Rock vs Rap

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

??

  • Rock

  • Rap


Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

BoJack

Üyecik
Katılım
7 Haz 2018
Mesajlar
82
Beğeniler
11
Puanları
8
Konum
İzmir
#1
Hepinize selamlar. Bu konuda rock ve rap (r&b ve reggae de dahil) müziği karşılaştırmak istedim. Görüşlerinizi seviyeli bir biçimde paylaşırsanız sevinirim.

Öncelikle ben tercihimi rapten yana kullanıyorum. Çünkü rapin altyapısı ve lirikleri beni rocktan daha çok cezbediyor. Rap daha ritmik bir yapıda enstrüman olarak genelde piyano, bilgisayar, klavye, bateri ve nadiren gitar, bass gitar gibi aletler kullanılıyor. Rock ise genelde daha melodik olup genelde elektro gitar, bass gitar, bateri gibi enstrümanlar kullanıyor. Rock müzik dinlemiyor değilim ama dinlediklerim de genelde ritmik oluyor (we will rock you, thunder vb.). Rapin o ritmik bir şekilde ilerleyen beati, beatle uyumlu flow ve rhymları kulağıma cidden çok hoş geliyor.

Müzikal olarak değerlendirecek olursak rockta enstrüman çeşitliliği daha fazla ama bence herhangi biri diğerinden iyi diyemeyiz. Çünkü tercih meselesi yani herkesin kulağına elektro gitar hoş gelmez ya da dj klavyesi ile yapılmış looplardan oluşan bir müzik de herkese güzel gelmeyebilir.

Lirikal açıdan anlam bakımından ben ikinisi de aynı seviyede görüyorum. İkisinde de isyan var sistemi red var ayın karanlık yüzünü anlatıyor ikisi de. Fakat okuyuş ve söz zenginliği olarak rap biraz daha iyi diyebiliriz bence. Fakat bu konu da biraz kişisel şu bundan iyi diyemeyiz.

Siz hangi müziği dinliyosunuz? Bu karşılaştırmayı kötü niyetle yapmıyorum amaç fikir alışverişi şu bundan iyi demek saçma olur zaten nedenleriyle birlikte kişisel olarak hangisinin tercih edildiğini merak ettiğim için bu konuyu açtım.
 

Boneva

Üyecik
Katılım
27 Eyl 2018
Mesajlar
77
Beğeniler
12
Puanları
8
Konum
Yalova
#2
Selamlar ben psy goatrance dilniyorum...Bir dönem rap dinlemiştim aslında rock ve rap için yorum yapmak zor bazen öyle bir bakıyorsinki iç içe bile melodiler girmiş..Her nota ve müziğin bir alıcısı vardır diyorum..
 
Katılım
21 Eki 2018
Mesajlar
72
Beğeniler
22
Puanları
8
#4
Enstrümental :D şaka bi yana rapinde rockunda iyisi dinleniyo öbürleri kulak kanatıyor.
 

BoJack

Üyecik
Katılım
7 Haz 2018
Mesajlar
82
Beğeniler
11
Puanları
8
Konum
İzmir
#5
rapçiler,popçular dışarı der Pentagram.

bu dinlenmez mi?
Rapçiler dışarı adam gitar falan parçalıcak moda girmiş sanırım...

Bu ritmik yönü kuvvetli bir rock parçası o yüzden dinlenebilir ritmik rock dinlediğimi belirttim imagine dragonsun evolve albümü bu yüzden çok hoşuma gitti

---- Mesajlar birleştirildi ----

Enstrümental :D şaka bi yana rapinde rockunda iyisi dinleniyo öbürleri kulak kanatıyor.
Pop dışındaki herhangi bir müziğe tahammül edebilirim sanırım
 
Son düzenleme:
Katılım
7 Haz 2018
Mesajlar
82
Beğeniler
11
Puanları
8
Konum
İzmir
#9

kalite varken çöp rap dinlenmez.

Asıl kalite budur, işte bu gerçek yetenek. Şarkıyı dikkatli dinlerseniz sesli harf olarak neredeyse sadece a harfinin kullanıldığını göreceksiniz. Bazı kıtalarda sadece a harfi var başka sesli harfler yok. Bu gerçek bir yetenek.


Bu da bir freestyle anlık olarak mikrofon başında kayıt alıp bir de üstüne bu şarkıya albümde yer verdi bu adam. Gerçek sanat, gerçek kalite, gerçek yetenek ve gerçek müzik. Kalite sadece sahnede gitar parçalayıp 2 kıta sözle şarkı yazmak değildir.
 
Katılım
7 Haz 2018
Mesajlar
82
Beğeniler
11
Puanları
8
Konum
İzmir
#11

bir Nirvana değil bir Led Zeppelin değil...

Bu tarz rocku ben de severim bu da bir rap - rnb parçası belki beğenirsiniz.


Rockstar şarkısında çok iyi göndermeler var rockstarlar hakkında. Mesela "Prolly leave my fuckin' show in a cop car" satırında bir rockstarın (ismini bilmiyorum) konserinde tutuklanmasına bir gönderme var.
 
Üst
stat counter