Sedef Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Bu konuyu okuyanlar

kubilay lay lay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Sedef hastalığı görüldüğü yerlerde kendisini kızarıklık olarak gösterir, sürekli olarak orada bulunmaz ara ara kendini gösterir. Kronikleşen ve belirli periyotlarda kendini gösteren bir hastalıktır. Sedef hastalığında derinin en üst tabakası kalınlaşarak üzerinde kabuklaşmalar gözükür. Deri üzerinde bulunan ölü hücre sayısı artmaktadır. Birkaç gün içerisinde de deri kendisini tedavi ederek yenilemeye başlar.

Sedef-Hastal%C4%B1%C4%9F%C4%B1nda-Tedavi-Y%C3%B6ntemleri-300x206.png

Sedef hastalığı egzama ve çeşitli deri hastalıkları ile karıştırılabilir. Sedef hastalığı olduğundan şüphe duyanlar uzman kontrolüne gitmelilerdir. Klinik ortamında teşhis konulması gerekmektedir.

Bu hastalığın tedavisinin uzmanlar tarafından ne şekilde yapılacağına karar verilmesi gerekir. Tedavi yöntemi seçilirken de hastanın yaşına, hayat temposuna, hastalığın şiddeti ve ilerlemesi göz önüne alınır. Tedavideki asıl amaç deri üzerinde bulunan dökülen derinin azaltılması, ortaya çıkan iltihabın azaltılmasıdır. Kaşıntı ve deri üzerinde bulunan ölü derinin azalması için krem tedavisi uygulanabilir. Sedef hastalığında kaşıma çok oluşmaktadır fakat kaşıma durumu daha da kötü duruma getirmektedir. Losyon ve krem haricinde tedavide bazı farklı ilaçlar da kullanılabilir. Doktorun verdiği tedavi yöntemine kesinlikle uyulması gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra fototerapi denilen güneş ışığı tedavisi de uygulanabilir.

Yukarıda da belirtildiği gibi sedef hastalığı kronik bir hastalıktır. Hiçbir zaman tam olarak iyileşti denilemez. Kendisini tekrarlayabilir. Hangi aralıkta kendisini tekrarlayacağı ise hastadan hastaya değişir. Kimisinde uzun yıllar sonra tekrar edebilir kimisinde de 2-3 ay gibi bir sürede tekrar edebilir.

Kaynak : Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Pembe Sihir’de

ahsennil

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben uzun yıllardır sedef hastasıyım.kortizonlu bir sürü krem kullandım.bitkisel kürler yaptım ama fayda etmedi.fayda etmediği gibi kortizonlar cildimi mahvetti.çok araştırdım ve kortizonsuz bir krem buldum internetten.coresatin mavi.hemen aldım eczaneden.kendi küçük etkisi büyükmüş gerçekten.çok memnun kaldım.baharatı da hayatımdan çıkardım.yaşam standardım çok yükseldi.herkese tavsiye ederim.