[REHBER]Düşük sistemler için GNU/Linux dağıtımı seçme,kurma ve yapılması gereken işlemler

Bu konuyu okuyanlar

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Merhabalar,az önce forumdaki @Rchive adlı üyenin isteği üzerine böyle bir konu açmayı uygun gördüm,şimdi size düşük sistemler vb. için hangi GNU/Linux dağıtımını seçmeliyiz onu anlatacağım.
1.Lubuntu

indir (7).png

Önereceğim en hafif dağıtımın bu olduğunu düşünüyorum,gayet kararlı ve stabildir ve hızlıdır.Ubuntu'yu temel alan bu dağıtım 18.04 sürümüne kadar LXDE masaüstü ortamıyla gelirken 18.10 sürümüyle beraber LXQt ortamına geçiş yapmıştır.Tema bulma konusunda GNOME ve XFCE DE'lerini kullanan dağıtımlardan geri kalması Lubuntu'nun bana göre en büyük eksikliklerinden biridir.
2.Xubuntu
Xubuntu_20.10_2880p_EN_20201231_31_12_2020_17_08_12.png

Bu dağıtımda gayet kararlı ve hafif bir GNU/Linux dağıtımıdır,Tema konusunda Lubuntu'dan daha öndedir,Xubuntu'nun amacı donanımla bütünlülük,performans ve kullanılabilirliktir,bu dağıtım Ubuntu'yu temel alır.
3.Linux Mint XFCE
Linux_Mint_20_Cinnamon.png

Bu dağıtım yeni GNU/Linux dağıtımlarına girmek isteyenler için çok güzel bir seçenek olduğunu düşünüyorum,gayet stabil ve hızlı olan bu dağıtım Ubuntu'yu temel alıyor ve performansını ve kullanılabilirliği en önde tutuyor.
4.Peppermint
default-desktop.jpg

Bu dağıtım da diğerleri gibi gayet sade,hızlı ve güçlüdür,Lubuntu'yu ve Ubuntu'yu temel alan bu dağıtım günlük sıradan bir kullanıcı için gayet uygun bir seçenek diye düşünüyorum.

Düşük sistemler için önereceğim en temel dağıtımlar bunlardı,bu liste daha da uzatılabilir ama yeni GNU/Linux dağıtımlarına girmek isteyen arkadaşlar için bu dağıtımların daha mantıklı olacağını düşünerek ekledim,şimdi bu dağıtımların kurulumu ve yapmanız gerekenleri anlatayım.İlk başta kurmak istediğimiz dağıtımın ISO dosyasını dağıtımın geliştiricilerinin internet sitelerinden indiriyoruz ve Rufus vb. programlar ile USB belleğimize bu dağıtımların ISO dosyalarını kuruyoruz,daha sonra USB belleğimizi boot ederek kuruluma başlıyoruz.Kuruluma başlamadan önce eğer disklerinizde önemli şahsi bilgileriniz vb. varsa diskinizi bölüp dosyaları oraya atmanız veya dosyalarınızı yedeklemenizi öneririm.BIOS ekranına gelip secure boot seçeneğini kapattıktan sonra USB belleği boot edip kurulum ekranına geldikten sonra Türkçe(veya hangi dili seçmek istiyorsanız onu ekleyebilirsiniz.) seçip kurulumu başlatıyoruz,klavye düzenimizi soracak bir ekran ile karşılaşacağız buradan klavyenizin düzenini seçip devam edeceğiz.Wi-Fi ağınıza bağlandıktan sonra karşınıza sürücüleri yüklemek isteyip istemediğinizi soran bir kutucuk çıkacak,buradan bu kutucuğa tik atıp devam edeceğiz ve daha sonraki ekranda normal kurulum yapmak istediğimizi seçeceğiz.Bundan sonra kurulum için diskimizi seçip bir kaç kendinize özel ayarlamayı yaptıktan sonra kurulumu bitireceğiz.Bundan sonra yapmamız gereken en önemli şey bilgisayarımızın sürücülerini kurmak olacaktır,genelde sürücüler zaten kurulu olur ama eğer kurulu gelmez ise kurulu gelmeyen sürücüleriniz için donanım üreticilerinizin Linux için çıkarmış olduğu sürücüleri kurarak sürücü işini halledeceğiz,bundan sonra ise Windows'taki .exe dosyalarını çalıştırmaya ihtiyacımız olabileceğinden dolayı WINE adlı programı kuracağız.WINE'ın kurulumu için bize rehber hazırlayan @GNU or NOT adlı kullanıcıya teşekkür ederim ve WINE'ın kurulumu için sizi onun yapmış olduğu rehbere yönlendiriyorum. [REHBER] Linux'ta .exe dosyalarını çift tıklama ile çalıştırma
Bundan sonra bilgisayarımız günlük kullanım için hazır hale gelecek diye düşünüyorum,rehberde herhangi bir sıkıntı veya eksik varsa bana söylerseniz memnun olurum.

Ekli dosyalar

• indir (8).jpeg
    indir (8).jpeg
    36.9 KB · Görüntüleme: 248
  • indir (8).jpeg
    indir (8).jpeg
    36.9 KB · Görüntüleme: 236
Son düzenleme:

Bir Beyefendi

Doçent
Reaksiyon puanı
939
Merhabalar,az önce forumdaki @Rchive adlı üyenin isteği üzerine böyle bir konu açmayı uygun gördüm,şimdi size düşük sistemler vb. için hangi GNU/Linux dağıtımını seçmeliyiz onu anlatacağım.
1.Lubuntu

Ekli dosyayı görüntüle 134573
Önereceğim en hafifdağıtımın bu olduğunu düşünüyorum,gayet kararlı ve stabildir ve hızlıdır.Ubuntu'yu temel alan bu dağıtım 18.04 sürümüne kadar LXDE masaüstü ortamıyla gelirken 18.10 sürümüyle beraber LXQt ortamına geçiş yapmıştır.Tema bulma konusunda GNOME ve XFCE DE'lerini kullanan dağıtımlardan geri kalması Lubuntu'nun bana göre en büyük eksikliklerinden biridir.
2.Xubuntu
Ekli dosyayı görüntüle 134577
Bu dağıtımda gayet kararlı ve hafif bir GNU/Linux dağıtımıdır,Tema konusunda Lubuntu'dan daha öndedir,Xubuntu'nun amacı donanımla bütünlülük,performans ve kullanılabilirliktir,bu dağıtım Ubuntu'yu temel alır.
3.Linux Mint XFCE
Linux Mint XFCE
Ekli dosyayı görüntüle 134582
Bu dağıtım yeni GNU/Linux dağıtımlarına girmek isteyenler için çok güzel bir seçenek olduğunu düşünüyorum,gayet stabil ve hızlı olan bu dağıtım Ubuntu'yu temel alıyor ve performansını ve kullanılabilirliği en önde tutuyor.

Düşük sistemler için önereceğim en temel dağıtımlar bunlardı,bu liste daha da uzatılabilir ama yeni GNU/Linux dağıtımlarına girmek isteyen arkadaşlar için bu dağıtımların daha mantıklı olacağını düşünerek ekledim,şimdi bu dağıtımların kurulumu ve yapmanız gerekenleri anlatayım.İlk başta kurmak istediğimiz dağıtımın ISO dosyasını dağıtımın geliştiricilerinin internet sitelerinden indiriyoruz ve Rufus vb. programlar ile USB belleğimize bu dağıtımların ISO dosyalarını kuruyoruz,daha sonra USB belleğimizi boot ederek kuruluma başlıyoruz.Kuruluma başlamadan önce eğer disklerinizde önemli şahsi bilgileriniz vb. varsa diskinizi bölüp dosyaları oraya atmanız veya dosyalarınızı yedeklemenizi öneririm.BIOS ekranına gelip secure boot seçeneğini kapattıktan sonra USB belleği boot edip kurulum ekranına geldikten sonra Türkçe(veya hangi dili seçmek istiyorsanız onu ekleyebilirsiniz.) seçip kurulumu başlatıyoruz,klavye düzenimizi soracak bir ekran ile karşılaşacağız buradan klavyenizin düzenini seçip devam edeceğiz.Wi-Fi ağınıza bağlandıktan sonra karşınıza sürücüleri yüklemek isteyip istemediğinizi soran bir kutucuk çıkacak,buradan bu kutucuğa tik atıp devam edeceğiz ve daha sonraki ekranda normal kurulum yapmak istediğimizi seçeceğiz.Bundan sonra kurulum için diskimizi seçip bir kaç kendinize özel ayarlamayı yaptıktan sonra kurulumu bitireceğiz.Bundan sonra yapmamız gereken en önemli şey bilgisayarımızın sürücülerini kurmak olacaktır,genelde sürücüler zaten kurulu olur ama eğer kurulu gelmez ise kurulu gelmeyen sürücüleriniz için donanım üreticilerinizin Linux için çıkarmış olduğu sürücüleri kurarak sürücü işini halledeceğiz,bundan sonra ise Windows'taki .exe dosyalarını çalıştırmaya ihtiyacımız olabileceğinden dolayı WINE adlı programı kuracağız.WINE'ın kurulumu için bize rehber hazırlayan @GNU or NOT adlı kullanıcıya teşekkür ederim ve WINE'ın kurulumu için sizi onun yapmış olduğu rehbere yönlendiriyorum. [REHBER] Linux'ta .exe dosyalarını çift tıklama ile çalıştırma
Bundan sonra bilgisayarımız günlük kullanım için hazır hale gelecek diye düşünüyorum,rehberde herhangi bir sıkıntı veya eksik varsa bana söylerseniz memnun olurum.
Teşekkürler. :)

