Resmim kötü ama acıyı sayılara ve harflere dökebilirim

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
453 Milyar $
x

4.64

=.............

CA= 40 Milyar $

Üretim=

Tüketim=

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Olması gerken;
1527015266582.png

Aslında olan;
1527015483755.png

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
herkes hakettiğini yaşar, diyorum. dolara endeksli bir yaşam sürmek kişisel bir tercihtir. fakat yanlış bir düşüncedir kanımca.

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
dolara endeksli bir yaşam sürmek kişisel bir tercihtir. fakat yanlış bir düşüncedir kanımca.

Ciddi ciddi bu yorumu yazdın mı ?

Bak tekrar soruyorum trol değil yanı dimi ?

Dolara endeksi bir yaşam kişisel bir tercih, yanı benim tercihim öyle mi ?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Ciddi ciddi bu yorumu yazdın mı ?

Bak tekrar soruyorum trol değil yanı dimi ?

Dolara endeksi bir yaşam kişisel bir tercih, yanı benim tercihim öyle mi ?
ben şu kişi dolara endeksli yaşıyor mu dedim yoksa dolarla yatıp dolarla kalkanların hakettiği yaşamı, huzuru bulamadıklarına mı işaret ettim? doğru anlatamadım mı yoksa, toplumları kastettim ben (herkes dedim en baştaki cümlemde)... ha herkes kendisini daha iyi bilir o ayrı mesele ben o konuda bişey diyemem.

şöyle bir durum da söz konusu; doların artmasının şerri kadar hayırı da olduğuna inanıyorum ben. her zaman bardağın dolu bir tarafı da vardır ve eğer insan çalışıyorsa ve aklını güzel işlerde kullanıyorsa mutlaka gelecekten ümidi çok olmalıdır. her şey insanoğlunun imtihanı içindir sonuçta.

Son düzenleme:

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
ben şu kişi dolara endeksli yaşıyor mu dedim yoksa dolarla yatıp dolarla kalkanların hakettiği yaşamı, huzuru bulamadıklarına mı işaret ettim? doğru anlatamadım mı yoksa, toplumları kastettim ben (herkes dedim en baştaki cümlemde)... ha herkes kendisini daha iyi bilir o ayrı mesele ben o konuda bişey diyemem.

Dolar demek bu ülke için neredeyse her şey demek şuan. Üretmiyoruz. Üretemiyoruz.

Sürekli bir şeyleri satıyoruz.

İplik dahi ithal ediyoruz. Bak Türkiyeden bahsediyorum.

Baklagilleri ithlal ediyoruz.

Eti ithal alıyoruz.

Yapılan köprüler veya çoğu yap işlet devret projeleri dolarla.

Kullandığım telefon,tablet,bilgisyar ve daha bir çok şeyi ithal ediyoruz. Daha bir ton şey var.

Ama dolara endeksli değil hayatımız öyle mi ?

Bak yukarıda cari açık ve dış borç var. O dolarla dimi ? Evet dolarla. Onu kim ödeyecek ? Türk halkı. Demek ki neymiş. Benim hayatımda senin hayatında dolara endeksli güzel kardeşim.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Dolar demek bu ülke için neredeyse her şey demek şuan. Üretmiyoruz. Üretemiyoruz.

Sürekli bir şeyleri satıyoruz.

İplik dahi ithal ediyoruz. Bak Türkiyeden bahsediyorum.

Baklagilleri ithlal ediyoruz.

Eti ithal alıyoruz.

Yapılan köprüler veya çoğu yap işlet devret projeleri dolarla.

Kullandığım telefon,tablet,bilgisyar ve daha bir çok şeyi ithal ediyoruz. Daha bir ton şey var.

Ama dolara endeksli değil hayatımız öyle mi ?

Bak yukarıda cari açık ve dış borç var. O dolarla dimi ? Evet dolarla. Onu kim ödeyecek ? Türk halkı. Demek ki neymiş. Benim hayatımda senin hayatında dolara endeksli güzel kardeşim.
benim hayatımda dolardan eser bulamazsın, ben ekonomiyi takip ederim, güncel gelişmeleri değerlendirmek hoşuma gider ama hiç bir yatırımımı sadece dolar değil para başrolünde yapmadım ve çok şükür o yönden pişmanlık yaşamadım.

sorun dolar değil kıtlık da olabilirdi, susuzluk da olabilirdi, savaş da olabilirdi, başka afetler de olabilirdi. Tek sorunumuz dolar olsun, onun çözümü kolay :D

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
benim hayatımda dolardan eser bulamazsın

Yaşadığın evde hiç bir elektirikli alet yok mu ?

