Bu konuyu okuyanlar

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Merhaba Arkadaşlar;

Bu konuda size sanal bellek hakkında bilgiler vereceğim.
  • Sanal Bellek Nedir?
Sanal bellek, raminizin yetersiz kaldığı durumlarda diskinizden belirli bir miktarda ayırdığınız bölümün ram olarak kullanılmasıdır. Tabi ki ram ile aynı performansı vermez ama bilgisayarı zorlayan durumlarda sisteme yardımcı olur.
  • Sanal Bellek Hangi Durumlarda Kullanılır?
Sanal belleği raminiz 2 GB veya daha az ise kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca bu işlemin sisteme herhangi bir zararı yoktur. Aksine faydalı bir eylemdir.
  • Sanal Bellek Nasıl Yapılır?
Bu işlem Windows 7/8/8.1/10 sistemlerinde çalışır.

Uygulanacak adımlar,
1- Öncelikle Bu bilgisayara sağ tıklayın. (Windows 7’de Bilgisayarıma sağ tıklayın.)
2- Açılan ekranda gelişmiş sistem ayarları deyin.

İlk.png

3- Daha sonra aşağıdaki görseldeki adımları uygulayın.
4- Değer kısmına en fazla raminizin 2 katı değer yazabilirsiniz.
5- İşlem bitince bilgisayarı yeniden başlatın.

iki.jpg

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
sanal bellek 4 gb üzeri ram miktarlarında kapatılır ise daha iyi olur kanısındayım. özellikle oyunlarda fark oluyor. hocam yararlı konu, elinize sağlık ve emeğinize layık olmuş :)

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
yararlı bilgi :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
sanal bellek 4 gb üzeri ram miktarlarında kapatılır ise daha iyi olur kanısındayım. özellikle oyunlarda fark oluyor. hocam yararlı konu, elinize sağlık ve emeğinize layık olmuş :)
Size katılıyorum. :) Ama Photoshop ve render programları kullananların sanal bellek kullanması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü RAM yetmeyebilir. Ve eğerki bu tür çalışmalar sırasında RAM yetmezse çalışmalar kaydedilmeyebilir veya daha farklı sorunlar yaşanabilir.

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
faydalı bir konu, ellerine sağlık;
Teşekkürler abi. :)
Size katılıyorum. :) Ama Photoshop ve render programları kullananların sanal bellek kullanması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü RAM yetmeyebilir. Ve eğerki bu tür çalışmalar sırasında RAM yetmezse çalışmalar kaydedilmeyebilir veya daha farklı sorunlar yaşanabilir.
Kesinlikle katılıyorum. Render işlerinde gayet iyi oluyor.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Teşekkürler... :)

Son düzenleme:

afatsumlug97

Asistan
Reaksiyon puanı
103
8gb ram, sanal belleği kapatıp da illustrator ile photoshop x64 açtığımda chrome ve whatsapp hata vermeye başlıyor siz anlayın :D

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
4096 yazdım bakalım..:D

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Ekran Görüntüsü 2018-10-15 14-20-49.png

Linux Mint18,3 mate 2 hdd'de 8GB hi-lelel usb bellekle 7,5gb daha swap ram 2,5gb...
abart... her açılışta elle aktif etmek gerek hazırda bekletme çalışmıyor.

ScorFy

Doçent
Reaksiyon puanı
361
Merhaba 8 gb ram var ne kadar sanal açabilirim ? bide ssd performansi ne kadar etkilenir
Mesaj otomatik birleştirildi:

birde hdd var ondan kullansam nasıl etkiler

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
ram kaçsa o kadar diyorlardı ssd'deb ayarla 4 yada 8 gb olur.

ScorFy

Doçent
Reaksiyon puanı
361
ram kaçsa o kadar diyorlardı ssd'deb ayarla 4 yada 8 gb olur.
reis ben yaptım ama oyunlarda fps düşüyor normalde gta 5 hdd içine kurulu ayarları orta düşük
normalde 90- 60 arası oynarken şimdi 30-20 arası oynuyorum ne ekran kartı kullanılıyor ne işlemci hdd ve ram kullanılıyor çözemedim garip bişe var bu işte

ScorFy

Doçent
Reaksiyon puanı
361
gta5'i ssd'ye kurman daha iyi olur.
bende farkındayım ama 240 gb ssd var zaten bende şuan ssd içinde pubg cs var bunlar dışında hep program felan var boş alanım 45 gb mümkün gözükmüyor maalesef
Mesaj otomatik birleştirildi:

şimdi bilgisayarı yeniden başlattım biraz bişeylerle oynadım tekrar yeniden başlattım açılış hızı baya iyileşti