Şeker hastalığından korkuyorum

Bu konuyu okuyanlar

Mahipar26

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Selamun Aleyküm cümleten.
Ben 23 yaşındayım. Boyum 1.74 ve kilom da 74. Ben şeker hastalığından çok korkuyorum ya. Tatlı ürünlere karşı bi zaafım var. Geçen hafta çocuğum doğdu misafirlere ikram etmek için lokum aldık. Gelip geçip ağzıma atıyorum. Zaten bayramdan çıktık. Bayramda da baya bi şeyler yemişimdir. Evimde de zaten çikolata falan bulundururdum ama açıkcası çoğunlukla açlığımı bastırmak için onlara sarılırdım. Sizce ben evham mı yapıyorum? Yok evham değilse siz bana nasıl bir yol önerirsiniz? Bu isteğimi nasıl bastırabilirim?

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Şeker hastalığı bildiğim kadarıyla daha çok genetik nedenlere dayanıyor. Akrabalar arasında şeker hastalığı olan yoksa dert etmene gerek yok. Onun dışında benim tanıdığım bir akrabam vardı, yakın zamanda rahmetli oldu. Kadın bu hastalık çıkmadan önce Judo şampiyonuymuş, madalyaları varmış. Bir anda bu illet fırlamış (Sporcu adamda) ve spor hayatı bitmiş. Yani eğer olacağın varsa ne yaparsan yap olacaksın. Ama evham bunun yanında çok daha kötü hastalıklara da neden olur, sen önce boş yere evham yapınca kendine sağlam bir fırça atmayı alışkanlık haline gelir bence :D

Obezite Cerrahisi ve Şeker Hastalığı Ameliyatı

Ne kadar yersen ye, pankreasın düzgün çalıştığı sürece bir şey olmaz.

Not: Özellikle şurayı oku;
Tip 1 diyabete yol açan sebep kesin olarak bilinmemektedir. Daha çok bir bağışıklık sistemi hastalığı olduğu konusunda ortaklığa varılmıştır. Bir enfeksiyon ya da diğer tetikleyiciler neticesinde vücudun bağışıklık sistemi hatalı şekilde pankreasta insülin üreten hücrelere saldırır. Aile geçmişinde mevcut ise, genetik olarak aynı aile bireyleri arasında da ortaya çıkabilir.

Tip 2 diyabet şeker hastalığı vak’alarının büyük bir kısmını oluşturur. Daha çok yetşkinlik döneminde meydana gelir. Fakat günümüzde obezite hastalığının artmasıyla ergenlikte de görülmeye başlamıştır. Tip 2 diyabet hastalarının çoğu, bu hastalıklarının farkında değildir. Tip 2 diyabette karaciğer, yağ doku ve kas hücreleri insüline doğru bir biçimde karşılık veremez. Buna ‘insülin direnci‘ ismi verilir. Netice olarak yine kan şekeri hücrelerde depolanamamış olur ve kanda toplanmaya başlar. Kan şekerinin bu şekilde yükselmesine ‘hiperglisemi‘ ismi verilir.

Tip 2 diyabet tanısı koyulan çoğu hasta bu esnada fazla kilolardan rahatsızlık duyar. Vücutta yağ oranının yükselmesi, insülinin vücut tarafından doğru şekilde kullanılmasını engeller. Fakat tip 2 diyabet zayıf kişilerde de ortaya çıkabilir.

Aile geçmişi ve genler tip 2 diyabetin meydana gelmesinde oldukça büyük bir rol oynar. Fiziksel olarak az hareket etmek, kötü beslenme düzeni ve bel çevresinde aşırı yağlanma tip 2 diyabet riskini yükselten etkenlerdendir

Eğer sağlıklı yaşayacaksan uyku düzenine çok dikkat et. Günde en az 5 saat uyu, tercihen 8 saat maksimum olsun. 8 saatten fazla "asla" uyuma. Müzik dinleyebilirsin, yeşil çay içebilirsin, bu tip şeyler vücudu gevşetir ve dinlendirir. Spor yapabilirsin. Beslenme alışkanlığını gözden geçirebilirsin, hangi besinin ne olduğunu öğrenirsen ne zaman ne yemen gerektiğini vücudunun verdiği sinyallerden anlayabilirsin. Örnekler artar. Müzik özellikle klasik ve jazz öneririm dinlendirici özellikleri yüzünden.

