S.D.N Rock Kültür Kulübü

Bu konuyu okuyanlar

warkortali

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
181
Aralıksız Headbang yaptığımı hatırlamıyorum bilgi eksikliğin var. Öyle yaptıysamda gurubu dolayısıyla (forumu) canlandırmak içindir. Bu gurubu başlatmış olabilirim ama ben başından beri genel bakıyordum müziğe beni tanıyanlar forumda takip edenler bilir.. Şuan geldiğim nokta daha farklı.. Bir gün müzik tamamen susacak, bir süre sonra insanlar yine müziksiz kalamayacak ve müzik hayatlarında önemli bir yere sahip olmaya devam edecektir. Yanlız bildiğimiz tarzda müzikler bu dünya üzerinde var olamıyacaklardır..

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Aralıksız Headbang yaptığımı hatırlamıyorum bilgi eksikliğin var. Öyle yaptıysamda gurubu dolayısıyla (forumu) canlandırmak içindir. Bu gurubu başlatmış olabilirim ama ben başından beri genel bakıyordum müziğe beni tanıyanlar forumda takip edenler bilir.. Şuan geldiğim nokta daha farklı.. Bir gün müzik tamamen susacak, bir süre sonra insanlar yine müziksiz kalamayacak ve müzik hayatlarında önemli bir yere sahip olmaya devam edecektir. Yanlız bildiğimiz tarzda müzikler bu dünya üzerinde var olamıyacaklardır..

Ben kendi üzerimden yorumladım, seni tanımıyorum. :)

Pekala, dediğin doğru. Öyle olsun.

warkortali

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
181
Ne demek istediğini anlıyorum, bir aralar Headbang'a aralık vermeyen adam şimdi olgunlaşıp diğer türlere yöneliyor. (Yada Rock dinlemiyor.) Maalesef kaçınılmaz son bu. :)

Öyleyse tam anlıyamadın söylediklerimi.. ''Yani bu işe son vermek için her bünye aynı yöntemleri kullanır diye bir şey yok'' Ayrıca yaş olarak olgunlaşınca veya beyin olarak olgunlaşınca rock dinlemez diyede bir şey yok, ikiside rock dinlemeye devam edebilir.. Ben rock dinlemiyorum veya başka türlere yöneldim demedim.. Senin ise bu müziği dinlemene son verme nedenini ömrümüz yeter ve sen gelip buraya yazma imkanını bulursan öğrenebiliriz..

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Öyleyse tam anlıyamadın söylediklerimi.. ''Yani bu işe son vermek için her bünye aynı yöntemleri kullanır diye bir şey yok'' Ayrıca yaş olarak olgunlaşınca veya beyin olarak olgunlaşınca rock dinlemez diyede bir şey yok, ikiside rock dinlemeye devam edebilir.. Ben rock dinlemiyorum veya başka türlere yöneldim demedim.. Senin ise bu müziği dinlemene son verme nedenini ömrümüz yeter ve sen gelip buraya yazma imkanını bulursan öğrenebiliriz..
Pekala, dediğini hiç anladım. Fakat son soruya cevap istersen cevabım "Hala daha Rock ve Metal dinliyorum fakat eskisi kadar değil." olacak. :)

