RX 480 & i5 6600K Tabanlı Oyun Sistemi İçin Monitör Seçimi

Bu konuyu okuyanlar

SVD34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Merhabalar, Temmuz ayı içerisinde RX 480 Ekran Kartı mağazalara gelir gelmez yeni oyun sistemi toplayacağım liseyi bitirdiğim ve üniversiteye giriş yapacağım için babamın hediyesi olacak bana bu bilgisayar.
Toplayacağım sistem kabaca şöyle;

İşlemci: Intel Core i5-6600K Skylake (3.50GHz)
Anakart: Gigabyte GA-Z170X Gaming 5
Ekran Kartı: AMD Radeon RX 480 (8GB)
Bellek: Corsair Vengeance LPX DDR4 (2X8) 16GB 3000MHz

Sizlere esas danışma sebebim ise monitör seçimi. RX 480 Ekran Kartının R9 390X ve GTX 980 arasında bir performans sunacağı söyleniyor. Kesinlikle 1080p gaming yapacağım o yüzden monitörün 1080p olması gerekli. Fakat ikilemde kaldığım esas konu monitörlerin "Hz"değerleri. Bu sisteme 1080p 144Hz monitör alırsam eğer senkronize olmuş bir biçimde güzel ve akıcı bir oyun deneyimi yaşayabilir miyim ? Yada 144Hz monitörleri unutup 60Hz civarı bir monitör mü tercih etmeliyim ? Bu sorunun cevabı yanı sıra direk olarak bana Monitör tavsiye etmenizi de rica ediyorum.

Not: Maksimum Monitör bütçem 1200TL

Şimdiden teşekkürler.

zcryber

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Oyunlarınızın %90ı yarış oyunuysa 144hz tercih edin.

SVD34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
@zcryber Tam tersine oyunlarımın %10'u Yarış oyunu olacak. Ağırlıkla FPS, RPG ve MOBA tarzında oyunlar oynayacağım. Monitörün sadece RX 480 Ekran Kartının hakkını tam olarak verebilmesini istiyorum.

SVD34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
@saleh Önerdiğin monitöre benzer Freesync özelliğine sahip olanlarından bu fiyata önerebileceğin var mı ?

kmlhyt

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Merhabalar, Temmuz ayı içerisinde RX 480 Ekran Kartı mağazalara gelir gelmez yeni oyun sistemi toplayacağım liseyi bitirdiğim ve üniversiteye giriş yapacağım için babamın hediyesi olacak bana bu bilgisayar.
Toplayacağım sistem kabaca şöyle;

İşlemci: Intel Core i5-6600K Skylake (3.50GHz)
Anakart: Gigabyte GA-Z170X Gaming 5
Ekran Kartı: AMD Radeon RX 480 (8GB)
Bellek: Corsair Vengeance LPX DDR4 (2X8) 16GB 3000MHz

Sizlere esas danışma sebebim ise monitör seçimi. RX 480 Ekran Kartının R9 390X ve GTX 980 arasında bir performans sunacağı söyleniyor. Kesinlikle 1080p gaming yapacağım o yüzden monitörün 1080p olması gerekli. Fakat ikilemde kaldığım esas konu monitörlerin "Hz"değerleri. Bu sisteme 1080p 144Hz monitör alırsam eğer senkronize olmuş bir biçimde güzel ve akıcı bir oyun deneyimi yaşayabilir miyim ? Yada 144Hz monitörleri unutup 60Hz civarı bir monitör mü tercih etmeliyim ? Bu sorunun cevabı yanı sıra direk olarak bana Monitör tavsiye etmenizi de rica ediyorum.

Not: Maksimum Monitör bütçem 1200TL

Şimdiden teşekkürler.
Viewsonic VX2457-MHD 23.6 uygun olur. ayrıca AMD FreeSync özelliği ile extra performans elde edersin.

SVD34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
@saleh 27 Inch benim için çok büyük hem zaten maksimum 1080p gaming yapacağım ama ilk olarak attığın BenQ modelini biraz araştırdım ve hoşuma gitti gerçekten. Sistemimi toplamaya yakın o monitörü düşüneceğim teşekkür ederim.

SVD34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
@kmlhyt Almışken 144Hz bir monitör almak istiyorum ama konu başında da sormuştum RX 480 ile 144Hz bir monitörde akıcı bir şekilde oyun oynayabilir miyim yani RX 480 144Hz bir monitörün üstesinden gelebilir mi ? Bunun cevabını merak ediyorum ve bunun cevabına göre geleceğe yatırımlı bir monitör almak istiyorum çünkü bir monitör aldıktan sonra o monitörü bir daha uzun süre değiştirmeyeceğim. 1-2 Yıla ekran kartını yenileyip daha güçlü bir şey alacağıma da kesin gözüyle bakıyorum. Buna göre bana bir tavsiyede bulunabilir misin ?

