RUFUS ve Kullanımı

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


fuattoraman

Asistan
Katılım
5 Mar 2017
Mesajlar
133
Puanları
28
Konum
Bursa
Merhaba Arkadaşlar RUFUS Kullanımı ve Boot Etme
- İşletim Sistemi USB Belleğe Boot Etmemizi Sağlayan Yardımcı Programdır

Öncelikle Size Direct İndirme Linki (Versiyon 2.12) : http://rufus.akeo.ie/downloads/rufus.exe
1.Bölüm
Bu bölümde bilgisayarımızda takılı olan usb flash diskler gösterilir, bootable yapmak istediğimiz sürücüyü seçip bir sonraki adıma geçiyoruz.
2.Bölüm
Burası önemli çünkü biosumuzun türüne göre seçim yapıcaz.Eğer bilgisayarınız orta sınıfı ise resimdeki seçim gibi bırakmanız yeter. Ama 2012,2013 ve üzeri üretim ise, windows 8 ve üzeri sistem kullanıcaksanız o zaman " UEFİ Bilgisayar için GPT Bölüm Düzeni " seçmelisiniz.Buradaki GPT ibaresi Diskinizin bölüm düzenleyicisidir.2010 yılından itibaren üretilen Disklerde bu düzen esas alınır.
3.Bölüm
Burada USB sürücümüzün dosya sistemini seçiyoruz.Günümüz biosları NTFS sisteminde sorun yarattığı için genelde FAT32 olur. Zaten yaptığımız seçimler doğrultusunda bu bölüm kendiliğinden şekilleniyor yani ellemememiz de/Dokunmamamız da fayda var.
4.Bölüm
Bu bölümde USB sürücümüzün etiketini/ismini belirliyoruz. Aslında önemli bir bölüm değil, varsayılan değerde bırakabilirsiniz.
5.Bölüm
Buradaki aşşağıyı gösteren ok işaretine basarak alt ayar menüsüne ulaşabiliyoruz(Şekildeki gibi)
6.Bölüm
Aslında ilk olarak bu bölümde işlem yapılmasında fayda var. Bu bölümde tercih etmiş olduğumuz işletim sisteminin kaynağını/kalıbını seçiyoruz.Yapmamız gereken yandaki ufak cd iconuna tıklamak ve kalıbımızı seçmek.Seçmiş olduğumuz kalıp doğrultusunda diğer bölümlerde varsayılan değerlerde şekilleniyor.
7.Bölüm
Bu bölüm, bilgisayarı çok eski olan bioslar içindir.Genelde bu kadar eski bilgisayar kullanmıyorsunuzdur ama varsayılan değerde bırakmakta yarar var.
8.Bölüm
Başlat butonuna bastığımızda ne gibi işlemler yapıldığını görmek için bu butona tıklamakta yara var.Eğer tıklarsanız merakınızı gidermek adına program penceresinin sağ tarafına bir pencere daha açılıyor ve burada rapor halinde yapılan işlemler sıralanıyor.
9.Bölüm
Son olarak başlat butonuna basıyoruz ve işlemin bitmesini bekliyoruz.İşlem bitimini Günlüğü göstererek kontrol edebilirsiniz.

Son Olarak Yapacağınız şey Boot Ettiğiniz Neyse Onu kullanmak :)
Format USB'si Bu şekilde Oluşturabilirsiniz.
 

Halktan Biri

Gurular Gurusu
Onursal Üye
Katılım
30 Eki 2016
Mesajlar
9,644
Puanları
113
Konu gayet güzel. :)
--- Gönderi Güncellendi ---
Bu arada şunu da söyleyeyim:
Universal USB Installer da gayet güzel ve kullanımı kolay bir program. :)
 

fuattoraman

Asistan
Katılım
5 Mar 2017
Mesajlar
133
Puanları
28
Konum
Bursa
Konu gayet güzel. :)
--- Gönderi Güncellendi ---
Bu arada şunu da söyleyeyim:
Universal USB Installer da gayet güzel ve kullanımı kolay bir program. :)
Evet Unetbot in En kolayıdır Bunu da Unutmayalım Üstadım :) Ama Şöyle Söylemek istiyorum bazı boot etmek istediğin dosyaları en hatasız RUFUS da bulduğum için bunu anlattım Zaten deneyen arkadaşlar varsa kesinlikle bilirler
 
Üst
stat counter