Fantoma

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Rock müziğinin aslında A.B.D. kökenli zenci baladlarından gelişerek oluştuğunu biliyor muyuz?
Kölelik zamanından kalma o baladlar, yavaş yavaş jazz, ardından hareketlenerek Rock'n Roll'a dönüşürken, zenciler müziklerini jazz ve soul üzerinde korumuşalardı.
Ama bir anda gençlerin vazgeçilmesi olan Rock'n Roll müziğini, kısa bir furya olan Twist bile kesememişti.
Zamanla Avrupa'ya kayan salgın, özellikle İngiliz grup ve şarkıcılarını da sarmış, zamanın en ünlüleri bile mutlaka bir kaç Rock'n Roll parça seslendirmişlerdi.
Ama 1960 yıllarının ikinci yarısı Rock müziğinin doğuşudur.
Temaları sadece Rock'n Roll ile sınırlı kalmayan yeni besteler birdenbire gerçek bir salgın gibi yayılıverdi.
Bazıları Hard Rock, bazıları Soft Rock, bazıları Progressive Rock, bazıları Operet Rock, bazıları Senfonik Rock, bazıları Klasik Rock, bazıları Underground Rock, bazılaı Latin Rock yapmaya başlayınca adeta Rock adlı sarayın bir çok odası işgal edilmiş oldu.
Aslı yine Amerikan jazz kökenli olan ve soul müziğin dallarına sokabileceğimiz Blues, Rock ile tam bütünleşemese de Rock müziğinin bir dalı gibidir.
Rock'n Roll döneminde baş vurulan Kontrbas Rock müzikte yerini bas gitara terkederken, nefesliler büsbütün kalktı, piyano yerini org'a bıraktı.
Böylece klasik Rock müziği elektro gitar, bas gitar, org ve davul ile icra edilmeye başlandı.
Elbette şarkıların sözlerini söyleyecek bir solist, bazen ayrı bir kişi, bazen grubun gitarcısı veya orgçusu hatta bazen davulcusu bile vokalist olabiliyordu.
Daha çok zenci ağırlıklı soul müzik ve kimi kez Rock'n Roll'da rastladığımız koro veya vokalist grupları Rock müziğinde fazlaca kullanılmadı.
Bazı gruplar org kullanmamayı tercih ettiler.
Temelde bas, gitar, davul ve vokal olarak inşa edilmiş bu gruplar sonraları Metal Rock denilen yeni bir türün öncüleri olmuşlardır.
Bu tarzın ilk öncüsü Black Sabbath grubudur.
Kimilerinin iddia ettiği gibi Deep Purple grubunun Metal Rock ile bir ilgisi yoktur.
Aslında Led Zeppelin grubu da, Metal Rock kurulumunda imiş gibi gözükse de ilk dönemlerde Hard Rock ve ardından Underground Rock yapısındaydı.
Aslında Deep Purple vokalisti Ian Gillan'ın ısrarla değindiği gibi Deep Purple müziği R/B (Ritm and Blues) kaynaklıdır.
İngiltere'deki bu gelişmeler Amerika kıtasında yankı bulmakta gecikmedi.
Ama Amerika kıtasında yansıma daha değişikti.
Bazı gruplar Amerikan çizgisini aşmak istemediler.
Hala nefesliler, arka vokaller kullanılıyordu.
Kimisi ise Rock türünü olduğu gibi özümledi.
1970 yılının ilk yıllarından itibaren Grand Funk Railroad grubu davul, bas ve gitar/vokal olarak üç kişilik ve yüksek volüm çıkışlı tarzı ile Rock müziğine adım attı. Grup akabinde bir de orgçu alarak Hard Rock tarzını benimsediğini vurguluyordu.
Aynı dönemde Rare Earth gurubu ise saksafon ve tumba gibi ek vurmalı çalgılarla desteklenmişti.
Zaten Rock'n Roll kralı diye adlandırılan Elvis Presley solist olarak Rock tarzı bir beste hiç seslendirmedi.
Özellikle ünlü Woodstock festivali İngiliz ve Amerikan Rock gruplarının bir gövde gösterisi gibiydi.
Bir yanda Jimi Hendrix ve Janis Joplin gibi Amerikan kökenli sanatçılar, diğer yanda Black Sabbath, Deep Purple ve Ten Years After gibi İngiliz kökenli grupların katılımı o festivali asla unutulmaz yapmıştı.
Ve böylece Rock müziği asla değerini yitirmeyen bir elmas gibi müzik tarihindeki yerini adeta perçinleştirdi.

Fantoma

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Rock müziğinin altın çağı olarak adlandırabileceğimiz dönem 1970 ile 1985 yılları arasıdır.
Bir yüzdeleme yapsak, özellikle 1970'ler beste olarak yüzde yetmiş beş Rock ağırlıklıydı.
Özellikle İngiltere bu alanda bir çok gruba ev sahipliği yapmıştır.
Çeşitli Rock dallarına dağılan,
Deep Purple, Led Zeppelin, Black Sabbath, Ten Years After, Cream, Pink Floyd, Uriah Heep, Jethro Tull, AC/DC, Rainbow, Queen, gibi gruplar döneme damgasını vurmuştu.
Amerika da bu akıma çok uzak değildi.
C.C.R., Rare Earth, Grand Funk Railroad, Eagles, Kansas, gibi gruplar bu dalın lokomotifi gibiydi.
Amerikan zenci müziği ise, o dönemde çok buyuk bir oranda hala Soul müziğinden vazgeçmemişti.
Bu ısrar İngiltere'nin oldukça işine yaramıştı.
Zira yepyeni gruplar kendilerine bu genç alanda inanılmaz çıkışlar yakabiliyordu.
Vokalist olarak Rock müziğine katkı yine İngiltere'de, Amerika'ya göre oldukça fazlaydı.
Kendinden öncekilerden farklı olarak adı Rock olarak kalmasına karşın, onlarca bölüme paylaştırılmış olması, bence Rock müziğinin çok sevilmesinin ve kalıcı olmasının en büyük etmelerinden biridir.
Hard Rock, Progresive Rock, Klasik Rock, Soft Rock, Senfonik Rock, Operet Rock, Underground Rock, Latin Rock gibi değişik isimlerle ama temelde Rock olarak adlandırılan bu akımın yelpazesi kolaylıkla genişletilebildiği için ritmini ve popüleritisini asla kaybetmedi.

