[REHBER-ÇÖZÜM] HTC One mı LG G2 mi?

Bu konuyu okuyanlar

smnfrkn

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Geçtiğimiz yılın en çok tartışılan konusu buydu, yılın ilk yarısı ve ikinci yarısı çıkan iki iyi cihazdan hangisinin daha iyi olduğu tartışıldı durdu. Şimdi iki cihaz ikinci el piyasasında birbirini alt etmeye çalışıyor. 1 yıl HTC One maceramın ardından, çok sevdiğim bir arkadaşımın teklifi doğrultusunda G2'sini aldım, şimdi esas meseleye geldik. Bir süredir kullanıyorum G2'yi. HTC One mı daha iyi G2 mi? Bu sorunun cevabı nereden baktığınıza göre değişiyor, işte şimdi o açılardan bakacağız. :)

Hala eğer iki cihazı performans açısından kıyaslayacak insanlar varsa, öncelikle şunu belirtmek gerek; iki chipset arasında ciddi fark var, özellikle GPU açısından. Sonuçta S600 de arayüzde çok fazla şişmiyor ama S800 neredeyse hiç. S600'ün One üzerindeki başarısı S600'den değil bizzat HTC'nin kendisinden kaynaklanıyor. Sense arayüzü her kim ne derse desin, şu anda piyasadaki en iyi arayüz, tasarımı hoşunuza gider gitmez o ayrı. Yoksa zaten S600'lü bir cihazı S800'lü bir cihazla kıyaslıyor olmazdık. Nitekim donanım konusunda çözüme varacak olursak, G2 ağır işlem yüklerinin altından çok daha rahat kalkıyor One'a göre. Eğer arayüzde çatur çutur dolaşıp, pat küt çoklu-görev yapmıyorsanız S600 de "yeterli" gelecektir. Ancak G2 performans konusunda belli ediyor farkını. Oyun oynarken de arka yüzeydeki tuşlar ısınıyor ama One'daki kadar rahatsız edici bir ısı yayılması yok.

Yazılım konusunda, G2 her ne kadar işlevsel olsa da Sense daha üstün bence, bunu da ikisi arasında hemen hemen hiç arayüz farkı hissedilmezken, LG'nin cihazlarında animasyonların 0.5 hızında gelmesinden hareketle söylüyorum. Her firmada bu 1'dir. Yani LG animasyonları biraz hızlandırıyor, daha hızlı bir görünüm elde etmek için. Bunun dışında QuickRemote uygulaması kumanda tanıma konusunda HTC TV'den daha iyi. Ancak HTC Dialer ve HTC Gallery kesinlikle daha kullanışlı.

Bu ikisinden sonra en önemli kısım sanırım cihazın ergonomisi ve tasarım. kişisel zevklerin dışında incelersek; 3.5 mm jak girişi altta olan telefonları hep sevmişimdir, ancak hoparlör altta olunca, özellikle çerçevesi az olan bir cihazda, oyun oynarken ya da film izlerken hoparlörü engellememek için biraz çaba göstermeniz gerek. Özellikle benim One'dan alışık olduğum iki işaret parmağını telefonun sağ ve solundan dolamak suretiyle, ekrana baş parmaklarla hükmetmek, bu cihazı yan yatırınca pek mümkün olmuyor. bunun dışında iki cihaz da elde kolay tutulabilir hatlara sahip, ancak One'ın kalemli(CNC ile işlenmiş) kenarları elde rahatsızlık hissi veriyor. Aynı zamanda tuş konumlandırmasında güç tuşunun üstte olması elin biraz kasılmasına sebep oluyor. Ergonomi konusunda LG G2'nin tek eksiği hoparlör konumu demek abartı olmaz sanırım.