GNU or NOT

Asistan
Reaksiyon puanı
996
Daha da boğacağım,sen merak etme. :D Forumda normalde konu bile açmam ama bu gün @GNU or NOT yüzünden rehber yapmak için bana bir gaz geldi. :D
Technopat'a açacağım tüm rehberler artık buraya gelecek. :) Archman incelemesi de yayınlayacağım yakında. Burası da cidden GNU/Linux konularında çok iyi bir yer haline geliyor. Katkı sağlayan veya sağlayacak herkese teşekkürler.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
@Ram_kafasi Windows 95 ile hafif Mac-vari bir görünüm eşittir, Tiny-Core'un görünümü. Bence eklenmeyi hak ediyor. Sonuçta Firefox var, Ofis var, WİNE var ama karar sizin tabii ki.
Tiny Core'un günlük kullanım için ideal bir dağıtım olduğunu düşünmüyorum onu eklemememin ana sebebi budur,daha bir kaç tane daha sebebim var ama en azından güzel bir dağıtımdır.

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
  1. Konuyu baştan sona okudum, faydalı ve bilgilendirici rehber için teşekkürler :)
  2. Aralarından en hafifi olarak hangisini tavsiye edersiniz?
  3. Ayarları, komutları, RAM, CPU, SSD kullanımı konu içinden devam ettirirseniz süper olur.
  4. "GNOME ve XFCE DE'si..." cümlesindeki DE'nin anlamı ne?
  5. Neden çok fazla Linux sürümü var?
  6. GNU'nın açılımı ve anlamı nedir?

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
  1. Konuyu baştan sona okudum, faydalı ve bilgilendirici rehber için teşekkürler :)
  2. Aralarından en hafifi olarak hangisini tavsiye edersiniz?
  3. Ayarları, komutları, RAM, CPU, SSD kullanımı konu içinden devam ettirirseniz süper olur.
  4. "GNOME ve XFCE DE'si..." cümlesindeki DE'nin anlamı ne?
  5. Neden çok fazla Linux sürümü var?
  6. GNU'nın açılımı ve anlamı nedir?
1.Saydığım dağıtımlar arasında en hafif olanı Lubuntu'dur.
2.Eklerim o zaman.
3.DE Desktop Enviroment yani masaüstü ortamının kısaltmasıdır.
4.Linux dağıtımları genelde özgür yazılım felsefesine uygundur ve isteyenin istediğini yapabildiği bir platformda bu kadar çeşitliliğin olması normaldir.
5.GNU'nun açılımı GNU is NOT UNIX'tir yani GNU UNİX değildir demektir,genelde GNU araçları bulunan dağıtımlar için GNU/Linux dağıtımı ibaresi koyarız.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Az bilinen dağıtımların incelemesini, kurulum rehberini, ayarlarını, komutlarını, CPU, SSD, RAM kullanımını görselli uzun uzun anlatırsan süper olur. Biraz uzun sürer ama olsun.
Tamamdır,önceliği Puppy Linux,PNM OS ve Tiny Core'a vereyim ben o zaman.

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Tamamdır,önceliği Puppy Linux,PNM OS ve Tiny Core'a vereyim ben o zaman.
Özellikle kurulum kısmını unutma, görselleriyle birlikte eklersen süper olur. Her aşamayı da yazılı olarak açıklarsın. İnceleme bitince de "Dağıtım hakkındaki düşüncelerim:" yazıp yanına da belirtirsin, kolay gelsin.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
1.Lubuntu

Ekli dosyayı görüntüle 134573
Önereceğim en hafif dağıtımın bu olduğunu düşünüyorum,gayet kararlı ve stabildir ve hızlıdır.Ubuntu'yu temel alan bu dağıtım 18.04 sürümüne kadar LXDE masaüstü ortamıyla gelirken 18.10 sürümüyle beraber LXQt ortamına geçiş yapmıştır.Tema bulma konusunda GNOME ve XFCE DE'lerini kullanan dağıtımlardan geri kalması Lubuntu'nun bana göre en büyük eksikliklerinden biridir.
2.Xubuntu
Ekli dosyayı görüntüle 134577
3.Linux Mint XFCE
Ekli dosyayı görüntüle 134582
4.Peppermint
Ekli dosyayı görüntüle 134607
Bu dağıtım da diğerleri gibi gayet sade,hızlı ve güçlüdür,Lubuntu'yu ve Ubuntu'yu temel alan bu dağıtım günlük sıradan bir kullanıcı için gayet uygun bir seçenek diye düşünüyorum.

1.Lubuntu
Gayet az sistem isteyen bir dağıtım olan Lubuntu'nun sistem gereksinimleri şunlardır.
İşlemci: Pentium 4 veya Pentium M, AMD K8 ve üstü.
RAM: 512 MB
Disk: 20 GB tavsiye edilir
2.Xubuntu
Bu dağıtımda gayet az sistem tüketenlerin arasında yer alıyor.Xubuntu'nun sistem gereksinimleri şunlardır.
RAM: 512 MB
3.Linux Mint XFCE
Bu dağıtımda gayet hafif bir dağıtımdır,Linux Mint'in sistem gereksinimleri şunlardır.
RAM: 1GB
4.Peppermint
Bu dağıtımda gayet hafif diyebileceğimiz bir dağıtımdır.Peppermint'in sistem gereksinimleri şunlardır.
İşlemci: 32 bit destekli bir işlemci
RAM: 1GB(2 GB tavsiye edilir)
Yakında dağıtım incelemeleri diye bir konu yapmayı düşünüyorum,o konuda da inşallah faydalı bilgiler sunabilirim.

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Ben sistem gereksinimlerini değil de, boşta ve yükte kullanımlarını görsel olarak istiyorum. Özellikle görsel olması rehberi güçlendirecek, yazıyı daha okunabilir hale getirecek. Gerisini sana bırakıyorum, Linux konularına etiketlersin :)

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Bence hafif dağıtım önerisi yapmak yerine hafif masaüstü ortamı önerisi yapmak daha mantıklı olur ama yine de güzel bir rehber olmuş.
O kısım için OpenBox ve İ3 gerçekten iyi ama yeni GNU/Linux'a geçen birinin DE'leri pek kurcalayacağını sanmadığımdan dolayı dağıtım önerisi konusu yaptım,teşekkür ederim.

GNU or NOT

Asistan
Reaksiyon puanı
996
Bence hafif dağıtım önerisi yapmak yerine hafif masaüstü ortamı önerisi yapmak daha mantıklı olur ama yine de güzel bir rehber olmuş.
Olay tamamen masaüstü ortamında değil. Mesela Xfce'yi ele alalım. Pardus'ta Xfce 1.1 GB RAM kullanımı ile gelirken Debian'da Xfce 325 MB RAM kullanımı ile geliyor. Bu iş biraz da dağıtıma bağlı.

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Olay tamamen masaüstü ortamında değil. Mesela Xfce'yi ele alalım. Pardus'ta Xfce 1.1 GB RAM kullanımı ile gelirken Debian'da Xfce 325 MB RAM kullanımı ile geliyor. Bu iş biraz da dağıtıma bağlı.
O muhtemelen özelleştirme yüzünden öyle oluyor yani XFCE'yi tek başına ele alırsak RAM kullanımı hep aynıdır.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Bu arada bu tarz GNU/Linux dağıtımlarını her hafta inceleyeceğim bir konsept yapmayı düşünüyorum,sizce iyi olur mu?