SDN Forum'da En Çok Gördüğüm Yazım/Kullanım Hataları

Bu konuyu okuyanlar

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Daha güzel bir forum için...
1. Üç nokta (...)
Bazen ( .. ) veya ( ....... ) şeklinde kullanılıyor. Doğrusu ( ... ) şeklindedir. Cümlede yüklem varsa üç nokta kullanılmaz. (Bu hatayı ben de yapıyorum)
Üç Nokta ( ... )

1. Anlatım olarak tamamlanmamış cümlelerin sonuna konur:

Ne çare ki çirkinliği hemencecik ve herkes tarafından görülüveriyordu da bu yanı... (Tarık Buğra)

2. Kaba sayıldığı için veya bir başka sebepten dolayı açık yazılmak istenmeyen kelime ve bölümlerin yerine konur: Kılavuzu karga olanın burnu b...tan çıkmaz.

Arabacı B...’a yaklaştığını söylüyor, ikide bir fırsat bularak arabanın içine doğru başını çeviriyordu. (Ahmet Hamdi Tanpınar)

3. Alıntılarda başta, ortada ve sonda alınmayan kelime veya bölümlerin yerine konur:

... derken şehrin öte başından boğuk boğuk sesler gelmeye başladı... (Tarık Buğra)

4. Sözün bir yerde kesilerek geri kalan bölümün okuyucunun hayal dünyasına bırakıldığını göstermek veya ifadeye güç katmak için konur:

Sana uğurlar olsun... Ayrılıyor yolumuz! (Faruk Nafiz Çamlıbel)

Binaenaleyh, biz her vasıtadan, yalnız ve ancak, bir noktainazardan istifade ederiz. O noktainazar şudur: Türk milletini, medeni cihanda layık olduğu mevkiye isat etmek ve Türk cumhuriyetini sarsılmaz temelleri üzerinde, her gün, daha ziyade takviye etmek... (Atatürk)

5. Ünlem ve seslenmelerde anlatımı pekiştirmek için konur:

Gölgeler yaklaştılar. Bir adım kalınca onu kıyafetinden tanıdılar:

— Koca Ali... Koca Ali, be!.. (Ömer Seyfettin)

UYARI: Ünlem ve soru işaretinden sonra üç nokta yerine iki nokta konulması yeterlidir:

Gök ekini biçer gibi!.. Başaklar daha dolmadan.(Tarık Buğra)

Nasıl da akşam oldu?.. Nasıl da yavrucaklar sustu?.. Nasıl da serçecikler yuvalarına sığındı?.. (Necip Fazıl Kısakürek)

6. Karşılıklı konuşmalarda, yeterli olmayan, eksik bırakılan cevaplarda kullanılır:

— Yabancı yok!

— Kimsin?

— Ali...

— Hangi Ali?

— ...

— Sen misin, Ali usta?

— Benim!..

— Ne arıyorsun bu vakit buralarda?

— Hiç...

— Nasıl hiç? Suya çekicini mi düşürdün yoksa!..

— !.. (Ömer Seyfettin)

UYARI: Üç nokta yerine iki veya daha çok nokta kullanılmaz.

2. Isı, sıcaklık ikilisi
ısı
a. 1. fiz. Bir cismin uzamasına, genleşmesine, buharlaşmasına, erimesine, sıcaklığının artmasına yol açan fiziksel enerji: Isı, atomlar arası çekim gücünü yenerek maddenin hacmini arttırır. 2. Doğal vücut sıcaklığı, hararet: İnsan vücudunun doğal ısısı 36,5 °C'dir. 3. Fiziksel bir olaya dayalı, belirli bir ölçü üzerine kurulmuş olan sıcaklık ve soğukluk derecesi.

sıcaklık, -ğı
a. 1. Sıcak olan şeyin durumu, etkisi veya sıcak olan şeyin niteliği, hararet: Sobanın sıcaklığı. 2. Bir araçla veya cihazla ölçülebilen ısı derecesi, suhunet: Havanın sıcaklığı. 3. Hamamlarda yıkanılan sıcak yer. 4. mec. Sevgi, içtenlik ve sevimlilik: "Türkçesinde bir tutukluk vardır ama anlatımındaki sıcaklık bütün aksaklıkları bir anda silip yok eder." -S. Birsel.

