Şarj aletinin kablosunun erimesi

Bu konuyu okuyanlar

supreme1893

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Merhaba saygıdeğer forum üyeleri,
Şahsi bilgisayarım bir kaç ay önce ufak bir kaza geçirip, düştü. Şarj giriş soketinin bulunduğu kısım kırıldı. Ve şarj kablosu soketin kırılan kısmının genişliğinden sürekli geriye doğru gitmesi yüzünden takılmıyordu. Ben de soketi ters çevirip sabit hale getirdim. Aylardır hiç sorun yoktu. Ama son bir kaç gündür kablodan gelen kokuyu farkettim ancak bilgisayardan olduğunu düşünüp umursamadım. Bugün kablo erimiş ve duman çıkartarak patladı. Sorun kablodan mı? Bilgisayarda mı? Yeni adaptör işi çözer mi yoksa laptopu değişmem mi gerek?

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Kablo ısıdan, yüksek akımdan eriyebilir ama patlamaz... Patlayan şey bilgisayarınızın devreleridir büyük ihtimalle, adaptörünüz de bozulmuş olabilir ayrıca, yani hepsi bozuk olabilir. Bilgisayar yere düştüğünde tamire verseydiniz lehimleme ile güzelce bir soket uydururlardı, öyle çok da tutmazdı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şu güç girişinden güzel bi foto çekip atar mısınız?

supreme1893

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Patlama derken biraz abarttım sanırım mazur görün. Ufak bir kıvılcım ve duman karışımı oldu. Bilgisayarda sorun yok gibi açılıp kapanıyor ancak şarj kablosunun eridiğini ve o yüzden buna sebep olduğunu gördüğümden erimesinin sebebini merak ediyorum.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Patlama derken biraz abarttım sanırım mazur görün. Ufak bir kıvılcım ve duman karışımı oldu. Bilgisayarda sorun yok gibi açılıp kapanıyor ancak şarj kablosunun eridiğini ve o yüzden buna sebep olduğunu gördüğümden erimesinin sebebini merak ediyorum.
Kablo erimiş, kablolar arası kısa devre olmuştur o zaman. Yüksek akım var o kabloda nispeten, o yüzden kıvılcım çıkabilir kısa devre olduğunda... güç girişi acil onarılmalı ve kısa devre için adaptör kablosunun eriyen kısmı tamir edilmeli...

adaptör ısıdan dolayı patlayıp, yangın çıkarabilir, evde yangın tehlikesi ve gizli zehirli duman yayabilir siz uyurken...

supreme1893

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Kablonun orta kısmı eridiğinden kopmuş aslında iyi de olmuş çünkü adaptörün patlamasını engellemiştir belki. Normalde yatak odamda ki prize takardım ama bu sefer oturma odasında TV bağlantısının olduğu kısıma taktım sanırım topraklama olup olmadığından emin değilim. Bu arada yeni bir adaptör siparişi verdim. Ama yine aynı şey olmasından çekiniyorum.

Resim linkini bırakıyorum..Hızlı Resim - Img 20200117 Wa0007

Waddler

Profesör
Reaksiyon puanı
612
sokete bi baktır bence sakatlık olabilir gibi duruyor :(

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Soket anakarta mı monteli yoksa bir kablo ile kasaya mı uzatılmış bilmek gerek. Eğer soket kasaya bir kablo ile uzatılmış ise iş daha kolay. Ama soket anakarta monte ise (ki büyük olasılıkla öyledir çünkü çoğu dizüstü o şekilde üretilir) bir pin / lehim kopmuş olabilir veya kısa devre oluşturuyor olabilir. Eğer eliniz bu işlere yatkınsa kasayı açıp bakabiliriz ama eliniz yatkın değilse bir tamirciye verin ki bilgisayardan da olmayın. soket tamiri en fazla 25-50 tl tutar fazla söyleyene de para vermeyin...