Sıradaki önemli parça ise, telefonun her zaman en pahalı parçası olan ekranlar. G2'nin ekranı 0.5" daha büyük. One'ın IPS tabanlı S-LCD3 ekranı gerçekten çok başarılı ancak bendeki HTC One'ın ilk çıkan serilerden olması sebebiyle yeni cihazlara göre biraz daha soluk renklere sahipti. Hatta bu ciddi derecede canımı sıkıyordu, özellikle daha yeni One'larla kıyasladığımda. Nitekim bu sebeple G2'nin renklerinin daha canlı olduğunu söyleyebilirim. Güneş ışığı altında iki ekran da gayet başarılı. Ancak One'ın ppi değeri daha yüksek olmasına rağmen G2'nin ekranı daha fazla detay veriyor gibi. Özellikle çok yüksek çözünürlüklü fotoğraflar incelerken bana böyle geldi. Oyunlarda da daha aydınlık bir görüntü elde ettim.

Şimdi biraz daha çoklu medya kısmına eğilelim. Öncelikle ses kısmını inceleyelim. Çağrı kalitesine kısaca değineyim HTC ezip geçiyor. Hem gelen ses daha yüksek hem giden ses daha yüksek ve sesler daha kaliteli. Sonra hoparlör sesine geliyorum, G2'nin hoparlör sesi daha kısık ve tabi ki Beats amfileri aktif One kadar kaliteli değil. Beats amfilerini kapatsanız bile One biraz daha tok sesiyle daha üstün. Kulaklık çıkışında One daha yüksek ses veriyor ama basları olması gerekenden fazla ve tizleri bozuk çıkıyor. kendi Pioneer kulaklığımda bile değişmedi bu. G2'nin sesi daha kısık ama daha dengeli aynı zamanda. Tabi ki "cıstak cıstak" müzik sevenler için One daha iyi. :D Aynı zamanda LG'de ekolayzır olması beni mutlu etti, her ne kadar müzik çalarım ayrı olsa da.

Mikrofon konusunda, çağrı yapılan mikrofonlardan bahsettik video kamera mikrofonlarını da değinirsek; bendeki One'da ilk serilerdeki HDR mikrofon var. Methini bilen bilir, bozuk ses kaydetmesi neredeyse imkansız bir mikrofon. Ekranı elimdeki cihaza göre kıyasladım, burada da öyle yapacağım, o yüzden burada oyum One'dan yana.

Sıra geldi son kısma; kamera. One'ın kamerasında 4 mpx olması dışında hiç eksik bulamazdım ben. Ancak kendimi kesinlikle amatör kullanıcı sınıfına koyamam. fotoğraf çekmeden önce gerekirse bir sürü ayar yapan bir insanım ben, ki defalarca da "Bu fotoğrafı sen mi çektin? One'la mı çektin?" sorularına maruz kalmışlığım var. :) Dolayısıyla burada çıkarıp çat diye çekilen fotoğraf üzerinden kıyas yapmam gerek. One'ın kamerasında ışıklar patlar. Yani kısa bir örnek ışık kaynağı çekeceğiniz nesnenin arkasında ve siz nesneye odak yaptınız diyelim, o nesneyi diğer kameralardan daha aydınlık yakalayacağı kesin ancak arka plandaki ışık patlar. Yani siz kullanmaya alışsanız bile, başkasına fotoğrafımı çek diye verdiğinizde o makineyi kullanamaz. :) Bu sebeple One'ın kamerası mobil cihaz kamerası olmaya çok uygun bir kamera değil. Bunu dışında bakarsak, renkleri çok iyi yakalıyor. Detay olarak 4 mpx bir kameradan daha başarılı ama sonuçta 8+ üzerindeki grupla baş etmesi mümkün değil. Dolayısıyla G2'de detaylar daha fazla ancak G2'de ışığı patlatmak pahasına istediğiniz yere odak yapmanız mümkün değil, Z2'de dahi böyle bir durum yok. Yani yukarıda değindiğim olay sadece UltraPixel kameralara özel anladığım kadarıyla. Sebebi ISO bandının geniş olması olabilir, fikrim yok. One ISO 2000'e kadar çıkabiliyor otomatik olarak bırakılırsa. Sizin seçimizde ise sadece 1600'e kadar kullanıma izin verilmiş. G2'de ISO ayarı ya da pozlama ayarı bulamadım. G2'nin kamerası çok iyi detay yakalıyor özellikle OIS çok iyi çalışıyor One'da da OIS olmasına rağmen hem çözünürlük hem de yapısal etmenler G2'de daha iyi sonuç almanızı sağlıyor. G2'nin kamerasında hoşuma gitmeyen en önemli nokta renklerin soluk olması, ciddi manada soğuk, özellikle ekranı One'a göre daha iyi olduğu halde, renkler daha soluk gözüküyor. Fotoğrafla oynayarak çözebilirsiniz ama biz "çat" diye çekilen fotoğraflardan bahsediyoruz tabi ki.

