SDN Trabzonspor Kulübü

Konusu 'Trabzonspor' forumundadır ve lazuri tarafından 22 Ağustos 2008 başlatılmıştır.


 1. lazuri

  lazuri Doçent

  Katılım:
  20 Mart 2008
  Mesajlar:
  920
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  - SDN Trabzonspor Kulübü

  Bize Her Yer Trabzon
  Tüm SDN üyesi Trabzonsporluları buraya bekliyoruz.

  upload_2016-9-1_14-39-57.png

  Trabzonspor Tarihçesi

  Türkiye İdman Cemiyetleri ittifakının kurulması ve Türk Sporunun bu ilk örgütünün tüm Anadolu'ya yayılması, Trabzon'da da etkisini göstermişti. Bu etki sonucu yeni yeni kulüpler kurulmaya başlandı. İdmanocağı, İdmangücü, Necmiati'den sonra Trabzon Lisesi bünyesinde Lise adını taşıyan yeni bir kulübün kurulmasıyla kulüp sayısı 4 olmuştu. 1923 yılından sonra Trabzon'da İdmanocağı ve İdmangücü arasında büyük bir rekabet başlamıştı. Bu öyle bir rekabetti ki İstanbul'daki Galatasaray- Fenerbahçe rekabetine benziyordu. Hatta zaman zaman onu bastırdığı bile oluyordu. Trabzon sanki Ocaklılar, Güçlüler diye ikiye ayrılmıştı. Trabzon'da futbolun bu iki takım arasındaki rekabetten yüceldiği söylenebilir. Rekabet zamanla öylesine büyük boyutlara vardı ki Trabzon'un Türkiye liglerinde geç temsil edilmesine bile sebep oldu. Ne var ki iki kulüp arasındaki çekişme şehrin futbolundaki kaliteyi de her geçen gün arttıran faktör olduğu göz ardı edilemez.

  1923 yılında Trabzon'da ilk resmi lig maçları oynanmaya başlandı. İlk sezon İdmanocağı şampiyon olmuştu. Bunu 1923-24,1924-25 sezonlarında Lise takımının arka arkaya şampiyonlukları izledi. 1925 sezonunda yine İdmanocağı şampiyon olurken, 1929 yılına kadar da önce Lise, arkasından Muallim Mektebi daha sonra da Ticaret Lisesi takımları mutlu sona ulaştılar.

  İdmanocağı ile İdmangücü arasındaki büyük rekabet 1930'dan sonra had safhaya ulaştı. 1929-30'dan sonra 5 kez arka arkaya İdmanocağı'nın şampiyon olmasından sonra 1934-35 sezonundan itibaren İdmangücü takımı tam 7 yıl arka arkaya şampiyon olarak bu iki takım arasındaki rekabeti büsbütün alevlendirmişti.

  1940'lı yıllarda Trabzon futbolundaki güç lise takımlarına geçmişti. Tam 6 kez arka arkaya şampiyonluğu kazanması da bunu gösteriyordu. Bu aralar dikkat çeken bir hususta Trabzon'daki bütün futbol yıldızlarının Lise takımlarından yetişmiş olmalarıydı. Özellikle Trabzon Lisesi bir futbolcu kaynağı olmuştu. 1947-48 sezonundan itibaren şampiyonluk yine İdmanocağı ile İdmangücü arasında el değiştiriyordu. Bu arada Necmiati de iki sezon şampiyon olarak Trabzon futbolunda söz sahibi oldu. Bu arada Trabzon'da yeni yeni kulüpler de kuruluyordu. 1938'de kurulan Doğan Gençlik, 1941 yılında Akçaabat Lisesinde kurulan Akçaabat Gençlik (Bugünkü Sebatspor), 1950 yılında Sürmene ilçesinde kurulan Sürmene Gençlik, 1952 yılında ayni ilçede kurulan Zafer Gençlik, 1953 yılında kurulan Yolspor 1955 yılında kurulan Yalıspor bu takımların başında geliyordu.

  1930'lu yıllarda başlayan İdmanocağı, İdmangücü rekabeti 1940'lı, 1950'li, 1960'lı yıllarda olanca şiddetiyle devam ediyordu. Bu gitgide rekabetten öte boyutlara varmaktaydı. Ocaklı ve Güçlü olmak Trabzon'da adeta bir spor mezhebi haline gelmişti. En kötü sezonlarda bile rekabetlerinden hiç bir şey kaybetmiyorlardı.

