Ryzen 3600 A320m s2h uyumu

Bu konuyu okuyanlar

Özgür Ç..

Dekan
Reaksiyon puanı
6,465
Beyler anakartım arızalı olduğu için A320m s2h ile geçici kullansam sorun olur mu ? Canı sıkılanlar için sohbet yeri olmuş olur.

Emir Aydın

Dekan
Reaksiyon puanı
3,635
Takarsın ancak biosun güncel olması gerekiyor,A320 çok giriş seviyesi kaliyor ancak bir süre idarelik kullanılabilir tabi ki.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Olur fakat bazı A320 anakartlarda Mosfetler beslemeyebilir, OC edilemediği gibi dezavantajları da fazla. B350 S2H'ın A320 versiyonu o anakart. Büyük ihtimalle sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. En az 50TL gibi ağzının kesesini açıp, en az B450 anakart al OC ve diğer ayrıcalıklar için ;). "Athlon" ya da "A serisi APU" kullanacaksan zaten A320 mantıklı seçim olur.

Özgür Ç..

Dekan
Reaksiyon puanı
6,465
Kendim b450f kullanıyorum B1, B2 soketleri arızalandığı için garantiye göndermeye çalışıyorum 26 gündür UPS kargo'dan kurye bekliyorum asla kullanmayın öneri geçici olarak arkadaşın yayın PC'si olarak kullandığı anakartı almayı düşünüyordum da onun için sordum.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Bütçe ne kadar?

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Bütçe yok ya rica edicem verir tahminen kullanırım benim ki geldiği zamanda geri veririm diye düşünüyorum yanında bişey ateşlerim tabi sadece sorun çıkarır mı diye soruyorum
Hayırlısı bakalım. İnşallah sıkıntısız bir anakarta sahip olursun.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Canımız sıkılmasın Sıkı can iyidir,çıkmaz derler ama,yine de can sıkıntısı ,insanın önce psikolojisini,sonra da ,o da ,fizyolojisini bozar.:cool:

Neyse bu kadar espriden sonra gelelim konuya.:)

Bi kere başta, overclock olayını unutmak lazım.

Default kullanımda ise,,en kritik sorun bence,güçlü işlemcilerde, precision boost 2 denilen ,intelde veya AMD nin eskiden turbo core/core boost dediğimiz çekirdek frekanslarının yükte,yükselmesi gereken değerlere tam çıkamaması riski.

Bunu ,ev kulanıcısının anlaması veya hissetmesi elbette kesinlikle mümkün değil.Her oyunun kullandığı çekirdek sayısı farklı. Örnek dersek, 3 çekirdek kullanan herhangi bi oyunda, acaba , işlemciniz gerçekten, AMD nin katalog değerinde verilen 3 çekirdek turbo hızlarına çıkabiliyormu. Bunu görmeniz mümkün değil.

Bu şartlar altında, tam verim alamadığınız bi işlemci kullanıyorsunuz demek oluyor,sonuçta.

Başka bir önemli sorunda ,düşük anakartlarda , vrm dediğimiz ,güç devrelerinde alt/giriş seviye bileşenlerin kullanılması nedeniyle bu devrelerin çekilen güç karşısında ,kapasitelerinin aşılması/fazla ısınmaları nedeniyle,sistemde stabilite sorunlarına sebebiyet vermesi.

Bu giriş seviyesi anakartların çoğunda , VRM lerde soğutucu bile olmaması diğer bir ayrı ,dikkat çekici konu.

Sonuçta kulanılırmı, tabi ki kullanılır, ama yukardaki hususlarıda gözardı etmemek lazım.

Özgür Ç..

Dekan
Reaksiyon puanı
6,465
Kendi anakartımda ( ASUS b450f ) oyunlarda falan sabit 4.2ghz alabiliyorum hiç değişik işlerle uğraşmadan kendi parçalarımı toplayayım sonra bir daha uğraşmayıyım diyorum ama 26 günden beri sadece kuryenin gelmesini bekliyorum hadi aldı diyelim birde gitmesi uzun sürecek gibi geliyor ondan sonra serviste 15 gün falan durur sonra gelmesi var falan 1 ay yakın daha sürer gibi duruyor artık can sıkmaya başladı bide psikolojim bozuldu resmen her gün aramaktan laf anlatmaktan. 2k monitör aldım nasıl birşey onu bile bilmiyorum logo yazısından başka hiç bir şey göremedim daha.??