Ryzen 5 1600 toplamaa bilgisayarın stabil çalışmama sorunu

Bu konuyu okuyanlar

swtthp

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Herkese selamlar Ryzen bir sisteme sahibim. Sistemim ilk aldığım günden beri stabil değil. BIOS güncellemek istiyorum olmuyor. Çok hızlı m.2 bir SSD'ye sahibim ancak bilgisayar 12 saniye civarında açılıyor. Bazen açılırken duruyor, tekrar restart atıp açılıyor vs. Sizden tavsiyeler bekliyorum. Özellikler aşağıda yazmaktadır;
  • Ryzen 5 1600
  • Gigabyte GA-AB350 GAMİNG 3
  • G SKİLL Ripjaws 8 GB 3000 MHz (2133'te çalışıyor, yükseltemedim)
  • Gigabyte GTX 1060 Aorus Extreme Edition 9 Gbps
  • Samsung 960 Evo m2 SSD 250 GB
  • Seagate 1 TB Barracuda 7200 RPM
  • 600w 80+
Şu an bendeki güncel BIOS F6 ancak F9D yayında, güncellenmedi. Sıkıntı RAM'den kaynaklanabilir mi?

İlk aldığımızda bir türlü Windows kurup çalıştıramamıştık.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bu sorunlar ilk aldığınızdan beri böyleyse ya Windows ISO su sıkıntılıdır ya da anakart veya işlemci sıkıntılıdır.Bu parçaların birbirleri ile ilgili bir sorunu var mı biraz araştırıp buraya yazarım.

swtthp

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Bu sorunlar ilk aldığınızdan beri böyleyse ya Windows ISO su sıkıntılıdır ya da anakart veya işlemci sıkıntılıdır.Bu parçaların birbirleri ile ilgili bir sorunu var mı biraz araştırıp buraya yazarım.
Çok çok teşekkür ederim. Olmadı temizinden bir format atarım diyorum ama onca oyun dosya yedeklemek çok zor olucak. :)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Çok çok teşekkür ederim. Olmadı temizinden bir format atarım diyorum ama onca oyun dosya yedeklemek çok zor olucak. :)
Öncelikle BIOS güncellemesini şöyle bir dener misiniz?()

BIOS konusunda ise şöyle bir olay yaşamış başka bir arkadaş Ryzen işlemci ile.Adamın BIOS sürümü F5 miş fakat F6 ya güncelleyince bilgisayar açılmamış.Daha sonra önceki sürüme dönmüş.Yani sana şöyle söyleyeyim yukarıdaki sistemi dene bir bakalım olmazsa yeni bir BIOS güncellemesini bekleyebilirsin veya UEFI temiz W10 kurulumu yapabiilirsin.

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Tüm driverları güncellemeyi dene. Bir de Memtest uygulaması ile ramlerini test et.

swtthp

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Öncelikle BIOS güncellemesini şöyle bir dener misiniz?()

BIOS konusunda ise şöyle bir olay yaşamış başka bir arkadaş Ryzen işlemci ile.Adamın BIOS sürümü F5 miş fakat F6 ya güncelleyince bilgisayar açılmamış.Daha sonra önceki sürüme dönmüş.Yani sana şöyle söyleyeyim yukarıdaki sistemi dene bir bakalım olmazsa yeni bir BIOS güncellemesini bekleyebilirsin veya UEFI temiz W10 kurulumu yapabiilirsin.
App Center uygulamasını indirince de sorun çıkartıyor denemekten çekiniyorum açıkçası. Deneyeceğim teşekkürler ancak benim indirdiğim uygulama bu şekilde değil. daha farklı bir şekild. Umarım sıkıntı çıkmaz. Teşekkürler.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
App Center uygulamasını indirince de sorun çıkartıyor denemekten çekiniyorum açıkçası. Deneyeceğim teşekkürler ancak benim indirdiğim uygulama bu şekilde değil. daha farklı bir şekild. Umarım sıkıntı çıkmaz. Teşekkürler.
Olmaz ise BIOS menüsünden Flash ile güncellemeyi deneyebilirsin.Flaş belleğini FAT32 şeklinde yeniden biçimlendir bazen algılayamayabiliyor.

swtthp

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Hepinize çok çok teşekkür ediyorum programın yeni sürümünü buldum şuanda yükleniyor. Denedikten sonra buraya mutlaka yazıcağım.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Dahada kötü oldu güncellemeyi yükledim yeniden başlata tıkladım o andan beri açılmıyor
Anakart sıkıntılı.Yani sana gelen değil genel olarak bu model BIOS güncellemesi olayında saçmalıyor.Önce BIOS sürümünü eskisine döndür diyeceğim öyle olsa zaten PC sorunlu.İade veya değişim şansın var mı?

swtthp

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Anakart sıkıntılı.Yani sana gelen değil genel olarak bu model BIOS güncellemesi olayında saçmalıyor.Önce BIOS sürümünü eskisine döndür diyeceğim öyle olsa zaten PC sorunlu.İade veya değişim şansın var mı?
İtopya.com üzerinden aldım bilgisayarı. Ulaşmaya çalışacağım da gece gece niye iş çıkarttım kendime aklım almıyor. :(

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
İtopya.com üzerinden aldım bilgisayarı. Ulaşmaya çalışacağım da gece gece niye iş çıkarttım kendime aklım almıyor. :(
Senin durumunu aynı yaşayan adamı yukarıda yazmıştım.Onda f5 sürümünden f6 ya güncellerken bu sıkıntı ortaya çıkmış demek ki kronik bir sıkıntı var.

swtthp

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Herkese yardımları için teşekkür ederim arkadaşlar sorun şöyle çözüldü;
-BIOS pilini söktüm.
-Burak arkadaşımızın atmış olduğu () videoda ki işlemleri psu kapalı iken yaptım.
-Bilgisayarı açıp BIOS'a girdim. (açılırken sorun yaşarsanız farklı ram slotlarını deneyin.)
-BIOS'ta ram frekans değerlerini autodan profile 1 kısmına aldım kayıt edip çıktım ve düzeldi :)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Herkese yardımları için teşekkür ederim arkadaşlar sorun şöyle çözüldü;
-BIOS pilini söktüm.
-Burak arkadaşımızın atmış olduğu () videoda ki işlemleri psu kapalı iken yaptım.
-Bilgisayarı açıp BIOS'a girdim. (açılırken sorun yaşarsanız farklı ram slotlarını deneyin.)
-BIOS'ta ram frekans değerlerini autodan profile 1 kısmına aldım kayıt edip çıktım ve düzeldi :)
Peki yavaş açılma veya restart atma durumu var mı ?

Son mesajlar