Şampiyon Lewis Hamilton

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
2014 Formula 1 Dünya Şampiyonu Lewis Hamilton oldu. Abu Dabi Grand Prix'sini kazanan Hamilton kariyerindeki ikinci şampiyonluğa ulaşmış oldu.

lewis-hamilton-2014-f1-sampiyonu.jpg

Mercedes GP, domine ettiği 2014 sezonunu hem takımlar hem pilotlar şampiyonluğu ile taçlandırdı.

Yas Marina pistine 17 puanlık bir avantajla gelen Lewis Hamilton, sıralama turlarında şampiyonadaki rakibi ve takım arkadaşı Nico Rosberg'in arkasında ikinci sırada kalmıştı.

Yarışa harika bir startla başlayan Lewis Hamilton daha ilk metrelerde liderliğe yükseldi ve ilk viraja yerini koruyarak gelmeyi başardı.

Yarışın ilk bölümünü kontrol altında götüren Hamilton, Rosberg ile olan farkı sabit bir şekilde tutmayı başardı.

Yarışın orta noktalarına gelindiğinde Nico Rosberg'in ERS sisteminde bir sorun oluştu ve Alman pilot düzlüklerde yavaş kalmaya başladı. Bu sorunla birlikte oldukça rahatlayan Hamilton farkı açmaya başlarken, Alman pilot Rosberg ise yarışın sonuna kadar sıra kaybetmeye başladı.

Yarışa pole pozisyonundan başlayan Nico Rosberg, damalı bayrağı yaşadığı sorun nedeniyle on dördüncü sırada gördü.

Williams pilotu Felipe Massa da yarışa iyi start alan isimlerden biriydi. Start esnasında takım arkadaşı Bottas'ı geçen Massa, ilk virajda Rosberg'i zorlasa da geçmeyi başaramadı.

Brezilyalı pilot Mercedes pilotlarına yakın bir yarış sürdürürken Rosberg'in sorunu nedeniyle rakibini oldukça rahat bir şekilde geçti.

Lastiklerini çok iyi kullanan Felipe Massa, Hamilton ile olan farkı kapatmaya başlamıştı. Fark yaklaşık 5 saniyeye indiğinde ise Mercedes takımı Lewis Hamilton'ı pite aldı ve Felipe Massa yarışın yeni lideri oldu.

Pitten sonra temposunu koruyan Massa farkı 15 saniye civarında tutmayı başardı. Yarışın son turlarına girilirken son pitine gelen Massa, süper yumuşak lastiklere geçti.

Hamilton'ın 11 saniye arkasında piste dönen Brezilyalı pilot, son turlara kadar farkı 3 saniyeye indirse de bu ona yetmedi ve yarışı ikinci sırada tamamladı.

B3IkA3HIgAELQ7i.jpg:large

Yarışa kötü bir startla başlayan Valtteri Bottas, ilk turu sekizinci sırada tamamladı. Trafiğin içerisinde kalan Fin pilot, ilerleyen turlarda temposunu arttırdı ve rakiplerini çok zorlanmadan geçmeyi başararak sezonu podyumda tamamladı.

Esnek kanat kullandıklarından dolayı sıralama turlarından diskalifiye edilen ve yarışa pit yolundan başlayan Red Bull pilotlarından Daniel Ricciardo muhteşem bir sürüş gerçekleştirdi ve yarışı beşinci sırada tamamladı.

Red Bull ile son yarışına katılan Sebastian Vettel ise, takım arkadaşı kadar güçlü bir performans gösteremedi ve yarışı sekizinci sırada tamamladı.

Kariyerinin sonuna gelip gelmediğini bilmeyen Button ise, sezonu muhteşem bir şekilde tamamladı. İngiliz pilot yarışı beşici sırada, iki Force India pilotunun önünde tamamladı.

Son puanlar ise Ferrari takımına gitti. Ferrari ile son yarışına çıkan Fernando Alonso dokuzuncu sırada yarışı tamamlarken, sıralama turlarında takım arkadaşını geçmeyi başaran Raikkonen yarışta istediği performansı sergileyemedi ve onuncu sırada kaldı.

