Samsung Galaxy ACE S5830i Rom yüklemek

Bu konuyu okuyanlar

eSa

Müdavim
Reaksiyon puanı
352
Merhaba arkadaşlar, bu yazıda sizlere Galaxy Ace gt s-5830i android 2.3.x rom: stok olan bir telefona android 4.2.2 jelly bean touchwiz arayüzü yüklenmesini anlatacağım.

Çok Önemli not :
Bu model telefona daha önce eşin dostun isteği üzerine iki farklı kişiye yükleme yaptım. Her ikisinde de, imei silinme sıkıntısı oldu.
yani rom yüklendikten sonra herşey çalışıyor ancak *#06# tuşladığınızda imei boş gelmekte. bunu olayı da şebekeye bağlanamayınca fark ettim.

Çözümünü şu şekilde buldum :

İnternette yaptığım arama ile bu telefon için bir türkçe asya romu buldum ve diğer gerekli tüm dosyalarını. bunları odin ile telefona tekrar yükleyerek, yine telefonu varsayılan ginger 2.3.6 'ya döndürdüm ve rom yükleme işlemini tekrar baştan yapınca imei göstermeme sorunu ortadan kalktı.

Yüklediğim iki telefonda da bu sorunu yaşadım. Eğer isterseniz siz de yüklemeye başlamadan bu şekilde aşağıda "default kurulum" diye adlandırdığım yüklemeyi baştan yapabilirsiniz.

Bu işlem aynı zamanda telefonda bir sıkıntı olduğu yani açılmama gibi durumlarda kullanacağınız "kurtarma" işlemidir.

Daha çok önemli not : Tüm bu işlemleri yapmadan önce mutlaka ama mutlaka telefonumuzu yedeklememiz gerekmekte. Rehber, fotoğraf vs. Ayrıca bu telefona yüklemeyi yapabilmek için harici bir sd kartımızın da bulunması gerekmektedir.

Default yükleme (telefonu kurtarma)

kurtarma işlemi için kendi kullandığım dosyaları yandex e yükledim, öncelikle bu dosyayı bilgisayarınıza indirin ve bir klasörün içine açın.

İndirme Linki : https://yadi.sk/d/0zJjOqXiaGUdQ

İndirdiğimiz dosyaların içinde bulunan:
- KiesSetup ve
- Setup for compiled driver disk...

programlarını bilgisayarımıza kuruyoruz.

Başlamadan önce :
- ayarlar, uygulamalar menüsünden "bilinmeyen kaynakları" açıyoruz.
- ayarlar geliştirici seçeneklerinden "usb debugging" açıyoruz.

Şimdi Telefonumuzu kapatıp, klasörde bulunan odin3_v1.84 isimli programı çalıştırıyoruz.

Telefonumuzu güç tuşu + ses kısma (aşağı) + ses açma (yukarı) tuşlarına birlikte basıp açıyoruz. Ekranda "downloading" yazısı yazmalı. bu şekilde iken usb kablomuz ile telefonu bilgisayara bağlıyoruz. bağlanınca odin ekranımızda şu şekilde sarı yazıyla bağlantı portunu görmelisiniz. (com port numarasına takılmayın)

Doğru bağlanmış bir telefon örnek :
ReZMSg2.png

Telefonu bağladıktan sonra; Odin programımızda gerekli olan dosyaları seçip yükleme işlemini yapalım.
PIT = cooperve_0623.pit
BOOTLOADER = bootloader_defaultcaldatawithboot.....
PDA = pda_s5830i_xxlf2.tar
PHONE = phone_modem_s5830i_xxlf1.tar
CSC = csc_s5830i_ojvld2.tar

İlave = (Araya önemli bir not düşelim)
bootloader_defaultcaldatawith... ile başlayan dosyanın başındaki "bootloader_" kısmını,
phone_modem_s5830... ile başlayan dosyanın başındaki "phone_" kısmını siliniz.

(karışmasın diye eklemiştim.. md5 hash bozuluyor ve yüklemiyor)

dosyalarını seçelim. ekranımız şu şekilde olmalı :
ckr5ekj.png

Start diyerek yazma işlemini başlatıyoruz. işlemin bittiğini sol taraftaki yazılardan takip edebilirsiniz. İlk açılış biraz yavaş olabilir.