Fantoma

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
İlk kez 1968'de liste başı yaptıkları In a Gadda Da Vida adlı parçalarının 1999 yorumu ile sizlerle.
Amerikan psychedelic rock grubu Iron Butterfly.
http://www.youtube.com/watch?v=layi3IVZFFE&feature=related

1970'lerin ilk yıllarında A.B.D.'de Grand Funk Railroad fırtınası esiyordu.
O yıllardan bir canlı performans.
Footstompin' Music.
http://www.youtube.com/watch?v=mZj1uElADZw

1970 yılının İngiltere'de en önemli ve dikkat çekici çıkışını yakalayan Black Sabbath ve Paranoid.
http://www.youtube.com/watch?v=C43snhZns_A

Fantoma

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
1973 yılında A.D.B. Madison Square Garden konserinde Led Zeppelin ve Whole Lotta Love
http://www.youtube.com/watch?v=PU-PoUwECjI

Yine 1970 yıllarının ilk döneminde İngiltere'de Ten Years After kurucu üyesi Alvin Lee ile fırtınalar kopartmıştı.
Going Home canlı performans.
http://www.youtube.com/watch?v=Su0iYhfOQWQ

1968 yılında İngiltere'de gitarda Eric Clapton, bas gitarda Jack Bruce ve vurmalı çalgılarda Ginger Baker Cream adlı gruplarıyla listeleri sallıyorlardı.
1968 İngiltere Royal Albert Hall konserinde Crossroads.
http://www.youtube.com/watch?v=becWr0vc6cA

leroy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Zaten rock tan anlayan bir insanın yazınızdaki bu kişiler ile içli dışlı olması gerek ramstein değil :) Deep Purple, Led Zeppelin, Black Sabbath, Ten Years After, Cream, Pink Floyd, Uriah Heep, Jethro Tull, AC/DC, Rainbow, Queen, gibi gruplar döneme damgasını vurmuştu.

Fantoma

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Zaten rock tan anlayan bir insanın yazınızdaki bu kişiler ile içli dışlı olması gerek ramstein değil :) Deep Purple, Led Zeppelin, Black Sabbath, Ten Years After, Cream, Pink Floyd, Uriah Heep, Jethro Tull, AC/DC, Rainbow, Queen, gibi gruplar döneme damgasını vurmuştu.

Çok haklısın dostum, mamafih o günleri bizzat yaşayan biri olarak günümüz Rock sever gençlere o dönem gruplarının uygulamalarını hem tanıtmak, hem de kulakta bir hoş seda bırakacağını umduğum için buraya ekledim.
Özellikle 1970'li yıllarada listeleri o denli fazla sallayan grup vardı ki, inan 45'liklerini almaya harçlığımız yetmiyordu.

Bu günkü video teknolojilerinin olmadığı o günler kimin kim olduğunu bilmeden, sadece grubun adı ile tanıdığımız o listeleri alt üst edenleri gençlere sunmak ve anımsatmak benim için çok mutluluk verici.
Ayrıca olay saydığın o baba gruplarla da sınırlı değil. :)

Yıl 1974. A.B.D.
California Jam konserinde Rare Earth ve Hey Big Brother.
http://www.youtube.com/watch?v=Wne6z05rWH4&feature=related

Kanada'lı grup Guess Who ve American Woman.
http://www.youtube.com/watch?v=gkqfpkTTy2w

Fantoma

Müdavim
Reaksiyon puanı
27

vaas

Asistan
Reaksiyon puanı
0
evet babalar az hareketlenelim nedir bu zincirlikuyu'ya dönmüş konu

Reaksiyon puanı
1
vuhuu forumda rocker lar varmış tabi en son 2 yıl önce uğramışlar buralara ama neyse neredesiniz yahu hadi bugun benden bi Led Zeppelin - Rock and Roll dinleyelim !!

Reaksiyon puanı
5,172
Güzel konuymuş:)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sanırım foruma yanlış zamanda geldik.