  Trabzon öylesine ikiye ayrılmıştı ki Ocaklılar Sari Kırmızı diye İstanbul'daki Galatasaray'ı İdmangüçlülerse Yeşil Beyaz renklerine rağmen Fenerbahçe'yi destekliyorlardı. Rekabet bir de bu sekliyle alevlenmişti. Bu arada renkleri Sarı Lacivert olan Necmiati bile bu rekabetin dışında kalmıştı. Aslında bu büyük rekabetten en karlı Trabzon futbolu çıkıyordu. Öncelikle şehirde futbol tutkusu körüklenmişti. Bu büyük rekabetten doğan büyük iddia Trabzon'da büyük yıldızların çıkmasına neden olmuştur. Ancak, Trabzon insanının alın yazısı olan gurbetçilik 1930'lu yıllarda Trabzon'daki futbol yıldızlarının kaderine tesir etmişti. Pek çoğu yüksek öğrenim uğruna ana kucaklarını baba ocaklarını terk etmek zorunda kaldılar. Gittikleri İstanbul ve Ankara'da sürdürdükleri futbol yaşamlarında gerçekten büyük yıldız oldular. Bir Hasan Polat ve kardeşi Ali Polat Ankara Gençlerbirliği'nde , bir Selim Satıroğlu, Ahmet Karlıklı Galatasaray'da bir Taka Naci, Zekeriya Bali Fenerbahçe'de, Nazmi Bilge Beşiktaş'ta yıldız futbolcu oluverdiler.

  1962-63 sezonunda tüm yurtta bir İl takımı kurulması öngörülmüştü. Zamanın Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak, Türkiye liglerini güçlendirmek ve tüm yurda yaymak amacıyla bir seferberlik başlatmıştı. Her ilde bir futbol takımı kurup Türkiye liglerinde yer alması seferberliği büyük bir hızla devam ediyordu. Trabzon elbette ki bunun dışında kalamazdı. Yalnız bir İl Kulübü kurulmasının en zor olan illerin başında kuşkusuz Trabzon gelmekteydi. İdmanocağı, İdmangücü rekabeti Trabzon futboluna öylesine hakimdi ki bu iki kulübün bir çatı altında toplanmasına imkan yoktu. Nitekim böyle bir girişimde bulunmak isteyen bir avuç idealistin daha ilk çalışmalarında bunun imkansız olduğu gerçeği bir kez daha anlaşılmıştı.

  Tüm Trabzonlular, Trabzonspor adıyla bir kulübün kurulmasını yürekten arzuluyorlardı. Yetkililerinde araya girmesi, sonucu pek değiştirmiyordu Ocaklılar da, Güçlüler de yeni kurulacak kulüpte kendi isimlerinin, hatta renklerinin hakim olmasını istiyorlardı ve bu konuda en ufak bir fedakarlıkta bulunmuyorlardı. Her gün, her akşam toplantı üstüne toplantı yapılıyordu. Bazen tam bir anlaşma zemini ortaya çıkıyor ama yine en ufak bir ayrıntı her şeyi berbat ediyordu. Havaya silahlar atılıyor, karakollara, hatta mahkemelere kadar uzanan olaylara rastlanıyordu. Öte yandan Futbol Federasyonunun il kulüpleri için tanıdığı sürenin de sonu yaklaşıyordu.