3. Soru Eki mı / mi / mu / mü yazarken yapılan hatalar
Soru Eki mı / mi / mu / mü’nün Yazılışı

Bu ek gelenekleşmiş olarak ayrı yazılır ve kendisinden önceki kelimenin son ünlüsüne bağlı olarak ünlü uyumlarına uyar: Kaldı mı? Sen de mi geldin? Olur mu? İnsanlık öldü mü?

Soru ekinden sonra gelen ekler, bu eke bitişik olarak yazılır: Verecek misin? Okuyor muyuz? Çocuk muyum? Gelecek miydi? Güler misin, ağlar mısın?

Bu ek sorudan başka görevlerde kullanıldığında da ayrı yazılır: Güzel mi güzel! Yağmur yağdı mı dışarı çıkamayız.

UYARI: Birleşik fiillerde mi soru eki iki kelimenin arasına da gelebilir: Vaz mı geçtin?
Başka hatalar gördükçe güncellerim.:)

Son düzenleme:

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
297
Hiç uğraşamam cep telefonunda yazarken imla kuralimi olurmuş

#ExYoung

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Isı ve sıcaklığı bari doğru yazalım.:)
Bugün havanın ısısı çok düşük ya.
danss.gif

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Kendi dilimize sahip çıkmıyorsak bilelim ki dilimize da hakim olamayız... Kültürlü bireyler kendi dillerine sahip çıkarlar ve bilinçli konuşup, yazarlar.

Reaksiyon puanı
142
Yazım ve noktalama hatalarına karşı çok hassasım. Sitelerimdeki yazılara çok dikkat ediyorum.

#ExYoung

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Yazım ve noktalama hatalarına karşı çok hassasım. Sitelerimdeki yazılara çok dikkat ediyorum.
Aynwn beğnde hic yazim atası yabmıorem

---- Mesajlar birleştirildi ----

klavyenin azizliğine uğradım kusura bakmayın yoksa hiç yazim yannışşı yabmmam

Son düzenleme:

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,699
Alışkanlıklar kalıcıdır. Burada kötü yazmayı alışkanlık ederseniz ki, burası herkesin okuyabileceği bir yer, resmi yazışmalarda da aklınız karışır ve ne doğruydu, ne yanlıştı ayırt etmekte zorlanırsınız. Resmi yazışmalarda da sizi yazınıza göre değerlendirirler.

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Salla gitsin...

Yollarda yama yapılır, azıcık yükseklik farkı olur, yapan der "salla gitsin", yoldan geçen der "Sanayiden çıkmıyoruz."

4 yolun kesiştiği yere kavşak yapılır, 45 derece ile 5. yol eklenir, yapan der "salla gitsin", her gün kullanan der "5 dakikalık yeri 1 saatte geçiyoruz."

Çokça yaşadığım bir durum, kod yazılır, yapan der "çalışıyor, gerisini salla", hastanede bekleyen der "Sistem yine gitti, olduğunda da yavaş çalışıyor zaten." Daha da kötüsü kimilerinin canına bile mal olur.

O kadar yerli marka telefon var, üreten yönetici desin "piyasadaki güncel işlemciyi kullanıyoruz, gerisini salla", oysa rakip yabancı firmalar 2 sene önceden gitsin işlemci üreticisi ile hangi işlemciyi alacağını anlaşsın, biz burada cari açığa cari açık katalım.

Eğitim sistemi kötü diyoruz, şikayet ediyoruz, şurada yakındığımız kötü eğitim sisteminin ürünleri olan bizler de sonuç olarak "salla gitsin" diyoruz. Arkadaş, kendimizi düzeltemezsek ne eğitim sistemini, ne yollarımızı, ne de bilişim sistemlerimizi düzeltebiliriz. Bunlar sadece hergün yaşadığımız sıkıntılardan sadece bir kaçı ki emin olun simetrik ultra mega süper internet hizmetinin bizlere sağlanmıyor olmasının da nedeni bu "salla gitsin" lafından faydalanan firma yöneticileri.

İnsanoğludur, bilmeyerek yanlış yapar ama etrafından gelen uyarılardan sonra bunu düzeltmesi lazım, "salla gitsin" demesi değil.
Düzgünce yaşamayı benimsememiş adam yaptığı hiç bir işin düzgünce olmasını önemsemiz. Nasıl yaşarsanız, topluma öyle katkıda bulunursunuz.

İnternette "savaş çivi nal at" diye aratınca çıkan hikayeyi bir okuyun derim.

crow88

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,041
Senin anlatmak istediğin , aşağıdaki ,örnek cümle olabilir!mi.
Virgülü,noktayı nereye bırakırsan,cümlede ona göre devir alır,okunuşu,ifade şekli değişir

Oku Adam ol baban gibi , Eşek olma
Oku adam ol
, baban gibi Eşek olma

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
4. de - da yazımındaki hatalar
Bazı arkadaşlar hep birleşik yazıyor. Bazıları da saçma sapan yerlerde ayrı yazıyor.
Bağlaç Olan da / de’nin Yazılışı

Bağlaç olan da / de ayrı yazılır ve kendisinden önceki kelimenin son ünlüsüne bağlı olarak büyük ünlü uyumuna uyar: Kızı da geldi gelini de. Durumu oğluna da bildirdi. Sen de mi kardeşim? Güç de olsa. Konuşur da konuşur.

UYARI: Ayrı yazılan da / de hiçbir zaman ta / te biçiminde yazılmaz: Gidip de gelmemek var, gelip de görmemek var (Gidip te gelmemek var, gelip te görmemek var değil)

UYARI: Ya sözüyle birlikte kullanılan da ayrı yazılır: ya da

UYARI: Da / de bağlacını kendisinden önceki kelimeden kesme ile ayırmak yanlıştır: Ayşe de geldi (Ayşe’de geldi değil). Kitabın kapağına da dikkat et(Kitabın kapağına’da dikkat et değil).
Bulunma Durumu Eki -da / -de / -ta / -te’nin Yazılışı

Bulunma durumu eki getirildiği kelimeye bitişik yazılır: devede (deve-de) kulak, yolda (yol-da) kalmak, ayakta (ayak-ta) durmak, işte (iş-te) çalışmak vb.

Yurtta sulh, cihanda sulh. (Atatürk)

Narrator

Asistan
Reaksiyon puanı
72
En sık yapılan hatalardan birisi, virgülden veya noktadan önce boşluk koyulması.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
4. -ki yazımında -ki bağlaç ise ayrı yazılır.
Bağlaç Olan ki’nin Yazılışı
Bağlaç olan ki ayrı yazılır: bilmem ki, demek ki, kaldı ki vb.
Türk dili, dillerin en zenginlerindendir; yeter ki bu dil, şuurla işlensin. (Atatürk)
Geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer.
Birkaç örnekte ki bağlacı kalıplaşmış olduğu için bitişik yazılır: belki, çünkü, hâlbuki, mademki, meğerki, oysaki, sanki. Bu örneklerden çünkü sözünde ek aynı zamanda küçük ünlü uyumuna uymuştur.
Şüphe ve pekiştirme göreviyle kullanılan ki sözü de ayrı yazılır: Ders bitti, zil çaldı mı ki? Seni öyle göreceğim geldi ki.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
yAzd ıgım anhılanıyorsa sukintı yoktir o_O
Bazen insanların yazdıkları anlaşılmasa da karakterleri anlaşılabilinir. Örneğin sağlam ve iyi düşünemeyenler genelde dillerine hakim olamayanlar veya özen göstermeyen bireylerden genelde çıkar.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Üstadım sözleriniz beni incitiyor
Bu sadece bi istatistik veri, açıkcası sağlam karakterli insanlar bence sadece dillerine hakim olmadığı gibi davranışlarına da hatta hatta düşüncelerine de hakim olabilen insanlardır.

Son düzenleme:

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
5. Türkçe'de "W" harfi yoktur.

Son düzenleyen moderatör: