Sağ tık menüsünü özelleştirme

Bu konuyu okuyanlar

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Merhaba arkadaşlar, bugün biraz zor da olsa sağ tık menüsüne yeni bir alt menü veya tek bir öge eklemeyi öğrendim. Özellikle alt menü oluşturmak için yazılan makale sayısı çok az (ben sadece bir tane gördüm), olanlar da İngilizce. Bu konu hakkında Türkçe bir yönerge olmasını istediğim için yazıyorum. Umarım işinize yarar.

UYARI:Bu değişiklikler bilgisayarım klasörü içinde geçerli değildir. Yani bilgisayarım klasöründe sağ tık yaptığınızda bir değişiklik göremeyeceksiniz. Ancak bilgisayarım klasöründeki sağ tık menüsü de özelleştirilebilir. Onu daha sonra açıklayacağım.

Not: Yeşil ile yazdığım yerler zorunlu olmayan adımlardır. İhtiyaç duymuyorsanız geçebilirsiniz.

Önce kolaydan başlayalım ;)

A) Sağ Tık Menüsüne Tek Bir Öge Ekleme

1) İlk önce Başlat>Çalıştır>regedit yazarak "Kayıt Defteri Düzenleyicisi"ni açın.

2) Şu sırayı takip ederek istenilen anahtara ulaşın: HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shell

3) "shell" anahtarına sağ tıklayın ve yeni anahtar deyin. Yeni anahtarın ismi, sağ tık menüsünde gözükecek. Anlatımda kolaylık sağlaması için bu anahtara Notepad diyeceğim.

4)Yeni oluşturduğunuz anahtara tıklayın. Tekrar yeni anahtar deyin. Bu anahtarın ismi tırnaksız "command" olacak.

5) "command" anahtarına tıklayın. Sağ tarafta varsayılan adında bir dize değeri olacak. Ona çift tıklayın ve çalıştırmak istediğiniz programın tam yolunu girin. Örneğin ben Notepad uygulamasını seçtiğim için bu değer "C:\Windows\notepad.exe" olacak.

6) Eklediğiniz ögenin simgesini değiştirmek istiyorsanız, başta oluşturduğunuz anahtara tıklayın. Yani benim Notepad dediğim anahtar. Daha sonra yan taraftaki boş alana sağ tıklayıp "Yeni>Dize değeri" deyin. Ve tırnaksız "icon" olarak adlandırın.

7) Bu dize değerine sağ tıklayın ve seçmek istediğiniz simgenin tam yolunu yazın. Veya simge içeren herhangi bir dosya da olabilir. Buna .exe veya .dll dosyaları da dahil.

8) Eklediğiniz ögenin konumunu ayarlayabilirsiniz. Tekrardan benim Notepad dediğim anahtara gelin. Yine, yeni bir dize oluşturun. Bu sefer tırnaksız "position" olarak adlandırın.

9) Eğer öge, menünün en altında olsun istiyorsanız, dizeye çift tıklayın ve tırnaksız "bottom" yazın. En üstte olsun diyorsanız "top" yazın. Ortalarda olsun diyorsanız hiçbir şey yazmayın.

Bu yazı daha sonra düzenlenecek, yeni bir alt menü oluşturma yöntemi anlatılacaktır.

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
B) Sağ Tık Menüsüne Yeni Bir Alt Menü Ekleme

1) İlk önce Başlat>Çalıştır>regedit yazarak "Kayıt Defteri Düzenleyicisi"ni açın.

2) Şu sırayı takip ederek istenilen anahtara ulaşın: HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shell

3) "shell" anahtarına sağ tıklayın ve yeni anahtar deyin. Yeni anahtarın ismini tırnaksız "Menu1" yapın.

4) "Menu1" anahtarı altında 4 yeni dize değeri oluşturmanız gerekiyor. Bunların adları sırasıyla şöyledir:

MUIVerb
SubCommands
icon
position

5) "MUIVerb" adlı dize değerine çift tıklayın ve sağ tık menüsünde gözükmesini istediğiniz ismi yazın.

6) "SubCommands" dizesi, menünün içinde yer alacak olan ögelerin isimlerini içerecek. Oluşturacağınız ögeler için rastgele isimler belirleyebilirsiniz. Örneğin, ben Notepad ve hesap makinesi uygulamalarını seçtim. Bunun için "notepad" ve "calc" değerlerini kullanacağım.

7) Bu rastgele isimleri, aralarına noktalı virgül koyarak yazın. Örneğin benim tırnaksız olarak "notepad;calc" yazmam gerekiyor. İsimlerin sıraları önemli. Birinci yazdığınız öge bu alt menünün en üstünde olacak.

Not: Ögeler arasına ayırıcı çizgi koymak istiyorsanız, isimleri şu şekilde yazmalısınız: notepad;|;calc

8) "icon" dize değeri, sağ tık menüsünde görünecek olan alt menünün simgesini içerecek.

9) "position" adlı dize değeri ise, bu alt menünün sağ tık menüsündeki yerini belirleyecek. Menünün en üstte yer almasını istiyorsanız değeri "top" , en altta yer almasını istiyorsanız "bottom" yapın. Ortada kalsın diyorsanız boş kalsın.

10) Şu yolu takip ederek hedef anahtara ulaşın: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\CommandStore\Shell

11) Bu anahtara sağ tıklayın, ve oluşturduğunuz rastgele isimleri kullanarak her isim için birer anahtar oluşturun. Örneğin ben "shell" anahtarına sağ tıklayıp bir adet "notepad" adında ve bir adet de "calc" adında iki anahtar oluşturacağım.

12) Oluşturduğunuz anahtarlara teker teker sağ tıklayın ve hepsi için birer tane "command" adında anahtar oluşturun.

13) "command" anahtarlarında bulunan ve varsayılan adındaki dize değerini, açılmasını istediğiniz programın tam yolu ile değiştirin.

14) Eğer bu anahtarlara simge eklemek istiyorsanız bir üst anahtara geri dönün. Örneğin ben Notepad için bir simge seçeceğim ve "shell" anahtarının altındaki "notepad" anahtarına tıkladım. Yan taraftaki boşluğa sağ tıklayıp yeni dize değeri demem ve bunu tırnaksız "icon" olarak adlandırmam gerekiyor. Daha sonra bu dizeye çift tıklayıp seçmek istediğim simge dosyasının tam yolunu yazmalıyım.

Yapmanız gerekenler bu kadar. Artık tüm pencereleri kapatabilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur.

Notlar

1) Eğer yeni bir menü daha eklemek istiyorsanız onu da "Menu2" olarak adlandırın. Sıralama bu şekilde gitsin.

2) Anahtar veya dize oluştururken hata alıyorsanız, o anahtarın sahipliğini almanız gerekebilir. Bunun için kullandığım kaynaktan faydalanabilirsiniz.

Kaynak: https://www.askvg.com/add-cascading...e-programs-in-windows-7-desktop-context-menu/

Son düzenleme:

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Yararlı konu, up.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hocam emeğinize sağlık. Konu güzelmiş. İyice bir okuduktan sonra bende uygulamayı düşünüyorum. :)

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Hocam emeğinize sağlık. Konu güzelmiş. İyice bir okuduktan sonra bende uygulamayı düşünüyorum. :)

Sağ olun hocam :) Ama şimdi makaleye neden resim eklemedim diye pişman oldum. Belki uygulamak isteyenlerin kafası karışır :(

---- Mesajlar birleştirildi ----

oV6kPQ.png

Bu da benim bilgisayarım :)

Son düzenleme:

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hemen deneyelim o halde.
Sağ tık menüsüne ekleyeceğiniz dosyayı üzerine sürükleyerek ekleyip kaldırabiliyorsunuz.
Kaldıracağınız zaman sağ tık menüsündeki girdinin ismini girmenizi isteyecektir.

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Sağ tık menüsüne ekleyeceğiniz dosyayı üzerine sürükleyerek ekleyip kaldırabiliyorsunuz.
Kaldıracağınız zaman sağ tık menüsündeki girdinin ismini girmenizi isteyecektir.
Örneğin ben Chrome eklemek istiyorum, acaba kısayolu mu sürükleyeceğim yoksa direkt chrome.exe dosyasını mı sürükleyeceğim?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Örneğin ben Chrome eklemek istiyorum, acaba kısayolu mu sürükleyeceğim yoksa direkt chrome.exe dosyasını mı sürükleyeceğim?
Kısayol olarak değil de programın exe dosyasını sürüklemeniz daha iyi olacaktır. Ben o şekilde sağ tık menüsüne ekleme yapmıştım.
Yalnız bu paylaştığım VBScript dosyaları ile sağ tık menüsüne alt menü değilde tek bir öğe ekleyebiliyoruz.

Konu hakkında biraz daha araştırma yapacağım. Faydalı bir şey bulursam paylaşırım. :)

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Kısayol olarak değil de programın exe dosyasını sürüklemeniz daha iyi olacaktır. Ben o şekilde sağ tık menüsüne ekleme yapmıştım.
Yalnız bu paylaştığım VBScript dosyaları ile sağ tık menüsüne alt menü değilde tek bir öğe ekleyebiliyoruz.

Konu hakkında biraz daha araştırma yapacağım. Faydalı bir şey bulursam paylaşırım. :)
Ben de alt menü ekleme olayını batch veya vbs ile yapmaya çalışacağım. Güzel bir şey bulursam paylaşırım.

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Sağ tık menüsünü düzenlemek ve eklemeler yapabilmek için ücretsiz ve güzel bir program buldum. :)
Ultimate Windows Context Menu Customizer
Sanırım bu program da alt menü oluşturamıyor. Açıklama kısmında yazmıyor.