Son düzenleme:

Mahipar26

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Tatmin edici cevabın için çok teşekkür ederim. Geniş bir şekilde bıkmadan usanmadan yazmışsın. Her konuda çok evham yapıyorum ben bu konuda kendimi frenlemem çok güç. Evhamın ağzımda bıraktığı kötü tadı lokumla çikolatayla sepetleyeceğim :D

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Tatmin edici cevabın için çok teşekkür ederim. Geniş bir şekilde bıkmadan usanmadan yazmışsın. Her konuda çok evham yapıyorum ben bu konuda kendimi frenlemem çok güç. Evhamın ağzımda bıraktığı kötü tadı lokumla çikolatayla sepetleyeceğim :D
Lokumu çikolatayı da fazla abartma yine de, kilo alırsın :D Herşeyi dozunda yaptıktan sonra endişelenecek bir şey yok. Her hastalık için geçerli bu. Onun dışında eğer olacağı varsa oluyor.

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Ben manda kaymakli lokum öneriyorum gercekten efsane bir tat :D. Aklima çözüm gelmediği için bari lezzet onereyim

Mahipar26

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Lokumu çikolatayı da fazla abartma yine de, kilo alırsın :D Herşeyi dozunda yaptıktan sonra endişelenecek bir şey yok. Her hastalık için geçerli bu. Onun dışında eğer olacağı varsa oluyor.
Boşluğu kapatacak kadar yerim ama :D çok spor yapan birisi değilim ama yürümeyi baya severim. Mümkün olduğunca tramvaya falan binmem. E zagen bir işte de çalışıyorum. Spordan sayılır mı :D

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Boşluğu kapatacak kadar yerim ama :D çok spor yapan birisi değilim ama yürümeyi baya severim. Mümkün olduğunca tramvaya falan binmem. E zagen bir işte de çalışıyorum. Spordan sayılır mı :D
Patronun sorunlu biriyse sayılır. Kötü ev arkadaşı ve kötü patron, bunlardan birisi olsun günde 100 şınav çekmekten daha etkilidir. İkisi de varsa allah kolaylık versin.

Şaka bir yana, spor günlük rutininden ayrı yapılan bir şeydir. Dersin ki ben gün boyunca ayakta kalıyorum zaten, yoruluyorum, ben de derim ki ayak çalışma :D Kolların ve göğüslerin yorulmadıysa onları çalıştırabilirsin misal :) Dediğim gibi, hepimizi yoran bir şeyler var, her şeye rağmen azim edersen olur. Başlarda zorlanabilirsin, ama bir süre sonra bu senin için günlük bir iş gibi gelecek ve inan bana artık daha zor yorulacaksın, daha enerjik olacaksın.

Mahipar26

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Patronun sorunlu biriyse sayılır. Kötü ev arkadaşı ve kötü patron, bunlardan birisi olsun günde 100 şınav çekmekten daha etkilidir. İkisi de varsa allah kolaylık versin.

Şaka bir yana, spor günlük rutininden ayrı yapılan bir şeydir. Dersin ki ben gün boyunca ayakta kalıyorum zaten, yoruluyorum, ben de derim ki ayak çalışma :D Kolların ve göğüslerin yorulmadıysa onları çalıştırabilirsin misal :) Dediğim gibi, hepimizi yoran bir şeyler var, her şeye rağmen azim edersen olur. Başlarda zorlanabilirsin, ama bir süre sonra bu senin için günlük bir iş gibi gelecek ve inan bana artık daha zor yorulacaksın, daha enerjik olacaksın.
Spora giden arkadaşlara hep şaşırmışımdır çünkü ben hemen bıkan birisiyim. Adamlar yıllarca gidiyor hayret ediyorum. Ben de kendimi zaten benim işim de spor sayılır civata sıkıyorum trenlerin üzerine tırmanıyorum zaman zaman yük kaldırıyorum diyerek teselli ediyorum :)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Spora giden arkadaşlara hep şaşırmışımdır çünkü ben hemen bıkan birisiyim. Adamlar yıllarca gidiyor hayret ediyorum. Ben de kendimi zaten benim işim de spor sayılır civata sıkıyorum trenlerin üzerine tırmanıyorum zaman zaman yük kaldırıyorum diyerek teselli ediyorum :)
O zaman ağır bedensel aktivite yaptığın zamanlar yapmasan da olur. Ama beslenmene dikkat et. Ekmeği tamamen terket. Protein aldığına emin ol, meyve sebze yediğine emin ol, fast food'dan uzak dur, kuru fasulye, kara mercimek gibi bitkisel proteinli gıdalara yönelebilirsin, eğer ekmeğin yerini dolduracak bir şey ararsa gözün pilav ye, sabahları bir yumurta haşla/omlet yap ye (Ekmek yemek zorunda kalmak istemiyorsan ona göre pişireceksin) gibi örnekler artar. Salatalık gibi lifli gıdalara yönel bunlar hem kilo vermeye hem de sindirim sistemi düzenlemeye yardımcı. Süt ürünleri tüket, özellikle yoğurt ye. Her şeyden önce araştır :) Eğer dikkat edersen şu an yaptığını söylediğin meslek senin vücut formunu korumana oldukça elverişli. Ramazandan örnek vereyim, millet neden kilo alıyor ? Beslenmeyi, diyeti, yeme düzenini nasıl bu aylara göre ayarlayacaklarını bilmiyorlar.

