Risalede geçen bu tanım size kimi hatırlatıyor?

Bu konuyu okuyanlar

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
493
1964 tarihli Nurculuk ile ilgili yazılmış bir kitaptan:
Nurculuk (1964).png

Bana birini hatırlattı ama acaba yanılıyor olabilir miyim diye sizlerin de fikrini almak istedim.

hasanalicelen

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Yazılan mektubu komple okumak kime ne makamda söylediğine dikkatle bakmak lazım

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
493
Kitaptaki alıntı o kadardı. Şimdi tamamına bakınca Said Nursi'nin kendisine mi işaret edildiği neticesi çıkıyor?

Bazı yerlerde "Mehdi"lik konusunda bu satırlardan alıntı yapılmış ama "Mehdi Risale-i Nur'u program olarak tatbik edecek" neticesi çıkar. (ne alaka?).
Bana ekran görüntüsündeki yazıyı ilk okuduğumda Fethullah Gülen o zamandan planlanmış gibi gelmişti.

hasanalicelen

Asistan
Reaksiyon puanı
55
O mektupta en önemli vazifenin iman kurtarmak meselesi olduğu fakat umum halk ve siyasetçilerin mehdilik manasını hayat ve şeriat olarak algıladığını vesaire anlatıyor. Senin maksadın ne onu anlat

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
493
O mektupta en önemli vazifenin iman kurtarmak meselesi olduğu fakat umum halk ve siyasetçilerin mehdilik manasını hayat ve şeriat olarak algıladığını vesaire anlatıyor. Senin maksadın ne onu anlat
Dinimiz İslam ve Sorularla İslamiyet sitelerini araştırırken birincisinin ışıkçılara ikincisinin nurculara ait olduğunu öğrendim. Her iki grubu da araştırmaya başladım. Yukarıdaki ekran görüntüsünü aldığım kitapta risaleler ve Said Nursi tenkit hatta tahkir edilmekte. Bu tenkit ve tahkirleri sormak üzere ayrı başlık da açabilirim ama yukarıdaki cümleler Mehdi'ye değil ya Said Nursi'nin kendisine ya da Fethullah Gülen'e işaret ediyor olabilir. Çünkü Mehdi'nin Risale-i Nur neşri yapması, vs. nereden çıkartılıyor? Eğer Said Nursi Mehdi'dir demek istenmiş ise o başka...

Reaksiyon puanı
10,324
Öf ya ne boş şeylerle uğraşıyorsunuz. Ölülerden size ekmek çıkmaz arkadaşlar, dua edin, dolar daha fazla yükselmesin.

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
493
Öf ya ne boş şeylerle uğraşıyorsunuz. Ölülerden size ekmek çıkmaz arkadaşlar, dua edin, dolar daha fazla yükselmesin.
Fethullah Gülen öldü de haberimiz mi yok? Konu sadece geçmişle değil bugünle de ilgili. Boş olduğunu düşünüyorsanız okuyup cevap yazmakla uğraşmasaydınız. Ekmek çıkmaz lafını da size iade ediyorum.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
10,324
Fethullah Gülen öldü de haberimiz mi yok? Konu sadece geçmişle değil bugünle de ilgili. Boş olduğunu düşünüyorsanız okuyup cevap yazmakla uğraşmasaydınız. Ekmek çıkmaz lafını da size iade ediyorum.

Servis dışı kalmış bir hıyarın ölüp ölmediğinin pek bir önemi yok. Düşüncesi de, fikirleri de kendisiyle beraber öldü. Arkada bıraktığı cürufatla biraz uğraşacağımız doğru ama o artık bu ülke için geberip gitmiş bir ölüdür. Yaşıyor olsa bile bu ülke insanı için bir leştir o. Onu seven, sevmeye devam eden dangalakların kahir ekseriyeti içerde çile doldururken dışarıda olanlar da korkudan tiril tiril titriyor, korkudan Allah'ın günü altlarına ediyorlardır muhtemelen. O ve onun gibi hainlerin üzerinden yapılacak tartışmaları boşa zaman kaybı olarak gördüğüm için yazdım, o kadar.

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
İlk açıldığı andan beri konuyu görüyorum, ama yazmamıştım. Şimdi yazayım:

Okur okumaz Fetoş aklıma geldi.

Reaksiyon puanı
10,324
Bu arada bir hususu hatırlatmadan da geçemeyeceğim: Fetö iblisi aslında Said Nursi adını kullanarak kendine bir yayılma alanı açmıştır; Yoksa onu sevdiğinden ya da fikirlerini paylaştığından falan değil. Adam daha en başından Amerikan ajanlığına soyunmuş ve Lawrence'a rahmet okutacak bir ihanet becerisiyle 40 yıl içinde ülkeyi, devleti ele geçirmiş bir kardinaldir. Ne Said Nursiyle, ne Müslümanlıkla uzaktan yakından bir alakası yoktur. Sadece milletin evlatlarını, nesillerini zehirlemek için kullanmıştır o kadar. Öyle zannediyorum ki Amerika tarihi boyunca bu kadar müthiş ve başarılı başka bir operasyonu yoktur. Yapılanlara ve sonuçlarına bakınca bunun başka bir izahı yok galiba.

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Devlete sızdıranların Allah tez vakit belasını versin.