Sabit sürüm ve yuvarlanan sürümün farkı. Hangisini kullanmalısınız ?

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
İşletim sistemleri sürüm politikası olarak aşağı yukarı 2 çeşitte karşımıza çıkar.

1- Sabit sürüm: Bu sürümün amacı kararlılığı ve sistemin devamlılığını sağlamaktır. Programlar belli bir versiyonda dondurulur ve bu versiyonun kararlı çalıştığından emin olunur. Bu sürüm politikasının önemi şudur ki sistem az değişiyorsa daha tahmin edilebilir oluyor. Debian Stable yada Ubuntu'nun, Fedora'nın sürüm politikasının sebebi de bu. Öngörülebilirlik.

Bu sürüm politikasını kullanan bir kaç işletim sistemi örneği verelim.

macOS, Ubuntu, Fedora, Windows 8, Windows 7 (kısaca Windows 10 dışındaki bütün Windows sürümleri), openSUSE Leap gibi...

2- Yuvarlanan sürüm: Bu sürüm politikası sürekli en yeniyi kullanmak isteyenlerin sürümüdür ama bir bedel ile. Sistem sürekli değişir bu sürümde. Bu sürüm politikasını kullanan bir işletim sistemini bir kere yüklersiniz ve işletim sistemi sürekli en son güncellemeleri alır. Sürüm yükseltme yoktur ve sürekli güncelsinizdir. Bu sürüm politikasını kullanan dağıtımlar kullanımda çok sık yapmasa da sistem ve yazılımlar sürekli değiştiği, versiyonlar güncellendiği için zamanla sorunlara sebep olabiliyor. Misal Linux tarafından örnek vermek gerekirse yeni kernel versiyonu sisteminizde sıkıntı yaratabilir. Dediğim gibi çok nadir olur bunlar ama işletim sisteminin üzerinde düşünmeyi sevmeyenler için ideal sürüm değildir.

Bu sürüm politikasını kullanan bir kaç işletim sistemi örneği verelim.
Windows 10, Debian Unstable, Arch Linux, Gentoo, openSUSE Tumbleweed gibi...

Bir de bunların ikisinin arasını yakalamış bir sürüm politikası da var.

3- Yarı yuvarlanan sürüm:
Bu sürüm politikası sabit sürümün güvenilirliğinin avantajını alırken yuvarlanan sürümün güncelliğinin de avantajını beraberinde alıyor. Ne kadar ki sabit sürüm kadar güvenilir olmasa da kesinlikle son kullanıcı için oldukça kullanılabilir sistemlerdir. Büyük ihtimalle bu sürüm politikasını kullanan bir dağıtımda sorun yaşamayacaksınız. Dağıtım diyorum çünkü bunu yapan sadece 2 tane Linux dağıtımı var.

Debian Testing ve Manjaro Linux. Bu dağıtımlar paketleri depolarına koymadan önce iyi bir testten geçirirler mutlaka. Oldukça aktif bir geliştirici ekipleri var. Dolayısıyla yarı yuvarlanan sürüm kritik sistemlerde kullanılmaması gerekse de günlük kullanımda kesinlikle kullanılabilir sistemlerdir :)

Bilmeyeni aydınlatan bir konu olmuştur umarım. Siz hangi sürüm politikasını beğeniyorsunuz ? :)

metinali

Doçent
Reaksiyon puanı
49
Az yuvarlansın bize yeter. Zaten yuvarlanmaya kalmıyor kur kaldır onu dene bunu dene.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Opensuse tumbleweed kullanırken öyle saykodelik hatalar görüyordum ki acaba bu güncellemeden sonra ne olacak diye merak ediyordum. Kırk yıllık donanım üzerinde yediğim Kernel panicler, yanlış yapılandırılmış grub hatalari, paket yöneticisinin abi gidiyorum ben çıkışları... Kurun adam akıllı rahatınıza bakın ne eziyet bu :D Bu arada yarı yuvarlanan sürümler güncelleme şansı sunan dağıtımlar için sunuluyor. Ubuntu ve Fedora örneğin yarı yuvarlanandır.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Windows 10 Pro kullanıyorum, crack olduğundan galiba güncellemeleri yükleyemiyorum hata veriyor kullandığım telefonda sabit yarı yuvarlanan sürüm kullanmaktayım aldığım telefonda yuvarlanan sürüm olsa daha iyi olurmuş

