SDN Yandex Kullananlar Buraya ! ...

Varsayılan Arama Motorunuz Yandex mi?

• Kullanılan toplam oy
    286

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
4
logo.png

Yandex: Her şeyi bulun

Yandex Nedir?
Yandex, Türkiye’deki kullanıcılar ve Türkiye hakkında bilgi arayan herkes için geliştirilmiş, kullanıcılarına İnternet’te aramanın yanı sıra haberler, e-posta gibi birçok farklı İnternet servisi sunan bir arama motoru ve web bilgi portalıdır.

Rusya pazarında ilk sırada ve comScore verilerine göre dünyanın 7. büyük arama motoru olan Yandex, kuruluşundan bu yana 10 yılı aşkın bir süredir d’e yakın bir pazar payıyla Rusya piyasasındaki lider konumunu korumaktadır. Birkaç yıl önce Ukrayna, Beyaz Rusya (Belarus) ve Kazakistan için de özel portallarını açan Yandex, servislerini başka dillere çevirmekle kalmayıp çalıştığı her ülke için gerçek birer yerel ürün sunmak üzere çaba göstermektedir.

“Yandex” isminin kökeni
“Yandex” ismini 1996 yılında, bugün Yandex’in Teknoloji Direktörü olan Ilya Segalovich ve yine bugün şirketin CEO'su olan Arkadiy Volozh koydu. Ilya ve Arkady sahip oldukları arama teknolojisinin özünü yansıtacak bir isim arıyordu. Böylece İngilizce "to index" fiilinden hareketle "yet another indexer" (bir dizin oluşturucu daha) ifadesini kısaltarak "Yandex" ismini türettiler. "Index"in ilk harfini Rusçadaki "Я” harfiyle değiştirdiler. "Я”, Kiril alfabesine özgü bir harf olmanın yanı sıra İngilizcede birinci tekil şahıs “ben” zamirini ifade eden “I” harfine de karşılık geliyor. "Я”, aynı zamanda, dille ilgili anlamında “языковой” kelimesinin baş harfini oluşturuyor. Böylece “языковой” ile “index”in birleşimi olan “Яndex” ismi türetilmiş oluyor. Dil indeksi anlamına gelen “Яndex” (Yandex) halk arasında da bu anlamda kullanılıyor.

“Yandex” ismi, arama motorunun Softool fuarında 1997 yılında tanıtılmasının ardından Rusça konuşulan ülkelerde kullanılmaya başladı. Yandex'in kullanıcı sayısı artınca Yandex ismi de Rusçaya yerleşti. Günümüzde bu ismi duymayan bir Rus bulmak zordur. Kullanıcılar bir sorunun cevabını aradıklarında Yandex’e başvurur. Bugün, bir soruya hızla cevap bulmak isteyen kişiye “Yandex’e sor” demek Rusçada yaygın bir kullanımdır.​

Yandex hakkında daha fazla bilgi almak için Yandex.Şirket sayfasını ziyaret edin.

Yandex.Türkiye'nin tüm servislerini görmek için Tüm Yandex servisleri sayfasını ziyaret edin.

:: Siz Yandex'in en çok hangi servisini kullanıyorsunuz?

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Yandex arama motorunu firefoxa entegre edemiyor muyuz?

y_ates

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
Google, Gmail, Google Maps, Youtube, Google Translate, Google Akademik, Google Görseller, Picasa, Google+, Google Docs, Google Reader.

Google etrafımızı öyle bir çevirmiş ki kurtulmak imkansız maalesef. Bu saydığım ürünlerin hepsi de alanının en iyileri.

Reaksiyon puanı
4
Google, Gmail, Google Maps, Youtube, Google Translate, Google Akademik, Google Görseller, Picasa, Google+, Google Docs, Google Reader.

Google etrafımızı öyle bir çevirmiş ki kurtulmak imkansız maalesef. Bu saydığım ürünlerin hepsi de alanının en iyileri.

Yandex, Yandex.Mail, Yandex.Haritalar, Yandex.Video, Yandex.Çeviri, Yandex.Görsel servisleri mevcut.

Yandex: Arama sonuçlarında kar gözetmez, kullanıcı için en uygun sonuçları gösterir.
Yandex.Mail: Gmail'e göre daha düzenli ve kullanışlı bir yapıya sahip.
Yandex.Haritalar: Panaroma ve Trafik hizmetleriyle Google Maps'i geride bırakıyor.
Yandex.Video: Sadece YouTube değil, yerli ve yabancı bir çok video sitesindeki sonuçları sıralıyor.
Yandex.Çeviri: Henüz beta aşamasında olduğu için bu servis iddialı değil.
Yandex.Görsel: Renk, boyut, yüz tanıma sistemi ve farklı boyutlardaki görselleri tek sayfada toplama özelliği ile çok başarılı.