, güncel gelişmeleri değerlendirmek hoşuma gider ama hiç bir yatırımımı sadece dolar değil para başrolünde yapmadım ve çok şükür o yönden pişmanlık yaşamadım.

Üzgünüm sen yapmayabilirsin hocam ama gerçekler ortada. Bu hayat şuan dolara endeksli ve yediğimiz içtiğimiz ve kullandığımız çoğu şey ithal ve dolar ile alım yapıyoruz. Vergilerimizde doları hissediyoruz.

sorun dolar değil kıtlık da olabilirdi, susuzluk da olabilirdi, savaş da olabilirdi, başka afetler de olabilirdi. Tek sorunumuz dolar olsun, onun çözümü kolay :D

Bak ben daha önce ki bir yazdımda 2022 2023 te bu ülkede iç savaş çıkacağını söylemiştim. Ne yazık ki az kaldı. Bir süreden sonra krizle gelen krizle gidicek. Bu tarih sürekli tekrar eder.

Ve ben daha 2 gün önce seçime kadar dolar 4.8 4.9 olucak dedim ama galiba yanılmış olucam. Bugun dolar 4.64 sanırım ben bu aralar baya iyimser bir şekilde grafik okuyorum. Buda benim ayıbım.

Reaksiyon puanı
5,172
Doların yüksek olması zenginin işine gelir.(tabi olan vatandaşa olur o ayrı konu)Çünkü yerli malına teşvik artar. Mesela zamanında 1tl 2dolar ediyormuş. Ve biz tl yi kasıtlı olarak düşürmeye devam etmişiz. Ve ardından doların artışı parabolik olarak(dalgalanmalar olsada) devam etmiş.

Türkiye son 15 yılda ekonomik büyümede hem kendi rekorunu kırdı hemde gelişmekte olan ülkeler arasında iyi bir ivme kazandı. Bu konularda sıkıntı yok. Hatta türkiye ekonomisinin gidişatıda gayet normal...

Şimdi sıkıntı olan noktaya gelirsek.
1)Özel sektörün son zamanda yaşanan olaylardan kaynaklı aşırı borçlanması(özellikle belirtiyorum borcun ciddi bir kısmı özel sektörde bunu araştırabilirsiniz)

2)Baştaki ileri zekalıların fazla tavizinden kaynaklı(teröristlerle masaya oturma , darbeye sebebiyet veren fetö yü hükümetin içine sokma) gibi sebeplerden dolayı ülkede meydana gelen eylemler yine tl ye en büyük darbeyi vuran seylerden biri olmuştur.

3)Aynı şekilde beslediği fetöden kaynaklı olarak yaşdığımız darbe sonucu dış bankaların tlye olan güveni 0 a düşmüş. Yabancı yatırımcılar türkiyeden çekilmiş. Turistler ise ülkemize neredeyse uğramaz olmuştur.

4)Ve yine koalisyondan sonra olan dolar artışı Trump ın başa gelmesinden sonraki dolar artışı geçen yılki seçimlerden sonraki dolar artışıda tlye ciddi bir darbe vurmuştur. Bunların dışındada bence abartılacak bişey yoktur...

Not:Eğer benim diğer yazdıklarımı okuduysanız akp yi son derece eleştirdiğimi görmüşünüzdür. Lütfen amacınız alıcı bir dille okuyup tartışmak olsun.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Doların yüksek olması zenginin işine gelir.(tabi olan vatandaşa olur o ayrı konu)Çünkü yerli malına teşvik artar. Mesela zamanında 1tl 2dolar ediyormuş. Ve biz tl yi kasıtlı olarak düşürmeye devam etmişiz. Ve ardından doların artışı parabolik olarak(dalgalanmalar olsada) devam etmiş.

Türkiye son 15 yılda ekonomik büyümede hem kendi rekorunu kırdı hemde gelişmekte olan ülkeler arasında iyi bir ivme kazandı. Bu konularda sıkıntı yok. Hatta türkiye ekonomisinin gidişatıda gayet normal...

1)Özel sektörün son zamanda yaşanan olaylardan kaynaklı aşırı borçlanması(özellikle belirtiyorum borcun ciddi bir kısmı özel sektörde bunu araştırabilirsiniz)

2)Baştaki ileri zekalıların fazla tavizinden kaynaklı(teröristlerle masaya oturma , darbeye sebebiyet veren fetö yü hükümetin içine sokma) gibi sebeplerden dolayı ülkede meydana gelen eylemler yine tl ye en büyük darbeyi vuran seylerden biri olmuştur.

