Sayokan - Türk savaş sanatı

Konusu 'Diğer Kültür / Sanat Konuları' forumundadır ve warkortali tarafından 28 Kasım 2007 başlatılmıştır.


 1. warkortali

  warkortali Profesör Onursal Üye

  Katılım:
  14 Kasım 2006
  Mesajlar:
  3.749
  Beğenileri:
  24
  Ödül Puanları:
  38
  Cinsiyet:
  Erkek
  Yer:
  İstanbul

  - Sayokan - Türk savaş sanatı

  [​IMG]

  Türk Savaş Sanatı

  SAYOKAN (SAvaşçının YOLu ve KAN'ı) (Yabgu - Kancho Nihat YİĞİT 1961 - )

  Türk savaş sanatı 1990 yılında Nihat YİĞİT tarafından araştırılmaya başlanmış, 1999 yılında kurulmuştur. Nihat Yiğit Kore savaş sanatlarından Tae Kwon do, Çin savaş sanatlarından Shaolin Chuan, Japon savaş sanatlarından Kyokushin Karate, Ashihara Karate ile yıllarca uğraşmış, bir çok müsabakalara katılmış, dereceler elde etmiştir. 16 ülkede araştırmalar yapmıştır. Aikido, Kendo savaş sanatlarının mücadeledeki mentalitesi ve tezlerini incelemiştir. Savaşlarla dolu olan Türk tarihinde, Türkler Moğollarla asırlarca beraber yaşamıştır. Cengizhan'ın da annesi Türk, babası Temuçin Moğoldur. Çinliler Türklerle, Moğolları birbirinden ayırt etmek için, Moğollara Kara Tatarlar, Türklere ise Ak Tatarlar olarak tanımlamışlardır. Silahları profesyonelce kullanan ve en teknolojik sistemle imal eden Türkler olmuştur. Çinlilerin ipeğinin tartışılmaz olduğu kadar da Türklerin savaşçı bir millet olduğu tartışılmazdır. Göktürk imparatorluğu askerlerinden Kürşad 40 savaşçısı ile Çin sarayını basmıştır, sonucu ölümle sonuçlanmış olsa bile. Tarihte Hunlular, Tatarlar, Oğuzlar, Kazaklar, Kırgızlar, Özbekler, Azeriler, Uygurlar, Yakutlar, Çuvaşlar, Gagauzlar, Tuvalar birer Türk boylarıdır. En çok Çinlilerle savaş halinde olan Türkler, 2000 - 3000 yıllık Kung-fu tarihine sahip Çinliler karşısında her zaman galip gelmişlerdir.

  Kancho - Yabgu Nihat YİĞİT Kazan Tatar Türk'lerindendir.

  Web : http://www.sayokan.gen.tr/index.php
   


 2. POMEM

  POMEM Asistan

  Katılım:
  1 Haziran 2011
  Mesajlar:
  282
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  18
  Bilgilendirme için teşekkürler.
   
 3. blgram

  blgram Profesör

  Katılım:
  27 Kasım 2009
  Mesajlar:
  1.525
  Beğenileri:
  18
  Ödül Puanları:
  0
  Tarihi filmleri severim . Nihat adlı abimizin de bir filmi vardı galiba sayokan olabilir ama baya bir eski olması lazım .
   
 4. MtHan

  MtHan Profesör

  Katılım:
  3 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.433
  Beğenileri:
  13
  Ödül Puanları:
  0
  Film değil dövüş sanatı düzgün oku ;)
   
 5. blgram

  blgram Profesör

  Katılım:
  27 Kasım 2009
  Mesajlar:
  1.525
  Beğenileri:
  18
  Ödül Puanları:
  0
  Ben sadece tarihi filmleri severim dedim konu film hakkın da demedim ki . O filmde sayokan savaş sanatı vardı galiba tam hatırlamıyorum .
   
 6. SDN Okuru

  SDN Okuru SDN Okuru

  nihat yiğit eski yeşilçam yıldızlarından evet ama şimdi sanırsam türk savaş sanatı sayokan diye sistem kurmuş onunla ilgileniyor. 1-2 kez izlemiştim spor salonuna gidip aklıma bazı sorular takıldı ama gayet açıklayıcı cevaplar aldım önyargı ile yaklaşmıştım bende ama yanlış yaptığımı anladım. gerçekten etkili bir dövüş sporu
   
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş