Sabit Disk ...

Hangi marka ?

• Samsung

Kullanılan: 23 25.8%
  • Seagate

Kullanılan: 41 46.1%
  • Western Digital

Kullanılan: 24 27.0%
  • Diğer [Lütfen Belirtin]

Kullanılan: 1 1.1%

• Kullanılan toplam oy
    89

Bu konuyu okuyanlar

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Evet Arkadaşlar
1 Saat itibarı ile babamı kandırmış en yakın zamanda bir hdd almaya teşvik etmiş bulunmaktayım :4:
Sen derslerine çalış alırız dedi :laugh:
Herhalde bu sefer kandırdım alıyorum :D

Neyse soruma geleyim
Seagate mi yoksa Western Digital mı dersiniz ?
Aslında Samsung'a yönelmek istiyorum şöyle yönelmek istiyorum;şu anda kullandığım 160 Gb Samsung 8MB Windows Deneyim Dizini puanıma 5,8 veriyor.Hani her hdd'de alamaz 5,8'i o bakımdan samsung hoş geliyor gözüme.
1TB veya 1,5 TB bakıyorum
Almışken büyük bişi olsun diyorum
Ne önerirsiniz ?

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Seagate bence..

samsung kullandım ama pek hoşuma gitmedi ısınma sorunu oluyo genelde..:)

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Şu an no problem Samsung

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Seagate..
Windows puan verecek diye yanılgıya düşmeyelim.

zelenga

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
şu anki seagate ile başım ağrıdı ama bu tekil bir vak'a diye düşünüyorum..meşhur firmware durumu..
yine de Seagate diyorum fiyat/performans açısından

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
şöyle söyliyim yazılımla uğraşan kişiler genelde seagete derler ama donanımcılar ise WD nedeni ise WD fiyat olarak %5 daha pahalıdır ama performans açısında çok güzel ve dayanıklıdır ben mesela eski 3.5inç WD hdd min c bölümüne format attığımın sayısını şuan bilmiyorum ama halen ilk günkü performansında, bi süre önce aldığım 2.5 inç seagate ise NCQ olmasına ramen ve eskisine göre 4 kat fazla önbelleği olmasına ramen eski wd 160gb nin performansını vermiyo ve 10 format sonrası performans düşüklüğü yaşadım

şuan 2 side yan yana çalışıyolar
samsung ise pek tercih etme hem seslidir hem dayanıksızdır kısa bi süre sonra tık tık diye sesler gelmeye başlar(sonra bana msn de bu niye ses çıkarıyo lan deme :D )

Sana tavsiyem eger toplamda 1TB alacaksan 500*2 al Raid 0 yap %85-90 oranındaki performans artışını gör

lan olum bırak HDD işini sen gir şu işlemciyi degiştir :D 1,6 işlemciyle dolanıyon ortalarda :D

SiyahBuzul

Doçent
Reaksiyon puanı
7
konuştuğum iyi bilgisayarcılar wd demişlerdi ben de bakıodum bi ara

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
şöyle söyliyim yazılımla uğraşan kişiler genelde seagete derler ama donanımcılar ise WD nedeni ise WD fiyat olarak %5 daha pahalıdır ama performans açısında çok güzel ve dayanıklıdır ben mesela eski 3.5inç WD hdd min c bölümüne format attığımın sayısını şuan bilmiyorum ama halen ilk günkü performansında, bi süre önce aldığım 2.5 inç seagate ise NCQ olmasına ramen ve eskisine göre 4 kat fazla önbelleği olmasına ramen eski wd 160gb nin performansını vermiyo ve 10 format sonrası performans düşüklüğü yaşadım

samsung ise pek tercih etme hem seslidir hem dayanıksızdır kısa bi süre sonra tık tık diye sesler gelmeye başlar(sonra bana msn de bu niye ses çıkarıyo lan deme :D )

Sana tavsiyem eger toplamda 1TB alacaksan 500*2 al Raid 0 yap %85-90 oranındaki performans artışını gör

lan olum bırak HDD işini sen gir şu işlemciyi degiştir :D 1,6 işlemciyle dolanıyon ortalarda :D

