Ryzen 5 1600x Sistem Boşta 45-50 Derece

Bu konuyu okuyanlar

Posco

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ryzen 5 1600x işlemcide soğutucu olarak Xigmatek whiz kullanıyorum. Sistem hiçbir şey yapmadığım zamanlarda 45-50 derece arasında oluyor. Amd nin sıcaklığı +20 ölçtüğünü okudum ama bu işlemci için fazla ölçüyor ibaresine rastlamadım. Sistem vatanda toplandı. Bios güncel. Win10 kullanıyorum. Bu sıcaklığın normal olmaması lazım? Acaba bilmediğim bir şey mi var? Forumda aradım bulamadım.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
MSI afterburner ile mi bu değerleri ölçtünüz?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ryzen 5 1600x işlemcide soğutucu olarak Xigmatek whiz kullanıyorum. Sistem hiçbir şey yapmadığım zamanlarda 45-50 derece arasında oluyor. Amd nin sıcaklığı +20 ölçtüğünü okudum ama bu işlemci için fazla ölçüyor ibaresine rastlamadım. Sistem vatanda toplandı. Bios güncel. Win10 kullanıyorum. Bu sıcaklığın normal olmaması lazım? Acaba bilmediğim bir şey mi var? Forumda aradım bulamadım.

Kasanın havalandırma sistemi ne durumda kaç tane fan içeri veya dışarı üflüyor birde kasanızı belirtirmisiniz

Son düzenleme:

Posco

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bir tane önde altta içeri üflüyor, kapak fanı içeri üflüyor, egzos fanı dışarı çekiyor. Anakart Asus. Daha önce bir aynı şekilde i5 3570k ile 30-35 dereceydi.

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Merhaba;
Termal macunu doğru bir şekilde sürdünüz mü?

Posco

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Vatanbilgisayarda toplantı. Gayet iyi sürüldü aslında fakat sanki bir miktar fazla sürdüler.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Bir tane önde altta içeri üflüyor, kapak fanı içeri üflüyor, egzos fanı dışarı çekiyor. Anakart Asus. Daha önce bir aynı şekilde i5 3570k ile 30-35 dereceydi.

O fanların sadece ön taraftaki ve egzoz fanı hariç diğerlerinin hepsinin dışarı üfleyecek bir şekilde ayarlarmısınız çıkarıp ters monte edin kasa daha çok sıcak hava çektiğinden dolayı boşta minimum 40 derecede kalıyor

Posco

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Dediğinizin mutlaka etkisi vardır. Ayrıca kapak ve üst fanı içerideki sıcak havayı dışarı çekecek şekilde montedeceğim. Plastik vida alacağım. Fakat aklıma şöyle bir şey geliyor. Haftasonu yoğunluğundan sistemi tam test etme imkanı bulamadım.
Sistem kendini otomatik ayarlıyor. Sistem boştayken soğutucu fanı dahil fanlar minimum seviyede dönüyor. İşlemci fanını tam güçte dönecek şekilde ayarlasam sistem boşta kaç dereceyi normal kabul etmeliyim?
Egzos fan dışarı değil de içeri mi üflesin?

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Dediğinizin mutlaka etkisi vardır. Ayrıca kapak ve üst fanı içerideki sıcak havayı dışarı çekecek şekilde montedeceğim. Plastik vida alacağım. Fakat aklıma şöyle bir şey geliyor. Haftasonu yoğunluğundan sistemi tam test etme imkanı bulamadım.
Sistem kendini otomatik ayarlıyor. Sistem boştayken soğutucu fanı dahil fanlar minimum seviyede dönüyor. İşlemci fanını tam güçte dönecek şekilde ayarlasam sistem boşta kaç dereceyi normal kabul etmeliyim?
dediğim gibi yapın 30 derecelere düşecektir aynı sorunu bende yaşadım 2 fan hariç geri kalanların hepsini dışarı üfleyecek bir şekilde monte edin

---- Mesajlar birleştirildi ----

eğer fanın kontrolcüsü varsa onu yüksek tutun

Son düzenleme:

Posco

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Akşama deneyeceğim. Teşekkür ederim. Sonucu yazacağım.

Posco

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@Death Mark sistemi 10 dakika test ettim ve sonuç bu. Sistemde toplamda bir adet içeri üfleyen ön fan, bir adet içeri üfleyen kapak fanı ve bir adet de soğutucu fanı var. Bence bu sayıdaki fana göre normal gibi. Bir adet kasa üstüne dışarı üfleyen fan, bir adet de egzos fanı ekleyeceğim. Plastik vidam olmadığı için bekliyorum.

Fakat kafama takılan konu test işlemi üzerinden 10 dakika geçmesine rağmen işlemci sıcaklığının halen 49 derece olması.

Adsız.png

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
@Death Mark sistemi 10 dakika test ettim ve sonuç bu. Sistemde toplamda bir adet içeri üfleyen ön fan, bir adet içeri üfleyen kapak fanı ve bir adet de soğutucu fanı var. Bence bu sayıdaki fana göre normal gibi. Bir adet kasa üstüne dışarı üfleyen fan, bir adet de egzos fanı ekleyeceğim. Plastik vidam olmadığı için bekliyorum.

Fakat kafama takılan konu test işlemi üzerinden 10 dakika geçmesine rağmen işlemci sıcaklığının halen 49 derece olması.

Ekli dosyayı görüntüle 34965

MSI afterburner ile test et demiştim

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
O programla beceremedim.

Orası daha basit afterburner'in ayarlarından izleme bölümünden cpu sıcaklığı gpu sıcaklığını OSD'de ve sistem tepesinde göster şeysi açık olsun bir oyuna gir değerleri görelim