[Rehber] Bilgisayar Hızlandırma(Win 7-8-8.1-10)

Bu konuyu okuyanlar

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Bu konu hakkında Youtube vb. ortamlarda birçok konu vardır. Yine de ben böyle bir konu açma gereği duydum.

Yapmanız gerekenler:

1- Windows + R kombinasyonundan çalıştıra girip "temp" kodunu yazın ve çıkan dosyaları silin.

2- Yine Windows + R deyip çalıştıra girin. Bu sefer "%temp%" yazın ve yine çıkan dosyaları silin.

3- Windowsun arama sekmesine "msconfig" yazıp başlangıç sekmesine gelin veya görev yöneticisinden başlangıç sekmesine gelin. Buradan başlangıçta bilgisayarın açılış hızını yavaşlatan programları devre dışı bırak.( Tavsiyem sadece ekran kartı programı ve ses programı kalsın geri kalanları devre dışı bırak.) Bu şekilde bilgisayarınız daha hızlı açılır.

4- Yine Windows + R'den çalışıtıra girin. "Prefetch" yazıp çıkan dosyaları silin.

5- Bilgisayarı CCleaner ile taratın. Bu linkten indirebilirsiniz;
CCleaner - The world's most popular PC cleaner & optimization tool - Piriform

6- Bilgisaları AdwCleaner ile taratın. Bu linkten indirebilirsiniz;
AdwCleaner

7- Bilgisayarı disk temizleme ile temizleyin.

8- Bilgisalardaki tüm driverları düzenli olarak güncelleyin.

9- Masaüstünüzde az dosya olursa bilgisayar daha hızlı olur.

Umarım faydalı olmuşumdur.
İyi forumlar...

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Sistemin geçmişi silme yöntemiydi galiba bu doğru hatırlıyorsam

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Gerekli Olan temizliği yaptım :) oldukça dosya birikmiş

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Sistem bakım ve temizlik programı olarak Wise Care 365'i öneririm. Ram temizleme işini de bu program ile yapabilirsiniz. Arada bir CCleaner da kullanılabilir. Ama Advanced System Care'i önermiyorum.
--- Gönderi Güncellendi ---
Bu konu hakkında Youtube vb. ortamlarda birçok konu vardır. Yine de ben böyle bir konu açma gereği duydum.

Yapmanız gerekenler:

1- Windows + R kombinasyonundan çalıştıra girip "temp" kodunu yazın ve çıkan dosyaları silin.

2- Yine Windows + R deyip çalıştıra girin. Bu sefer "%temp%" yazın ve yine çıkan dosyaları silin.

3- Windowsun arama sekmesine "msconfig" yazıp başlangıç sekmesine gelin veya görev yöneticisinden başlangıç sekmesine gelin. Buradan başlangıçta bilgisayarın açılış hızını yavaşlatan programları devre dışı bırak.( Tavsiyem sadece ekran kartı programı ve ses programı kalsın geri kalanları devre dışı bırak.) Bu şekilde bilgisayarınız daha hızlı açılır.

4- Yine Windows + R'den çalışıtıra girin. "Prefetch" yazıp çıkan dosyaları silin.

AdwCleaner

İyi forumlar...
Ellerinize sağlık hocam. :)

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
Güzel paylaşım :)
Sanırım birgün win7ye geçerim :D Hâlâ xp kullanıyorum ben maalesef :D

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Güzel paylaşım :)
Sanırım birgün win7ye geçerim :D Hâlâ xp kullanıyorum ben maalesef :D
Neden XP kullanıyorsunuz? PC'nizin özellikleri yetiyor ise Win 10 yüklemenizi tavsiye ederim. Yıukarıdaki yöntemlerle de bilgisayarı hızlandırabilirsiniz. :)

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
kendime ait değil, öyle olsa atardım linuxu zaten merak ediyorum fırsatım olursa deneyecem. Şahsi bilgisayar aldığım an @eronis beyin başını ağrıtacam :D

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
kendime ait değil, öyle olsa atardım linuxu zaten merak ediyorum fırsatım olursa deneyecem. Şahsi bilgisayar aldığım an @eronis beyin başını ağrıtacam :D
Pentium dual core'u çalıştırırız da bi 512mb daha ram bul en azından bence, rahat edersin :) İşlemcinin güçlü olmaması çok sıkıntı değil, yine güçlü bir işlemcin var senin. Ama ram'i biraz eklemek gerek yoksa swap'tan video'lar bile kare kare oynar.

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
Pentium dual core'u çalıştırırız da bi 512mb daha ram bul en azından bence, rahat edersin :) İşlemcinin güçlü olmaması çok sıkıntı değil, yine güçlü bir işlemcin var senin. Ama ram'i biraz eklemek gerek yoksa swap'tan video'lar bile kare kare oynar.
Telefonumun rami bilgisayarımın raminin 6 katı :D
Günü gelecek onlar da olacak inş :D

hsntngr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Etkili yöntemler ile bilgisayar hızlandırma. Windows sistemler için!

