık sistemi zayıflıyor. Vücut soğuk, sıcak veya mikroplara karşı koyamıyor.

Her yerde “şeker” var
Kek, pasta, baklava gibi tatlı yiyeceklerin içinde şeker olduğunu zaten biliyoruz. Tehlikeli olan gelişme, şekerin artık yerli yersiz neredeyse bütün hazır gıdaların içine koyulur hale gelişi… Bebek maması, mısır gevreği, sosis, mayonez, ketçap, pizza, hamburger ekmeği, kola, hazır meyve suyu gibi gıdalar şekerle tüketici gözünde daha çekici hale getiriliyor. Doğuştan tatlıya yatkınlığı olan insanoğlu da, farkında olmadan bu çekime kapılıyor ve satışlar artıyor. Gittikçe daha fazla satın alıyor, daha yiyoruz bu gıdaları.

Çocuklar ve bebekler için çok sakıncalı
şekerin zararlarıÖzellikle bebek mamasında bile şeker olması, çocukların beslenme zevkinin bir ömür boyu yanlış bir yolda gitmesine neden oluyor. Günümüzde artan aşırı şişmanlığını sorumlularından biri de bebekken tanışılan şeker olsa gerek. Bebek mamasında anne sütüne oranla yüzde 60 daha fazla şeker bulunuyor!

Şekerdeki genetik risk
Şekerle ilgili çok önemli başka bir tehlike daha var. Genetiğiyle oynanmış mısırdan “mısır şekeri” üretiliyor. “Nişasta bazlı sıvı şeker” de denilen bu “oynanmış” şeker, çikolata, gofret, gazlı içecek, baklava, mısır gevreği gibi endüstriyel gıdalarda en çok kullanılan şeker türü. Genetiğiyle oynanmış gıdalar ise, başlı başına sayfalarca yazı yazılabilecek bir konu. Doğal halinde değil, insan eliyle “oynanmış” genlere sahip yiyecekler yediğimizde, bizim vücudumuzda da genlerimizi ilgilendiren değişiklikler olabileceğinden korkuyor bilim adamları. Günümüzde yaygınlaşan be

sin alerjileri, kanser gibi rahatsızlıkları n nedenlerinden biri olduğu düşünülüyor.

Silence

Dekan
Reaksiyon puanı
49
erkekce_135542828531.jpg

yemek içinde tek neden :)

karasoy

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Beyaz zehir diye buna denir. Bisküvi, pasta,çikolata...... Para kazanmak için hepimizi zehirliyorlar.

Metin_Kavuncu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Konuyu görmeden 5 dk önce şeker yemiştim. Gerçi dünyada artık birçok şey zararlı malesef.

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Şu kadarını söyleyeyim..
Şekeri sıfıra yakın duruma indirgedim..
Spor ile birlikte çatır çatır kilo veriyorum.

Şu zaman ki endüstriyel durum şeker bağımlılığını uyuşturucu ve sigara ile aynı kefeye sokuyor.
Ne kadar diretsemde bünye o kadar alışmışki istiyor.
Bu istediğimi arada küçük kaçamaklar ve meyveler ile gideriyorum.
Bu yetiyor.

Şeker pişmanlıktır.
Şekersiz bir hayatınızın olması da sizin elinizde.
Daha sonrasında, genelde 40 yaş sonrası hastalıklar çıkmaya başlayınca yaşadığınız şeye hayat diyemeyebilirsiniz.

karasoy

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Şu kadarını söyleyeyim..
Şekeri sıfıra yakın duruma indirgedim..
Spor ile birlikte çatır çatır kilo veriyorum.

Şu zaman ki endüstriyel durum şeker bağımlılığını uyuşturucu ve sigara ile aynı kefeye sokuyor.
Ne kadar diretsemde bünye o kadar alışmışki istiyor.
Bu istediğimi arada küçük kaçamaklar ve meyveler ile gideriyorum.
Bu yetiyor.

Şeker pişmanlıktır.
Şekersiz bir hayatınızın olması da sizin elinizde.
Daha sonrasında, genelde 40 yaş sonrası hastalıklar çıkmaya başlayınca yaşadığınız şeye hayat diyemeyebilirsiniz.

Aynen öyle. Vücut zaten ihtiyacı olan şekeri ; meyve ve sebzelerden alıyor. Bize yedirilen fabrika yapımı doğal olmayan ; daha fazla satış yapmaları için yiyecek ve içeçeklere katılan 21. yüzyıl zehiri kesme şeker...

