Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
1529522582544.png

Evet arkadaşlar. Bu konuda KDE masaüstü ortamını yükledikten sonra yapılması gereken bazı ayarları listeleyeceğim. Kendim Kubuntu 18.04 üzerinde ayarları bizzat denedim. Ayarları Kubuntu'yu esas olarak yazacağım. Siz de eklemeler yapabilirsiniz. @Forumun Ağası Finix

NOT: Doğabilecek sorunlardan ben sorumlu değilim. Ayarları yapmanız zorunlu değildir. İsteyenler yapabilir.

1- Baloo'yu devre dışı bırakın. Bunun için terminalden aşağıdaki komutu kullanmanız gerek.
Kod:
balooctl disable

2- Dolphin dosya yöneticisini kaldırın. Kubuntu'da varsayılan dosya yöneticisi Dolphin'dir. Benim önerim kaldırmanızdır. İsterseniz kaldırmayabilirsiniz. (NOT: Dolphin'in root yetkisiyle başlatılamamasından şikayetçiydim. Sağ olsun @Forumun Ağası Finix bunu çözmenin yolunu anlatmış. İsteyen konuya bakabilir. bkn: https://forum.shiftdelete.net/threads/dolphini-sudo-root-yetkileriyle-acmak.566966/ )
Dolphin dosya yöneticisini kaldırmak için terminalden aşağıdaki komutu kullanmanız gerek.
Kod:
sudo apt-get remove dolphin

3- Eğerki ikinci adımdaki önerimi uyguladıysanız başka bir dosya yöneticisi yüklemeniz gerekecektir. Ben Thunar dosya yöneticisini öneriyorum. Thunar dosya yöneticisini yüklemek için terminalden aşağıdaki komutu kullanmanız gerekecektir.
Kod:
sudo apt install thunar

4- Üçüncü adımdaki önerimi uyguladıysanız şimdi Thunar dosya yöneticisini varsayılan dosya yöneticisi olarak ayarlayacağız.
Sistem ayarları > Uygulamalar > Öntanımlı uygulamalar > Dosya yöneticisi > Buradan Thunar'ı seçiyoruz ve uygula diyoruz.

5- Bu adımda Akonadi isimli sistem servisini durduracağız. Bunun için terminalden aşağıdaki komutu kullanın.
Kod:
akonadictl stop && akonadictl disable

Kaynak: KDE'yi Yükledikten Sonra Yapılması Gerekenler

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bence Thunar'ı çoğu kişi sevmeyecek.
Konunun başında da dediğim gibi bunlar benim önerilerim. Zorunlu olan şeyler değil. :)

Bu arada Dolphin'i kaldırıp Thunar'ın yüklenmesini önermemin sebebini anlatayım. Terminalden "sudo dolphin" diyince mümkün değil diyor. Yani anlayacağınız Dolphin bu özelliği desteklemiyor. Ama "sudo thunar" olarak girdiğimde root yetkisinde dosya yöneticisini çalıştırabiliyorum. :)

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Konunun başında da dediğim gibi bunlar benim önerilerim. Zorunlu olan şeyler değil. :)

Bu arada Dolphin'i kaldırıp Thunar'ın yüklenmesini önermemin sebebini anlatayım. Terminalden "sudo dolphin" diyince mümkün değil diyor. Yani anlayacağınız Dolphin bu özelliği desteklemiyor. Ama "sudo thunar" olarak girdiğimde root yetkisinde dosya yöneticisini çalıştırabiliyorum. :)
KDE'de GNOME uygulamaları düzgün çalışıyor mu? GParted vs...

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,356
Ellerine sağlık. KDE'ye özendirdin. :D

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Konudaki ilk mesajıma 5. adım olarak Akonadi'yi devre dışı bırakmayı ekledim. Aslına bakarsanız sistemi daha hafif yapmak ve RAM kullanımını azaltmak için bunları öneriyorum. Yoksa Akonadi ve Baloo'yu kullananlar devre dışı bırakmayabilir.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Konudaki ilk mesajıma 5. adım olarak Akonadi'yi devre dışı bırakmayı ekledim. Aslına bakarsanız sistemi daha hafif yapmak ve RAM kullanımını azaltmak için bunları öneriyorum. Yoksa Akonadi ve Baloo'yu kullananlar devre dışı bırakmayabilir.
Efektleri falan da kapatmayı ekleyin, daha da düşer bence RAM kullanımı. :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Sonrasında yapılması gerekenler:

Masaüstü indexine nasıl ihtiyaç duyduğunuzu anlayınca:

-balooctl enable

Değerini bilememişim diyerekten:

-sudo pacman -S dolphin

Kmailden sistem takvimine niye hiçbir veritabanı hizmeti çalışmıyor len diyerekten:

-akonadictl enable

---- Mesajlar birleştirildi ----

Verdiğin komutlar pekala sistemi hafifletiyor da, kdeyi KDE olmaktan da çıkarıyor e dostum.