1- Başlangıç programlarını kapatın
Bazı programlar varsayılan ayarlarında kendini başlangıç uygulamaları arasına kaydederler. Mesela sype uygulamasını kurduğunuzda kendini otomatik olarak başlangıç programlarına kaydeder ve bilgisayar açıldığı sırada arka planda çalışmaya başlar. Bu programların bize zararı nedir ?
Düşünün 10 tane arka planda çalışan uygulama var ve bilgisayarınızı açar açmaz bunlar kendilerini başlatmaya çalışıyor ? Hem bilgisayarınızın açılış süresi uzar, ilk açıldığı sırada kısa süreli bir donma + yüksek disk kapasitesi kullanımı, yüksek cpu kullanımı meydana gelir . Hemde bu programları daha sonradan kapatsanız bile RAM’de daha il açılışında yer tuttuğu için yinede performansınızı olumsuz etkileyecektir. Bu progrmaları başlangıç programlarından kaldırıp, bilgisayarınızı yeniden başlatarak farkı sizde görebilirsiniz. Başlangıç programlarını nasıl kapatacağınız aşağıda gösterilmiştir.
  • Windows 7 > Win Tuşu + R > “msconfig” yazıp tamam deyin. Gelen pencerede Başlagıngıç Programları/Startup sekmesine gelin ve burada yer alan programlardan tiki kaldırın ve kaydedip çıkın.
  • Windows 8 ve üzeri > Ctrl + Alt + Delete > Görev Yöneticisi > Başlangıç Programları sekmesine gelin burada yer alan programlardan tiki kaldırın ve kaydedip çıkın.
2- Arka Plan Uygulamalarını kapatın!
Yavaş çalışan bir bilgisayarın en temel sorunlarında biri de arkaplan programlarıdır. Zaman içerisinde yüklediğiniz ve kontrol etmediğiniz programlar açılış hızına ve bilgisayarı açtıktan sonra hızını yavaşlatır. Bu programları ya kaldırmalısın veya durdurmalısınız.

Bu programları direk olarak durdurmak işe yaramaz çünkü bilgisayarı kapattıktan sonra yeniden açınca bunlar tekrar çalışacaktır. Bunları kökte halletmek lazım.

• İlk olarak arka planda çalışan programları görmek için CTRL + Shift + DEL tuşlarına aynı anda basın. Eğer Windows 7 kullanıyorsanız CTRL + Alt + DEL tuşlarına nasın ve “Görev Yöneticisi“ni başlatıp “Başlangıç” kısmına tıklayın. Burada gördüğünüz gereksiz programların üstüne gelip sağ tık yaparak “Devre Dışı Bırak” tıklayın.
  • İkinci olarak ise çalışan programlardan artık gereksiz olduğu düşündüğünüz programları bilgisayar “Denetim Masası -> Programlar ” kısmında kaldırarak bilgisayarınızın yükünü hafifletin.
3- Bilgisayarın Temizliğine önem verin!
Bilgisayarın performansını etkileyen en önemli etkenlerden biride işlemcinizin tam kapasite çalışmasıdır. Eğer işlemciniz ısınırsa bilgisayarınızda gözle görülür derecede performans düşüşleri olacaktır.

Bu nedenle ortalama 3-6 ayda bir bilgisayarınızı temizleyin, tozlanmayı önleyin. Tozlanan bilgisayar içinde hem hava akımı düzgün gerçekleşmeyecek, hemde donanımlarınızın üzerine yapışan tozlar, donanımların hava ile doğrudan temas etmesini engelleyecektir.

Ayrıca yine senede bir olmak üzere termal macun bakımı yaptırmayı kesinlikle unutmayın.
Kaynak: Bilgisayar Hızlandırma

Kliptomanik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8

Yapmanız gerekenler:

AdwCleaner

İyi forumlar...

Ya kusura bakmayın konuyu hortlatıyorum ama '' temp '' %temp%'' ve Prefetch klasörlerindeki dosyaları sildiğimiz zaman bilgisayara olumsuz bir etkisi olmaz mı ?

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Ya kusura bakmayın konuyu hortlatıyorum ama '' temp '' %temp%'' ve Prefetch klasörlerindeki dosyaları sildiğimiz zaman bilgisayara olumsuz bir etkisi olmaz mı ?
Ben siliyorum. Bir sorun olmaz. Temp dosyaları zaten çöp dosyalarıdır. Ama prefetchi silmesende olur.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Aman hocam konuyu okudum. uyguladım ve Prefetch klasörünü de sildim. Bir şey olur mu ?
Sorun olmaz. Prefetch'i silmeyin. Ama ara sıra konuda anlatıldığı gibi temp dosyalarını silebilirsiniz. Zaten kullanılan temp dosyaları silinmez. Kullanılmayanları silinir.

26¥¥26

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,554

Yapmanız gerekenler:

AdwCleaner

İyi forumlar...
Çok teşekkürler.Çok işime yaradı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu linke sakın tıklamayın.Pop Up dolu.