3.2 olması o...:D

leolord

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ben de su anda Samsung 250gb disk boyutu 8mb arabellek olan hdd kullanıyorum 2.5 yıl önce almıstım son 1 yıldır tıkırdamaya basladı yadigar :)
Benim tercihim WD ;)

YoungClever

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
seagate.. ama dikkatli ol. çünkü firmware hatalı modelleri hala daha satılabiliyor..
o yüzden kafan rahat olsun wd al derim.. ona da sesli çalışıyo derler..
en iyisi samsung'a devam

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Western Digital Caviar.
Seagate 2. alternatiftir her zaman.

:w00t:/|sDn|
/▌
/ \

ooppss

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
WD caviar black 1tb modeli güzel..
sadece marka değil modelde önemli ..
bu dediğim hdd performansı kanıtlanmış bir hdd..
ama diğer modellerini bilemem..
seagate de bu aralar hatalı firmware içeren donanım alma riskin var..

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88

Ya şimdi samsung elimde var bir tane biliyorsun 2007 Aralıktan beri tıkır tıkır hiç sorunsuz çalışıyor.Samsung'a o yüzden yöneliyorum
ayrıca 500*2 almam 1TB*1 alırım :D Parça parça uğraşamam onla kasada yer yok :D
Aslında ilk hedefin işlemciydi ama E4600 sıfırından bulamadım hiçbir teknoloji markette

Doğru söylüyü spybot
E2140 1,6 dual core

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Ya şimdi samsung elimde var bir tane biliyorsun 2007 Aralıktan beri tıkır tıkır hiç sorunsuz çalışıyor.Samsung'a o yüzden yöneliyorum
ayrıca 500*2 almam 1TB*1 alırım :D Parça parça uğraşamam onla kasada yer yok :D
Aslında ilk hedefin işlemciydi ama E4600 sıfırından bulamadım hiçbir teknoloji markette

peter beni biliyosun her 3 markanında 2 şer serilerini kulllandım hiçbirini kötülemem, WD alırsan pişman olmazsın

eray045

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
250
WD derin başka bişi demem :D

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
peter ayrıca

Seagate firması barracuda 7200.11 ve 12 serilerine ait 320 gb ve üstü modellerde; aktarım hızlarında düşme, kafa vurma, aşırı ses ve biostan kaybolma gibi sorunlar yaşanıyor...Buna sebep olan dahili aygıt yazılımının hatalı olması... (firmware demeyin)

7200.11 320 GB modeline sahipseniz ve dahili aygıt yazılım sürümünüz 3AAK ise benzer hatalar yaşayabilirsiniz 3AAM sürümüne yükseltilmesi öneriliyor...3AAK haricinde bir yazılım sürümüne sahipseniz güncellemeye gerek olmadığı söyleniyor..

500 ve üstü olan modellerde ise durum daha vahim yazılım güncellemesi bazı kullanıcılarda işe yararken bazılarında yaramamış...

Güncelleme vs. işlemlerle uğraşmak istemiyorsanız bu ara özellikle 500 gb ve üzeri modellerden uzak durmak bi süre faydalı olacaktır...

http://seagate.custkb.com/seagate/cr...p?DocId=207951
bu adrese göre hatalı yazılım sürümleri şöyle;
AD14, SD15, SD16, SD17, SD18, SD19, SD81

Ayrıca bu adresten diskinizin seri numarasını girerek durum kontrolü yapabilirsiniz..
https://apps1.seagate.com/rms_af_srl_chk/
Eğer girdiğiniz seri numarası affected olarak işaretlenmiş ise diskiniz her an kaybolabilir...yazılım güncellemesi yapılmasını öneriyor firma.

Diskin seri numarası hd tune programından öğrenilebilir.

Eğer yukarda diskiniz bu modellerden biriyse ve biosta dahi görünmüyorsa yazılım güncellemesi ile disk hayata döndüğü gibi verilerinizi de olduğu gibi bulmanız yüksek ihtimal

34460324C9754856B052D4C88268D766.jpg

hd tune yi açtığınızda health kısmında Reallocated Sectors Count bölümü failed olarak işaretli ise önemli verileriniz varsa hemen yedeklemeniz önerilir.Disk ölmek üzere...