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Google tekelini kırmak gerek. Bunuda biz son kullanıcılar başarmak zorunda

exop

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Harika bir servis. Uzun süredir kullanıyorum. Beni en çok şaşırtan servisi ise maps servisi oldu. İstanbuldaki birçok yerin, caddelerin, sokakların panoramik olarak çekilmiş olmasıydı. Adamlar bizim evin önünden bile geçmişler.

way_be

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
mail olayıda başarılı dimi yandexin

y_ates

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
Bu işin sırrı yerel içerik sunmakta bence. Örneğin Bing'in sitesi halen varsayılan olarak İngilizce. İngilizcem olmadığından değil ama beni düşünmeyeni ben hiç düşünmem. Yandex'i biraz inceledim şimdi, özellikle haritalarını beğendim ama sadece büyük şehirler için var. Daha da gelişmesi lazım. Google'da haritalar ve Google Earth ile evimi bile görebiliyorum, bilmediğin adresleri bile tarif ediyor. Beğendiğim sitelerin adreslerini Google Reader'a topladım, oradan takip ediyorum. Gmail 7 GB alan sunuyor. Ben maillerimi silmeyi sevmem, 2 GB'ı dolmuş bile örneğin ama Gmail'de sorun olmuyor, Gmail arama özelliği de muhteşem. Picasa'daki fotoğraflarımı doğrudan Google+'a atabiliyorum.

Kısacası olay yalnızca arama servisi değil, tüm internet ihtiyaçlarını bir yerde toplayabilmek ve tüm bu servisleri entegre olabilerek sunabilmek. Google da bu işi mükemmel yapıyor. Sadece Chrome'u sevmiyorum, bunun dışında Google internetin başına gelmiş en güzel şeydir bana göre. Yandex, bu işi daha iyi yaparsa ona da geçeriz. Şimdilik doğu pazarlarında büyümeyi hedeflemeli bence, dünyanın batısı boyunu aşar.

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
Yandex emin adımlarla ilerliyor.. Şimdilik Google a fazla bi rakip olamasada iyi bi alternatif diyebiliriz... Kullananları pişman etmeyecektir...

Reaksiyon puanı
4
mail olayıda başarılı dimi yandexin
Kesinlikle başarılı.

--- Mesaj Güncellendi ---

Bu işin sırrı yerel içerik sunmakta bence. Örneğin Bing'in sitesi halen varsayılan olarak İngilizce. İngilizcem olmadığından değil ama beni düşünmeyeni ben hiç düşünmem. Yandex'i biraz inceledim şimdi, özellikle haritalarını beğendim ama sadece büyük şehirler için var. Daha da gelişmesi lazım. Google'da haritalar ve Google Earth ile evimi bile görebiliyorum, bilmediğin adresleri bile tarif ediyor. Beğendiğim sitelerin adreslerini Google Reader'a topladım, oradan takip ediyorum. Gmail 7 GB alan sunuyor. Ben maillerimi silmeyi sevmem, 2 GB'ı dolmuş bile örneğin ama Gmail'de sorun olmuyor, Gmail arama özelliği de muhteşem. Picasa'daki fotoğraflarımı doğrudan Google+'a atabiliyorum.

Kısacası olay yalnızca arama servisi değil, tüm internet ihtiyaçlarını bir yerde toplayabilmek ve tüm bu servisleri entegre olabilerek sunabilmek. Google da bu işi mükemmel yapıyor. Sadece Chrome'u sevmiyorum, bunun dışında Google internetin başına gelmiş en güzel şeydir bana göre. Yandex, bu işi daha iyi yaparsa ona da geçeriz. Şimdilik doğu pazarlarında büyümeyi hedeflemeli bence, dünyanın batısı boyunu aşar.
[h=3][/h]Yandex.Mail, kullanıcılarına ihtiyaç duydukları boyut kadar alan sağlar. Kayıt olduğunuz anda, posta kutunuzun boyutu 10 gigabyte olacaktır. Posta kutunuzdaki boş alan 200 megabaytın altına indiği anda, kullanıcının düzenli olarak oturum açması ve Yandex.Mail web arayüzüne uğraması koşuluyla otomatik olarak kutu 1 gigabayta yükseltilir.

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Yandex mail çok iyi. 2GB dosya gönderimi sunuyor. Bunu başka hangi servis sağlıyor? Bunu google mail hatta dosya paylaşım sitelerinin çoğu bile yapmıyor.

