SDN Programlama Kafe

Bu konuyu okuyanlar

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Aslında pek yeni değilim de farklı diller lisede Q Basic ile başladık sonra amatör olarak VB ve Borland Delphi ile devam ettik sonra bıraktık ben hobi bazında düşünüyordum ne tavsiye edersin peki @Ben Kenobi

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Hobi bazında Python en iyisi, yanında pyqt gibi bir gui kütüphanesi de öğrenmeniz gerekir. C# ve wpf gui ikilisi linux ile de çalışsın derdiniz yoksa tercih edilebilir, Java bir basamak daha üsttedir, tercih edilmesi mümkün. Farklı olmak istersen gitgide popülerlik kazanan Goo dili de seçenekler arasında.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
php'ye strict typing gelmiş beyler niye kimse bana haber vermiyor ?

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Çünkü şu aşamada yapısal olarak çok da gerekli olmadığı için öyle değildi.
Lakin ileride düşünülen o ki JIT Compiler tarzı birşey gelecek hızlandırmak için, zaten PHP 5'den 7'ye geçişte ciddi performans artışı olmuştu.
Golang olsun Java olsun Node.js olsun rakipleri son zamanlarda performans kelimesini öne çıkardıkları için ve genel trend eskiden olduğu gibi native'den sanala değil de sanaldan native'e doğru yol aldığı için bu bağlamda geri kalmamak istiyorlar, altyapı şimdiden hazırlanıyor.
Tabi ki PHP native olmayacak yanlış anlaşılmasın sadece JIT compiler gibi bileşenler eklenerek kayan yörüngede kendi yerini sağlama alacak.

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Php derlenen dil değil mi neden bunca zaman gerekli olmamış enteresan...

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
php yorumlanan bir dil tıpkı python gibi.
node.js de bu şekilde.
java ise kendi bytecode yapısına çevirerek birtakım optimizasyonları uygulayabilmekte, tabi ki yüzde yüz native performansı olmasa da.
golang ise derlenen bir dil yapısına sahip. 2009 yılında çıktı yani yeni sayılır.
tabi ki hiçbir derleyici 1970lerden bugüne birikimiyle gelen c/c++ kadar büyük optimizasyonlar yapamıyor. (visual c++ bu konuda başarısız benim asıl bahsettiğim gcc, g++ ve bunların native windows portu mingw)
lakin web programlama kısmında zaten bu kadar yüksek performansa da ihtiyaç olmuyor çünkü genelde performansın tıkandığı yerler ya disk io süreleri ya network bağlantıları ya thread veya process poollardaki birikmeler ya da registry/l1/l2/l3/ram tarzı alanların yetersizliği oluyor dolayısıyla c/c++ ile web server oluşturma zahmetine ve ek geliştirme ile bakım maliyetlerine kimse girmek istemiyor.

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Php'yi derlenen dil diye biliyordum ben yorumlanan dilse sıkıntı yok type safety olmamasında. Web tarafında performans için Go ile yazılan sunucu araçları tercih etmek lazım.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Nerede Phyton biliyorum diyen varsa hepsi terminal de çalışıyor hiçmi görsel çalışan yok.