Ancak isteyen openbox + kdeyi deneyebilir. Öyle ki, düşük sistem isteyen bilgisayarlar dahi bu ikiliyi çok rahat çalıştırabilir.

Son düzenleme:

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Sonrasında yapılması gerekenler:

Masaüstü indexine nasıl ihtiyaç duyduğunuzu anlayınca:

-balooctl enable

Değerini bilememişim diyerekten:

-sudo pacman -S dolphin

Kmailden sistem takvimine niye hiçbir veritabanı hizmeti çalışmıyor len diyerekten:

-akonadictl enable

Verdiğin komutlar pekala sistemi hafifletiyor da, kdeyi KDE olmaktan da çıkarıyor e dostum.

Ancak isteyen openbox + kdeyi deneyebilir. Öyle ki, düşük sistem isteyen bilgisayarlar dahi bu ikiliyi çok rahat çalıştırabilir.
Bunların hepsini kendim bizzat denedim. Bir sorun çıkmadı. Eğer sorun çıkarsa buradan yazarım. :)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Akonadi'yi devre dışı bırakmama rağmen sistem izleyicide çalışır durumda gözüküyor.
1529568044454.png

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Acaba başlangıçta otomatik olarak mı başlıyor?
Olabilir. Bakacağım.

"Akonadictl start" komutunu verdim ve sistemdeki RAM kullanımına baktım. Daha sonra "akonadictl stop" komutunu verdikten sonra sistemdeki RAM kullanımına baktım. Arada 300 küsür MB fark oluyor.

Akonadi'yi durdurmanın çok da zararı olacağını düşünmüyorum. Zaten biz akonadi'yi durdursak bile bazı KDE uygulamalarını çalıştırınca akonadi otomatik olarak başlatılıyor.

Son düzenleme:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
İşin esası, akonadi tamamen deccal değil. KDE uygulamaları için gerekli. Çalıştırınca illa ihtiyaç olacak. Aynı zamanda 36 mb mi ne harcıyor ayıptır yahu.

loradona

Öğrenci
Reaksiyon puanı
52

Evet arkadaşlar. Bu konuda KDE masaüstü ortamını yükledikten sonra yapılması gereken bazı ayarları listeleyeceğim. Kendim Kubuntu 18.04 üzerinde ayarları bizzat denedim. Ayarları Kubuntu'yu esas olarak yazacağım. Siz de eklemeler yapabilirsiniz. @Forumun Ağası Finix

NOT: Doğabilecek sorunlardan ben sorumlu değilim. Ayarları yapmanız zorunlu değildir. İsteyenler yapabilir.

1- Baloo'yu devre dışı bırakın. Bunun için terminalden aşağıdaki komutu kullanmanız gerek.
Kod:
balooctl disable

2- Dolphin dosya yöneticisini kaldırın. Kubuntu'da varsayılan dosya yöneticisi Dolphin'dir. Benim önerim kaldırmanızdır. İsterseniz kaldırmayabilirsiniz. (NOT: Dolphin'in root yetkisiyle başlatılamamasından şikayetçiydim. Sağ olsun @Forumun Ağası Finix bunu çözmenin yolunu anlatmış. İsteyen konuya bakabilir. bkn: Dolphin'i Sudo/Root Yetkileriyle Açmak )
Dolphin dosya yöneticisini kaldırmak için terminalden aşağıdaki komutu kullanmanız gerek.
Kod:
sudo apt-get remove dolphin

3- Eğerki ikinci adımdaki önerimi uyguladıysanız başka bir dosya yöneticisi yüklemeniz gerekecektir. Ben Thunar dosya yöneticisini öneriyorum. Thunar dosya yöneticisini yüklemek için terminalden aşağıdaki komutu kullanmanız gerekecektir.
Kod:
sudo apt install thunar

4- Üçüncü adımdaki önerimi uyguladıysanız şimdi Thunar dosya yöneticisini varsayılan dosya yöneticisi olarak ayarlayacağız.
Sistem ayarları > Uygulamalar > Öntanımlı uygulamalar > Dosya yöneticisi > Buradan Thunar'ı seçiyoruz ve uygula diyoruz.

5- Bu adımda Akonadi isimli sistem servisini durduracağız. Bunun için terminalden aşağıdaki komutu kullanın.
Kod:
akonadictl stop && akonadictl disable

Kaynak: KDE'yi Yükledikten Sonra Yapılması Gerekenler

Hocam dolphini kde dışındaki ortamlara kurmaya çalışan gördüm de ilk defa beğenmeyen kaldırmak isteyene denk geldim :D