Resim boyut küçültmek için yazılım ? Tavsiye İstiyorum

Bu konuyu okuyanlar

ebagcuvan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar yaklaşık 300GB kadar kişisel resim arşivim var 1TB HDD olduğu için yeterli yerim kalmadı diğer dosyalarım ile birlikte birde SATA Disk'e yedek alacağım için prof. makine ile çekilen fotoğrafların boyutunu küçültmem gerekiyor. Foto boyutları 6 - 7 MB arası olduğu için çok sıkıntı bunları %10 %20 kalite kayıpları ile boyut küçültebileceğim TOPLU olarak bir program arıyorum kullandığınız tavsiye ettiğiniz programları bekliyorum.

NOT: Photoshop yazmayın 2K yakın fotoğraf var böyle ;)

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Photoshop'da actions moduyla binlerce dosyayı islemeniz mümkün.
Yaptığınız islemleri actions ile penceresi üzerinden record edin.
Sonra bu islemleri uygulamak istediğiniz klasörü batch üzerinden belirtin.
Klasörün içerisindeki tüm klasörler de dahil resimler recursive olarak aranıp islem yapılır.

Bunun dısında IrfanView, XnView ve GIMP programlarıyla da aynı islemi yapabilirsin.
Hatta jpeg2000 formatına bak, bu format en az kalite kaybı ile en yüksek sıkıstırmayı sağlar, %10'dan daha az kalite kaybıyla yarıya düsürebilirsin ama web tarayıcılar ve Windows'a ait fotoğraf görüntüleyicisi özel kodekler olmadan görüntüleyemiyor. Yine explorer özel kodekler yüklenmeden thumbnail olarak gösteremiyor.

ebagcuvan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Photoshop'da actions moduyla binlerce dosyayı islemeniz mümkün.
Yaptığınız islemleri actions ile penceresi üzerinden record edin.
Sonra bu islemleri uygulamak istediğiniz klasörü batch üzerinden belirtin.
Klasörün içerisindeki tüm klasörler de dahil resimler recursive olarak aranıp islem yapılır.

Bunun dısında IrfanView, XnView ve GIMP programlarıyla da aynı islemi yapabilirsin.
Hatta jpeg2000 formatına bak, bu format en az kalite kaybı ile en yüksek sıkıstırmayı sağlar, %10'dan daha az kalite kaybıyla yarıya düsürebilirsin ama web tarayıcılar ve Windows'a ait fotoğraf görüntüleyicisi özel kodekler olmadan görüntüleyemiyor. Yine explorer özel kodekler yüklenmeden thumbnail olarak gösteremiyor.

caesium var basit bi program

Ek Olarak: caesium Adlı Program ile sorun çözülmüştür.

351b285a17b24ad9bb72ca351221b988.png