Kalenderadam

Doçent
Reaksiyon puanı
205
Arkadaşlar benim oyunların ise Gta5 ve FIFA 17 gibi oyunlar bana hangi tarz Pc önerirsiniz. Aşağıda yaptığım sistem nasıl. Birde bende ki monütör 1440*900 alacağım sisteme uyarmı 19 inç galiba

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    99.4 KB · Görüntüleme: 458

kmlhyt

Asistan
Reaksiyon puanı
16
@kmlhyt Almışken 144Hz bir monitör almak istiyorum ama konu başında da sormuştum RX 480 ile 144Hz bir monitörde akıcı bir şekilde oyun oynayabilir miyim yani RX 480 144Hz bir monitörün üstesinden gelebilir mi ? Bunun cevabını merak ediyorum ve bunun cevabına göre geleceğe yatırımlı bir monitör almak istiyorum çünkü bir monitör aldıktan sonra o monitörü bir daha uzun süre değiştirmeyeceğim. 1-2 Yıla ekran kartını yenileyip daha güçlü bir şey alacağıma da kesin gözüyle bakıyorum. Buna göre bana bir tavsiyede bulunabilir misin ?
ilk gelen haberlere göre bu kartın 970 ve 980 arası bir kart olacagı idda edildi. hatta stok kartlarda yapılan testlerde bu durumun geçerli oldugu sağlandı. durum böyleyse 480 yeterli gelir. ancak oyundan oyuna fark eder bu durum tabi. ultra vs. gibi takıntıların varsa bazı oyunlar seni zorlar. AMD FreeSync özelliği ile zaten ekran kartının vermiş oldugu fps değerini montöre aktarmak olarak belirtmişti. 75 hz monitör ve AMD FreeSync olması bence yeterli bi durum. buna baglı olarak
BENQ XL2411Z olabilir.

kmlhyt

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Arkadaşlar benim oyunların ise Gta5 ve FIFA 17 gibi oyunlar bana hangi tarz Pc önerirsiniz. Aşağıda yaptığım sistem nasıl. Birde bende ki monütör 1440*900 alacağım sisteme uyarmı 19 inç galiba
o çözünürlüğe bu sistem fazla bile gelir. ama seni uzun süre idare eder. gayet güzel sistem. ama ben olsam anakartı h170 pro ramlerde 8 yapıp kalan parayı başka biryerlere harcardım. bu sisteme 16 gb bellek gerçekten fazla. tabi karar senin. ayrıca eger fırsat bulursan monitörünü değiştir en az 1080p monitör sana daha farklı oyun deneyimi yaşatır.

SVD34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
@kmlhyt Kesinlikle oyunları Ultra ayarda oynamak gibi bir takıntım yok. Ortalamanın biraz üstünde gerek duymadığım tüm ayarlar kapalı iken akıcı ve net bir görüntü almak istiyorum sadece ve mesela Call Of Duty Black Ops 3 Multiplayer oynarken düşman oyuncuları ekranda anında fark edip 1 adım önde olmak benim için daha önemlidir. BENQ XL2411Z bu monitör gerçekten hoşuma gitti ve fiyatı da gayet uygun diğer arkadaşta bunu önermişti. O halde şimdilik kararımı bu monitörde kıldım. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Kalenderadam

Doçent
Reaksiyon puanı
205
o çözünürlüğe bu sistem fazla bile gelir. ama seni uzun süre idare eder. gayet güzel sistem. ama ben olsam anakartı h170 pro ramlerde 8 yapıp kalan parayı başka biryerlere harcardım. bu sisteme 16 gb bellek gerçekten fazla. tabi karar senin. ayrıca eger fırsat bulursan monitörünü değiştir en az 1080p monitör sana daha farklı oyun deneyimi yaşatır.
Değerli arkadaşım MSI GTX950 GAMING 2G GDDR5 2GB 128Bit Nvidia GeForce DX12 ekran kartına en az 256bit olsa iyi olur diyorlar. Sen ce doğrumudur bu? Bu ekran kartı nasıl sence? Son bir soru olarakta GTA 5, FİFA 17 gibi oyunu kaldırır mı bu sistem.

kmlhyt

Asistan
Reaksiyon puanı
16
o çözünürlüğe bu sistem fazla bile gelir. ama seni uzun süre idare eder. gayet güzel sistem. ama ben olsam anakartı h170 pro ramlerde 8 yapıp kalan parayı başka biryerlere harcardım. bu sisteme 16 gb bellek gerçekten fazla. tabi karar senin.
Değerli arkadaşım MSI GTX950 GAMING 2G GDDR5 2GB 128Bit Nvidia GeForce DX12 ekran kartına en az 256bit olsa iyi olur diyorlar. Sen ce doğrumudur bu? Bu ekran kartı nasıl sence? Son bir soru olarakta GTA 5, FİFA 17 gibi oyunu kaldırır mı bu sistem.
bit değerlerine fazla takılm. 128 bit diye 256 bitten kötü olacagı anlamına gelmez. Cuda değeri çekirdek hızları önemli. Gta 5 dahil.bütün oyunları çok rahat oynarsın. Merak etme.