Sapphire RX580 8 GB bilgisayar açılırken ekrana görüntü vermiyor ve ekran kartının fanları dönmüyor (PC açılırken)

Bu konuyu okuyanlar

hkndnzii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Merhaba arkadaşlar, uzun bir süredir rahat rahat oynadığım sistemim görüntü vermemeye başladı. Baştan evet ısınma olmadan ekran kartının fanlarının dönmediğini biliyorum ama ekran kartı bilgisayarı açarken bile dönmüyor. Bunun sorunu ne olabilir? PC'yi açarken fanların LED'leri gidiyor ve dönmeyi kesiyolarlar, 2 3 saniyelik sonra tekrar başlıyorlar.

Sistemim.

• Gigabyte B450M S2H AMD B450 DDR4 M.2 mATX.
  • 8 GB Corsair DDR4 3000MHz.
  • AMD Ryzen 5 2600 3.4ghz/3.9 GHz 19MB AM4 MP
  • 1TB Seagate Barracuda 7200RPM 64 MB.
  • Sapphire RX580 8 GB DDR5 Pulse OC.
  • Corsair Spec 05 550W kasa.
Yasak mı bilmiyorum ama buraya yükleyemediğim için ufak bir video halinde atıyorum.

Bios sıfırladım ama nafile işe yaramadı, ramleri sildim, rami diğer slota taktım ve denedim.

Son düzenleyen moderatör:

Hollywoo

Profesör
Reaksiyon puanı
1,462
Merhaba arkadaşlar, uzun bir süredir rahat rahat oynadığım sistemim görüntü vermemeye başladı. Baştan evet ısınma olmadan ekran kartının fanlarının dönmediğini biliyorum ama ekran kartı bilgisayarı açarken bile dönmüyor. Bunun sorunu ne olabilir? PC'yi açarken fanların LED'leri gidiyor ve dönmeyi kesiyolarlar, 2 3 saniyelik sonra tekrar başlıyorlar.

Sistemim.

Yasak mı bilmiyorum ama buraya yükleyemediğim için ufak bir video halinde atıyorum.

Bios sıfırladım ama nafile işe yaramadı, ramleri sildim, rami diğer slota taktım ve denedim.

Çıkartıp tekrar takmayı denediniz mi?

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,745
fanların dönmemesi normal. sıcaklık normalken fanları çalışmıyor. bende de 570 vardı. o da öyle idi. speedfandan açmazsam normal kullanımda çalışmıyordu. oyun oynarken kendi kendine hızını ayarlıyordu...
Mesaj otomatik birleştirildi:

hdmi kablosu bozulmuş olabilir mi ?

Hollywoo

Profesör
Reaksiyon puanı
1,462
Bu arada ekran kartı olmadan da bilgisayar ekran verir.Bence o sorun ekrandan kaynaklanmıyor.

serious1571

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21

Sistemim.

Şimdi öncelikle sistemi start ettikten sonra görüntü alamıyorsun.Bazı sebepleri vardır bunun.Günümüz ekran kartları fan döndürmeye belli bir sıcaklık eşiği geçilince başlar.
Sebeplere gelecek olursak;
-Pci express slotuna tam oturmayan bir ekran kartı sistem tarafından tanınmaz.Monitörden no signal iletisi alınır.Birinci sebep bu.
-Ekran kartı güç kablosu veya kabloları takılı değildir veya yerine tam oturmamıştır kart kendini sağlıklı başlatamıyordur. Bu ikinci sebep.
-Ekran kartı arızalıdır(mosfet arızası,sigorta arızası,chipset arızası vb.). Bu üçüncü sebep.
-Monitör ve ekran kartı arasındaki kablo bağlantısı tam yapılmamıştır veya kablo arızalıdır.Bir ihtimal de ekran kartındaki veya monitördeki display port veya hdmi çıkışı arızalıdır.Bu da dördüncü sebep.
Bu kriterlerin tespitindeki ortak nokta deneme yanılmadır. Gerekli kontrolleri yaptıktan sonra tekrar konuşalım. Eğer ekran kartı ise sorun başlıca sebepleri bunlardır.
İyi forumlar.

hkndnzii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Şimdi öncelikle sistemi start ettikten sonra görüntü alamıyorsun.Bazı sebepleri vardır bunun.Günümüz ekran kartları fan döndürmeye belli bir sıcaklık eşiği geçilince başlar.
-Pci express slotuna tam oturmayan bir ekran kartı sistem tarafından tanınmaz.Monitörden no signal iletisi alınır.Birinci sebep bu.
-Ekran kartı güç kablosu veya kabloları takılı değildir veya yerine tam oturmamıştır kart kendini sağlıklı başlatamıyordur. Bu ikinci sebep.
-Ekran kartı arızalıdır(mosfet arızası,sigorta arızası,chipset arızası vb.). Bu üçüncü sebep.
-Monitör ve ekran kartı arasındaki kablo bağlantısı tam yapılmamıştır veya kablo arızalıdır.Bir ihtimal de ekran kartındaki veya monitördeki display port veya hdmi çıkışı arızalıdır.Bu da dördüncü sebep.
Bu kriterlerin tespitindeki ortak nokta deneme yanılmadır. Gerekli kontrolleri yaptıktan sonra tekrar konuşalım. Eğer ekran kartı ise sorun başlıca sebepleri bunlardır.
İyi forumlar.
No signal almıyorum direk siyah ekran ve görüntü yok.
İyi forumlar.
Bu arada arkadşaımın sisteminde ekran kartımı denedim ve sıkıntısız bir şekilde çalıştı.
Onun kartınıda benim sistemimde denedik onda da bir sıkıntı çıkmadı...

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
No signal almıyorum direk siyah ekran ve görüntü yok.

Bu arada arkadşaımın sisteminde ekran kartımı denedim ve sıkıntısız bir şekilde çalıştı.
Onun kartınıda benim sistemimde denedik onda da bir sıkıntı çıkmadı...
Aynı kablo ile mi denedin?

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Başka pci yuvasına oturtun ek olarak farklı güç kablosu ile besleyin.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Evet rx570 kendi kartı.
Belki gerekli gücü çekemiyordur powerdan diye düşündüm. Başka power ile de deneyebilir misiniz ?

Hatta 2. Power da değiştirmeden direk karta takıp da deneyebilirsiniz.

serious1571

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Evet rx570 kendi kartı.
[/QUOTE
Bir alt model bir kart ancak arada baya fark var iki kart arasında.
Rx570 120 watt enerji harcarken rx580 185 watt harcar.
Güç kaynağınızın gerekli gücü karta veremiyor olma ihtimali var. Veya 6 pin güç kablosu yeterli gücü iletemiyor da olabilir. Kartı tekrar kendi sisteminize takıp denediniz mi?

Evet rx570 kendi kartı.

Güç kaynağınızın gerekli gücü karta veremiyor olma ihtimali var. Veya 6 pin güç kablosu yeterli gücü iletemiyor da olabilir. Kartı tekrar kendi sisteminize takıp denediniz mi?

hkndnzii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5

Evet denedim ama olmadı.

serious1571

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Evet denedim ama olmadı.

Sorun az çok belli gibi duruyor. Şu noktada psu dan kaynaklı bir sorun gibi görünüyor. Sisteme güç yetirememe gibi bir problem söz konusu.

Denemeni istediğim tek birşey var kademeli olarak parçaları sök her parça söktükten sonra sistemi start et. Ta ki geriye ekran kartı kalana kadar. Sistemdeki yükü azaltacağız bakalım ekran kartı çalışacak mı?

Söylemeyi unuttum ama ekran kartında bir bios switch olması gerekiyor.Ekran kartında iki adet bios bulunuyor bunlardan birisi performans modunda birisi de düşük güç modunda çalışmasını sağlıyor kartın. Switch performans modda olabilir. Switchin yerini değiştirip de dener misin?

Son düzenleme:

hkndnzii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Sorun az çok belli gibi duruyor. Şu noktada psu dan kaynaklı bir sorun gibi görünüyor. Sisteme güç yetirememe gibi bir problem söz konusu.

Denemeni istediğim tek birşey var kademeli olarak parçaları sök her parça söktükten sonra sistemi start et. Ta ki geriye ekran kartı kalana kadar. Sistemdeki yükü azaltacağız bakalım ekran kartı çalışacak mı?

Söylemeyi unuttum ama ekran kartında bir bios switch olması gerekiyor.Ekran kartında iki adet bios bulunuyor bunlardan birisi performans modunda birisi de düşük güç modunda çalışmasını sağlıyor kartın. Switch performans modda olabilir. Switchin yerini değiştirip de dener misin?
Switch yerini değiştirdim ama bir şey değişmedi

Kademeli olarak çıkarma derken sıra sıra hangilerini çıkarcağımı bilmiyorum maalesef.

hakancalis

Profesör
Reaksiyon puanı
957
Ekran kartını çıkartıp açmayı deneyin en azından bios gelmesi lazım gelmiyorsa sorun başka bir şey

hakancalis

Profesör
Reaksiyon puanı
957
Ram olabilir monitörde sorun olabilir hdmi kablosunda sorun olabilir denemek lazım önce elinde varsa başka hdmı kablosu onla dene eğer görüntü yoksa çift ramse önce birini çıkart dene gelmzese diğerini tak

hkndnzii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Ram olabilir monitörde sorun olabilir hdmi kablosunda sorun olabilir denemek lazım önce elinde varsa başka hdmı kablosu onla dene eğer görüntü yoksa çift ramse önce birini çıkart dene gelmzese diğerini tak
Tek ram kullanıyorum ama ramleri denemiştim zaten yerini değiştirmeyi olmadı.
Bu arada elimde Geforce gt420 adında eski bi kart var onu taktığımda sisteme görüntü geliyor ama kullanmıyorum sadece çalışıyor mu diye merak etmistim şimdilik onunla takılsam bu bilgisayara bir zarar verir mi?

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
Tek ram kullanıyorum ama ramleri denemiştim zaten yerini değiştirmeyi olmadı.
Bu arada elimde Geforce gt420 adında eski bi kart var onu taktığımda sisteme görüntü geliyor ama kullanmıyorum sadece çalışıyor mu diye merak etmistim şimdilik onunla takılsam bu bilgisayara bir zarar verir mi?
Zarar vermez.