Samsung Harici Harddiskim bir çalışıyor, bir çalışmıyor

Bu konuyu okuyanlar

Myshi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar sistemim toshiba markalı bir diskte yüklü. Ve ekstra olarak bir samsung harici hard diskim var. Bu güne kadar çalışıyordu. Bu son 1 haftada harddisk'im bilgisayarda gözükmemeye başladı. Bir gün gözükmüyor, sonra bilgisayarı kapatıyorum yatıyorum falan ertesi gün açıyorum gözüküyor. Bazen bilgisayar açıkken, samsung harddiskim içinde olan bir oyun oynarken oyun birden kapanıyor, bir bakıyorum harici harddiskim bilgisayarda gözükmüyor. Güç kaynağından gelen kabloyu çıkartıp takıyorum, bir tane de mavi kablo var onu da çıkarıp takıyorum. Gine olmuyor (bilgisayar kapalıyken). Yardım lütfen. Aygıt yöneticisinde, disk yöneticisinde de gözükmüyor. Takılı olduğu yuvayı değiştirdim, gine olmadı. Ne yapmalıyım ?
--- Gönderi Güncellendi ---
Yakın zamanda combofix taraması yaptım.

serkan tok

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
kablosuna baktın mı dostum kabloda bir sorun olabilir bende de vardı aynı sorun kablodan oluyormuş görmüyor görüyor kapanıyor ben çok önemsemedim sonra bir koku geldi harddıskım yanmış dikkat et kabloya

Myshi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kablosuna baktın mı dostum kabloda bir sorun olabilir bende de vardı aynı sorun kablodan oluyormuş görmüyor görüyor kapanıyor ben çok önemsemedim sonra bir koku geldi harddıskım yanmış dikkat et kabloya
Teşekkürler, kablo derken hangi kablodan bahsediyorsunuz, güç kaynağı kablosu mu ? Nasıl kontrol edebilirim?

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
2 ihtimal var;
1- Kablolarda ya da girişte bir sorun var
2- Güç kaynağın ya da bilgisayarın iç bileşenlerinden birisi sıkıntı çıkarıyor.

Misal DVD sürücün varsa onu çıkar (düzgün çalışıyorsa) ve onu hard diskine bağla. Olmazsa DVD sürücün boşta biraz kurcala bilgisayarını. Bakalım onun kablosu takılı iken sorun çıkıyormu. DVD sürücüsünü takma, eğer güç kaynağındansa çünkü DVD'yi takarsan aynı sonuç verecek. Sorun çıkmazsa bakarız. Ama diyim, kablolarda sorun olma ihtimali çok yüksek.
Teşekkürler, kablo derken hangi kablodan bahsediyorsunuz, güç kaynağı kablosu mu ? Nasıl kontrol edebilirim?
Hard diskine bağlı 2 tane giriş var anakarttan çıkma. Kontrol et onları. Hatta bu kablolarda sıkıntı varsa sadece sökülebilir ve sıfırı takılabilir. Zor değil.

serkan tok

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
data kablosu kasanın içinde ana karta bağladığın kablo yerinden oynuyor mu temasızlık varmı güç gidiyor mu ?? onlara bak ama çalışırken hardıskı kablosunu oynatmamaya dikkat et kapalıyken o kabloyu sistemin yüklü olduğu hardıske tak bakalım aynı sorunu onda da yaşıyorsan kabloyu değiştir ya da data kablosunu başka soket varsa oraya tak dene

Myshi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
data kablosu kasanın içinde ana karta bağladığın kablo yerinden oynuyor mu temasızlık varmı güç gidiyor mu ?? onlara bak ama çalışırken hardıskı kablosunu oynatmamaya dikkat et kapalıyken o kabloyu sistemin yüklü olduğu hardıske tak bakalım aynı sorunu onda da yaşıyorsan kabloyu değiştir ya da data kablosunu başka soket varsa oraya tak dene
Deniyorum bir dakika
Güç kaynağından gelen kabloyu, çıkarıp sistemin yüklü olduğu harddiske, harddiske takılı olan data kablosunu da çalışmayan harddiskime taktım. Bilgisayarı açtım. C, yani sistemin yüklü olduğu harddisk çalıştı ama öbürü gözükmedi gine. Kablonun günahını aldık. Ama o harddiskim önemli bilgiler içeriyor. Ne yapmalıyım ?
2 ihtimal var;
1- Kablolarda ya da girişte bir sorun var
2- Güç kaynağın ya da bilgisayarın iç bileşenlerinden birisi sıkıntı çıkarıyor.

Misal DVD sürücün varsa onu çıkar (düzgün çalışıyorsa) ve onu hard diskine bağla. Olmazsa DVD sürücün boşta biraz kurcala bilgisayarını. Bakalım onun kablosu takılı iken sorun çıkıyormu. DVD sürücüsünü takma, eğer güç kaynağındansa çünkü DVD'yi takarsan aynı sonuç verecek. Sorun çıkmazsa bakarız. Ama diyim, kablolarda sorun olma ihtimali çok yüksek.

Hard diskine bağlı 2 tane giriş var anakarttan çıkma. Kontrol et onları. Hatta bu kablolarda sıkıntı varsa sadece sökülebilir ve sıfırı takılabilir. Zor değil.
Güç kaynağından gelen kabloyu, çıkarıp sistemin yüklü olduğu harddiske, harddiske takılı olan data kablosunu da çalışmayan harddiskime taktım. Bilgisayarı açtım. C, yani sistemin yüklü olduğu harddisk çalıştı ama öbürü gözükmedi gine. Kablonun günahını aldık. Ama o harddiskim önemli bilgiler içeriyor. Ne yapmalıyım ?

serkan tok

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
o zaman girişlerde sorun olabilir baktın girişlerde sorun yok programla yapacaksın

Myshi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Umarım tekrar gözükür, gözükünce hiç beklemeden önemli dosyalarımı c ye aktarıcağım
o zaman girişlerde sorun olabilir baktın girişlerde sorun yok programla yapacaksın
Attığın videoları izledim, ama benim sorunumla alakası yok. Konuda da yazdım ben, harddisk aygıt yöneticisi ve disk yöneticisinde gözükmüyor diye.