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
Bende şeker yemek için 666 güzel neden sayabilirim şaka bir yana şekersizde ne tadı var hayatın

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
cücük kadar yazman da kör olmamız için bi neden

marancı

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Hem şeker hem tuz hemde beyaz ekmeği sıfıra indirgemek gerek

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
%99 yapabilir edebilir :) Şeker depresyona neden olmaz şekersizlik depresyona neden olur.

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
hepsinin sonu bilir' le bitiyor.hem bu konuda önemli olan miktar.fazla su içmenin de zararı çok.

İç Hastalıkları ve Obezite Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan

Günde 4-5 litre su içilmesi zararlı. Fazla su tansiyon yüksekliğine, böbrek hastalıklarına, kalp yetmezliğine neden olabilir. Su ihtiyacı su ile karşılanır. Çay, kahve, gazoz, meyve suları her ne kadar sıvı olarak kabul edilse dahil hiçbir şekilde suyun yerini tutmaz. Öte yandan kişi susadığı zaman mutlaka su içmeli, susamadan da isteğe bağlı olarak su tüketilebilir.

Suyun fazlası zehirler

İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Toksikolog Prof. Dr. Salih Cengiz

Maksimum 2 litrenin üzeri su fayda vermez. Bütün maddelerde fazlası zehirdir. Bu su için de geçerlidir.
Dozunda alındığında su faydalı olur. Suyun içindeki ağır metallerin bir miktarı vücut için gerekli olduğu gibi fazlası da zararlıdır. Örneğin suda sodyum, potasyum, kalsiyum gibi metaller var. Yani ne kadar çok su o kadar ağır metal ki bu da vücut için zararlı.

kaynak

12ada

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Ağzımda sütlü şeker varken okudum :D aslında yorumlara geçtim direk :D

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Kesme şeker dediğiniz şeyde organik olarau üretilmiyormu ki

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Doğal besin maddesi kalmadı. Şeker de bunların başında geliyor. Mısır şurubunu basıyorlar.

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
İsveç bilim adamları döktürmüş gene :mrgreen:

dgarkn

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Şeker şarttır. Küp veya tozu kastetmiyorum. Hiç şeker almayan insanın haliyle şekeri düşer başı dönmeye başlar halisizlik vücudun çökmesi takip eder.

Şeker nasıl alınmalı. Doğal veya yapay önemli değil

Kişiden kişiye değişir ihtiyacınız ne kadar o kadar alın ama toplumumuzda ihtiyacın %1000 katı şeker tüketilir siz onlardan olmayın tabi

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
abartılmadığı sürece şekerin bir zarar vereceğini sanmyıroum.

mesela ben şeker yiyince başım ağrıyor. (gaziantepliyim-en fazla iki dilim baklava yiyebilirim :D)
(yani altın madenin desin ama altın alamıyorsun :D)

mesela monosakkarit(basit şeker) türünde olan olan glikoz, yaşam için en önemli karbonhidrat kaynağıdır. beynin enerji ihtiyacı glikoz ile sağlanır.

ama fazla gilikoz beyni geliştirmez :)

şöyle düşünün:
bilgisayar işlemcisine fazla yada düşük voltaj verirsen olur?
düşük voltaj verirsen yavaş çalışır, yüksek voltaj verirsen yanar :)

şeker aşırıya kaçmadığın sürece zarar vermez. aşırıdan kastım bir oturuşta bir tepsi baklava değil :)

mesela baklava da dünya kadar şeker var. 3 belki 4. dilimden sonrası aşırıdır :)
hele birde şekerli şeyin yanında kola içtinmi tmm. :D senden bir daha hayır gelmez :D
(ben bunu hep yaparım -şeker şey yer yanında kola içerim- ama bir şey olmuyor bana demeyin. oluyor :D kola zaten full şeker. bir de yanında şeker yersen kötü olur)

bir örnek daha:
şekerli bir şeyle kola içimek, ekmeğin arasına ekmek koyup yemeye benzer :D (örnek süper :D) yani kim ekmeğin arasına ekmek koyup yerki :) şeker de aynı şekilde )

sedbond

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Gerçekten çok zararlı olduğunu biliyordum.Bilmediklerimi de buradan öğrendim teşekkür ederim.

St. Benoit

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Benim gibi diabet hastası olursanız anca bakarsınız böyle :)