Sahibinden.com da ilginç durum

Bu konuyu okuyanlar

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
İyi forumlar, sahibinden'e apple watch saatimi satış için koymuştum. Birden whatsappdan mesaj geldi. Amerikalı biri saatimin satışı için bana yazdı. Adam askermiş nijerya da üsteymiş. Benden iban ve ad, soyad, email istedi. Ekran görüntüsü koymadım. Sizce dolandırıcı mıdır ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Para miktarını sordu, kutusunu sordu, ikinci el mi diye sordu.

_AloneAnqel_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Bence hemen inanmayın biraz konuşun bide nijeryada oturuyomuş bi iyice konuşun bence

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Bence hemen inanmayın biraz konuşun bide nijeryada oturuyomuş bi iyice konuşun bence
Ben size güvenemem dedim. Benim için çok riskli yazdım. Sonra bye dedi zaten. Get'e açarım dedim. Kabul etmedi.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Bence adama guvenmemekle en doğru kararı verdiniz.Cunku Nijerya'da ki biri neden Türkiye'deki saate bakıyor değil mi?
İşte çok ilginç geldi. Bende baya şaşırdım. O yüzden güvenmedim. İstese Amerikadan alır.

Ekli dosyalar

• 299C5AA0-7FB0-430F-92F3-5CB96EE8A9EB.png
    299C5AA0-7FB0-430F-92F3-5CB96EE8A9EB.png
    414.2 KB · Görüntüleme: 355
  • AC48512F-5C69-4F6D-AB20-0D96DB915D75.png
    AC48512F-5C69-4F6D-AB20-0D96DB915D75.png
    410.7 KB · Görüntüleme: 366
  • 3397F46B-E4F5-4BE7-81DE-DA348E183E12.png
    3397F46B-E4F5-4BE7-81DE-DA348E183E12.png
    403.5 KB · Görüntüleme: 386
  • 627BF7E5-C96D-426B-A26E-719F68DB962B.png
    627BF7E5-C96D-426B-A26E-719F68DB962B.png
    399.4 KB · Görüntüleme: 323

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Evet yani şöyle düşünürsek.Ben turkiyedeyim.Ve Amerika'daki saatlere bakıyorum.Cok saçma
Evet, amacını da anlasak ilginç bir durum. Ama diğer yandan da iban soruyor. Dolandırıcı olsa kart numarası sorardı.

SELO BEY

Müdavim
Reaksiyon puanı
503
Evet, amacını da anlasak ilginç bir durum. Ama diğer yandan da iban soruyor. Dolandırıcı olsa kart numarası sorardı.
Kart numarası neden sorsun ki?
Kim kart numarasını verir ?
Bu devirde kolay kolay kart numarası verilmez.
Yani eğer dolandiriciysa direk kart numarasini istemez.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Kart numarası neden sorsun ki?
Kim kart numarasını verir ?
Bu devirde kolay kolay kart numarası verilmez.
Yani eğer dolandiriciysa direk kart numarasini istemez.
Anladım. İşte çok ilginç. Hiç böyle bir durumla karşılaşmamıştım. ??

SELO BEY

Müdavim
Reaksiyon puanı
503
Yani dolandiriciysa büyük ihtimal önce iban mönü
Anladım. İşte çok ilginç. Hiç böyle bir durumla karşılaşmamıştım. ??
Yani eğer dolandiriciysa IBAN nonu istemiş ya.Once senin ürünü vermeni söyleyecek.Ve senin ürünü verincede sana parayı yollamayacaktir diye düşünüyorum(tabii dolandiriciysa.)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Amerikan askeri olup Nijerya üssünde olan gerçekten en az 3-5 tane sahibinden olayı gördüm. Kanmayın böyle şeylere derim.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Yani dolandiriciysa büyük ihtimal önce iban mönü

Yani eğer dolandiriciysa IBAN nonu istemiş ya.Once senin ürünü vermeni söyleyecek.Ve senin ürünü verincede sana parayı yollamayacaktir diye düşünüyorum(tabii dolandiriciysa.)
Bilemedim. Ee tabi bende yatmadan göndermem yani o da var. Belki öyledir. Belki de değildir. Bilemeyiz.