  21 Haziran 1966 tarihinde İdmanocağı, Martıspor ve Yıldızspor'un da katılımı ile sarı Kırmızı renkler altında Türkiye 2. Ligine alındı. Ancak, resmi bir yazının süresi içinde ilgili yere tebliğ edilmediği için İdmanocağı'nın İkinci ligde oynaması durduruldu. Bu tarihten yaklaşık bir ay sonra 20 Temmuz 1966'da bu kez İdmangücü, Karadenizgücü, Martıspor ve Yolspor'un katılmasıyla Trabzonspor Kırmızı-Beyaz renklerle kuruldu. Ne var ki İdmanocağı buna karşı çıktı. Danıştay'da açtığı dava ile yürütmeyi durdurma kararı alınınca ortalık yine karıştı. Trabzon'daki gergin durum üzerine araya Zamanın Beden Terbiyesi Genel Müdürü Ulvi Yenal girdi. Ulvi Yenal, İdmanocağı ve İdmangücü'nün birleşmemeleri halinde iki kulübünde Türkiye 2. Ligine alınmayacağını bildirdi. Bu durum Trabzon'da ve her iki kulüp çevresinde "Sok" etkisi yaratmıştı. Birleşmeleri büyük sorun olan bu iki kulübün, birleşmemeleri halinde Trabzon Türkiye liglerinde temsil edilemeyecekti. Trabzon'daki geceli gündüzlü yapılan ve büyük tartışmalara neden olan toplantılar sonunda 2 Ağustos 1967 günü İdmanocağı ile İdmangücü birleşmesi gerçekleşti ve Trabzonspor; İdmanocağı, İdmangücü, Karadenizgücü ve Martıspor'un birleşmesi ile ortaya çıktı.

  Artık bütün resmi işlemler tamamlandıktan sonra sıra gelmişti Trabzonspor'un renklerine. Renk bulmak öyle kolay olmadı. Trabzon'da uzun yıllar süren İdmanocağı-İdmangücü rekabetinde Sari-Kırmızı ve Yeşil-Beyaz renkler hakimdi. Trabzonspor'un renkleri bu renklerin dışında olmalıydı. Trabzon'u ve Karadeniz'i simgeleyen renkler aranıyordu. Bu konuda yarışma açılması da gündeme geldi ancak sonra vazgeçildi. Renk için geceli gündüzlü toplantılar düzenleniyordu. Dört toplantıdan sonuç alınamamıştı. Beşinci toplantıda her şey bitecekti. Artık taraftarın da sabrı kalmamıştı. Dönemin Federasyon Başkanı Orhan Şeref Apak sorunu çözmeye çalışırken Federasyon Genel Müdürü Ulvi Yenal'ın makamında toplanan taraflar iki kulübün renklerinden farklı bir rengin seçilmesi üzerinde yoğun tartışmalar gerçekleştirirler. Yaşanan gelişme üzerine sabrı taşan Yenal iki kulübün temsilcilerinden birer renk seçmesini talep eder. Böylelikle İdmanocağı grubu "koyu bordo", İdmangücü ise "açık mavi" üzerinde görüş bildirir. Sonuçta Trabzonspor'u kuran iki köklü kulüp renk konusunu " diye karara bağlarlar.

  Böylece bir haftadır şehirde süren renk kavgası sona erer ve Trabzonspor Bordo-Mavi renklerine kavuşur.[/FONT]


  Adı : Trabzonspor Kulübü
  Kuruluş : 2 Ağustos 1967
  Renkler : Koyu Bordo - Açık Mavi
  Kurucular: M. Rıfat Dedeoğlu, A.Osman Ulusoy, Sebahattin Kundupoğlu, Refik Karaağaçlı, Hasan Ataç, Nihat Karanis, Bahri Yıldız, Mahmut Danış, E. Sabri Uğurbaş, Zeyyad Nemli, İrhan Kazancıoğlu, Nizamettin Algan, Ruhan Öngür, A. Salih Erdem, Avni Yurdagül, Nihat Özgür, Osman Tomruk, Ahmet Yıldırım, Süha Akçay, Sabit Sabır
  İlk Başkan : A.Osman ULUSOY
  İlk Kaptan : Şevki GENÇOSMANOĞLU
  İlk Gol Kralı : Necmi PEREKLİ
  En Çok Forma Giyen : Hami MANDIRALI(558 kez)
  En Uzun Süre Kaptanlık Yapan : Şenol GÜNEŞ(10 yıl)
  E-Posta : [email protected][B]trabzonspor[/B].org.tr