Mahipar26

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Sağlıklı olmak ruh sağlığıma zarar verecek givi benim ya. Ekmek falan da yok. Ama teşekkür ederim bu kadar yardımcı olduğunuz için :D

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Sağlıklı olmak ruh sağlığıma zarar verecek givi benim ya. Ekmek falan da yok. Ama teşekkür ederim bu kadar yardımcı olduğunuz için :D
Sağlıklı olmanın en iyi yolu kafanı stresten uzak tutacaksın. En kötü hastalıklarda bile doktorların sözü ne ? "Moral". Mutluyken vücudun salgıladığı hormonlar çok farklıdır. Bu hormonlar seni sağlıklı ve genç tutar. Kafanı çok yorarsan yoktan hastalık yaratırsın emin ol :D Ben de bu yıl "aşırı sinirden, stresten" gül hastalığı geçirdim. Doktorun sorduğu ilk soru çok stresli olduğum, gevşemem gerektiğiydi, ikinci soru aşık olup olmadığım dı, 3. sü tavsiyeydi, karı milletine çok fazla kafayı takma, biri gider diğeri gelir di :D Şaka maka bu stres beni hasta etti, hatunlardan korkulur hocam :D Sen kendine dikkat ettikten ve kendine güvendikten sonra bir şey olmaz. Ama bence seninkisi güvensizlikten kaynaklı, dövüş kursuna gitmeyi düşündün mü ? Misal Wing Chun ?

Mahipar26

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Sağlıklı olmanın en iyi yolu kafanı stresten uzak tutacaksın. En kötü hastalıklarda bile doktorların sözü ne ? "Moral". Mutluyken vücudun salgıladığı hormonlar çok farklıdır. Bu hormonlar seni sağlıklı ve genç tutar. Kafanı çok yorarsan yoktan hastalık yaratırsın emin ol :D Ben de bu yıl "aşırı sinirden, stresten" gül hastalığı geçirdim. Doktorun sorduğu ilk soru çok stresli olduğum, gevşemem gerektiğiydi, ikinci soru aşık olup olmadığım dı, 3. sü tavsiyeydi, karı milletine çok fazla kafayı takma, biri gider diğeri gelir di :D Şaka maka bu stres beni hasta etti, hatunlardan korkulur hocam :D Sen kendine dikkat ettikten ve kendine güvendikten sonra bir şey olmaz. Ama bence seninkisi güvensizlikten kaynaklı, dövüş kursuna gitmeyi düşündün mü ? Misal Wing Chun ?
Yok ya çekingen bir insanım ben biraz. Nişanlan takılacağı akşam sesim o kadar az çıkıyodu ki beni duymaları için yaklaşmaları gerekiyodu sanırım. Moral olarak da eşim ve geçen hafta doğan kızım bana yeter sanırım :D

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Stres ve sinir yüzünden az daha midemi kaybetme aşamasında gelmiştim, kanser oluyordum. Takma kafaya sallamaya çalış. Fazla takıyorsan bir doktora git.