3)Aynı şekilde beslediği fetöden kaynaklı olarak yaşdığımız darbe sonucu dış bankaların tlye olan güveni 0 a düşmüş. Yabancı yatırımcılar türkiyeden çekilmiş. Turistler ise ülkemize neredeyse uğramaz olmuştur.

4)Ve yine koalisyondan sonra olan dolar artışı Trump ın başa gelmesinden sonraki dolar artışı geçen yılki seçimlerden sonraki dolar artışıda tlye ciddi bir darbe vurmuştur. Bunların dışındada bence abartılacak bişey yoktur...

Not:Eğer benim diğer yazdıklarımı okuduysanız akp yi son derece eleştirdiğimi görmüşünüzdür. Lütfen amacınız alıcı bir dille okuyup tartışmak olsun.
Konuyu siyasete saptırmayalım. :)

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
inan ki bana deseler sana dolar basmak serbest, yine de dolar basmam yani :) ben helalinden bana yetecek kadar kazanıyorum ve işlerim görülüyor... huzurum ve sağlığım yerinde olduğu sürece her şeye varım Allah'ın izniyle. en önemli şey sağlık (akıl, ruh, beden) bu dünyada, huzur...

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Haklısınız konunun açıldığı bölüm siyaset bölümü değil ama işte ben herkes gibi kapali gönderme yapamıyorum ya içimden geleni yazdım:)

Eğer sıkıntı yaratacaksa sil gitsin:/
Sinirlerimize hakim olmamız gerekiyor. Bu durum esgeçilecek bir mevzu değil bizde dargınız fakat öfkeyle kendimizi kaybetmenin bu duruma hiçbir çözüm yolu buldurmaz.

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882

Dediklerinin çoğuna katılıyorum hocam.

Fakat

Burda bir parantez açmak lazım. Tl ye olan güvensizlik değil. Türkiye adaletine olan güvensizlikten dolayı olan bir şey bu.

Mesela Merkez Bankasının başındaki adamı ayağına çağırmak buna sadece bir örnek olabilir.

Yada medyanın tekelleşmesi de diyebiliriz.

Ben bir yabancı yatırımcı olam hayatta Türkiyede iş kurmazdım.Niye kurayım. Ne ihale düzenlemeleri yaptılar defalarca. Her defasında oyun ortasında kural değişti yada esnetildi.

Bir de benim Eniştemin fabrikası var Antalyada. Babamda Alanyada bar işletiyor. Eyy hollonda ey amerika ey almanda... Ona buna laf atıp kendini üste çıkartıp sonrada Turizim bitme noktasına geldi. Alanya Antalya daha bir çok yer de kalabalık insanlar var ama boş kalabalık.

Babamın bir lafı eğer burada çalışanlar birbirini boğazlama noktasında geldiyse turizim batıyor demektir. Daha geçen sene sırf 1 müşteri için 2 bar birbine girdi. Adamlar işçilerinin maaşını ödeyemiyor. Esnaf aynı şekil. Ama ne hikmetse haberlerde turizm söyle iyi böyle iyi.
Zaten A haberi bir açıyorum sanırsam Almanyada yaşıyor gibiyim. Her şey yolunda. Adamlar ha bire güzel haber, müjdeli haber veriyor.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Konuyu siyasete saptırmayalım. :)

Bakın ben defalarca diyorum.

Ekonomi kurulan her cümlede siyaset içeren bir yer vardır. Yoksa bile ima vardır. Yoksa bile gerçekliğini açıklamak için yılın verilerini söylediğinde zaten ne olduğu ortaya çıkar ister istemez siyaset gündeme gelir.

Siyaset yasaksa ekonomi konusuda yasaklanmalı forumda.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
5,172

Fakat

Burda bir parantez açmak lazım. Tl ye olan güvensizlik değil. Türkiye adaletine olan güvensizlikten dolayı olan bir şey bu.

Mesela Merkez Bankasının başındaki adamı ayağına çağırmak buna sadece bir örnek olabilir.

Ben bir yabancı yatırımcı olam hayatta Türkiyede iş kurmazdım.Niye kurayım. Ne ihale düzenlemeleri yaptılar defalarca. Her defasında oyun ortasında kural değişti yada esnetildi.

