Salih Memecandan Karikaturler

Konusu 'Gündem (Dünya/Türkiye)' forumundadır ve kimseciq tarafından 6 Nisan 2008 başlatılmıştır.

1. BaRY

BaRY Profesör

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    38
    Eminim aramızdaki herkes salih memecanı uzaktan yakından takip ediyordur.Yıllardır takip eden biriyim, ama son zamanlarda şunu gözlüyorum.Eskiden iktidar partisi olanları, Eceviti, Mesut yılmazı, tansu çilleri eleştiren bu karikatürist, son zamanlarda iktidarı eleştirenleri eleştirmeye başladı.Bu durum da yıllardır bu adam, karikatürist kimlikle değilde, siyasi bir kimlikle mi çizim yapıyordu acaba diye sorgulamama sebeb oluyor.Yani artık, ters giden işleri, yolsuzlukları eleştirmek yerine yönünü değiştirdi.

2. Wolker

Wolker Profesör

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çok süper ya :)

3. egkhan

egkhan Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    anlamıyorum ya...
    iktidarın gerçekten haklı olabileceğine neden kimse imkan vermiyor ?

Mesut Yılmaz 28 şubatta ellerini oğuşturuyordu "başbakan olacam" diye,
    Bülent Ecevit'e ya da Tansu Çiller'e Tayyip Erdoğan'a yapılanlar mı yapılmıştı ?
    28 şubat sürecinde Tansu Hanım süt dökmüş kedicik iken, Bu adam 27 nisanın ertesinde çıkıp "Genel kurmay başbakana bağlıdır" dedi. Türk siyaset tarihinde bunu yapabilen başka bir kişi daha var mı ???
    Ecevit, Çiller ya da Yılmaz a karşı 4 koldan yalan,uydurma, yuh dedirtecek haberler furyası mı vardı ???
    muhalefet ile "körükörüne saldırmak" ayrı şeylerdir.
    İktidarı eleştirenleri eleştirmiyor Salih Memecan, iktidar kurumunu eleştirenleri eleştiriyor. Yani halkın egemenliğini sindiremeyenleri, halkına bidon kafalı diyenleri, mantıksız diyenleri, madem aptal halk seçti ben de silahla olmazsa iki laf cambazlığıyla indiririm diyenleri eleştiriyor.
    Ellerinizi vicdanınıza koyun artık olay siyasi taraflık boyutunu geçmiştir. Bir ideoloji mi hakim olacak yoksa milli irade mi ?
    Yargı ya da ordu oyuncak mı ?
    Bunlar olurken "aman dur şimdi iktidar yanlısı derler bana" diye susacak mıyız ?
    Varsın desinler...Çok ta umrumda.
    Ama burası DEMOKRATİK bir ülke, anayasada öyle yazıyor. Demokrasiyi uygulatmayanlar anayasayı çiğniyor. Bilmem umrunuzda mı ?

4. Elbruz46

Elbruz46 Rektör

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    83
  5. kimseciq

kimseciq Asistan

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Tesekkurler egkhan,

Yazdiklarin bizim de duygularimiz. Bu arada herhalde uye olur olmaz ilk 2 yazini da bu konuya eklemissin. SDN'ye hosgeldin

6. annttiigs

annttiigs Profesör Onursal Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    38
    kalemini satan zavallı bir kişilik öyle ki artık karakterine verdiği tayyeep'i bile kullanmıyor ama ne bekliyoruz biz adamın karısı akp vekili
    yazıklar olsun özgür basınmış basın basın biz de yedik..

7. kimseciq

kimseciq Asistan

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Satilikmis, bu konunun onceki sayfalarina bakin, adamin 28 Subat'ta yaptigi karikaturler de ortada. Adamda zerre kadar sapma yok. Nasil satilik oluyormus. Sizin gorusunuzden olmayan herkes satilik mi

Yazik cok yazik.

8. se7en

se7en Profesör

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yerinde bir yorum tbrkler..ve tskler...

9. betelguese

betelguese Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sıkıysa AKPyi eleştirsin.. Vallahi Çalıklar işinden eder onu..

Erkekse eleştirsin..

10. Pardus007

Pardus007 Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    memecan değişti diyenler değişimi bize gösterebilir mi acaba?
    Değişti denek kolay.
    İşinize gelemeyen karikatürler yayınlanınca diyorsunuzki;
    Lan bu adam zaten onlardan böyle yapması normal,

Değişmeden önce neler çiziyorduki şimdi değişti.?

11. hakanarin

hakanarin Asistan

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Ahhh Ahhh. Bu ülkede mizah yıllarca iktidarı eleştirmekle yol aldı. Ancak farkındamısınız artık etrafımızda ciddi iktidar eleştirisi yapabilecek komedyenler kalmadı. Çünkü eleştirebilecek konu ve konu edilebilecek insan kalmadı. Bu insanlar ekmeklerinden oluncada günlük komedilere döndüler.