Mahipar26

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Stres ve sinir yüzünden az daha midemi kaybetme aşamasında gelmiştim, kanser oluyordum. Takma kafaya sallamaya çalış. Fazla takıyorsan bir doktora git.
Bazen böyle takıntılara sahip olabiliyorum. Bu sanırım bir uğraş bulamadığım zamanlarda başıma geliyor. Huzur batması gibi bir şey galiba :)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bazen böyle takıntılara sahip olabiliyorum. Bu sanırım bir uğraş bulamadığım zamanlarda başıma geliyor. Huzur batması gibi bir şey galiba :)
Belki klişe bir öneri olacak ama bu zaman dilimi içinde bilgisayar başında bir program kullanmayı öğrenmeyi hiç düşündün mü ? Misal bir 3D tasarım programı kulağa ilginç gelebilir :) Yahut da bir yazılım dili öğrenerek kafanı bunun kurcalamasına izin verebilirsin. Ailenle film/dizi indir izle internetten. Ben de yalnız kalınca geçmişimdeki utanç verici yada sinir bozucu olaylar kafama giriyor ve vücudum, hareketlerim sapıtıyor. Yolda yürüyorsam duble rezillik çünkü aklıma gelen şey istemsiz bir şekilde bana sinir anında yapılacak bir hareket yaptırıyor ve dışarıdan sinirli olduğum çok anlaşılıyor. Vuracak yer arıyorum. Kuzenim bir kere bana şunu dedi, köpek bize saldırmaya yeltenmişti, kuzenim benden küçük. Onu korumak için köpeğe bağırıp üstüne yürüdüm, kaçtı. 2 saniye sonra "nerede kalmıştık" deyip yine gülerek konuya döndüm diye Tolga abi senden tırsmaya başladım, sağın solun belli değil, çok kolay mod değiştiriyorsun demişti :D Kısaca kimse mükemmel değil, hepimizin kusurları, endişeleri, korkuları var. Ama biz bir şekilde bunlarla mücadele etmeye, eğer mücadele edilecek bir şey yoksa da düşünmemeye çalışıyoruz. Takma kafana, ama eğer kusurun varsa onun üstesinden gelmeye çalış :)

Mahipar26

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Belki klişe bir öneri olacak ama bu zaman dilimi içinde bilgisayar başında bir program kullanmayı öğrenmeyi hiç düşündün mü ? Misal bir 3D tasarım programı kulağa ilginç gelebilir :) Yahut da bir yazılım dili öğrenerek kafanı bunun kurcalamasına izin verebilirsin. Ailenle film/dizi indir izle internetten. Ben de yalnız kalınca geçmişimdeki utanç verici yada sinir bozucu olaylar kafama giriyor ve vücudum, hareketlerim sapıtıyor. Yolda yürüyorsam duble rezillik çünkü aklıma gelen şey istemsiz bir şekilde bana sinir anında yapılacak bir hareket yaptırıyor ve dışarıdan sinirli olduğum çok anlaşılıyor. Vuracak yer arıyorum. Kuzenim bir kere bana şunu dedi, köpek bize saldırmaya yeltenmişti, kuzenim benden küçük. Onu korumak için köpeğe bağırıp üstüne yürüdüm, kaçtı. 2 saniye sonra "nerede kalmıştık" deyip yine gülerek konuya döndüm diye Tolga abi senden tırsmaya başladım, sağın solun belli değil, çok kolay mod değiştiriyorsun demişti :D Kısaca kimse mükemmel değil, hepimizin kusurları, endişeleri, korkuları var. Ama biz bir şekilde bunlarla mücadele etmeye, eğer mücadele edilecek bir şey yoksa da düşünmemeye çalışıyoruz. Takma kafana, ama eğer kusurun varsa onun üstesinden gelmeye çalış :)
Düğünden önce bilgisayarı evimden çıkardım. Hem eskimişti hem de iletişimi koparma gibi büyük bir riski vardı. Biri beni bilgisayardan kaldırınca acayip sinirleniyordum. Bu yüzden bir süre telefona kurduğum bir ptogramla #c öğrenmeye çalıştım ama bu çok kısa sürdü çünkü bilgisayarın yerini tutmuyordu. Dediğin gibi bazen bir olayı düşünüyorum ya da bir hayal kuruyorum o an ruhen kayboluyorum bulunduğum ortamdan. Eşimle film zevklerimiz pek uyuşmuyor onun hatırı için romantik bi şey izleyelim dedik o uyuyakaldı :D Ama arkadaşlarımla ve ailemle vakit geçirdiğimde takıntılarımı unutuyorum. :D