Lewis Hamilton bu şampiyonlukla birlikte 1971 yılından beri ilk kez çifte şampiyonluk kazanan İngiliz pilot oldu. Hamilton ayrıca bu galibiyetle en çok kazananlar listesinde 33 galibiyet ile Fernando Alonso'nun önüne geçmiş oldu.

1Lewis HamiltonMercedes
2Felipe MassaWilliams/Mercedes
3Valtteri BottasWilliams/Mercedes
4Daniel RicciardoRed Bull/Renault
5Jenson ButtonMcLaren/Mercedes
6Nico HulkenbergForce India/Mercedes
7Sergio PerezForce India/Mercedes
8Sebastian VettelRed Bull/Renault
9Fernando AlonsoFerrari
10Kimi RaikkonenFerrari
11Kevin MagnussenMcLaren/Mercedes
12Jean-Eric VergneToro Rosso/Renault
13Romain GrosjeanLotus/Renault
14Nico RosbergMercedes
15Esteban GutierrezSauber/Ferrari
16Adrian SutilSauber/Ferrari
17Will StevensCaterham/Renault
-Kamui KobayashiCaterham/Renault
-Pastor MaldonadoLotus/Renault
-Daniil KvyatToro Rosso/Renault

B3Ij429IgAA5i3P.jpg:large

KAYNAK

nailasmu

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Aslında bana göre pek de zevkli değildi, alonso vettel zaten bireysel takılıyodu, renoult motoru kullananlarda ortada) önceden tahmin edilen galibiyet oldu

Ben Massanın kazanmasını isterdim 2008 den hiç kazanamadığı için, takımı doğru pit stop roundunu hesaplayamadı

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
yarışa bakarken ders çalışmaya çalışıyodum ben :D baktım bir arada olmuyor bıraktım dersi çok iyi geçişler oldu bence (gördüğü kadarıyla) heyecanlıydı ama o 90lardaki heyecan yoktu o zamanlar daha bi güzeldi
rosberg keşke mekanik arıza yapmasaydı da daha keyifli olsaydı bir ara gösterdi hamilton 230ile giderken rosberg 170le arabayı kontrol etmeye çalışıyodu (ben pek mekanik arıza olduğunu düşünmüyorum teknik ekibin - daha doğrusu üst mercilerin- işi olabilir)

alonso ne oldu şimdi ? ferrariden ayrıldı nereye gitti? önümüzdeki sene için bisiklet takımı kurma planları vardı iptal etmiş ne yapıyor bundan sonra ? f1 kariyeri bitmedi herhalde ? [MENTION=74670]mazruf[/MENTION] olay nedir hacı ? :D

nailasmu

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
[MENTION=105356]Mert Ahmet[/MENTION] arızanın frenlerde olduğunu söylediler ama sonradan teknik ekip motorun arızalandığını söyledi, f1 motoru normalde 600 at gucu + 160 at gucu kinetik enerji ile ekleniyor. Mercedesde motor güç odaklıymış ve rosbergin aracında o ek guç çalışmayı durdurmuş, onun için ani hız yapamamış..

Bu arada Alonso McLaren takımında Button ile olacağı söyleniyor, Red bull da Perezi transfer edecekmiş

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
rosbergin takım içinde yaramaz çocuk mu uslu çocuk mu olduğuna bakmak lazım :D [MENTION=345196]NikO ASMU[/MENTION]
hamilton yıldız rosberg ise o kadar değil sen takımın patronu olsan kimin kazanmasını isterdin ? :) şimdi reklamlarda oynar hamilton yeni sponsorluk anlaşmaları felan yeni şampiyon olacak bi isimden daha çok kazandırır ;)

nailasmu

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
[MENTION=105356]Mert Ahmet[/MENTION] bak şimdi duşununcee o yöne fırlıyor mantık, doğru ola bilir, zaten hamiltonla rosberg arasında soğukluk da var.. Takıma da hamilton lazım, yaparlar mı yaparlar valla bunlar para için, britanya adına şampiyonluk rekoru için :)

Ama Massa kazansaydıda napacaklardı, pit stopa daha çabuk gitse bence 3 saniyeyi kapatırdı ama takımı rekabete kapdırdı kendini