Zaten bu makale sırf alt menü eklemek için yazıldı. Yoksa birsürü program aynısını yapıyor zaten.

Alt menü oluşturan bir tane bulsak hepimiz kurtulacağız :D

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
Sağ olun hocam :) Ama şimdi makaleye neden resim eklemedim diye pişman oldum. Belki uygulamak isteyenlerin kafası karışır :(

---- Mesajlar birleştirildi ----

oV6kPQ.png

Bu da benim bilgisayarım :)
Konuya ekleme/düzenleme için bölüm Modlardan yardım isteyerek görsel anlatım hazırlayabilir ve konunu güncelleştirebilirsin. Benim fikrimdir.
Ayrıca anlatım için teşekkürler. ;)

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Konuya ekleme/düzenleme için bölüm Modlardan yardım isteyerek görsel anlatım hazırlayabilir ve konunu güncelleştirebilirsin. Benim fikrimdir.
Ayrıca anlatım için teşekkürler. ;)
Word üstünde şekillendirip düzenleyebilirim. Ayrıca bir video da çekmeyi düşünüyorum. Veya mikrofonu vs. güzel olan bir forum üyesi benimle irtibata geçerse o da çekebilir videoyu. Fikir için sağ olun :)

manyakkedi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Teşekkürler, faydalı bir paylaşım olmuş.
Easy Context Menu v1.6
adresindeki programı kullanıyorum. Sağ tık menüsüne alt menü eklenebiliyor, sağ tık menü temizliği yapılabiliyor. Ayrıca sağ tıkladığınız yere göre (klasör, dosya, exe, ...) de ayarlamalar yapılabiliyor.
2018-08-28 00_34_10-.png

kaankadirkilic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar, bugün biraz zor da olsa sağ tık menüsüne yeni bir alt menü veya tek bir öge eklemeyi öğrendim. Özellikle alt menü oluşturmak için yazılan makale sayısı çok az (ben sadece bir tane gördüm), olanlar da İngilizce. Bu konu hakkında Türkçe bir yönerge olmasını istediğim için yazıyorum. Umarım işinize yarar.

UYARI:Bu değişiklikler bilgisayarım klasörü içinde geçerli değildir. Yani bilgisayarım klasöründe sağ tık yaptığınızda bir değişiklik göremeyeceksiniz. Ancak bilgisayarım klasöründeki sağ tık menüsü de özelleştirilebilir. Onu daha sonra açıklayacağım.

Not: Yeşil ile yazdığım yerler zorunlu olmayan adımlardır. İhtiyaç duymuyorsanız geçebilirsiniz.

Önce kolaydan başlayalım ;)

A) Sağ Tık Menüsüne Tek Bir Öge Ekleme

3) "shell" anahtarına sağ tıklayın ve yeni anahtar deyin. Yeni anahtarın ismi, sağ tık menüsünde gözükecek. Anlatımda kolaylık sağlaması için bu anahtara Notepad diyeceğim.

4)Yeni oluşturduğunuz anahtara tıklayın. Tekrar yeni anahtar deyin. Bu anahtarın ismi tırnaksız "command" olacak.

5) "command" anahtarına tıklayın. Sağ tarafta varsayılan adında bir dize değeri olacak. Ona çift tıklayın ve çalıştırmak istediğiniz programın tam yolunu girin. Örneğin ben Notepad uygulamasını seçtiğim için bu değer "C:\Windows\notepad.exe" olacak.

6) Eklediğiniz ögenin simgesini değiştirmek istiyorsanız, başta oluşturduğunuz anahtara tıklayın. Yani benim Notepad dediğim anahtar. Daha sonra yan taraftaki boş alana sağ tıklayıp "Yeni>Dize değeri" deyin. Ve tırnaksız "icon" olarak adlandırın.

7) Bu dize değerine sağ tıklayın ve seçmek istediğiniz simgenin tam yolunu yazın. Veya simge içeren herhangi bir dosya da olabilir. Buna .exe veya .dll dosyaları da dahil.

8) Eklediğiniz ögenin konumunu ayarlayabilirsiniz. Tekrardan benim Notepad dediğim anahtara gelin. Yine, yeni bir dize oluşturun. Bu sefer tırnaksız "position" olarak adlandırın.

9) Eğer öge, menünün en altında olsun istiyorsanız, dizeye çift tıklayın ve tırnaksız "bottom" yazın. En üstte olsun diyorsanız "top" yazın. Ortalarda olsun diyorsanız hiçbir şey yazmayın.

Bu yazı daha sonra düzenlenecek, yeni bir alt menü oluşturma yöntemi anlatılacaktır.
Hocam ellerinize sağlık, çok teşekkür ederiz. Bir sorum olacak; bir word belgesine kısayol vermek istediğimde hata alıyorum. Yardımcı olabilir misiniz acaba? Teşekkürler :)