Artık telefonumuzu orijinal roma geri yüklemiş olduk. gelelim touchwiz arayüzlü 4.2.2 jelly bean yüklemeye :)

1) Aşağıda linkini verdiğim adresten gerekli dosyayı indirip, bilgisayarınızda bir klasöre açınız. klasörü rarladım klasör içindeki dosyaları açmayın olduğu gibi kalsın.
2) dosyalayı açtıktan sonra içindeki rarlı dosyaları harici sd kartımıza kopyalayıp telefona takalım.

3) telefonumuzu kapatıp 5-10 sn. bekledikten sonra,

home tuşu + güç tuşu + ses açma (yukarı) tuşlarına birlikte basıp, samsung yazısını gördüğümüzde bırakalım. telefon recovery modda açılacak.

Not : recovery açılmaz ise sadece home tuşu + güç tuşu deneyiniz.​

4) önce root yapalım.
"apply update from sd card" seçeneğini kullanarak "update.zip" dosyasını seçip onaylayalım.

"apply update from sd card"" seçeneğini kullanarak root_cooper.zip dosyasını seçip onaylayalım.

İşlem bittikten sonra "reboot system " deyip telefonun normal olarak açılmasını bekleyelim. (bu önemli, root olarak bir kez açılsın) Telefon açıldıktan sonra, tekrar kapatıp
yeniden başlatalım ve açılışta tekrar recovery menüsüne girelim.

5) yeni cwm yi yükleyelim.

"apply update from sd card"" seçeneğini kullanarak "clockworkrec5830i.zip" dosyasını çalıştırıp yeni versiyon cwm yi çalıştıralım.

Önemli : bu dosyayı silmeyin çünkü her rom yüklemek istediğinizde, bu dosyayı çalıştırıp yeni versiyon üzerinden yükleme işlemlerini yapmalısınız.

Yeni cwm menüsü şu şekilde olmalı:

1JtDChl.jpg

6) Şimdi bu yeni menümüzü kullanarak sırasıyla ;

- wipe data/factory reset

işlemini yaptıktan sonra ;

- "install zip from sd card" seçeneği ile sd kartımıza önceden kopyaladığımız "touchwiz_res_v9.5.zip" dosyasını seçip yes ile onaylıyoruz. ve kurulum başlıyor.

7) Grafik arayüzlü aroma installer başlayacak ileri deyip koşulları kabul ettikten sonra kurulumu başlatıyoruz.

Kurulum bittikten sonra yükleyici bir uyarı veriyor. bu önemli. system,data ve cache yi mount etmeyi unutmayınız diye.

Yükleme tamamlanıp cwm ekranına geri döndüğümüzde, telefonun geri tuşu ile ana menüye dönün. Mount and storage kısmına girip, mount system, mount data ve mount cache ile hepsinin mount olmasını sağlayın, hepsinin ismi unmount ... şeklinde olmalı bağlandığında.

8) "reboot system now" diyerek telefonumuzu yeniden başlatıyoruz. İlk açılış biraz uzun sürebilir.

bitti :)

Galaxy Ace gt s-5830i telefonumuzun yeni ekran görüntülerinden bazı örnekler :

x25b.png
tisg.png

rhap.png
7vi5.png

38wt.png
SC20140206-163414_zpsd5e5a25b.png

SC20140206-163522_zps1eb8af0e.png
SC20140206-163837_zpsd2ea9528.png

DSbrBbE.png

Ümitt

Müdavim
Reaksiyon puanı
52
" Artık telefonumuzu orijinal roma geri yüklemiş olduk. gelelim touchwiz arayüzlü 4.4.2 jelly bean yüklemeye "

Bir yazım hatası dikkatimi çekti :) (4.2.2 JB Olucaktı )
Romda buglar var mı bide hafıza sorununa çözüm oluyor mu (Hafızası az olan bu model miydi ki :D )

eSa

Müdavim
Reaksiyon puanı
352
Bug olayını bilemem. Bende bu telefondan yok. dediğim gibi iki kişiye yükledim ben sadece bunu. onlar da pek bir memnun hayatlarından :D

Ümitt

Müdavim
Reaksiyon puanı
52
Bug olayını bilemem. Bende bu telefondan yok. dediğim gibi iki kişiye yükledim ben sadece bunu. onlar da pek bir memnun hayatlarından :D
Benimde kuzenim kullanıyor onada yüklemeyi deneyim oda memnun kalır belki :)

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Ertan abi 4.4.2 Kitkat oluyor fark ettim düzenlemedim bir yanlışlık olmasın diye sana bıraktım.