  Başkan :
  Muharrem USTA

  T.Direktör : Ersun Yanal

  Başarılarımız

  Lig Şampiyonlukları

  6 kez Türkiye 1. Lig Şampiyonluğu

  1975-76
  1976-77
  1978-79
  1979-80
  1980-81
  1983-84

  Türkiye Kupası

  8 kez Türkiye Kupası Şampiyonluğu

  1976-77
  1977-78
  1983-84
  1991-92
  1994-95
  2002-03
  2003-04
  2009-10

  Süper Kupa

  1 kez TFF Süper Kupa Şampiyonluğu

  2009-10

  Cumhurbaşkanlığı Kupası

  7 kez Cumhurbaşkanlığı Kupası Şampiyonluğu

  1975-76
  1976-77
  1977-78
  1978-79
  1979-80
  1982-83
  1994-95

  Başbakanlık Kupası

  5 kez Başbakanlık Kupası Şampiyonluğu

  1975-76
  1977-78
  1984-85
  1993-94
  1995-96

  - 1973-74 İkinci Lig Kırmızı Grup Şampiyonluğu

  - 1974-75 Kıbrıs Barış Kupası Şampiyonluğu


  Hüseyin Avni Aker Stadyumu 360° Sanal Tur
  25.000 M2 alan, 40 tane bilgisayar kontrollü giriş kapısı, çim yüzeyli saha, atletizm pisti, 520 kişilik şeref tribünü 150 kişilik basın tribünü, naklen yayın odası, skorbord kontrol odası, bilgisayarlı kapı girişi kontrol odası, maraton tribününün altında antrenman amaçlı 7 adet spor salonu, kapalı tribün altında 4 adet soyunma odası, hakem odası, şeref salonu, basın odası, tesis amir odası, antrenör odası, doping kontrol odası, VIP salonuna sahip olan Hüseyin Avni AKER Stadında kapalı tribünü genişletme çalışmaları 1998 yılında sona ermiş ve tribüne modern bir görünüm kazandırılmıştır. Kapalı tribünde 1 adet restaurant, 1 adet kafeterya ve sekizer kişilik 18 loca bulunmaktadır. Bunun dışında Maraton ve Kale arkası tribünleri koltuklarla kaplatılıp UEFA Standartlarına uygun hale getirilmiştir. Stadyumumuzda tel örgüler kaldırılmış olup tüm müsabakalar tel örgüsüz olarak oynanmaktadır.

  Trabzonspor A Takım 2016/2017

  Trabzonspor Kulübü Resmi Web Sitesi

  upload_2016-9-1_14-38-9.png

  Üye Listesi*

  1-lazuri
  2-hakanarin
  3-xetanor
  4-annttiigs
  5-teknobaycan
  6-atacalipso
  7-kraly61
  8-myefsane
  9-real_sinan
  10-iktidar
  11-CuttySark
  12-kocaçınar
  13-Panther
  14-murteza
  15-taka
  16-alabula
  17-Deffall
  18-erkanc
  19-zarha6155
  20-attigo
  21-X_Codesia
  22-onksidağa
  23-playerss
  24-14samet
  25-prof. .
  26-virüs-61
  27-Bordo-Mavi
  28-Mehmet Kcgn
  29-Illicit
  30-Laputos
  31-Emre_ACAR
  32-fprot
  33-whiteleon
  34-SERKANCANDAN
  35-nightmare777
  36-musti_x
  37-KaRiZMa^^
  38-findukfaresi
  39-yildiz61
  40-Darkroques61
  41-Trezcan
  42-tarıkbuğra
  43-kamaleyte
  44-emresandikci
  45-brainiac
  46-amiga.os
  47-darkshdw
  48-dana
  49-orhanyilmaz
  50-Sheakespeare
  51-brainiac
  52-semih61
  53-TIGUAIN
  54-Artvincenter
  55-vivalaz61
  56-by-faq

  *Listeye girmek için bölüm moderatörünü etiketleyerek mesaj yazabilirsiniz.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 1 Eylül 2016


 2. maxxdump

  maxxdump Dekan

  Katılım:
  2 Nisan 2008
  Mesajlar:
  6.571
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  38
  Cinsiyet:
  Erkek
  Yer:
  Kıbrıs
  Evet konu sabitlendi ;) Aktif paylaşımlarınızı burada yapabilirsiniz arkadaşlar...
   
 3. hakanarin

  hakanarin Asistan

  Katılım:
  19 Aralık 2006
  Mesajlar:
  185
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  18
  E grup üyelirinin listesini yapmayacak mısın?

