Santral Uzaklığına Göre Hattınızın Destekleyebileceği Hız

Bu konuyu okuyanlar

MxL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ADSL2+ Hız Rehberi
Tanıtım
Bu yazımızda “ben santrala 3 km uzaklıktayım; hızım şu kadarı destekler mi” tarzında gelen sorulara yanıt vermeye çalışacağım. Bilindiği gibi hat zayıflaması, o anki İnternet havuzunda yer alan müşteri sayısı ve harcadıkları trafik te size tahsis edilebilen hız miktarında çok etkilidir, fakat sadece santral uzaklığını temel alarak ifade etmeye çalışacağım.
Tahmini mesafe ve hız
1 km’den az santral mesafesi 23-24 Mbit'e kadar, hatta daha fazlasını destekleyebilir.
Aşağıda sırasıyla km cinsinden santral uzaklığı, bu uzaklığa bağlı olarak modeminizin istatistik alanında görebileceğiniz Downstream attenuation değeri ve tahmini atanabilecek hız değeri verilmiştir:
1.0km = 13.81dB = 23Mbit
1.5km = 20.7dB = 21Mbit
2.0km = 27.6dB = 18Mbit
2.5km = 34.5dB = 13Mbit
3.0km = 41.4dB = 8Mbit
3.5km = 48.3dB = 6Mbit
4.0km = 56dB = 4Mbit
4.5km = 62.1dB = 3Mbit
5.0km = 69dB = 2Mbit
Not: 8mbps (mega bit per second) hat hızı ile saniyede 1024kb (1 megabayt) veri çekebilirsiniz.

İyi forumlar arkadaşlar...

Bunlar tahmini verilerdir yaklaşık olarak  kadar bir farklılık olabilir.
Orijinal metinden önemli yerleri alınarak ve yeni eklemeler yapılarak Türkçe ’ye çevrilmiştir.
Yazım yanlışı ve/veya herhangi bir belirttiğim içerikte doğru olmadığını düşündüğünüz bilgi varsa belirtirseniz sevinirim.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Bu santral mesafesi sürekli dillendirilir ama santral dediğimiz zımbırtı nedir?

tun@h@n

Doçent
Reaksiyon puanı
6
santral,değişik ebatlarda olan,telekomun sokaklardaki saha kutularının bağlı olduğu,daha çok telekoma ait binalara (köylerde bilhassa muhtarlık binalarındadır)yerleştirilen makinelerdir.

H SİZER

Doçent
Reaksiyon puanı
4
bence santral mantral sadece müşteriye uydurulmuş koca bir hikayeden başka birşey değil benim ev santrale yaklaşık 3-4 km 8mb tarifesine geçtiğim yıldan beri hiçbir altyapı çalışması yapmadıkları halde ilk yıl 2 mb sonra 3-4 sonra 5-6 3 yılın sonunda 8mb geçti keyifleri gelince artırıyorlar

ByKaMiKaZe

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
orada yazanlar hikaye benim santrale değil ptt ye 1km mesafem var max 6Mbit'i zor verebiliyorlar.
ayrıca postanenin hemen yanı başında olan bir arkadaşımda max 11Mbit alabiliyor santralin dandikliği ile alakalı bir durum olabilir

keşke bu tablodaki gibi olsaydı ama malesef

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
bunu kısıtlamak veya arttırmak ellerinde ha bu santralden olur o kadarına karışmam bana da dediler hattınız desteklemiyor 4 mbit sabitti evdeki ne şu an için aynı hat ve fiber kablo kullanmaksızın bana getirilen bağlantı 10 mbit ve santralede yaklaşık 8 km vardır rahat !!

sefakopan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Not: 8mbps (mega bit per second) hat hızı ile saniyede 1024kb (1 megabayt) veri çekebilirsiniz. aynen dediğin gibi kardeş 25 m mesfe var 8 mbit limitsiz kullanıyorum 1 mb la çekiyor idm saolsun

Vsolozzo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ekli dosyayı görüntüle 7337 hocam şuna bakarak bana ne diyebilirsin ben şuanda 5mbps kullanıyorum ama facebookta fotoğrafları zor açıyorum.

Öncelikle arkadaşın yazdığı "Downstream attenuation" sende ki hat zayıflaması line attenuation diye de geçer bazı modemlerde.Senin modemde görülen o ki hızını 6mbps sabitlemişler sen şu an da istesende 8mbps alamassın ama santrale açıp bunu düzeltetebilirsin bu yasal hakkın senin çünkü senden habersiz sabitleyemezler, ama hat zayıflama değerin yüksek biraz 34 db (gelen önemli bide ne kadar az o kadar iyi)diğer önemli değer olan snr değeri ise 15 db o da az (ne kadar yüksek okadar iyi) işin aslı değerlerin pek iyi değil fakat 6mbps da sabitleyemezler ararsın 8 yapsan bile gelmiyebilir bilgin olsun ondan yapacağın tek şey açıp 8 mbps port dan vermelerini söleymek, sonra da gelene razı olmak,umarım yazdıklarım yardımcı olur.

Mert1994

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle arkadaşın yazdığı "Downstream attenuation" sende ki hat zayıflaması line attenuation diye de geçer bazı modemlerde.Senin modemde görülen o ki hızını 6mbps sabitlemişler sen şu an da istesende 8mbps alamassın ama santrale açıp bunu düzeltetebilirsin bu yasal hakkın senin çünkü senden habersiz sabitleyemezler, ama hat zayıflama değerin yüksek biraz 34 db (gelen önemli bide ne kadar az o kadar iyi)diğer önemli değer olan snr değeri ise 15 db o da az (ne kadar yüksek okadar iyi) işin aslı değerlerin pek iyi değil fakat 6mbps da sabitleyemezler ararsın 8 yapsan bile gelmiyebilir bilgin olsun ondan yapacağın tek şey açıp 8 mbps port dan vermelerini söleymek, sonra da gelene razı olmak,umarım yazdıklarım yardımcı olur.

teşekkür ederim hocam aradım biz 8 e alırız ama internet kesilebilir en iyisi böyle kullanın dediler.

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
Mesafe Sadece Hat Zayıflaması ile Ölçülmez Bina içi Kablolama Mahal de Kullanılan İletken Kalitesi de Önemli Ölçüde Etkilidir Ve En Önemlisi "Port" tur tabiki . Ama hat Zayıflaması 36 Db'yi Geçtikten Sonra Sorunlarda Başlıyor Yüksek Hızları Kullanamassınız .! Israrcı Olursanız bile Verim Alamiyorsunuz .!

husoft07

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ADSL2+ Hız Rehberi
Tanıtım
Bu yazımızda “ben santrala 3 km uzaklıktayım; hızım şu kadarı destekler mi” tarzında gelen sorulara yanıt vermeye çalışacağım. Bilindiği gibi hat zayıflaması, o anki İnternet havuzunda yer alan müşteri sayısı ve harcadıkları trafik te size tahsis edilebilen hız miktarında çok etkilidir, fakat sadece santral uzaklığını temel alarak ifade etmeye çalışacağım.
Tahmini mesafe ve hız
1 km’den az santral mesafesi 23-24 Mbit'e kadar, hatta daha fazlasını destekleyebilir.
Aşağıda sırasıyla km cinsinden santral uzaklığı, bu uzaklığa bağlı olarak modeminizin istatistik alanında görebileceğiniz Downstream attenuation değeri ve tahmini atanabilecek hız değeri verilmiştir:
1.0km = 13.81dB = 23Mbit
1.5km = 20.7dB = 21Mbit
2.0km = 27.6dB = 18Mbit
2.5km = 34.5dB = 13Mbit
3.0km = 41.4dB = 8Mbit
3.5km = 48.3dB = 6Mbit
4.0km = 56dB = 4Mbit
4.5km = 62.1dB = 3Mbit
5.0km = 69dB = 2Mbit
Not: 8mbps (mega bit per second) hat hızı ile saniyede 1024kb (1 megabayt) veri çekebilirsiniz.

İyi forumlar arkadaşlar...

Bunlar tahmini verilerdir yaklaşık olarak kadar bir farklılık olabilir.
Orijinal metinden önemli yerleri alınarak ve yeni eklemeler yapılarak Türkçe ’ye çevrilmiştir.
Yazım yanlışı ve/veya herhangi bir belirttiğim içerikte doğru olmadığını düşündüğünüz bilgi varsa belirtirseniz sevinirim.

Verileri nereden elde ettiğini yazsaydın daha açıklayıcı olurdu. Neyse. Ben bir Türktelekom çalışanı olarak bu yazılan değerlerin gerçekleri yansıtmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bu senin verdiğin değerlerde 5000m mesafede imkanı yok 2mbit kullanamazsın. Bunlar teorik verilerdir. Teorik olarak bu kablonun üzerinde herhangi bir ekin (kopan kabloların birbirine eklenmesi ) yada kablo ebatlarının (0.4 mm, 0.5mm, 0.6mm,0.9mm )değişmeden ve herhangi bir yara almadan ( yaralanan kabloların su alması sinyalleri aşırı derecede önler) son noktaya kadar hesaplamalarda kullanılan spin değerinin (spin cat5 ve cat6 kabloların içindeki tellerin birbirine ikişerli guruplar halinde dolanması ve bu dolama sıklığı ) standart olması gerekiyor. Sizin çok basit olarak gördüğünüz o spinler ADSL sinyalinin minimum bozunma ile maksimum mesafeye taşınmasını sağlıyor. Bir çok binada kullanılan basit ve spinsiz telefon kabloları ( bina içi tesisatta kullanılan ) 50-100 metre kadarlık bir mesafede sizin ADSL sinyalinizi kaybolma düzeyine kadar düşürecektir. Şu anki saha şartlarında maksimum ADSL mesafesi 4500 ile 5000 m arasında değişkenlik gösterir. Bu mesafede alabileceğiniz en iyi sinyal 1 mbit i geçmez. çoğu zaman 256 kbit ile kullanmak zorunda kalırsınız. Birde santral nedir diye soran arkadaşlara cevap verelim. Santral telefonlar için çevir sesi üreten ve interenet için XDSL diye tabir ettiğimiz ( ADSL, ADSL2, ADSL2+, VDSL, GHDSL) sinyal türevlerini üreten cihazların bulunduğu bina ve aygıtlardır. Şu anda şehir merkezlerinde ve toplu yerleşim yerlerinde taleplere göre Saha dolaplarına ( bölgesel telefon dağılımının yapıldığı odacıklar ) ve site, işhanı gibi kalabalık yerlere kadar fiberoptik cihazlar kuruluyor. Anlayacağınız santral mesafesi düşürülüyor.

--- Mesaj Güncellendi ---

bence santral mantral sadece müşteriye uydurulmuş koca bir hikayeden başka birşey değil benim ev santrale yaklaşık 3-4 km 8mb tarifesine geçtiğim yıldan beri hiçbir altyapı çalışması yapmadıkları halde ilk yıl 2 mb sonra 3-4 sonra 5-6 3 yılın sonunda 8mb geçti keyifleri gelince artırıyorlar

Sizin düşüncenizede kısa ve öz olarak açıklama getirelim. Mesafenin 3-4 km olduğuna pek emin olmayın. Hızların kademeli olarak yükselmeside muhtemelen daha yakınlara bir fiber sistemin kurulmuş olması. Birde XDSL sinyalini üreten cihazlarımız neredeyse her yıl yeni teknoloji ile güncelleniyor. 3 yıl önce 8 mbit sinyal üreten cihazlarımız çok az yerlerde vardı. Kademeli olarak tüm santrallerde yenileniyor.Sinyal gücü arttıkça iletkenlerin sinyal bütünlüğünü koruma özelliği kayboluyor. Bu nedenler Fiberoptik sistemler kullanıcılara daha yakın mesafelere kurulmaya devam ediyor.

--- Mesaj Güncellendi ---

Hat değerleri kötü ise hızın yükselmesi sinyalin kaybolmasına neden olur. Maksimum değer 9 mbit görünüyor. Şaka olarak algılayabilirsiniz fakat şu değerlerde 4 mbit kullanırsa arkadaş daha fazla verim alır.

yağmuradam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ben istanbul fatihteki santrale 3 sokak uzaktayım en fazla 200 - 300 metre tarifem 8 megabit hiç 8 i görmedim bikere 7,5 olduydu ama 1 megabit tarifedeykende 1 megabiti hiç görmüyordum 1.29 du :)

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Ben 1500 m uzaktayım 4 mb veriyolar yukarıdaki tabloya göre hat zayıflama değerime bakacak olursak 21 mb bile almam gerekiyo alicengiz oyunları Telekomun işte...

MxL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Verileri nereden elde ettiğini yazsaydın daha açıklayıcı olurdu. Neyse. Ben bir Türktelekom çalışanı olarak bu yazılan değerlerin gerçekleri yansıtmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bu senin verdiğin değerlerde 5000m mesafede imkanı yok 2mbit kullanamazsın. Bunlar teorik verilerdir.
Bunlar tahmini verilerdir yaklaşık olarak %10 kadar bir farklılık olabilir. :)

randomen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
bu işlem çoğu zaman yanlış cıkacak, santalin arkasındaki binada oturup (interneti 8mbit olmasına rağmen) hızı çok düşük olan birkaç arkadaşım var. Bu uzaklıktan çok santralin size verdiği bant genişliğine bağlı..

nimeide

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Cep telefonu yapılandırma artışı ile daha fazla insan cep telefonlarında oyun oynamak istiyorsanız ve iPhone 4S cep telefonu, mükemmel hız, mükemmel beceri bağımlılık, lider sofistike mobil oyunlar da kalp yapmak o, iyi bir mobil site http://www.ecinbox.com tavsiye katılım bekliyoruz! !