Saatte 4800 km yapan yolcu uçağı / VİDEO

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


amidi

Doçent
Katılım
10 Kas 2010
Mesajlar
632
Puanları
18
Çok uluslu Avrupa Hava Savunma ve Uzay Şirketi, Paris – Tokyo arasındaki uçuş süresini 2,5 saate indirecek hipersonik yolcu uçağı geliştiriyor.
Atmosferin üzerinde uçacak olan ’ZEHST’ adlı jet, biyoyakıt kullanarak çevre kirliliğine de yol açmayacak.
Fransa’da, kapılarını bugün ziyaretçilerine açacak olan Paris Havacılık Fuarı, geleceğin uçaklarının prototiplerine de ev sahipliği yapıyor. EADS’ın geliştireceği ZEHST (Sıfır Emisyonlu Hipersonik Ulaşım) aracı, 50 – 100 arasında yolcu taşıyabilecek.
Sıradan havaalanlarını kullanabilecek olan uçak, 32 kilometre yükseklikte ilerleyecek. ZEHST, saatte 4 bin 800 kilometre hıza ulaşabilecek. Uçak, 9 bin 720 kilometrelik Paris – Tokyo arası uçuş mesafesini 3 saatten az bir sürede kat edebilecek.
Sesten hızlı uçabilen Concorde gibi gürültü çıkarmayıp kirliliğe yol açmayacak olan ZEHST, EADS’ın uzay kolu Astrium ve Japon ortakları tarafından projelendirilecek. EADS Teknoloji ve Yenilik Şefi Jean Botti, “Bu uçak, 1960’lardaki aerodinamiği çok zeki bir şekilde yansıtan Concorde gibi görünecek. Atmosferin üzerinde uçacağı için onun gibi gürültü çıkarmayacak. Yolcu üzerindeki ivme çok az olacağı için yolcuların eğitimden geçmelerine ya da özel kıyafetler giymelerine gerek olmayacak” dedi.
Özellikleri açısından Amerikan uzay mekiklerine benzetilen hipersonik uçak, Paris’ten New York’a da 90 dakikada gidebilecek.
Bu uçuştaki bilet fiyatlarının 6 bin euro’dan başlayacağı tahmin ediliyor.

[video=youtube;8h1PE7StoDE]http://www.youtube.com/watch?v=8h1PE7StoDE[/video]

Kaynak:tekhaber
 

mehmet_497

Asistan
Katılım
4 Ara 2010
Mesajlar
173
Puanları
0
tasarım olarak aynı concorde'la. 4800 km hızla çevre kirliliği yapmayacakmış meraklar içindeyim.
 

BrknEs

Dekan
Katılım
4 May 2010
Mesajlar
6,934
Puanları
63
Konum
EsBer
atmosferin dışına çıkacakmış gök taşı falan çarpar aman haaa
 

|BeyabaN|

Profesör
Katılım
18 May 2008
Mesajlar
3,248
Puanları
0
bu uçak çok karmaşık olur, atmosfer üzerinden uçacağı için basınç dengeleyici sistemler gerekir bu uçağın ağırlığını arttırır, ayrıca kullanacakları motorda önemli, atmosfer üzerinde oksijen olmayacağı için standart motorları kullanamazlar, ya oksijene ihtiyaç duymayan bir motor yapacaklar yada oksijeni yanlarında götürecekler ki bu durumda uçağın ağırlığını ciddi çekilde arttıracaktır.
 

Demnesia

Profesör
Katılım
14 Mar 2009
Mesajlar
3,199
Puanları
0
Yavaş!!! yavaş!!! Ufak atında karıncalar yesin! O yükseklikte o hızda o basınça yolcuları nasıl hayatta tutacaklar çok merak ediyorum...
 
Üst
stat counter