Ön kamerayı değerlendirmem gerekirse, One'ın ön kamerası biraz turuncumsu çekiyor fotoğrafları açısı çok geniş, vesikalık gibi fotoğraflar çekebilirsiniz çok çok rahat ama bu açı genişliği köşelerde görüntüde bözulma oalrak dönüyor, G2 ise çekik göz ekolündeki diğer cihazlar gibi sadece kafanın yer aldığı soluk fotoğraflar çekiyor. Kötü bir ön kamera değil ama One'ın öne kamerasıyla kıyaslanması biraz hata olarak değerlendirilebilir. One'la 5-6 kişi "özçekim" yapmak için neredeyse hiç efor sarfetmenize gerek yok, G2 için aynısını söyleyemem. :)

Batarya konusunda; G2 bariz, hatta eze eze üstün tabii ki değinmeye bile gerek duymadım aslında ama yine de yazalım. :)

Sonuç olarak kamera özellikleri beni tam anlamıyla tatmin etmese de (gerçi One da tam anlamıyla tatmin etmiyordu ancak Sense kamera uygulaması fotoğraf çekmek için daha yetenekli bir uygulama), yaptığım her çağrıda One'ımı arasam da geceleri müzik dinlerken ya da oyun oynarken BoomSound eksikliğini hissetsem de G2 beni tatmin etti, özellikle batarya konusunda yaşadığım sıkıntıyı çözmüş olması gayet mutluluk verici.

Bir One kullanıcısının G2 hakkındaki yorumu bu. Aydınlatıcı olduysa ne mutlu. :)

Vito Scaletta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Güzel inceleme olmuş, One bende biraz da zor alırsın gibime geliyor :p

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Kardeş sen ne dersen de incelemen seni tatmin edecek düzeyde olduğu için bu sana göre böyle bana sorarsan da güç tasarrufuna geçtiği andan itibaren birde bak pil durumuna yazılım kaynaklı verileri de yaz ki insanlar yalan yanlış yorumlar yapmasınlar HTC dünya çapında en uzun süre kullanılan durumundan geri plana bir makale ile düşmez.

smnfrkn

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Kardeş sen ne dersen de incelemen seni tatmin edecek düzeyde olduğu için bu sana göre böyle bana sorarsan da güç tasarrufuna geçtiği andan itibaren birde bak pil durumuna yazılım kaynaklı verileri de yaz ki insanlar yalan yanlış yorumlar yapmasınlar HTC dünya çapında en uzun süre kullanılan durumundan geri plana bir makale ile düşmez.

Güç tasarrufuna geçtiği andan itibaren cihazın ne işlemcisini ne de ekranını adamakıllı kullanabiliyorsun. Buradaki ne idüğü belirsiz SDN Okurları dışındaki hiç kimse 3000 mAh bataryayla 2300 mAh batarya arasındaki farkın bırak yazılımla çözülmeyi, kapanmaya bile yaklaşmayacağını bilir. HTC'yi geri plana düşürmek gibi de bir çabam yok ama kendi aklımca "enayi" konumuna düşmeyeyim diye, para verdiğim cihazı bedava almış gibi de savunmam.

Önce noktalama işaretlerini kullanmayı öğren, derdini insanlara anlatabilecek seviyeye gel. Sonrasında yazılan yazıları eleştirebilirsin ya da çok istersen gidip kendin yazı yazarsın para verdiğin cihazı pohpohlamak adına.