Said Nursi ve Nurculuk ile ilgili ortaya atılmış iddialar

Bu konuyu okuyanlar

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
494
Biliyorsunuz 15 Temmuz'dan sonraki FETÖ operasyonlarıyla birlikte diğer cemaat ve tarikat görünümlü yapılanmalar da sorgulanmaya başladı. Adnan Oktar ve Haydar Baş gibi bazı isimler ile ilgili basında yer alan haberleri okumuş olabilirsiniz.

Fethullah Gülen'in Nurcular arasında ortaya çıktığı ve Nurcuların bazı metodlarını kullandığı söyleniyor. Zamanla aralarında bazı farklar görülmeye başlasa da göze çarpan benzerlikler de oldukça çok. Mesela biliyorsunuz Said Nursi de sakal bırakmamış, Fethullah Gülen de sakal bırakmamış. Halbuki birçok cemaatte ve tarikatta ön planda olan insanlar hep sakallıdır. Bundan başka benzerlikler de var ama bu konuyu fazla uzatmadan asıl konuya geçiyorum.

Nurculukla ilgili ismi bile bir iddia taşıyan 1964 tarihli "İslam Dininden Ayrılan Cereyanlar: Nurculuk" (Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yayınlarından LX) adlı bir kitap bulunuyor. Dikkat ederseniz Nurculuğu İslam dairesi içinde kabul etmeyen bir bakış açısıyla yazılmış.

Kitapla ilgili şöyle bir durum da var. Kitabın yazarı Nurcuları eleştirmek için zaman zaman onların yaptıklarının kanunlara muhalefet için yapılmış olduğu, devrimlere aykırı olduğu gibi şeyler yazmış yani eleştirilerini dinî açıdan sürdürmek yerine ülkemizdeki rejim açısından da ele almış. Bir diğer durum kitabın yazarının kullandığı bazı ifadelerin dini açıdan bakınca tehlikeli gibi görünmesidir. Mesela Mehdi konusunda yazar şöyle demiş: "Bir halaskarın ve mehdinin geleceği akidesi, eski rnecusi dininde vardı. Babil esaretinden sonra İsrail Peygamberleri bu fikri bir halâskar inancına bağladılar." Yani -hâşâ- peygamberler Allah'tan gelen vahyin dışında çevredeki diğer inançlardan etkilenip bunları dine ekliyorlardı demek istemiş.

Forumda İslam ve Nurculuk konusunda bilgili forumdaşlar olabilir, bu bakımdan bahsettiğim kitapta ve başka yerlerde karşılaştığım iddiaları bu başlık altında sormayı düşünüyorum.

İlk soruyu soruyorum: "Said Nursi Cuma namazı kılmazdı." iddiası gerçeği yansıtıyor mu?
said_nursi_cuma.png

Son mesajlar