Biosta kaybolma ile son bulan hatalar dizisinde,diskinizi garantiye gönderdiğinizde size aynı ya da farklı bir model ürün gönderiyorlar.Çok önemli verilerinizi kaybettiyseniz (firmware) dahili aygıt yazılımı güncellemesini servisin yapmasını rica edebilirsiniz..(eğer yaparlarsa / eğer kendiniz yapamıyorsanız...)

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
Düşük Kapasiteli Bir SSD Disk Al Peter .işletim Sistemini SSD Diske Kurarsın

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
peter ayrıca

Seagate firması barracuda 7200.11 ve 12 serilerine ait 320 gb ve üstü modellerde; aktarım hızlarında düşme, kafa vurma, aşırı ses ve biostan kaybolma gibi sorunlar yaşanıyor...Buna sebep olan dahili aygıt yazılımının hatalı olması... (firmware demeyin)

7200.11 320 GB modeline sahipseniz ve dahili aygıt yazılım sürümünüz 3AAK ise benzer hatalar yaşayabilirsiniz 3AAM sürümüne yükseltilmesi öneriliyor...3AAK haricinde bir yazılım sürümüne sahipseniz güncellemeye gerek olmadığı söyleniyor..

500 ve üstü olan modellerde ise durum daha vahim yazılım güncellemesi bazı kullanıcılarda işe yararken bazılarında yaramamış...

Güncelleme vs. işlemlerle uğraşmak istemiyorsanız bu ara özellikle 500 gb ve üzeri modellerden uzak durmak bi süre faydalı olacaktır...

http://seagate.custkb.com/seagate/cr...p?DocId=207951
bu adrese göre hatalı yazılım sürümleri şöyle;
AD14, SD15, SD16, SD17, SD18, SD19, SD81

Ayrıca bu adresten diskinizin seri numarasını girerek durum kontrolü yapabilirsiniz..
https://apps1.seagate.com/rms_af_srl_chk/
Eğer girdiğiniz seri numarası affected olarak işaretlenmiş ise diskiniz her an kaybolabilir...yazılım güncellemesi yapılmasını öneriyor firma.

Diskin seri numarası hd tune programından öğrenilebilir.

Eğer yukarda diskiniz bu modellerden biriyse ve biosta dahi görünmüyorsa yazılım güncellemesi ile disk hayata döndüğü gibi verilerinizi de olduğu gibi bulmanız yüksek ihtimal

34460324C9754856B052D4C88268D766.jpg

hd tune yi açtığınızda health kısmında Reallocated Sectors Count bölümü failed olarak işaretli ise önemli verileriniz varsa hemen yedeklemeniz önerilir.Disk ölmek üzere...

Biosta kaybolma ile son bulan hatalar dizisinde,diskinizi garantiye gönderdiğinizde size aynı ya da farklı bir model ürün gönderiyorlar.Çok önemli verilerinizi kaybettiyseniz (firmware) dahili aygıt yazılımı güncellemesini servisin yapmasını rica edebilirsiniz..(eğer yaparlarsa / eğer kendiniz yapamıyorsanız...)
Bu seagate firması için geçerli değil mi ?

Ayrıca ssd düşünmüyorum hdd :clap:

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Aslında hepsi birbirine yakın kalitede hdd ler bence hangisini alırsan al değiştirmeye karar verdiğin zaman değiştirme nedenin 1Tb yetmemesi olacaktır

Kutay

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben seagate'yi seçtim ancak 3 senedir bilgisayarımda C:320 GB seagate D:160 gb ise samsung ikiside hiç problem çıkarmadı şimdiye kadar ancak seagate daha performanslı ve sessiz bende onun için seagate'yi seçtim

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Aslında WD kafama %99 ihtimal ile koymuştum ama Gold bilgisayar'ın sadece Kadıköy mağazasında mevcutmuş
Bu yüzden herhalde Seagate alacağım

october

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Birbirlerinden pek farkları yok aslında, şans işi bir yerde...