Bir de benim Eniştemin fabrikası var Antalyada. Babamda Alanyada bar işletiyor. Eyy hollonda ey amerika ey almanda... Ona buna laf atıp kendini üste çıkartıp sonrada Turizim bitme noktasına geldi. Alanya Antalya daha bir çok yer de kalabalık insanlar var ama boş kalabalık.

Babamın bir lafı eğer burada çalışanlar birbirini boğazlama noktasında geldiyse turizim batıyor demektir. Daha geçen sene sırf 1 müşteri için 2 bar birbine girdi. Adamlar işçilerinin maaşını ödeyemiyor. Esnaf aynı şekil. Ama ne hikmetse haberlerde turizm söyle iyi böyle iyi.
Zaten A haberi bir açıyorum sanırsam Almanyada yaşıyor gibiyim. Her şey yolunda. Adamlar ha bire güzel haber, müjdeli haber veriyor.

Ekonomi kurulan her cümlede siyaset içeren bir yer vardır. Yoksa bile ima vardır. Yoksa bile gerçekliğini açıklamak için yılın verilerini söylediğinde zaten ne olduğu ortaya çıkar ister istemez siyaset gündeme gelir.

Size katılıyorum. Gerçekten bunlar eleştirilmeyi hak eden noktalardır. Özelliklede ülke batıyor çöküyor yıkılıyor diyenlere göre yada rte yi körü körüne yücelten veya eleştirenlere göre çok daha mantıklı bir eleştiri olmuş...

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299

Fakat

Erken Seçim 2018 adlı kategorisini boşuna açmadık. Madem ekonomiden direk siyasete girmek istiyorsanız bir dahaki bu tarz konularınızı oraya açıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Ancak başka kategoride duyurduğumuz gibi öylece izin vermiyoruz. Apaçık olarak bu konuyu siyasete saptırmanın manası yok.
:)

Reaksiyon puanı
5,172
Erken Seçim 2018 adlı kategorisini boşuna açmadık. Madem ekonomiden direk siyasete girmek istiyorsanız bir dahaki bu tarz konularınızı oraya açıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Ancak başka kategoride duyurduğumuz gibi öylece izin vermiyoruz. Apaçık olarak bu konuyu siyasete saptırmanın manası yok.
:)
Bence konuyu taşımanız hetkesi mutlu edecektir:)

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Aynen konuyu oraya taşımak en mantıklısı olur

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Rahat ol ya nolucak. Bor var bizde sıkıntı değil teğet geçer bunlar
Geçti borun pazarı, sür eşeğini Niğde'ye
Eğer çözüm bulunmazsa iç açıcı olmayan günler bekliyor bizi.
Durum ciddi.

Uzun vadeli tek çözüm var, her alanda tarimindan hayvanciligindan, teknolojiden sanata kadar üretimi arttırmak ve tüketim toplumu olmaktan vazgeçmek.
Kısa vadeli rahatlatacak bir çözüm mümkün mü bilmiyorum.

M

Murat Burç

SDN Okuru
herkes hakettiğini yaşar, diyorum. dolara endeksli bir yaşam sürmek kişisel bir tercihtir. fakat yanlış bir düşüncedir kanımca.
Ben dolar endeksli yaşam süreceğim. İtirazı olan? Mecburum çünkü enerji falan da ithal ediyoruz. Etler ithal falan. Dolar endeksiz yaşamak mümkün değil ayrıca neden güçlü ekonomimiz değerli paramız olmasın neden rahat rahat teknolojik alet almayalım?