Belkide yatırdım diyecek sonra da para yatmamış olup beni tehdit edebilirdi. Tahmin ?

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,729
Hikaye her zaman aynı. Ülkeye yatırım için para gönderecek birisini arar. Göndereceği rakam oldukça yüksektir ancak size güvenebilmesi için önce o sizden bir miktar para ister. Gönderirseniz göndereceğini söyler. İkilemdeki tercih sizin :)

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Nijeryaya kargo nasıl gönderecektin? :) Kargoyu almaz ise geri dönme masrafı da senden çıkardı? Çok bilinmeyenli denklem çöz daha iyi ? Para hesaba yatırdıktan sonra belki düşünebilirsin de yine de fazlaca kıllı bir iş ...

Hadi diyelim gerçekten abd askeri ve saate bir şekilde talip, beğenmez ise parasını geri isteyip abd yasalarına göre dava bile açar yani ? Ben de en uçuk şeyleri yazdım ama şüpheleniyo insan...

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Nijeryaya kargo nasıl gönderecektin? :) Kargoyu almaz ise geri dönme masrafı da senden çıkardı? Çok bilinmeyenli denklem çöz daha iyi ? Para hesaba yatırdıktan sonra belki düşünebilirsin de yine de fazlaca kıllı bir iş ...
Çok doğru onu da düşündüm. Zaten hep tuhaf şeyler beni buluyor. ??

Bir arada yok telefonunuz terör örgütüne bağlıymış eskiden falan, arkadan polis telsizi sesi veriyorlar. Neler neler. Kaç yıl oldu. Şimdi de su arıtma sistemleri. 1 haftadır 10 farklı su arıtma sistemi satıcıları ile görüştüm. ????

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,397
Yazışmaları inceledim bu kişi Amerikadan yada Amerikan vatandaşı olamaz bir sürü yanlış kelime kullanımı var. Asker ise askeri üste çalışıyorum demez askeri görevdeyim der

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Yurt dışı Gönderim yapma. Parayı gönderir saati kargo yaparsın sonda bankaya başvuru yapar dolandırıldım para transferi iptal edilsin diye sen saati yolladığında kalırsın. Bunlar hep yaşanmış olaylar.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Yurt dışı Gönderim yapma. Parayı gönderir saati kargo yaparsın sonda bankaya başvuru yapar dolandırıldım para transferi iptal edilsin diye sen saati yolladığında kalırsın. Bunlar hep yaşanmış olaylar.
Bunu bilmiyordum. Teşekkürler.

Sanırım en mantıklı açıklama buydu.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,397
Bu mu en mantıklı açıklamaydı?

Bunu bilmiyordum. Teşekkürler.

Sanırım en mantıklı açıklama buydu.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Bu mu en mantıklı açıklamaydı?
Kişiden kişiye değişir. Daha çok şöyle demeliydim. Duymak istediğim cevap buydu. Diğer arkadaşlarada teşekkürler. Onlarda haklı tabi.