Reaksiyon puanı
4
Yandex mail çok iyi. 2GB dosya gönderimi sunuyor. Bunu başka hangi servis sağlıyor? Bunu google mail hatta dosya paylaşım sitelerinin çoğu bile yapmıyor.
Önyargı ile yaklaştıktan sonra kullanmayan kullanmaz. Kendisi kaybeder. Rusya'ya giden bilir Yandex'in ne kadar popüler olduğunu. İnsanlar "Yandex" demeden 1 gün geçirmiyor.

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Google bizimle doğdun bizimle öleceksin o yüzden yandex yada vs

yer6

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
yandex in haritalarını kullanıyorum.

CalliOped

Asistan
Reaksiyon puanı
4
yandex iyi güzelde tamamda google'den neden kurtulmak istiyorsunuz onu anlamış değilim beyleeer...

Korpe

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Yandex maili nasıl kapatriz?

Reaksiyon puanı
4
yandex iyi güzelde tamamda google'den neden kurtulmak istiyorsunuz onu anlamış değilim beyleeer...
Kişisel bilgilerimizi ticari amaçlarda kullanıyor. Bizim bir karımız olmadan.

Yandex maili nasıl kapatriz?
Kayıt olurken belirttiğiniz e-posta adresinizi değiştirin. Gelen kutunuz Yandex.Mail'e değil belirttiğiniz hesabınıza gider. Bu sayede Yandex.Mail'i kullanmazsınız.

Ekleme: Yandex hesabınızı silmek mümkün.Yandex hesabınızla giriş yaptıktan sonra şu sayfayı ziyaret edip altta "Hesabı Sil" bağlantısına tıklayınız.

https://passport.yandex.com.tr

Korpe

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
teşekkürler [MENTION=32978]Evan[/MENTION]

nicknametr

Asistan
Reaksiyon puanı
6
google'ı nseviyorum ama yandex'te baya çabalı şimdi birde şöyle birşey var youtube google'ın olmasına ve Türkiye'de en çok kullanılan arama motoru olmasına rağmen youtube'u Türkçe yapmadı. İşte bu olaya acayip gıcık oluyorum.

Reaksiyon puanı
4
google'ı nseviyorum ama yandex'te baya çabalı şimdi birde şöyle birşey var youtube google'ın olmasına ve Türkiye'de en çok kullanılan arama motoru olmasına rağmen youtube'u Türkçe yapmadı. İşte bu olaya acayip gıcık oluyorum.
YouTube size bölgesel arama sonuçları sunmaz. Yandex.Video servisi ile sadece YouTube değil, evrensel ve yerel video arama sitelerinide arama sonuçlarına ekler. Eklediği arama sonuçlarının izlenme, beğenilme ve yorumlanma kriterlerini göz önünde bulundurur. Bu sayede Türkiye'de ki kullanıcılar için en doğru arama sonucunu sıralar. Yani Google gibi ilk başta YouTube'u koyup sonra diğer video paylaşım sitelerini koymaz, haksız rekabete izin vermez.

Biliyor muydunuz?
Yandex arama sonuçlarında kullanıcılarına diğer arama motorlarında aramayı öneren tek arama motorudur. Kendi çıkarlarını değil, kullanıcıları için en iyi olanı benimser.

Pupilla

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
2 aya yakındır yandex kullanıyorum. çok da memnunum :) yandex mail de bence alanının en iyisi:)

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
Yandex'in arama motorunu hiç kullanmadım, aklıma gelmişken deneyeceğim, Yandex ürünlerinden uzun zamandır Yandex Haritaları kullanıyorum, Googla Maps android sürümünde offline haritalara ulaşamaz iken Yandex Haritalarda internet yokken bile daha önceden baktığım yerlerin haritasına bakabiliyordum, bu yüzden o günden beri Android telefonumda Yandex Haritalar kullanıyorum.

nicknametr

Asistan
Reaksiyon puanı
6
mail kısmından mail alıyım dedim burakbayram'ı denedim başkası almış sonra belki ben almışımdır diye bir denedim hakkaten ben almışşım :D Şok oldum :D

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Öyle bir mesaj yazmışsınız ki sonu her yere çekiliyor. "Google'ı biz başımızın üstüne çıkarttık, ayaklarımızın altınada biz indiririz." gibi bir şey mi demek istediniz?
Doğru anlamışsın aynen öyle demek istedim çok şımardı bence

yegipcom

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
google de yandex de işimi görüyon ancak genellikle google kullanıyorum

Son mesajlar