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Ubuntu ve Fedora örneğin yarı yuvarlanandır.
Değillerdir :D Onlar sabit sürüm (point release) modelini kullanırlar. Yarı yuvarlanan sürümler her ay yeni sürüm çıkarırlar ve onları yeniden kurmak, sürüm yükseltmek olayı yoktur. Sadece yavaş ve testten geçirilerek giden yuvarlanan sürümdür :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Değillerdir :D Onlar sabit sürüm (point release) modelini kullanırlar. Yarı yuvarlanan sürümler her ay yeni sürüm çıkarırlar ve onları yeniden kurmak, sürüm yükseltmek olayı yoktur. Sadece yavaş ve testten geçirilerek giden yuvarlanan sürümdür :)
Dünyanın rengine kandik affet. :D
--- Gönderi Güncellendi ---
Debian Testing hakkında bir yorum yapayım. Debian Testingi kurduğun zaman bir sonraki sürümü kurmuş olursun ve geliştirilme aşamasındadır. Yani aslında bir yuvarlanma gibi bir durum söz konusu değil, aynı sürüm üzerinde dağıtımın stabillesmesi söz konusudur. Örneğin laptopta Buster sürümü kurulu, eğer silmezsem hep Buster olarak kalacak. Stabil olunca dahi. Sonra sürüm donduruluyor. Tabii pratikte bir yuvarlanan sürüm görevi görüyor.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
İşte ona biz yarı yuvarlanan sürüm diyoruz :D Manjaro'yu da katmamın sebebi Manjaro'nun aslında sürümleri var. Misal 17.0.5. Sistemi belli paketler ve konfigürasyonlarla test ediyorlar, stabilleşince bunu sürüm olarak numaralandırıyorlar, böylelikle bir sorun yaşayan kişinin ne zamanın güncellemesini kullandığını bilebiliyorlar. Destek verirken adamlara kesin bir fikir verir bu durum ve karşı tarafla da iletişimi kolaylaştırır. Ayrıca bir süre Manjaro paket donduruyor ki sistem kararlı çalışsın. Kendi konfigürasyonları ve sürücülerini ekliyorlar çorbaya falan...

metinali

Doçent
Reaksiyon puanı
49
Distro hopping çok yapılmasa daha iyi :D Bir tane ile başla, ona yapışık kalmaya çalış :)
Ben dururum da ah içimdeki çocuk.:)
Yaz döneminde işlerin yoğunluğuyla uzun bir zamandır( yaklaşık 6 ay) Debian kullanıyorum.
Diskimi ona bölesim var :D

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Windows 10 Pro kullanıyorum memnunum açıkçası, ben bir Windows İnsider olarak sürekli güncelleştirme alıp, denemek isteyen birisiyim. Telefonumda Lumia 950 XL, telefonumda kararlı sürüm kullanıyorum. Bilgisayarımda bazen önizleme güncellemelerini alıp test ediyorum, Microsofta bildiriyorum. Bunun karşılığında bana ömür boyu tüm Windows paketlerinde kullanabileceğim aktivasyon hakkı veriyor, sağolsun. :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Windows 10 Pro kullanıyorum memnunum açıkçası, ben bir Windows İnsider olarak sürekli güncelleştirme alıp, denemek isteyen birisiyim. Telefonumda Lumia 950 XL, telefonumda kararlı sürüm kullanıyorum. Bilgisayarımda bazen önizleme güncellemelerini alıp test ediyorum, Microsofta bildiriyorum. Bunun karşılığında bana ömür boyu tüm Windows paketlerinde kullanabileceğim aktivasyon hakkı veriyor, sağolsun. :)
Peki hala bu insider programına katılanlara aktivasyon hakkı tanınıyor mu yoksa senin zamanından kalma birşey miydi ?

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Peki hala bu insider programına katılanlara aktivasyon hakkı tanınıyor mu yoksa senin zamanından kalma birşey miydi ?
Tam olarak bilemiyeceğim, fakat ben ilk çıktığı vakitlerde Microsoft hesabımla yani bir nevi e-postam ile kayıt olup telefonumda deniyordum. Aynı şekil bilgisayarımada indirdim. Ne zaman 15 Temmuz geldi kararlı sürüm dağıtıldı, Microsoft açıklama yaptı'' Bize yardımcı olan İnsider'lere Windows Lisansı ömür boyu ücretsiz diye'' gereken Windows 10'u kurduktan sonra e-posta mı girmek yeterli oluyor. Şuan oluyor mu bilemiyeceğim...
--- Gönderi Güncellendi ---
Deneyin derim...

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Aslında mantıken hala geçerli olmalı çünkü tester olmaya gönüllü oluyorsun. Veri kaybı olası. Bunun için normalde adam kiralamalılar ve kiralasalar bile sizin kadar iyi test yapamazlar. En azından bunun bir bedeli olmalı.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Aslında mantıken hala geçerli olmalı çünkü tester olmaya gönüllü oluyorsun. Veri kaybı olası. Bunun için normalde adam kiralamalılar ve kiralasalar bile sizin kadar iyi test yapamazlar. En azından bunun bir bedeli olmalı.
benim windows 10da öyle insider üyesiyim win 10 kodunu Ms verdi

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Sabit sürüm candır, yuvarlanan sürüm ise Patlı-can ...