Ryzen 5 Isınma Problemi

Bu konuyu okuyanlar

Servetcivankaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
merhaba herkese, arkadaşlar benim işlemci sistem boştayken 50 derecenin altında göremedim hele yük altında 93 ü görüyor bide yükü sadece en falza %30 kullanım %100 e ulaşsa patlar demek ki diye düşünüyorum :) velhasıl stock fan ile bu derece olması normal mi yoksa ?

bu arada ramlarde oc yaptım yani sistem oto bunları 2666 yapmıştı ben 3600 mhz yaptım çünkü profilde öyle gözüküyor idi bunun yüzünden bu kadar ısındığını açıklamak ta zor olur diyorum cahilim ama aptal değilim herhalde :D

kasanın fotosu

Adsız.png

ryzen 3600
msi x570 gaming carbon wifi
24 gb 3600mhz corsair ram
650+80 bronz psu
samsung evo 970 plus 500gb
msi r9 390 grafik
msi optix mag241c monitör
phanteks p350x kasa

HalleyTR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Virus girmis olabilir veya fanlarin yetersiz olabilir

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
Aynı işlemciyi kullanıyorum boşta 45 ile 50 deresinde geziyor ama boşta sistem ölçülmez. Sıvı soğutma ile kullanıyorum stres testinde 62 dereceyi geçmiyor MSI anakartlar voltaj değerini biraz fazla veriyor auto değerinden çıkarıp manuel 1.380v ayarlayın o şekilde biraz daha soğuk kullanabilirsiniz ama sıvı soğutma şart.

Servetcivankaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Aynı işlemciyi kullanıyorum boşta 45 ile 50 deresinde geziyor ama boşta sistem ölçülmez. Sıvı soğutma ile kullanıyorum stres testinde 62 dereceyi geçmiyor MSI anakartlar voltaj değerini biraz fazla veriyor auto değerinden çıkarıp manuel 1.380v ayarlayın o şekilde biraz daha soğuk kullanabilirsiniz ama sıvı soğutma şart.
Hocam zaten bu msi promosyonum var sıvı soğutma gelecek idareten bunu kullanıyorum ama bu gerçekten de normal bir değer mi ç

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
değer normel 3nesil de ısı sorunu var biraz stock fan ile kullanılıcak işlemci değil.

Gelene kadar 3.8ghz 1.3v de kullanırsanız daha iyi olur gelmesi uzun sürüyor diye biliyorum işlemci ömrü önemli.

Servetcivankaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
değer normel 3nesil de ısı sorunu var biraz stock fan ile kullanılıcak işlemci değil.

Gelene kadar 3.8ghz 1.3v de kullanırsanız daha iyi olur gelmesi uzun sürüyor diye biliyorum işlemci ömrü önemli.
Termal macun yenilesem daha iyi olur mu ? Cooler master maker aldım iletkenliği çok iyimiş diyorlar
Mesaj otomatik birleştirildi:

Virus girmis olabilir veya fanlarin yetersiz olabilir
Tmm pc ye yeni bi windows kurarım

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
Master maker 11w'lık bir termal macun onu sürebilirsiniz ama derece farkı olucağını sanmıyorum.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Stok fanla 93 derecelere çıkması kabul edilebilecek bi durum değil.3600 işlemcide, PBO nun devreye çok seri girmesi nedeniyle ani voltaj iteklemeleri olduğu ve bununda yüksek sıcaklık olarak tezahür ettiği falan yazıldı bi kaç yerde. Öyle olmasa da ,anakart fazla voltaj veriyorda olabilir.
AMD çipset driverini mutlaka güncelleyin. Bios güncel değilse ,mutlaka onu da güncelleyin.Güç seçeneklerinden de ,ryzen masteri seçin.
Değişen bi şey olmazsa, voltajı mutlaka biraz biostan veya Ryzen master programından,düşürün. Kesin faydası olur.
Yani bu, normal bi durum değil. Aşırı yüksek.

Servetcivankaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Stok fanla 93 derecelere çıkması kabul edilebilecek bi durum değil.3600 işlemcide, PBO nun devreye çok seri girmesi nedeniyle ani voltaj iteklemeleri olduğu ve bununda yüksek sıcaklık olarak tezahür ettiği falan yazıldı bi kaç yerde. Öyle olmasa da ,anakart fazla voltaj veriyorda olabilir.
AMD çipset driverini mutlaka güncelleyin. Bios güncel değilse ,mutlaka onu da güncelleyin.Güç seçeneklerinden de ,ryzen masteri seçin.
Değişen bi şey olmazsa, voltajı mutlaka biraz biostan veya Ryzen master programından,düşürün. Kesin faydası olur.
Yani bu, normal bi durum değil. Aşırı yüksek.
Yazdıklarınızı tek tek uygulayacağım ve sonuç için geir döneceğim teşekkürler

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
Met 35 arkadaşımızın dediği olayı uygulayın sonuca göre geri dönüş yapın.

Servetcivankaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Met 35 arkadaşımızın dediği olayı uygulayın sonuca göre geri dönüş yapın.
değişen hiç bir şey olmadı voltaj ayarı yaptım hatta işlemciyi 3.6 ghz bıraktım yeni termal macun sürdüm cooler master maker diye iletkenleği 11 olan ama fayda yok boş 91 derece görüldü ve oyundan cıkalı 5 dk oldu işlemci sıcaklığına bakın
foto

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
Stok fan ve volaj ile normal cok abartiyon 40 derec altina dusen cpu yok artik anakarti mini buzdolabina koyarsan belki olur da cogu kasadan pahali olur.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
voltaj ayarı yaptım derken ,mevcut voltaj kaçtı ve kaça sabitlediniz.

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
Kasa soğutmam kötü deseydiniz ya biz öyle bir sistemde kasayı hesaba katmadık. ??

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Sadece, hepsi hepsi,önde 1 tane 120 mm fan varmış,hepsi o. Olacağı da bu. Kafiyeli oldu ama,gerçek.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Servetcivankaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Abi mesele ekran kartı amd ekran kartı hayvan gibi ısınıyor pubg girdim vantilatör yokken 93 dereceden aşağı inmezdi şimdi pubg de en fazla ekran kartı 75 derece işlemci 66 yani kasa çok önemli onu anladım kış gelse artık vantilatöre gerek kalmaz umarım