[Resimli Anlatım]Ubuntu'da İşlemci'nin kaç bit olduğunu öğrenmek.

Bu konuyu okuyanlar

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
İşlemci mimarinizin kaç bit olduğunu öğrenmek için bu yazıyı okuyun. Gayet basit bir yolla İşlemci mimarinizi öğrenebilecek, belki de ona göre bir işletim sistemi yükleyeceksiniz.
Ubuntu’da “CPU Mimarisi’ öğrenmeyi göreceğiz.
Uygulamalar > Donatılar > Uçbirim ( Terminal ) açalım.
ekran-goruntusu.png

Daha sonra uçbirimden “less /proc/cpuinfo” komutunu verelim.

ekran-goruntusu-1.png

Komutun çıktısında flags kısmına baktığımızda eğer tek başına bir “lm” yazısı var ise İşlemci Mimariniz 64 bit destekliyor demektir, Yok ise 32 bit’dir.
Bakınız:

ekran-goruntusu-2.png

Benim İşlemcim 64 bit, ya sizinki?

Kendi Blogumdan alıntıdır. Tamamen kendi anlatımımdır.

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Güzel bilgi olmuş. Teşekkürler. Benim ki de 64-bit olarak gözüküyor.

screenshots.png

_taha

Profesör
Reaksiyon puanı
17
evde olsaydım şimdi bakardım ubuntuma ama gerek yok 32 bit olduğunu biliyorum :)

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
Dostum bu komutlar bütün linux türevleri için geçerli...
Yani hangi dağıtımı kullanırsan kullan
konsolda:
"less /proc/cpuinfo"
yaz ve gör...

Suse 11.2 Milestone 7 bir örnek:
4jrryd.jpg

Not: Sanki forumda ki herkez ubuntu kullanıyor.Diğer dağıtımları kullananlar fazla değil...

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Dostum bu komutlar bütün linux türevleri için geçerli...
Yani hangi dağıtımı kullanırsan kullan
konsolda:
"less /proc/cpuinfo"
yaz ve gör...

Suse 11.2 Milestone 7 bir örnek:

Not: Sanki forumda ki herkez ubuntu kullanıyor.Diğer dağıtımları kullananlar fazla değil...

Dostum. Sadece Ubuntuda çalışmadığını biliyorum. Sistemimde şu an hem Ubuntu hem Pardus hem de Fedora var . Taktir edersin ki ben merak edip üçünde de denemişimdir değil mi?

Bir de şu notuna kafam takıldı. Taşmı atıyorsun yoksa düşünceni mi söylüyorsun yani herkesin ubuntu kullandığınımı gözlemledin. Ben biraz alay imaları sezdim de.

Benden, konudan, başlıktan yana bir sıkıntın var sa söyle?

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
Dostum. Sadece Ubuntuda çalışmadığını biliyorum. Sistemimde şu an hem Ubuntu hem Pardus hem de Fedora var . Taktir edersin ki ben merak edip üçünde de denemişimdir değil mi?

Bir de şu notuna kafam takıldı. Taşmı atıyorsun yoksa düşünceni mi söylüyorsun yani herkesin ubuntu kullandığınımı gözlemledin. Ben biraz alay imaları sezdim de.

Benden, konudan, başlıktan yana bir sıkıntın var sa söyle?

Değerli arkadaşım seninle ilgili bir sorunum yok...(Daha doğrusu forumda hiç kimseyle bir sorunumuz yok..)
Sadece dikkatimi çekti..
Genel olarak ubuntu kullanımı özendirilmeye çalışılıyor...

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Değerli arkadaşım seninle ilgili bir sorunum yok...(Daha doğrusu forumda hiç kimseyle bir sorunumuz yok..)
Sadece dikkatimi çekti..
Genel olarak ubuntu kullanımı özendirilmeye çalışılıyor...

Kusura bakmazsın umarım dostum. Sadece geçici olarak diğer sistemleri kurdum deneme amaçlı ve birazdan kaldıracağım.

Sadece Ubuntudan anlatım yaptığım için başlıkta ubuntu yazmam gerektiğini hissettim.

Peki Ubuntu ile arandaki sıkıntı nedir?

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Tarışmaya gerek yok.Nasreddin Hocavari bir yaklaşım olacak ama her ikiniz de haklısınız. :)

Çünkü sadece ubuntu kullanılmadığı ve komutların genel itibariyle tüm linux dağıtımlarında geçerli olduğu doğru.

Ancak diğer yandan, arayüz olarak aynı masaüstü yöneticisini kullanan dağtımlar arasında bile farklar mevcut.(ve bazı kodlar her dağıtımda çalışmaz örnek "sudo") Ve arkadaşımızın Ubuntuda test ederek Ubuntu için yazması da bu açıdan doğru.

Son mesajlar