Rüzgar Dedektörlü Cep Telefonu!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Cem

Profesör
Katılım
23 Ağu 2006
Mesajlar
1,028
Puanları
0
Geliştirdiği niş ürünlerle bilinen Pantech firmasının geliştirdiği son cep telefonu ilginç bir özelliğe sahip: Rüzgar algılama! Peki ama nasıl çalışıyor ve neye yarıyor?

Doğrusu şaşırmamak elde değil. Türkiye'de çeşitli dönemler adını daha sık duyduğumuz fakat neden sonra birden sesi soluğu kesilen markalardan olan Pantech firması dünyada bir ilke imza atmayı başardı. Ama bir cep telefonunda dünyada ilk olmak için iyi ve çarpıcı bir özellik mi derseniz, orası tartışmaya açık. Zira Pantech'in geliştirdiği IM-S410 SKT (veya IMS410K KTF) modeli dünyanın ilk rüzgar algılama teknolojisine sahip telefonunu tanıttı.

Üfleyin, rüzgar gücünüzü algılasın(!) İşlevsel görünmüyor
İlk duyduğumuzda bu özelliğin ne işe yarayacağı konusunda ciddi sıkıntı çektik. Ama temel olarak telefon mikrofonu sayesinde rüzgarın miktarını ölçebiliyor. Ayrıca rüzgarın hassasiyetini ve dinamiklerini algılayıp kaydederekdaha sonra oyun, fotoğraf galerisi, video ve benzeri dahili uygulamalarda kullanılmasını sağlıyor(?). Kullanım alanı olarak epey fikir babası olmanız gerektiği muhakkak. Bu arada rüzgar algılama özelliği dışında telefon ortalama özelliklere sahip.
:: Cep telefonunuzda rüzgar algılama özelliği olsa ne yapardınız?
Yazan: Cem Sünbül
SDN - http://shiftdelete.net
 

AliA

Guru
Onursal Üye
Katılım
29 Haz 2007
Mesajlar
64,943
Puanları
0
Bunun kullanıcıya olan faydasının sıfır olacağı düşüncesindeyim. :D
 

gaydurugubbak

Asistan
Katılım
24 Ocak 2009
Mesajlar
129
Puanları
0
Bence çok büyük bir özellik değil, microfon girişi olan bütün cihazlara uygulanabilecek bir özellik.
 
Katılım
31 Ara 2007
Mesajlar
17,590
Puanları
63
bunu yazılıma dönüştümek kolay ki :D sadece mikrosondan giren sesin db cinsinden kaça eşik olduğunu ve belirli bir akımın kac db gürültüye sebep olduğunu bulup telefona bunu kullanıcıya hız olaran döndürecek bir yazlım.

peh sanki zor bişi :D
 
Üst
stat counter