M

Murat Burç

SDN Okuru
inan ki bana deseler sana dolar basmak serbest, yine de dolar basmam yani :) ben helalinden bana yetecek kadar kazanıyorum ve işlerim görülüyor... huzurum ve sağlığım yerinde olduğu sürece her şeye varım Allah'ın izniyle. en önemli şey sağlık (akıl, ruh, beden) bu dünyada, huzur...
Benim huzurum yerinde değil. TL degersizlestikce çıldırıyorum. Bizim etimiz bile bir kısmı ithal.
Yav şükür ederim kenara çekilelim diye bir durum yok.
Eğer hakiki müslümansan bu dolar meselesini dikkate almalısın. Paranız DEĞERSİZLEŞİYOR. İslam'ın suanki en güçlü ve tek güçlü ülkesi batıyor. Evet batıyor.
Başka açıklamaya gerek var mı?
Sözlerimde abartma olsa bile bu durum göz ardı edilecek bir durum değil.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Doların artmasınında azalmasınında yararı var demiş bir arkadaş. Azalmasının yararı olur elbet. Aynı maaşlarla daha çok ihtiyacımızı karşılar ve isteklerimizide ertelemeyiz. Artmasında bir tek iyi nokta var. Yıllarca aileler okutsun, insanlar çocukluğunu gençliği oyun oynayarak veya gezerek yaşayamasın. Yabancı ülkelere gidip bilgi düzeyi yetiyorsa mesleğini yapsın yetmiyorsa güvenlik görevlisi,garson,kasiyer olsun. Orda emekli olsun.Hatta emekli olana kadar yemeden içmeden biriktirsin ve ülkesine geri döndüğünde 1250 Euro/dolar maaşını 5 6 bin TL alarak zenginim edalarına bürünsün. Yurtdışında daha lüks yaşıyorduk evrupa öyle güzel eyro böyle kıymetli diye ortalıkta hava atsın değil mi ? Bumu dolar ve euronun artmasındaki iyi taraf ??

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
...İslam'ın suanki en güçlü ve tek güçlü ülkesi batıyor. Evet batıyor...

Allah böyle söyletir işte, "islamin şuanki en güçlü ve tek güçlü ülkesi"...İşte bunu başaran hükümet bu beğenmediğiniz hükümet, Allah onlardan razı olsun.
Bu ülke batıyor evet batıyor ama güçlendikçe birilerine ve bazı ülkere batıyor. Varsın BATSIN , güçlenmeye gelişmeye inadına devam.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,727
Biz böyle gelişiyoruz. Çok güzel gelişiyoruz. Harika gelişiyoruz. Bak geliştim, geldim.

M

Murat Burç

SDN Okuru
...İslam'ın suanki en güçlü ve tek güçlü ülkesi batıyor. Evet batıyor...

Allah böyle söyletir işte, "islamin şuanki en güçlü ve tek güçlü ülkesi"...İşte bunu başaran hükümet bu beğenmediğiniz hükümet, Allah onlardan razı olsun.
Bu ülke batıyor evet batıyor ama güçlendikçe birilerine ve bazı ülkere batıyor. Varsın BATSIN , güçlenmeye gelişmeye inadına devam.
Bunu dememein AKP ile zerre miktarda alakası yok.
TÜRKLER yüzyıllardır bu konumdaydı. Boşuna AKP'yi övecek yer aramayın.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Eğer hakiki müslümansan bu dolar meselesini dikkate almalısın. Paranız DEĞERSİZLEŞİYOR. İslam'ın suanki en güçlü ve tek güçlü ülkesi batıyor. Evet batıyor.
Dolar bir serbest piyasa meselesidir. Doların yükselmesi dış etkenler ve iç etkenler ile olabilmektedir şimdi bunları ayrı ayrı yazmanın bi anlamı yok. Zaten çoğumuz şimdiye kadar öğrenmiştir, biliyordur.

Önceki konuda demediğim ve kastetmediğim halde yanlış hatırlamıyorsam "kafir" ithamında bulunduğumu yazmıştınız şimdi de beni kalın yazı fontu ile işaretlediğim sözlerinizle sorguluyorsunuz! Ne demek hakiki müslümansam şunu dikkate almalısın diye şartlandırmak...? Siz bildiğim kadarıyla bir din görevlisi değilsiniz ve yine bildiğim kadarıyla dinde FAİZ yasaklanmıştır... Bari öyle deseydiniz. Benim için dolar mesele bile değil, ben FAİZ denen bir bela varken dolara marka şuna buna bakmam bile... Bence ekonomimizi batıran veya batıracak bir şey varsa o da Faiz dir. Acaba sizin faizle ilgili düşünceleriniz neler, neden sadece dolar yükseliyor diye bağırıyorsunuz, neden faizler yükselince aynı oranda bir tepki göstermiyorsunuz?! Eğer gerçekten müslümanlığın vatan, millet, ekonomi tarafında söylenecek sözlerimiz varsa ben derim ki dolar yuro filan teferruattır, asıl olan faizin yasaklanmış olmasıdır. Lütfen faiz konusunda biraz da duyarlı olalım.

M

Murat Burç

SDN Okuru
İnadına anlamak istemeyip lafı başka yerlere çekenlere ithafen
Screenshot_20180523-130332__01.jpg

Screenshot_20180523-130447.jpg

Screenshot_20180523-130616.jpg

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...