Karikatirüstlük zor iştir. Tek bir resimle bütün anlatmak istediğini anlatırsın. Ama bunu öyle bir anlatırsınki bir yazarın uzun bir yazıda yaptığını sen tek bir resimde yaparsın. Tabi bunun kalitesinide insanların bu resme hak verip yüzlerinde oluşan tebessümde görürsünüz.

Kimse kusura bakmasın ama başbakanımızı kedi gibi çizenlerin resmine kimse tebessüm etmedi. Acaba bu noktada karikatirüst olmaktan çıktıklarının farkına varamadılar mı?

Ben işini doğru ve iyi yapan insana her zaman saygı duyarım. Bu ülkedeki birçok sanatçıyı izler ve dinlerim. Hatta bu kişilerin benim siyasi düşüncemle aynı düşüncede olmadıklarını kesin olarak bilmeme rağmen. İlginç olan bu durumun tam tersinin hiç olmaması. İnsanların yeri gelince demokrasi dışı tutumları bile kendi istedikleri sonucu doğuruyor diye desteklemesi.

Bu ülkede bir insana o kadar çok saygı duyuyorum ki. Allah Rahmet Etsin sevgili Barış Manço'nun bir siyaset deneyimi vardı. Bir partiden sanırım milletvekili olacaktı. Hangi parti olduğu önemli değil. Sonuçta Barış Manço şunu farketmişti. İnsanlar onun insancıl ve sanatçı yönlerini seviyorlardı. Bir siyasi partiyi seçtiği an hemen öteki oluvermişti Barış Manço. Sonuç olarak bu ne onu dinleyenlerin hiç hoşuna gitmemişti. Oda bunu farketti ki(Bu arada bu nedenler ile bir rahatsızlık dahi geçirdi) siyaset yapmaktan vazgeçti. Aslında en doğrusunuda yapmıştı. Bir daha onun gibi davranabilenini göremedim.

Her neyse işte. Nasıl olsa "Bedava yaşıyoruz bedava. Hava bedava. Su bedava." İnsanları karalamak bedava.

12. UgurABA

UgurABA Dekan

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    38
    Kesinlikle çok haklısın zamanındaki karikatürlerinide biliyoruz para nerden geliyo oraya yöneliyo ..... sölemiycem banlanırım:D

13. AYT@C

AYT@C Doçent

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hep kuru iftira atiyorsunız .!
    arkadaslar adamın değişmediğini ispatladı ama hala siz değiştiğine dair tek bir karikatür veremediniz. dedikleriniz sadce bir söylemden ibaret. !

14. gokhankayaci

gokhankayaci Doçent

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    yoo bir arkadaşımız ne demiş.. akp yandaşları sabah gazetesini almadan önce iktidardakileri eleştirirdi, şimdide iktidara karşı düşünenleri. Salih adamın karikatür tarzı kendi düşüncelerini siyasete döküyordu karikatürize kimsede önemsemiyordu herkesin kullandığı bir yol diye. Ama bu seder nedense akp yi eleştirmiyor.. Bunu nasıl oluyorda görmüyorsunuz mantık sır erdiremiyorum.

15. Turab Garip

Turab Garip Dekan Onursal Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    48
    İşinize gelmedi mi? E, şimdiye kadar bütün medya sizin yandaşınızdı, biraz da medya yanar döner olsun..

Bence çok anlamlı muhteşem karikatürler. Gerçek daha iyi anlatılamazdı. Yargının taraf olması demek, ülkenin yıkıma doğru gitmesi demek. Gidiyor da yavaş yavaş.

16. bulmeh

bulmeh Profesör

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Aynen katılıyorum. Terazinin dengesi bozulursa, ister istemez diğer dengeler de bozulur.

17. UgurABA

UgurABA Dekan

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    38
    Biz herşeyin tarafsız olması gibi medyanında tarafsız olmasını düşünüyoruz.Söylediğin söz çok kötü medyanın yanar döner olması ne demek böyle bişeyi kabul edemeyiz.Neden görmek istemiyorsunuz sabah satılmadan önce erdoğanı şekilden şekile sokan bu karikatürist şimdi paranın yönü değişince kalemini değiştirdi yanar döner olsun ne demek allah akıl fikir versin !

18. kimseciq

kimseciq Asistan

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadasim Sabah gazetesinin arsivleri ortada. Lutfen oradan Erdogan'i sekilden sekile soktuguna dair bir karikatur bulabilir misin? Delillerle konusalim

Ben gittim 28 Subat 1997 gunlerindeki arsivlerden Salih Memecan'in o gunlerde bile dik durdugunu gosteren karikaturleri bulup ekledim onceki sayfalarda

Lutfen siz de aleyhte birsey demeden once delil gosterin

19. annttiigs

annttiigs Profesör Onursal Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    38
    tayyeep karakterini de babam yarattı zaten. nerde en son ne zaman tayyeep çizdi ?
    bunlar lodosa göre yön değiştiren adamlar. savunmaya bile değmez.