  Önce beni yaz listeye. :)
   
 4. TuningMert

  TuningMert Dekan

  Katılım:
  4 Ocak 2007
  Mesajlar:
  5.953
  Beğenileri:
  78
  Ödül Puanları:
  0
  Araladığımız kapıdan içeri girmeyi başaran tek kulüp Trabzonspora başarılar dilerim!
   
 5. xetanor

  xetanor Asistan

  Katılım:
  10 Ekim 2007
  Mesajlar:
  100
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Trabzonluyum , Trabzonsporluyum :):)
   
 6. annttiigs

  annttiigs Profesör Onursal Üye

  Katılım:
  7 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.596
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  38
  elhamdüillah Trabzonsporluyum ben de :)
   
 7. myefsane

  myefsane Dekan

  Katılım:
  15 Eylül 2006
  Mesajlar:
  6.912
  Beğenileri:
  25
  Ödül Puanları:
  48
 8. pesimist

  pesimist Rektör Onursal Üye

  Katılım:
  30 Eylül 2005
  Mesajlar:
  18.518
  Beğenileri:
  1.183
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Erkek
  Yer:
  Eskişehir
 9. teknobaycan

  teknobaycan Doçent

  Katılım:
  4 Ocak 2008
  Mesajlar:
  519
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  sonunda açıldı bizde varız ha..!
   
 10. atacalipso

  atacalipso Doçent

  Katılım:
  8 Şubat 2008
  Mesajlar:
  609
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  sevdam Trabzonun efsane takımı Trabzonspor.

  " 3 büyük var bir tane en büyük var "
  Sadri Şener Trabzonspor İmparatoru
   
 11. teknobaycan

  teknobaycan Doçent

  Katılım:
  4 Ocak 2008
  Mesajlar:
  519
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  beşiktaş maçını sabirsızlıkla beliyom valla!
   


 12. kraly61

  kraly61 Üyecik

  Katılım:
  19 Kasım 2007
  Mesajlar:
  35
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  6
  Sonuna kadar Trabzonsporluyuz
   
 13. xetanor

  xetanor Asistan

  Katılım:
  10 Ekim 2007
  Mesajlar:
  100
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
 14. teknobaycan

  teknobaycan Doçent

  Katılım:
  4 Ocak 2008
  Mesajlar:
  519
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  bu sene istanbul takımlarını yendik mi şampiyonuz inşallah...:)
   
 15. myefsane

  myefsane Dekan

  Katılım:
  15 Eylül 2006
  Mesajlar:
  6.912
  Beğenileri:
  25
  Ödül Puanları:
  48
  Kombine biletimi biri aldı varya bulursam kim aldığını yakacağım onu cayır cayır. Bu arada liseteye isimler neden eklenmiyor.
   
 16. real_sinan

  real_sinan Asistan

  Katılım:
  9 Şubat 2007
  Mesajlar:
  128
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  18
  ben giresunluyum ama bende trabzonsporluyum...
   
  musti_x bunu beğendi.
 17. maxxdump

  maxxdump Dekan

  Katılım:
  2 Nisan 2008
  Mesajlar:
  6.571
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  38
  Cinsiyet:
  Erkek
  Yer:
  Kıbrıs

  Yeni üyelerin isimlerini listeye ekledim. Konuyu başlatan arkadaşla irtibata geçip resim,video, kulüp tarihçesi, genel bilgiler eklenirse daha hoş olur bence ;) Böyle kuru kuru liste olmuyor....:'(
   
 18. myefsane

  myefsane Dekan

  Katılım:
  15 Eylül 2006
  Mesajlar:
  6.912
  Beğenileri:
  25
  Ödül Puanları:
  48
  Tabi o arkadaşı bulabilirsek :)
   
 19. maxxdump

  maxxdump Dekan

  Katılım:
  2 Nisan 2008
  Mesajlar:
  6.571
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  38
  Cinsiyet:
  Erkek
  Yer:
  Kıbrıs

  Hadi benden Tarbzonlu arkadaşlarıma kıyak , başlıyorum çalışmalara ufak tefek :tooth:
   
 20. myefsane

  myefsane Dekan

  Katılım:
  15 Eylül 2006
  Mesajlar:
  6.912
  Beğenileri:
  25
  Ödül Puanları:
  48
  Yukarda bir adamımız olsun dimi ama :)
   
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş