SDN Hangi Tarayıcıyı Kullanıyor?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Hangi internet tarayıcısını tercih ediyorsunuz?

• Google Chrome

Kullanılan: 138 56.1%
  • Opera

Kullanılan: 43 17.5%
  • Firefox

Kullanılan: 35 14.2%
  • Safari

Kullanılan: 9 3.7%
  • İnternet Explorer

Kullanılan: 3 1.2%
  • Microsoft Edge

Kullanılan: 10 4.1%
  • Avant Browser

Kullanılan: 0 0.0%
  • Maxthon

Kullanılan: 3 1.2%
  • Yandex Browser

Kullanılan: 9 3.7%
  • diğer (belirtiniz)

Kullanılan: 1 0.4%

• Kullanılan toplam oy
    246
Google Chrome'da ESET'in tarama aracının birkaç sürüm önceden beri entegre edildiğini biliyor muydunuz?
Acaba Chromium'da da var mıdır? Umarım yoktur.

Google Chrome nedense birkaç sekme açıkken bulunduğum sekmeden diğer sekmeye geçmeye çalıştığımda sayfayı tekrar yüklemek zorunda kalabiliyor. Ama sorun RAM'in yetersiz gelmesinden kaynaklı değil. Tarayıcıyı güncellediğimden beri böyle. Geçen gün güncelleyip Chrome 67 sürümüne geçmiştim.

@Türkçesever
Haberi okumuştum. Bu sitede Google Chrome'un Windows sürümünde yer aldığı yazılmış:
Google Chrome Kullanıcılarına ESET Koruması

Halktan Biri

Gurular Gurusu
Onursal Üye

Halktan Biri

Gurular Gurusu
Onursal Üye
Windows'taki Google Chrome'da aşağıdakini adres çubuğuna yazıp girebilir misiniz?
Kod:
chrome://settings/cleanup
Ayarlardan da girebiliyorum. Temizlik diye bir seçenek var ayarlardan sayfanın en aşağılarına doğru.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Sağ olun hocam. Demekki sadece Windows sürümünde ESET tarama aracı bulunuyor.

Son düzenleme:
Ayarlardan da girebiliyorum. Temizlik diye bir seçenek var ayarlardan sayfanın en aşağılarına doğru.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Sağ olun hocam. Demekki sadece Windows sürümünde ESET tarama aracı bulunuyor.
Linux'ta yok galiba. Google Chrome'da giriyorum, yok. Ayarlar'a atıyor. Linux'a dahil etmemişler galiba.

Google Chrome ama hız konusu önemli değil sadece hızlı açılsın.

Fakat Linux'un önerdiği tarayıcı Mozilla Firefox ve kullanımına baktığımda siteleri daha hızlı açıyordu.

Google Chrome ama hız konusu önemli değil sadece hızlı açılsın.

Fakat Linux'un önerdiği tarayıcı Mozilla Firefox ve kullanımına baktığımda siteleri daha hızlı açıyordu.
Bence Linux'un değil, Linux Mint'in önerdiği tarayıcı. Bazı dağıtımlar, Mozilla Firefox yerine Chromium önyüklü geliyor.

Daha önceden Opera Developer, sonradan Opera, şimdi tekrar Chrome'a döndüm. Maalesef, internet sitelerinin bir çoğunun stabil çalışma yüzdesi Chrome tarafında yüksek. Aynı zamanda şuan kullandığım bilgisayarın özellikleri de fena değil, bu yüzden Chrome. Fakat hala, dizi izlerken Opera kullanıyorum.

Bir de Ubuntu da öyle bir kere 12.04 yüklemesinde Önerilen tarayıcılarda Firefox çıktı.
Linux dağıtımları, ağırlıklı olarak Mozilla Firefox ile önyüklü olarak geliyor ama Chromium ile önyüklü gelen dağıtımlar da var.
Linux Mint'te Mozilla Firefox kullanmak zorunda değilsin.
Google Chrome nedense birkaç sekme açıkken bulunduğum sekmeden diğer sekmeye geçmeye çalıştığımda sayfayı tekrar yüklemek zorunda kalabiliyor. Ama sorun RAM'in yetersiz gelmesinden kaynaklı değil. Tarayıcıyı güncellediğimden beri böyle. Geçen gün güncelleyip Chrome 67 sürümüne geçmiştim.
Önbelleği temizlemek ve Chromium ayarlarını sıfırlamak yararlı olabilir. Kullandığınız uzantılardan da kaynaklanıyor olabilir. Girdiğiniz sitelerin kendisi kod yoluyla böyle bir şey yapmış olabilir. Çünkü HTML kodlarıyla yapılabiliyor:
HTML Otomatik Sayfa Yenileme Kodu | Emirhan Bülbül

Son düzenleme:

Halktan Biri

Gurular Gurusu
Onursal Üye
Girdiğiniz sitelerin kendisi kod yoluyla böyle bir şey yapmış olabilir. Çünkü HTML kodlarıyla yapılabiliyor:
HTML Otomatik Sayfa Yenileme Kodu | Emirhan Bülbül
Öyle değil hocam. Siteye özgü bir sorun değildi. Bu arada Windows'ta Chromium'u yükledim. Şu an için memnunum. Zaten Linux tarafında da Chromium kullanıyorum.

Fark ettiğim bir şeyi size söylemek istiyorum. Google Chrome'un en güncel sürümü 67 iken, Chromium'un en güncel sürümü 69. Günümüzdeki birçok tarayıcının Chromium tabanlı olduğunu düşünürsek bu durum bana mantıklı geliyor. İlk önce Chromium gelişitiriliyordur ve yeni sürüm, yeni özellikler ekleniyordur. Daha sonra Google Chrome, Opera gibi tarayıcılara güncelleme olarak geliyordur diye düşünüyorum.

Öyle değil hocam. Siteye özgü bir sorun değildi. Bu arada Windows'ta Chromium'u yükledim. Şu an için memnunum. Zaten Linux tarafında da Chromium kullanıyorum.

Fark ettiğim bir şeyi size söylemek istiyorum. Google Chrome'un en güncel sürümü 67 iken, Chromium'un en güncel sürümü 69. Günümüzdeki birçok tarayıcının Chromium tabanlı olduğunu düşünürsek bu durum bana mantıklı geliyor. İlk önce Chromium gelişitiriliyordur ve yeni sürüm, yeni özellikler ekleniyordur. Daha sonra Google Chrome, Opera gibi tarayıcılara güncelleme olarak geliyordur diye düşünüyorum.
Windows'a Chromium nasıl kuruluyor ki? Sıkıştırılmış dosyayı mı indirdiniz?

Halktan Biri

Gurular Gurusu
Onursal Üye
Windows'a Chromium nasıl kuruluyor ki? Sıkıştırılmış dosyayı mı indirdiniz?
Aslında önceden de dediğim gibi Windows'a Chromium'u indirmek Linux'taki kadar güvenli ve kolay değil. Bunun nedeni internette Chromium indirme sayfasıymış gözüken birçok yanıltıcı sitenin olması.

Chromium'u indirmek için önceden araştırdığımda şu sayfayı bulmuştum. Site sertifikasını da Google vermiş. Demekki resmi bir site olarak görebiliriz.
Download Chromium

Aslında önceden de dediğim gibi Windows'a Chromium'u indirmek Linux'taki kadar güvenli ve kolay değil. Bunun nedeni internette Chromium indirme sayfasıymış gözüken birçok yanıltıcı sitenin olması.

Chromium'u indirmek için önceden araştırdığımda şu sayfayı bulmuştum. Site sertifikasını da Google vermiş. Demekki resmi bir site olarak görebiliriz.
Download Chromium
Site bildiğim kadarıyla doğru ama Windows'ta Chromium kullanmak bence çok da iyi bir fikir değil. Çünkü sürekli güncellenen bir tarayıcı. Şimdi en son 7 dakika önce güncellendiğini yazıyor.

Chromium sanırım güvenli olmayabilir diye düşünüyorum:
Yorumlara bakınca herkesin Chromium'u virüs veya malware olarak söylediği oluyor.

Fakat Linux'u kullanmanın bir avantajı var o ise virüssüz olması. :)

Yorumlara bakınca herkesin Chromium'u virüs veya malware olarak söylediği oluyor.
Chromium, virüs değil. Chromium, açık kaynak kodlu ve en önemlisi de özgür bir yazılım. Ben bu yüzden Chromium'un Google Chrome'dan daha iyi olduğunu düşünüyorum. Linux, Windows'a göre biraz daha farklı. Linux'a geçtiğin zaman farklı olduğunu göreceksin.

Halktan Biri

Gurular Gurusu
Onursal Üye

Fakat Linux'u kullanmanın bir avantajı var o ise virüssüz olması. :)
Chromium virüs değildir. Google Chrome, Opera, Vivaldi Browser, Yandex Browser gibi birçok tarayıcı Chromium tabanlıdır.