20. UgurABA

UgurABA Dekan

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    38
    AKP'DEN ADAY OLAN NURSUNA HANIM, EŞİ SALİH MEMECAN'DAN OY ALABİLECEK Mİ?
    AKP’nin İstanbul’dan parlamentoya taşımayı düşündüğü isimlerden biri de Nursuna Memecan. Erdoğan’ın yer aldığı listede birinci bölge ve 6. sıradan aday gösterilen Nursuna Memecan, Ankara hazırlığına şimdiden başladı.

Memecan, “İşleri yoluna koydum, tatillerimi yaptım, para kazandım, çocuklarımı da büyüttüm şimdi sıra siyasette” diyor.

20 yıldır bir ayağı ABD’de olan ve 9 yıldır da orada yaşayan Memecan, AKP’yi kurulduğundan beri çok yakından tanıdığını söyledi. Memecan, siyasetteki bu ilk deneyimini, “Bu siyasette ilk. Ancak, ben kendimi siyasete girmiş olarak düşünmüyorum. 20 senedir medyada olduğum için siyasetle medya hep iç içeydi. Yeni bir şeye atılmışım gibi gelmiyor” diye konuştu.

Siyasete atılmasını yeni bir işe girmeye, AKP’yi de bir şirkete benzeten Memecan, “Ben politikadan ziyade bir işe giriyormuşum gibi düşünüyorum. Ben partiyi bir şirket gibi gördüğüm için, yenilikte her zaman bir fayda vardır. Aman girdim ne iyi diye söylemiyorum. Ben yapacaklarımı milletvekili olmadan da yapabilirim ama olduğumda daha etkili yapabilirim” dedi.

Karikatürist Salih Memecan’ın kendisine oy verip vermeyeceği konusunda pek emin görünmeyen Nursuna Memecan, “Bu konuyu konuşmadık, ona hiç sormadım” diyor. Ancak çocuklar için “Onlar verirler, vereceklerdir, vermeliler yani” diyerek daha “emin” ifadeler kullandı.

TÜRBAN TRAFİĞE BENZİYOR

Türkiye’de bir türban sorunu olmadığına inandığını belirten Memecan durumu, trafik tartışmalarına benzetti.

Boğaziçi Üniversitesi ve Philadelphia’daki Temple üniversitelerinde Endüstri Mühendisliği ve İşletme eğitimleri gören Memecan, Beyaz Saray’da, ABD’de iş çevrelerindeki ilişkilerinin AKP’ye fayda getireceğini düşünüyor.

ALKOL KULLANMAM ÇÜNKÜ KALORİSİ YÜKSEK

Çok nadiren alkol aldığını belirten Nursuna Memecan, “Partililerinizin ve liderinizin de yer aldığı bir resepsiyonda içer misiniz?” sorusuna, “Hayır içmem ama partinin bu konuda bir tavrı olduğundan dolayı değil. Kalorisi nedeniyle” yanıtını verdi.

Hayvanseverlerden büyük tepki

Bİr röportajında sokak hayvanları için “illet” kelimesini kullanan Nursan Memecan’a tepki yağdı. İnternette çok sayıda grubu bulunan hayvan örgütleri harekete geçti. Doğa ve Çevreyi Koruma Vakfı (DOĞÇEV) ile Hayvanları Koruma Derneği’nin (HAYKOD) protestolarını sanal alemde sürdüreceklerini açıkladılar.

Teklif Erdoğan’dan geldi

MEMECAN adaylık teklifinin önce Abdullah Gül’den geldiğini daha sonra da Erdoğan’ın kendisini arayıp, “Sizi de aramızda görmek istiyoruz. Aramıza katılın, beraber çalışalım” dediğini aktardı. Memecan şöyle dedi: “AKP’nin üst düzey yöneticileri benim çok iyi arkadaşlarım. Sadece politik konularda değil, bireysel konularda da birbirimizi tanıyacak çok fırsatımız oldu. Erdoğan ile de eskiye dayanan tanışıklığımız ve belli bir dostluğumuz var. Tayyip Bey telefon etti. Seçilebilir bir sıradan aday gösterilmem Tayyip Bey’in beni çok istediğini gösterir.”

HAYKOD İkinci Başkanı Gamze Erkök, Memecan’a en güzel cevabın sandıkta verileceğine inandığını belirterek şöyle dedi: “Nursuna Hanım’ın vicdana ve mantığa sığmayacak acımasız felsefesini seçilebilme propagandası haline dönüştürmesine en güzel cevabın sandık başında verileceğine inanıyorum.”

(AKŞAM)

Kaynak

Eğer önceden yaptığı tayyeap karikatürlerini istiyorsan onlarıda ekleyebiliriz.Adamın eşi tayyeap'ın partisinde sence hala tayyeap karikatürünü çizermi? DAHA FAZLA DELİL İSTİYOSAN KONU PATLIYCAK KADAR DELİL'DE KOYARIM!

Sayfayı Paylaş