Saç Sağlığı ve Beslenme

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


MeNTHoR

Üyecik
Katılım
13 Tem 2017
Mesajlar
15
Puanları
3
Konum
Trabzon


Saç pek çok insan için güzelliğin göstergesi olarak kabul edilmektedir. Parlak, canlı, güçlü saçlar kişiye öz güven verir. Saç bakımında genellikle şampuan ve saç kremleri kullanılmaktadır. Halbuki beslenme de saç sağlığı için çok önemlidir. Çünkü saçın görünen kısmının bakımı ve beslenmesi kadar, deri içindeki folikül dediğimiz saç köklerinin de bakımı ve beslenmesi sağlıklı saçlara sahip olmamızda oldukça etkilidir.

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin Gerekli Besin Ögeleri
Saç sağlığını günlük almamız gereken bazı mikro ve makro besin ögeleri desteklemektedir. Saç yapısında keratinadlı protein bulunmaktadır. Bunun için iyi kalite protein kaynağı gerekmektedir. Bunun yanında w-3 yağ asitleride güçlü ve sağlıklı saç yapısı için önemlidir. Bazı B grubu vitaminleri örneğin B5 vitamini saçın uzamasını ve güçlenmesini, B7 vitamini yeni saç oluşumunu, B9 vitamini saçın parlak ve canlı kalmasını destekler. A vitamini saç bakımı için gerekli sebum salgısını arttırır. C vitamini saç parlaklığını etkiler, ayrıca antioksidan olduğu için koruyucu görev yapar. Çinko ve demir mineralleri saç köklerini besler. E vitamini kan dolaşımını arttırır ve saç foliküllerinin yaşlanmasını önler.
Peki Hangi Besinleri Tüketmeye Özen Göstermeliyim?
  1. Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler
  2. Yumurta
  3. Balık, tavuk
  4. Mercimek Ve Kuru Fasulye
  5. Tam Tahıllı Besinler
  6. Yağlı Tohumlar
  7. Az Yağlı Süt Ürünleri
  8. Havuç
Genel olarak tüketilmesi gereken besinlere bakıldığı zaman beslenmemizde olması gereken 4 ana besin grubunundaki besinleri içermektedir. Aslında bizler sağlıklı ve dengeli beslenmeyi hayatımıza uygularsak kilo problemlerimiz kadar cilt ve saç sağlığımızı da korumuş oluruz.

Kaynak: Saç Sağlığı ve Beslenme
 
Üst
stat counter