TbontbLethe

Asistan
Reaksiyon puanı
8
ertan abi yapıcam da yemedi açıkcası :D pazartesi günü bakarız abi uzman gözünle :thumbup1:

edit : zaten veri kablosunuda bulamadım abi :D

eSa

Müdavim
Reaksiyon puanı
352
4.2.2 olacak yanlış yazmıştım. :) ekran görüntüsünde de var zaten . düzeltebilir sin.

TbontbLethe

Asistan
Reaksiyon puanı
8
@eSa

ertan abi sayesinde 4.3 android keyfi sürüyorum
telefonumu daha çok sevdim

neyleyim s3 ü s4 ü benim Ace im 4.3 iken :clap:

ellerine sağlık abi
büyüksün :yes:

edit : artık benimde uçuşan ekran koruyucum var :dil: benimde ana menüm tekerlek gibin dönüyor :wub:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Odin aşağıdaki hatayı veriyor neden olabilir acaba?

<ID:0/003> SetupConnection..
<ID:0/003> Can't open the serial(COM) port.
<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
aynen anlattıgınız gıbı romu yukledım sorunsuz acıldı sebeke vardı ancak sonradan hafıza kartını formatlayınce ımeı gıttı. ne yaptıysam gelmedı eskı orjınal rom yuklemeye calısıyorım fail veriyor.. yardımcı olun lütfen kafayı sıyırcam hjsdfgd

S

SDN Okuru

SDN Okuru
<OSM> Leave CS..
<ID:0/005> Odin v.3 engine (ID:5)..
<ID:0/005> File analysis..
<ID:0/005> SetupConnection..
<ID:0/005> Complete(Write) operation failed.
<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
aynen benimde öyle oldu yok mu bilen nasıl olacağını

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ses açma ses kapama power hepsine birden bas download moda girer ondan sonrasını anlatmış zaten ben de aynı problemle karşılaştım şimdi deneyince oldu

S

SDN Okuru

SDN Okuru
adımların hepsini yazarın anlattığı gibi yapınca hiçbir sıkıntı oluşmadan yeni romu yükledim. elimdeki atari gibi acenin içinde android 4.+ görmek biraz güldürdü tabi ama yine de eline sağlık.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
:clap:abi benim telefon brick oldu ben de odin inderdim bu uygulama işe yarar mı:closedeyes:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
hocam senden allah razı olsun ya kaç aydır telim arızalı yatıyordu senin yardımın sayesinde çalışrı allah razı olsun.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
hafıza sorunu düzeliyor mu? hafıza miktarı artıyor mu? artıyorsa ne kadar artıyor?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Allah razı olsun kardeşim on numara yapmışsın gerçekten klavyede olsa süpermiş olsun onuda bi şekil hal ederiz

S

SDN Okuru

SDN Okuru
sabahtan beri uğraşıyorum bir türlü olmadı en son dediklerininzi yaptım next yazısı çıktı onayladım kapandı açılış ekranı gelidi yarım saat durdu ama tel açılmadı biri lütfen yardım etsin odin 3 de kullandım olmadı .yardım

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kardes ımeı gidiyo mu bir tane yapmıstım gitti ımeı 25 lira verdim gidiyo mu ?

ozbayhasan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
odin ile ancak orjinale dönüp sd kartı formatlayıp tekrar yüklersen prbmin ortadan kalkacaktır bence yukardaki yazıyı da oku ek olarak yazıyor imei sorun çözülümü

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Hocam merhaba bütün dediklerinizi harfiyen uyguladım çokta güzel oldu ancak mobil ağı kullanamıyorum. Arama yapamıyorum mesaj atamıyorum. Ne yapmam gerekiyor? Acil cevap verebilir misiniz acaba?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
s.a hocam deiklerinizi harfiyen yaptım ama hala devam ediyo 1 saatten fazla oldu setup connection diyo oyle kaldı ne yapmalıyım cevaplarıızı bekliyorum

S

SDN Okuru

SDN Okuru
:mad:apply from sd cardı seçtikten sonra dosya seçemiyorum

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ya Ben Yükledim Allah Sizden Razı Olsun Fakat Google Play Store'dan Clash of Clans, My Talking Tom, Subway Surfers
Falan Yüklenmiyor Acil Cevap Verirseniz Size Minnettar Kalırım