kontrol

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Daha önce böylesi ile karşılaştım. Macbook'u satmaya çalışırken yaşadım. Yabancı bir numara mesaj attı bana gönder diye. Nasıl göndereryim diyince PTT dedi. Numarayı araştırınca alan kodu tesadüf Nijerya çıktı. Sonra şüphelendim biraz araştırma yaptım. Kısa cevap, adamlar net dolandırıcı. Uzun cevap, sistem şöyle işliyor. Önce İbanı istiyor. Parayı gönderiyor. Sen de diyorsun tamam para bende artık ürünü göndermeliyim. Sonra ne oluyor meğerse Yapılan EFT iptal edilebiliyormuş yani Parayı gönderdiği gibi aynı zamanda geri de çekebiliyor. Sen tabi ürünü gönderdiğin ile kalıyorsun. Sistematik bir dolandırma yöntemi. Ayrıca bu olaya özel, ben zannetmiyorum Amerika üssünde olan bir asker gelecek o kadar Amazon, Ebay gibi devasa platfrom var iken kendi ülkesinde bula bula Türkiye'den sahibinden almaya karar verecek. Çok şüpheli bir durum. Ayrıca Kolay kolay bir amerikan askeri, ben üs de görevli bir askerim der mi? Demez. Nijeryalı çete büyük ihtimalle dikkat çekmemek için Nijerya'da Amerikan üssündeyim diyor. Muhtemelen asker de değil.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Daha önce böylesi ile karşılaştım. Macbook'u satmaya çalışırken yaşadım. Yabancı bir numara mesaj attı bana gönder diye. Nasıl göndereryim diyince PTT dedi. Numarayı araştırınca alan kodu tesadüf Nijerya çıktı. Sonra şüphelendim biraz araştırma yaptım. Kısa cevap, adamlar net dolandırıcı. Uzun cevap, sistem şöyle işliyor. Önce İbanı istiyor. Parayı gönderiyor. Sen de diyorsun tamam para bende artık ürünü göndermeliyim. Sonra ne oluyor meğerse Yapılan EFT iptal edilebiliyormuş yani Parayı gönderdiği gibi aynı zamanda geri de çekebiliyor. Sen tabi ürünü gönderdiğin ile kalıyorsun. Sistematik bir dolandırma yöntemi. Ayrıca bu olaya özel, ben zannetmiyorum Amerika üssünde olan bir asker gelecek o kadar Amazon, Ebay gibi devasa platfrom var iken kendi ülkesinde bula bula Türkiye'den sahibinden almaya karar verecek. Çok şüpheli bir durum. Ayrıca Kolay kolay bir amerikan askeri, ben üs de görevli bir askerim der mi? Demez. Nijeryalı çete büyük ihtimalle dikkat çekmemek için Nijerya'da Amerikan üssündeyim diyor. Muhtemelen asker de değil.
Güzel yorum.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Bu konu hakkında direkt bankamla görüştüm :)

Durumu aynen olduğu gibi izah ettim ve bankam şöyle dedi:

Eğer sizin hesabınıza para yatırılıdıktan sonra bankamıza parayı geri ödeme isteği gelirse sizin yazılı olurunuz olmadan veya sesli onayınız olmadan hiçbir şekilde para geri ödenmez. Kişi varsayalım ki "dolandırıldım, paramı geri istiyorum, eft mft iptal olsun" diye bankaya başvuruda bulunursa eğer bu sefer de adli makamlara olayı ve kişiyi yönlendiriyoruz ve süreç adli makamların kararına göre sonuçlanıyor. Yani banka hiçbir şekilde parayı geri vermiyor ancak ve ancak müşteri onayı olursa geri veriyor. Ve şöyle de eklendi meseleye, isterse abd üssünde denildiği gibi asker veya bir başka görevde bulunsun hiç kimseye imtiyaz tanınmaz bu konuda...

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Bu konu hakkında direkt bankamla görüştüm :)

Durumu aynen olduğu gibi izah ettim ve bankam şöyle dedi:

Eğer sizin hesabınıza para yatırılıdıktan sonra bankamıza parayı geri ödeme isteği gelirse sizin yazılı olurunuz olmadan veya sesli onayınız olmadan hiçbir şekilde para geri ödenmez. Kişi varsayalım ki "dolandırıldım, paramı geri istiyorum, eft mft iptal olsun" diye bankaya başvuruda bulunursa eğer bu sefer de adli makamlara olayı ve kişiyi yönlendiriyoruz ve süreç adli makamların kararına göre sonuçlanıyor. Yani banka hiçbir şekilde parayı geri vermiyor ancak ve ancak müşteri onayı olursa geri veriyor. Ve şöyle de eklendi meseleye, isterse abd üssünde denildiği gibi asker veya bir başka görevde bulunsun hiç kimseye imtiyaz tanınmaz bu konuda...
Teşekkürler. İyice çorba oldu. :tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy:

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Olayda "banka eftsi iptal olur mu?" nun cevabı bu ve kesin bilgi...
Yani anladığım şey özet olarak hangi ülke olursa olsun parasını geri çekemez.

O zaman belkide tezgah değildi. Neyse olsun. En azından düşünmeme gerek kalmadı. Baya uğraşacaktım. Arkadaşların dediği gibi. Böyle bir konuyu açmak iyi oldu. Başkasının da başına gelebilir. Tabi aramızda aynı durumu yaşayıp ticareti gerçekleştiren varsa, yorum yazabilirse iyi olurdu.

Son düzenleme: