"SAF Debian" yanlış anlaşılması

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşa SAF Debian'ı denemesini önermiştim. Bu bazı yanlış anlaşılmalara yol açmış anladığım kadarıyla. Aslında yabancı forumlarda çok sık duyacağınız bir terim ama sanırım Türk kullanıcıların kulağı SAF Arch yada SAF Debian gibi terimlere alışmamış. Bu sistemlerin nesi saf peki ? Size saf olmayan bir kaç versiyon örneği verirsem çok iyi anlarsınız. SAF Debian'dan kastım Debian.com adresinden indirerek sisteminize kurduğunuz Debian'dır. SAF Arch, Archlinux.com'dan indirebileceğiniz Arch Linux'tur. Şimdi size SAF olmayan bir Debian tabanlı dağıtım söyleyim. Ubuntu misal. SAF olmayan Arch deyince akla ilk Manjaro Linux gelir. Saf olmayan dağıtım kötü bir şey değil. Üstüne bir şeyler katıyorlar. Sadece asıl sistem ile arasında farklılıklar oluyor.

Umarım bu yanlış anlaşılmayı düzeltmişimdir :D Okuduğunuz için teşekkürler, iyi günler :)
--- Gönderi Güncellendi ---
@Halktan Biri @Forumun Ağası Finix

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
SENSİN SAF

Direnişimiz devam ediyor.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hımm. Benden mi bahsediyorsunuz? :p
Saf Debian farklı bir dağıtım değil dağıtımın kendisi. Yani farklı bir tabanı olmayan öyle değil mi?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Saf Debian farklı bir dağıtım değil dağıtımın kendisi. Yani farklı bir tabanı olmayan öyle değil mi?
Aynen öyle ! Debian tabanlı, çatalı, cartı curtu değil, Debian'ın resmi sitesinden indirdiğin, üstünde Debian yazan, Debian Logosu ve ismi ile gelen SAF Debian dağıtımdır.
Biz kahpe arch diyor muyuz? :D
Biz sizi döveriz tımmam mı ? :p

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Okuyanların büyük bir çoğunluğu yazdığımızı dikkatli okumuyor ve hızlı okuyup geçiyor bu da yanlış anlaşılmalara neden oluyor. Vurgu yapmak okunurluğu büyük ölçüde artırır :)
SAF Finix diyeyim o zaman. Malum çakmalarımız çok. :D
Halis muhlis Finix :D

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
İlla birşey demek istiyorsanız yabaciların Pure dediğine siz de "Püru Pak" Debian diyebilirsiniz Safı-Sapı-Samanı karıştırmaya gerek yok :).
SAF başlıktan belli, sapı-samanı da siz bulun :p.