Samsung np350v5c-s0htr Fanlar Çalışıyor Fakat Açılmıyor

Bu konuyu okuyanlar

chevv

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle merhaba,

samsung'un np350v5c-s0htr modeline yaklaşık 3-4 gün önce sorunsuz bir biçimde 120 GB corsair force le SSD taktım ve Windows 10 yükledim, yükleme bittikten sonra restart aşamasında bir kere laptop kendini başlatmamıştı ve önemsiz olduğunu düşünüp kapatıp power butonu ile açmıştım ama dünden beri laptop tamamen kapanınca açılmamaya başladı yani hiç tepki vermiyor değil, fan çalışıyor, hard disk aktivite ışığı yanıyor basınca ama sonra HDD ışığı o birkaç saniyelik süreden sonra yanmıyor ve notebook sürekli kendine restart atıp duruyor. Bazen ise biraz kapalı bekledikten sonra power tuşuna basınca açılıyor internette biraz araştırdıktan sonra en bilindik yöntem olan 30 sn. power tuşuna basılı bekledikten sonra açma yöntemi işe yarıyor.
Bilgisayarcıya götürdüğümde bunun chipset arızası olduğunu söylediler, Edirne'de yaşıyorum ve bana istanbul' göndermeleri gerektirdiğini, tamir sürecinin 1 ay sürdüğünü söylediler.

Ama hala kuşkularım var bunun chipset arızası olup olmadığı konusunda, RAM slotlarını değiştirdim aynı sorun yine meydana geldi. SSD'yi çıkardım yine değişmedi, hard disk'i çıkardım belki güç yetmiyordur diye yine değişmedi ama chipset arızası olan bir bilgisayar açılır mı, açılsa da kullanılabilir mi, yani notebook açılınca sorunsuz kullanabiliyorum ama kapatınca geri açabilmek bir işkence, çok uğraştırıyor.

Bir de son olarak ben bu bilgisayarı 2 ay önce 2. el olarak almıştım ve aldıktan 15 20 gün sonra içinin toz dolu olduğunu farkettim, dış kasadan farkedilmese de işlemci yük altında 90 95 derece ile çalışıyormuş meğer, satın aldığım kişi de photoshop, grafik işleriyle vs. uğraşan birisiydi, gidip temizlettim içini ve macununu yenilettim ve 1 aydan fazladır sorunsuz kullanıyordum ama şimdi böyle bir sorun var karşımda.

özetle sorun chipset mi, power tuşu mu yoksa anakart üzerinde başka bir donanımda mı arıza var (ram ve depolama birimlerinde sorun olmadığına eminim, chipset konusunda ise chipseti arızalı olan bir bilgisayarın açıldığında bu kadar düzgün çalışacağını zannetmiyorum ama elbette emin değilim)

Ne yapmam gerektiği konusunda fikirlerinize ihtiyacım var, bir bilgisayarcının lafıyla gidip emin olmadan anakartı tamire vermek istemiyorum, çünkü hem pahalı okuduğum kadarıyla chipset tamir sonrası yalama olabiliyormuş anakart, yani bir süre sonra sürekli tamir ister duruma geliyormuş.

şimdiden teşekkürler.

bu arada sistem özellikleri;

intel i5 3230m
4 gb 1600 mhz ram
120 gb corsair force le ssd + hitachi 7200 rpm 700 küsür gb hdd
amd radeon hd 7600m 2gb

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Yazdıklarına göre sorun %100 ekran kartı chipset arızasından kaynaklı. Grafik işlemcinin altında bulunan lehim bilyeleri, PCB'den temasını yüksek ısıya maruz kaldığı için kesmiş görünüyor. Zaten AMD chipsetli grafik işlemcilerinde bu sorun kronik. Fan bakımlarını düzenli yapsaydın böyle tip sorunlarla karşılaşmazdın. Ayrıca tamir görmüş grafik işlemci eski performansını vermemekle birlikte asla eskisi kadar pcb ye sağlam oturmuyor. Buda maximum 6 ay sonra aynı hatayı tekrarlayacak demektir. Garantili çip değişimi şuanlık en iyi çözümdür. Geçmiş olsun.

chevv

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yazdıklarına göre sorun %100 ekran kartı chipset arızasından kaynaklı. Grafik işlemcinin altında bulunan lehim bilyeleri, PCB'den temasını yüksek ısıya maruz kaldığı için kesmiş görünüyor. Zaten AMD chipsetli grafik işlemcilerinde bu sorun kronik. Fan bakımlarını düzenli yapsaydın böyle tip sorunlarla karşılaşmazdın. Ayrıca tamir görmüş grafik işlemci eski performansını vermemekle birlikte asla eskisi kadar pcb ye sağlam oturmuyor. Buda maximum 6 ay sonra aynı hatayı tekrarlayacak demektir. Garantili çip değişimi şuanlık en iyi çözümdür. Geçmiş olsun.

cevap için teşekkürler. pcb ile teması kesse ekran kartı gerektiren işlemlerde mesela oyun gibi bir pürüz çıkarması gerekmez mi, şu an intel 4000'i değil amd 7600m'i kullanarak sorunsuz oyun oynayabiliyorum, herhangi bir mavi ekran, yarıda kesme ya da donma-kapanma tarzı durumlar meydana gelmedi, ileride gelir mi bilmiyorum tabii. bir de harici ekran kartı olduğu için bağlantısı kopsa bile bilgisayarın normal biçimde açılması gerektiğini düşünüyorum, sonuçta boot ekranından masaüstüne gelene kadar harici ekran kartıyla pek bir işi olmuyor diye biliyorum bilgisayarın.

kafama takılan bir diğer soru ise neden power tuşuna uzun süreli bastıktan sonra açılıyor, yabancı forumlarda bilgisayarının öldüğünü düşünenler hep bu yöntemi denemiş ve bir çoğu sorunsuz kullanmaya devam etmiş, elektronikten çok anlamam ama power tuşunun tetikleme konusunda bir sıkıntısı olduğuna ihtimal verebilir misiniz yoksa öyle bir ihtimal yok mudur? ve eklemeyi unuttuğum bir diğer mesele ise windows 10'dan önce 8.1'de böyle bir sıkıntı olmadığı, ne zaman ssd takıp win 10'a geçtim bu sorun çıktı karşıma, yani acaba uyku/hibernation ile ilgili bir durum olabilir mi?

teşekkürler.