Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Merhaba arkadaşlar. Bu konuda yazıcıdan renkli çıktı alınca karşılaşabildiğimiz renklerdeki bozulma sorununun çözüm yollarını açıklayacağım.

Örneğin aşağıdaki aşağıdaki gibi bir sorun yaşıyorsanız bu yazının devamını okumanızı tavsiye ederim.
Yazıcıda siyah-beyaz çıktı almada sorun yok iken renkli çıktı almaya çalıştığımda renkler yanlış çıkıyor ve bazen de yazdıracağım şey kesik kesik(çizgi çizgi) çıkıyor. Yazıcı tankında mürekkep var.

NOT: Konuda belirttiğim sorunu yaşıyorsanız ilk olarak yazıcı servisinizle/satıcınızla görüşün ve sorununuzu anlatın.
Eğerki acemiyseniz servise verin. Yardımcı olmak amacıyla sorunu nasıl çözdüğümü anlatıyorum. Kesinlikle sorumluluk kabul etmem.

Ben de bu sorunu yaşadım ve Allah'a çok şükür sorunu çözebildim. Aşağıdaki videodaki işlemi gerçekleştirdim.
Yalnız videodaki kişi kartuşu içerisinde su bulunan kavanoza koyuyor ama ben bir fincan tabağının içerisine ılık su koydum ve kartuşu fincan tabağındaki suda birkaç dakika beklettim. (Burada sizi uyarayım. Ben kartuşun tamamını suya sokmanızı önermem.) Birkaç dakika beklettikten sonra kartuşu sudan çıkardım ve peçete ile kuruladım.

Daha sonra yazıcının ayarlarına girdim ve yoğun temizleme seçeneğini çalıştırdım. Bu şekilde hem yazıcının kartuşuna doğru mürekkep çekilmeye başladı hem de hortumlardaki hava boşlukları gittikçe azalmaya başladı. Bu işlemi yani yoğun temizleme işlemini yaklaşık 20-25 defa uyguladım. Sonunda yazıcının mürekkep hortumunda hava boşluğu kalmadı(bu iyi bir şey). En sonunda yazdırma denetim desenini yazdırdığımda renklerin doğru ve güzel bir şekilde çıktığını gözlemledim.

Bu dediklerimi yaparsanız sizin de sorununuz çözülebilir. Eğerki sorununuz hala çözülmediyse kartuşunuz bozulmuş olabilir.

Son düzenleme:

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Geçen bir yazıcı alayım dedim kartuşu kendisi kadar pahalıydı. Ve mantığım beni ordan uzaklaştırdı hemen...
Büyük ihtimal bu sebepten dolayı Graphic tablet almak durumunda kalıcam. Onuda yurt dışından getirmek lazım

lotusadana

Doçent
Reaksiyon puanı
220
YAZICI SEÇME TAVSİYESİ
Çok çıkış almıyorum. Yazıcıyı ara sıra kullanıyorum. Kurumuş kartuşla uğraşmak istemiyorum.
DİYORSANIZ: Epson 4 renk ayrı ayrı tanklı yazıcıdan alın. Kolay dolan kartuş seti ile uzun süre kullanırsınız. Bunların yazma kafası sabittir. Bu yüzden sağlamdır. 2-3 ay yatsa bile sorun çıkartmaz. Ben sx215 ile 60 bin baskı yaptım.
AZ ÇIKIŞ ALIRIM. Ama sık sık kullanırım. Kafanın kurumasına izin vermem. DİYORSANIZ: Canon yazıcı uygundur. Kartuşunun muadili ve Kolay dolanı yoktur (Ülkemizde). Orijinali de pahalıdır. Ama çok kolay doldurulur. Kartuşlar tek kullanımlık tasarlandığından kafa uzun ömürlü olmayabilir.
Ben mp250 yazıcıya CISS taktım. 1 ayda 2 bin çıkış aldım. Sorun çıkarmadı.
S/B çıkış alacaksanız ve adet yüksekse Canon lazer alın.
(Samsung/Xerox grubundan uzak durun.)
Not: Bu markalar diğer markalara fason üretim yaptığı için yapıları aynıdır.

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
Elinize sağlık. Yerinde bir konu. Rehber olması açısından sabitlenmiştir...

İyi Forumlar...